» »

Izbor programskega jezika in vaje(za učenje)

Izbor programskega jezika in vaje(za učenje)

i33a ::

Pozdravljeni, v preteklosti sem že se že malo učil(bolj gledal) različnih programskih jezikov. Zdaj se nekaj ukvarjam z Php-jem. Poleg tega pa bi se rad resno začel učiti še en programski jezik. Katerega priporočate? V mislih sem imel python/java/c/c++. Na faksu (FRI) naj bi najbolj uporabljali javo, c. Kakšna priporočila?
Poznate še kakšno spletno stran(podobno kot npr. euler project), kjer bi delal vaje in se učil?

def0r ::

Na tvojem mestu bi raje kaksen prakticen izdelek se lotil. Ce si ze na PHPju trenutno .. zakaj nebi kar v tem naredil kaksne spletne aplikacije?

Ce se bos na faksu srecal z Javo/C/Python... bos tako ali tako imel dokaj dobro znanje da bos lahko spotoma enostavno sledil vajam.

i33a ::

Ok, hvala za nasvet. Z PHP-jem se bom tudi občasno ukvarjal, a mislim da bi rabil še en jezik.
Kaj pa kakšna spletna stran za učenje/vaje?

Isotropic ::

mit ocw intro to cs

garamond ::

Na tvojem mestu bi si pogledal C/C++, zato ker sta najbolj drugačna od PHPja in se lahko tako največ naučiš. Če že znaš PHP ne bo večjih težav s pythonom (se mi zdi, da je na FRI uporabljan za učenje programiranja).

Ampak bolj kot učenje novih jezikov se mi na stopnji, ko nekdo že nekaj zna, zdijo pomembne praktične izkušnje. Naredi kakšen projekt, karkoli.

Yacked2 ::

Ja potem se loti jave, sintaksa je skoraj enaka kot C#, za vaje pa rešuj acm rtk tekmovanja.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

alexa-lol ::

Če se že učiš PHP si poglej kakšen MVC framework npr. Zend .

Še bolje je pa da si pogledaš Javo. Lahko si vzameš knjigo Java skozi primere od Mahniča. To je nekako vsebina predmeta Osnove programiranja v 1. letniku FRI. PHP je ql ampak menda se na FRIju srečaš z njim v 3 letniku če si zbereš pravilen modul.

GupeM ::

Na FRI se programiranja v prvem semestru uči s Pythonom, odkar imamo bolonjski program. V drugem semestru v prvem letniku pa mislim da spoznaš tudi C in Javo. Programski jeziki v naslednjih letnikih pa so odvisni od tega, kakšen predmetnik si sestaviš. Pri spletnih tehnologijah imaš PHP, če se ne motim. Pri elektronskem in mobilnem poslovanju smo delali za android, kar pomeni Java, Tehnologija iger in navidezna resničnost uporablja Objective-C, ker se dela igro za iOS, pri umetni inteligenci imaš R, pri programiranju mikrokontrolerjev smo pogledali nekaj malega assemblerja... Bolj pomembno od izbire programskega jezika je, da se naučiš programersko razmišljati in reševati probleme. Na faksu pa niti ni tako težkih problemov da bi moral v nulo poznati vse zadeve vseh naštetih programskih jezikov. Ko enkrat ugotoviš kako delajo zanke, pogojni stavki, funkcije,... se samo naučiš sintakso v drugem jeziku, način pa ostane isti. Seveda je lepo, če veš da lahko pri določenem programskem jeziku uporabiš neko stvar, ki je recimo PHP ne pozna in ti zadevo zelo olajša, ampak tega se naučiš spotoma oz. ti jo povejo asistenti/profesorji.

alexa-lol ::

GupeM je izjavil:

