» »

Ventilator v laptopu ne dela

Ventilator v laptopu ne dela

perkomat ::

Frendici je padel kompjuter po tleh (Compaq Presario CQ56) in edina stvar, ki je nehala delovati je ventilator za CPU (mislim, da tudi GPU). Sem razstavil računalnik, ga spihal in odstranil ventilator ter ga popolnoma sčistil in še namazal ležaj s kapljico strojnega olja.

Na internetih sem zasledil, da ventilator lahko stestiram z max. 5V DC. Sem ga prilopil kar na USB napajanje in ventilator je delal brez problema (mislim, da s polno hitrostjo). Namažem s termalno pasto, priklopim in sestavim računalnik nazaj. Ko sem računalnik prižgal ventilator spet ni delal. Ostalo deluje normalno, le pred bootom v Windows se pojavi tole error sporočilo:


Na nekem tujem forumu, sem sicer za drug model računalnika zasledil, da pomaga BIOS update. Po BIOS updatu je situacija ista. Po 15 minutah delovanja se zaradi pregretja računalnik ugasne sam.

Kaj je lahko problem? Morda kakšen krmilnik za ventilator na matični?

Hvala za vas čas in morebitne rešitve.

Spajky ::

Crknil je driver venta na matični (kontakt kakega čipa/tranzistorja) ali počil lot; treba servisirat matično, če vse drugače dela ali pa vent napajanje venta (+)=rdeča priklopit drugam fixno (na +5V), da ne bo rohnel stalno na ful ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

perkomat ::

Odlična ideja. Kje pa bi našel kakšen primeren kontakt s potencialom +5V?
Pa kako to misliš

Spajky je izjavil:

da ne bo rohnel stalno na ful ...
A ne bo na +5V delal s polno hitrostjo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perkomat ()

Spajky ::

na ful dela na 12V; +5V se da potegnit tudi iz napajanja enega Usb vhoda npr. ...pazljivo! ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

PC se prižge, ekran pa ne (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
11114131 (12693) Berni_01
»

Nekaj crknilo, ne vem kaj (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
516154 (5170) Gapi182
»

Nasvet za hlajenje in utišanje PCja... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
10029433 (27478) kuglvinkl
»

Utišanje napajalca!

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
111299 (1027) partysound
»

Tih napajalnik

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
131262 (984) tec

Več podobnih tem