» »

Slo-Tech GNU/Linux [vprašanja, problemi, predlogi]

Slo-Tech GNU/Linux [vprašanja, problemi, predlogi]

««
34 / 39
»»

Zois[SLO] ::

a mi lahko kdo pomaga, rad bi se naučil uporabe os linux. Iz neta sm si potegnu slo-tech linux, ker sem prebral da so zame dovolj primer ker nism strokovnjak. Na svojem racunalniku bi rad enkrat imel samo linux, vendar imam problem ker moram dosti uporabljati autocad in catio, za risanje, na windows sem vezan tudi zato ker rad igram igrico mohaa. Katere programe bi potreboval da bi mi v slo-tech linux delali ti trije programi?
Govorjenje je potreba, poslušanje je umetnost.

Zgodovina sprememb…

Daedalus ::

Najprej se nauči osnovne uporabe Linuxa, pol se boš pa lahko ukvarjal z raznimi emulatorji tipa wine...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zois[SLO] ::

Zakaj usake toliko casa linux zmrzne in ce cakas ene 5min napise neki eror in zaprejo use intrnetne strani, to se dogaja ko brskam po intrnetu. aha am pa kje bi se dalo nastaviti tut druge uporabnike, tako da se ne prijavis vedno kot root in kje se nastavi pisava da mi nebo mesalo y in z, in druga locila.
Govorjenje je potreba, poslušanje je umetnost.

CCfly ::

Zakaj usake toliko casa linux zmrzne in ce cakas ene 5min napise neki eror in zaprejo use intrnetne strani, to se dogaja ko brskam po intrnetu

Verjetno čudna verzija firefoxa. Zaženi firefox v konzoli in potem ko ga ubije, poglej kakšen je izpis.

am pa kje bi se dalo nastaviti tut druge uporabnike, tako da se ne prijavis vedno kot root

adduser -G lista,skupin,v,katerih,bo,uporabnik imeUporabnika
passwd imeUporabnika

Uporabnik lahko daš v skupine (če jih imaš; seznam je v datoteki /etc/groups):
cdrom wheel users ...

kje se nastavi pisava da mi nebo mesalo y in z, in druga locila.
Ne gre za pisavo temveč preslikavo tipkovnice. Če imaš KDE poglej v njegove nastavitve pod Regional & Accessibility -> Keyboard Layout.
V konzoli moraš spremeniti nastavitve v eni od datotek, ki se od distribucije do distribucije nekoliko razlikujejo. Katero uporabljaš.
Lahko si daš tudi orodje za menjavo preslikav tipkovnice (KDE Keyboard Tool) v orodno vrstico.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Gandalfar ::

setxkbmap sl

CCfly ::

Kaj ni setxkbmap -layout si
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Gandalfar ::

right, ni sl ampak si :)

dr.J ::

kje najdem modul vfat.o ?

Gandalfar ::

modprobe vfat

v /lib/modules/jedro/kernel/fs/

dr.J ::

> modprobe vfat

modprobe: Can't locate module vfat

ntfs je, vfat fat32 ali fat pa ne

iz ene Win mašine bi rad spravil fajle na usb ključ.
v mašini ni disketne enote, mrežna pa očitno tudi ni podprta
(cicada 820x)

Gandalfar ::

kero jedro mas? Pomojem moras dodat podporo v jedro, ce si ga sam skompajlal.

dr.J ::

sorry, saj nisem prej napisal: imam stl-20040831 (sicer se ne bi oglasil v tej temi)

hočem rešiti neke podatke z ene winxp kište

modula vfat tam ni :( , floppya v mašini ni, mrežna pa ni podprta :\

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

dr.J ::

OK, vzel sem knoppix 3.7, kjer sem uspel postaviti mrežo in narediti backup preko nje.

zakaj ni ne v stl ne v knoppixu vfat modula?

drola ::

Končno sem inštaleral STGL na disk (2.01-bugfix 2. verzije).
Mam pa sledeče probleme:
-Nastavitev SLO tipkovnice
-Nastavitev NV GF 2 MX200 grafe
https://drola.si

Tassadar ::

Instalacija graficne je preprosta: www.nvidia.com, driverji za linux, potegnes datoteko .run (pika). Nato gre s kot root v /etc/ in tam nastavis v inittabu da se ti comp zazene brez x-ov in comp ponovno restartas. Upises geslo in uporanika (ponavadi je to kar root), poisces prostor kjer si shranu .run datoteko in jo zazenst z: sh datoteka.run in sledis navodilom. Nato mores najti se readme file kjer ti pise kaj mores premeniti v xor.conf ali XFree86.conf, to naredis, spremenis nazaj inittab na to da ti bo comp delol z x sistemom spet in ponovno zazenes. Voila. Glede tipkovnice.. hm... slovenscina? :))))

En taro adun!