Na FRI se programiranja v prvem semestru uči s Pythonom, odkar imamo bolonjski program. V drugem semestru v prvem letniku pa mislim da spoznaš tudi C in Javo. Programski jeziki v naslednjih letnikih pa so odvisni od tega, kakšen predmetnik si sestaviš. Pri spletnih tehnologijah imaš PHP, če se ne motim. Pri elektronskem in mobilnem poslovanju smo delali za android, kar pomeni Java, Tehnologija iger in navidezna resničnost uporablja Objective-C, ker se dela igro za iOS, pri umetni inteligenci imaš R, pri programiranju mikrokontrolerjev smo pogledali nekaj malega assemblerja... Bolj pomembno od izbire programskega jezika je, da se naučiš programersko razmišljati in reševati probleme. Na faksu pa niti ni tako težkih problemov da bi moral v nulo poznati vse zadeve vseh naštetih programskih jezikov. Ko enkrat ugotoviš kako delajo zanke, pogojni stavki, funkcije,... se samo naučiš sintakso v drugem jeziku, način pa ostane isti. Seveda je lepo, če veš da lahko pri določenem programskem jeziku uporabiš neko stvar, ki je recimo PHP ne pozna in ti zadevo zelo olajša, ampak tega se naučiš spotoma oz. ti jo povejo asistenti/profesorji.


V osnovi je to res... potem prideš pa v JS, kjer var nima block-scope ampak function-scope in se loviš. Sicer to zdaj rešuje let ampak na starejših browserjih je let napaka.
Potem je tukaj še variable hoisting in podobni piškotki, ki ti lahko zagrenijo ure in ure, ko še nisi spoprijateljen z njimi.

GupeM ::

Se strinjam s tem. Ampak na enem jeziku je treba začeti, načeloma niti ni tako pomembno na katerem. Specifik določenega jezika se naučiš kasneje oz ti na faksu razložijo zakaj ti neka zadeva v JS ne dela, pa čeprav je narejena enako kot prej v PHP-ju. Pri teh stvareh s scopei tudi debugger lahko zelo pomaga. Ravno tako je teh vprašanj ogromno na internetih. Vsega naenkrat se pač ne moreš naučiti.

i33a ::

Od teh jezikov se mi zdi najbolj "simpatičen" python. Je potem najbolje da se ga čimbolje naučim in se bom potem ukvarjal samo še z specifikami drugih jezikov?
Še kak predlog kje vaditi poleg tekmovanj acm?

Yacked2 ::

i33a je izjavil:

Od teh jezikov se mi zdi najbolj "simpatičen" python. Je potem najbolje da se ga čimbolje naučim in se bom potem ukvarjal samo še z specifikami drugih jezikov?
Še kak predlog kje vaditi poleg tekmovanj acm?


http://www.zri.si/Koticek/NalogeIOI.html
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

lebdim ::

Začni s phytonom. Potem začni spoznavat še ostale programske jezike. Lahko začneš tudi igrice v scratchu, za osnovno ideje in razmišljanja v programiranju.

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Mavrik ()

mirancar ::

mislim da če se že zdaj ukvarja z php-jem, mu je python odveč
stvar je podobna, sintaksa je drugačna (preferiram PHP)

imo bolje če si zloada visual studio in pogleda C#, da vidi primer striktnega jezika
al pa če naredi nek web projekt in se nauči GUI z html/css/javascript

z C/C++ se verjetno nebo zabaval

Ales ::

Python je zaradi svojih lastnosti eden najprimernejših jezikov (če ne kar najprimernejši) za učenje programiranja. Pa še več kot uporaben je za celo vrsto aplikacij, ne le za web (je pa tudi ena od boljših izbir za to).

Isotropic ::

mah php je slaba izbira za zaceten jezik

Invictus ::

Tudi python je olj slaba izbira.

Še najmanj boš falil z javo ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jype ::

Invictus> Tudi python je olj slaba izbira.

Ne, ni. Python te Jave nauči precej bolje kot Java.

Smurf ::

jype je izjavil:

Invictus> Tudi python je olj slaba izbira.

Ne, ni. Python te Jave nauči precej bolje kot Java.

Lahko o tem napises kaj vec (me zanima)?

Blinder ::

zamiži pa izberi enga
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Invictus ::

Izberi tistega s katerim boš kasneje služil denar.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Isotropic ::

k ma java velik vec sintakticnih posebnosti kot python (oklepaji...), ki se posveca predvsem vsebini (je prakticno psevdokoda)

Smurf ::

Meni se zdi neuporaba oklepajev vecja sintakticna posebnost (v primerjavi z drugimi jeziki), ampak lahko, da sem to samo jaz.

lebdim ::

ma, sploh ne vem, zakaj se toliko pregovarjate o izbiri programskega jezika. po mojem mnenju se je za dobro programiranje treba naučiti predvsem programerske logike in programerskega načina razmišljanja. za moje pojme je to daleč najbolj opazno za začetek v programu scratch, ki nudi vpogled v programersko razmišljanje. navsezadnje lahko programirate tudi v zbirniku. ampak, verjetno se pogovarjamo o t. i. "višjih programskih jezikih". šele ko razumeš programersko logiko, se loti reševanja programerskih problemov. izdelaj si miselni vzorec, kako boš stvar naredil. naredi si osnutek. šele potem se loti programiranja. izbira je sicer posameznikova, ampak predlagam začetek programiranja v programskem jeziku pascal, ker za moje pojme se z njim da sprogramirati vse osnovne principe, poleg tega pa je še sintaksa enostavna in berljiva.

Ales ::

Ne bi se pregovarjal okoli programskih jezikov, mimogrede pa navržeš Pascal? :D

Pascal je res ok za učenje. Ampak še vedno toplo priporočam Python, ker za učenje programiranja ni slabši, kasneje pa je neprimerno bolj uporaben.

lebdim ::

saj sem utemeljil zakaj sem "navrgel pascal" ... moj komentar je bil splošen in se je nanašal na tiste, ki pravijo za začetek C++, C#, java, PHP itd... ne zdi se mi smiselno, da se začetnik v programiranju ubada s temi težjimi jeziki. naj najprej obvlada phyton ali pa pascal.

amacar ::

python ni nič lažji kot c#, java ali c++. Meni osebno je še manj pregleden brez oklepajev in moraš dobro pogledati kaj paše v kateri blok kode.

ragezor ::

saj vidis po zamikih

pri ostalih jezikih moras dobro pogledati kje so code block delimiterji

lebdim ::

no, kakorkoli, jaz predlagam začetnikom, naj se najprej naučijo osnovno programersko logiko in razmišljanje. za začetek naj se začnejo učit pisanje programov v pascalu, sicer kljub vsemu, da ne gre več za moderen jezik, ampak vseeno se mi zdi, da je daleč najbolj elegantna in lepa sintaksa ter primerna za začetnike. prav tako pa se mi zdi, da je potem mnogo lažji prehod na ostale programske jezike. vse, kar se je potrebno pri ostalih jezikih naučiti, so le njihova sintaksa, vendar sama logika programiranja pa se ne spremeni. kar pa bo posameznik izbral, pa je njegova odločitev.
če pa kdo želi biti programer računalniških igric, pa se lahko začne učit program scratch. z njim se da izdelati tudi preproste računalniške igrice.

Yacked2 ::

lebdim je izjavil:

no, kakorkoli, jaz predlagam začetnikom, naj se najprej naučijo osnovno programersko logiko in razmišljanje. za začetek naj se začnejo učit pisanje programov v pascalu, sicer kljub vsemu, da ne gre več za moderen jezik, ampak vseeno se mi zdi, da je daleč najbolj elegantna in lepa sintaksa ter primerna za začetnike. prav tako pa se mi zdi, da je potem mnogo lažji prehod na ostale programske jezike. vse, kar se je potrebno pri ostalih jezikih naučiti, so le njihova sintaksa, vendar sama logika programiranja pa se ne spremeni. kar pa bo posameznik izbral, pa je njegova odločitev.
če pa kdo želi biti programer računalniških igric, pa se lahko začne učit program scratch. z njim se da izdelati tudi preproste računalniške igrice.


Kaj če bi poleg lepe sintakse izbral še uporabnost in se lotil Jave ?

http://mashable.com/2014/01/21/learn-pr...
http://www.udemy.com/blog/best-programm...
http://www.sitepoint.com/best-programmi...
http://beust.com/weblog/2014/05/03/lang...
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kje/kako ste se naučili programiranja? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Programiranje
21656209 (40885) DaMachk
»

Programiranje (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
9721725 (17302) def0r
»

Učenje programiranja (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5314694 (13711) ZaphodBB
»

Programer (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
538002 (6806) hunter01
»

Java

Oddelek: Programiranje
323325 (2883) Nerdor

Več podobnih tem