Zois[SLO] ::

ok sej vem da zna bit bedno uprašanje samo kako pa odstraniš kakega uporabnika, ce se kje zmotis?
Govorjenje je potreba, poslušanje je umetnost.

Gandalfar ::

man deluser oz. userdel :)

Zgodovina sprememb…

drola ::

Tiste Nvidia driverje sem že probu inštalerat, sam mi tečnari za soure kodo od kernela. Za način brez X-ov ti ni treba nobenga fajla spreminjat, ampak samo ob prijavi daš prijava v tekstovnem načinu in si prez grafike. Glede tipkovnice pa sem zrihtal, da mam zdej pravilni razpored v okolju KDE, pri okencu za prijavo in v konzoli pa mam še vedno US tipke. Pa v KDEju mi ne dela tipka, ki je na tem forumu no mogoče napisati (mislim tisti špičasti oklepaj).

PS:Moja grafa je delo podjetja inno 3D, z GF2 MX 200 čipom in 32MB RAMa, če je mogoče ta kartica problematična.
https://drola.si

flaksor ::

Zdravo jaz sem n00b v linuxih in sem si pretočoil slo-tech linuxe in zapeko na cd booto in uporabljal, ampak ko sem prisel v morphix install ne znam namestit na disk :P can u help me ?:\

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: flaksor ()

drola ::

Povej, kje se ti zatakne.
https://drola.si

verpiss_13 ::

Zdravo

Ker vidim ko sem prebiral forum da je velikim ratalo inštalerati ADSL se bom kar tukaj odločil za pomoč. Prosim če mi lahko gdo pomaga ga dati na linuxe :\ Jas sem še premlad da bi te linuxse kapreou.:P

hvala

Skrat ::

V konzoli kot root pozeni pppoeconf in sledin navodilom.
Free software is a matter of liberty, not price.

Gapi ::

< edit >
nekdo me je prehitel z bolj kratkim in jedernatim odgovorom medtem ko sem jaz pisal moj odgovor. A pa da moje nakladanje le nebi šlo na elektrosko smetišče ga bom pustil.


Najprej napiši kot root "ifconfig" brez narekovajov, in če je kje med izpisom kakšna beseda ki sliši na ime eth0 si na dobri poti. Namreč da imaš inštalirano mrežno kartico je prvi korak. Potem poglej če ukaz adsl-setup deluje, če ne deluje bo potrebno inštalirat ADSL klienta. to pa narediš odvisno od distribucije. Pri Debianu in njemu podobnih napišeš apt-cache search adsl. Ker trenutno nimam pri roki debian sistema ti teško povem ker paket je treba inštalirat. Pri drugih distribucijah pa odklikaš do nadzorne kontrolne plošče in poiščeš kje se da inštalirat paketke in tam poiščeš pravi paketek. No v nadeljevanju se znajdi še sam. Preberi tudi kak HOW-TO in ukaz man je tvoj prijatelj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gapi ()

slenik ::

Prvo pohvala vsem,ki so vložili vsaj minutko truda in svojega znanja v ta projekt.
Sem namreč uporabnik winsow in sem do zdaj uspešno sam odpravil vse probleme,ki so me težili pri njih(internet,filmi,igre...)
Moram pa povedat,da sem že nekajkrat naložil Linux v različnih verzijah (3-4 krat) od mandraka,ki je bil na SW power do nekih verzij z neta ampak nikoli ni bil več gor kot en dan. Tako sem dolpotegnil tudi Slo-tech linux,da vidim,kaj se je izboljšalo. Žal je ostalo pri tem,da sem le poizkusil,ker sem butal iz CD-roma in po nekaj minutah ko sem videl "namizje" nisem megel več nič drugega storiti kot pritisnit Reset in začel delat naprej z winsi. (krivo,ker imam usb miš in tipkovnico ?) Pri teh stvareh ponavadi nisem hitro obupal ampak zadnje čase res nimam časa sedet poleg računalnika cel dan da bi naprimer sploh lahko začel odpravljat probleme.:\
Naj povem,da že v winsih uporabljam firefoxa in bi res rad presedlal na Linux,ker si po moje zasluži več uporabnikov kot winsi.
Zanima me,če je kakšna verzija Linuxa,ki mi nebi povzročala preveč bušk na glavi z internetom,filmi,igrami,pisarniškim delom...
Dovolj tvezenja pa še enkrat pohvale za žrtvovan trud ;)
Eni so psihopati eni pa smo še bolj psihopati. :)

moj_nick ::

Povej, kakšno konfiguracijo računalnika imaš.
110111001001010001010000

hruske ::

slenik, jaz bi ti priporočil stran na www.ubuntulinux.org, ker je zadeva precej luštna.
Rad imam tole državico. <3

slenik ::

Moj mlinček ima proc 2400+,512 MB DDR pc2700,Radeon 9600 AIW,80 GB disk 7200 obr/min maxtor :8)
Eni so psihopati eni pa smo še bolj psihopati. :)

slenik ::

Hruške a ta ubuntilinux je manj kompliciran oz. ima podporo za več multimedije in ostala opravila ????
Eni so psihopati eni pa smo še bolj psihopati. :)

hruske ::

Ubuntu je v osnovi debian, ampak je precej bolj dodelan za namizen računalnik.

Na www.ubuntuforums.org so forumi, kjer tudi nudijo podporo. Za multimedijo je tudi svoja tema tam. Žal je multimedija nekoliko kočljiva zadeva, predvsem zaradi kodekov.
Rad imam tole državico. <3

Zois[SLO] ::

hm mam 1 problem. na disk sem si nasnel slo-tech linux. use ql, samo intrnet mi ne dela.Doma imam domače omrežje v katerem imam na enem računalniku nasnete xp-je, in oni pridejo na intrnet normalno, zadeva je skupi povezana preko jahtovega rutrja. ko utipkam http://192.168.8.1 in pogledam ce je rutr prepoznal racunalnik z linux sistemom ugotovim da naj bi delal brez problema, vendar ko pa se probam povezat na intrnet na linux os, pa mi napise da strani ni mogoce najti, tudi ce se hocem prijavit samo na rutr. kaj bi to blo narobe, oziroma kako bi to popravil.Se eno uprasanje, zakaj mi racunalik dela tak pocas ko se prijavim kod drugi uporabnik. recimo ko sem se prvic prijavil mi je zadeva delal relativno hitro. zdej pa full pocas v pimerjavi s prejsnic(moj racunalnik ma 1,7Ghz procesor 256 rama mislim da ddr, 40GB disk 7200obr/min, graficna g-force MX440 mislim da nevem kje se pogleda je pa ze star tak da se ne spomnem tocno).aha pa nimam velik pojma o linux zato bi prosu eno od majn zahtevnih razlag :)
no ce se malo dopolmnim, sem v konzoli napisal ppoe pa stisnu enter :)
pa je napisalo Timeout waiting for paod packets,
pa probu sm tut funkcijo apt-get pa nemorem updatat, najbrs zato ker tut na intrnet nemorem?
Govorjenje je potreba, poslušanje je umetnost.

Zgodovina sprememb…

Skrat ::

Kaksno povezavo na internet imas (kabel, ADSL)? Kako imas nastavljeno domace omrezje (fikisni IPji, DHCP)? Ce imas ADSL, se ti na adsl povezuje router ali vsak racunalnik posebej?

apt-get ti seveda ne dela zato, ker ne mores priti na internet.
Free software is a matter of liberty, not price.

Zois[SLO] ::

rutr se mi najprej poveze na intrnet in povezavo drzi ves cas 24/7.
Imam tut staticen ip(tist ku sm ga narocu pri siolu). drugace imam pa fiksni ip za računalnik kjer je nasnet linux(to je v Lan ce sem prav zastopil uprasanje).
Takole zgleda: 192.168.8.21 myBox 00-02-44-6B-F8-94

racunalnik kjer mam xp pa ma dinamicen ip, usaj nisem ga dal v listo staticnih.

povezava na intrnet gre preko lan kabla v ruter in potem do adsl modema :)
Govorjenje je potreba, poslušanje je umetnost.

Zgodovina sprememb…

Zois[SLO] ::

aja se to ka bi se dal kje dobit driverje z mrezno kartico mogoce je to krivo... moja mrezna kartica je:
jaht lan card
pol pa na škatli piše še iee 802.3 10base T & IEEE 802.3u
pol pa se nkeke creve zravn.
to pise pa v xpjih v profilu strojne opreme:

Relatek RTL8139 Family PCI fast ethernet NCI
Govorjenje je potreba, poslušanje je umetnost.

Skrat ::

Driverji ne bi smeli biti problem, ker uporablja enega zelo razsirjenih RTLovih cipov.

Gremo takole - odpres terminalsko okno, napises su in vpises root geslo. Tako bos root uporavnik.
1. napises ifconfig, ki ti mora vrniti podatke za dve napravi, eth0 in lo. eth0 je tvoja mrezna kartia. Ce tega ni, potem imamo res tezave z driverji. Ce dobis podatke za eth0, potem enostavno v konzoli reces dhclient eth0 in zadeva bi se morala povezati na internet.
2. Ce ti ifconfig ne vrne podatokv za eth0, potem imas tezavo z driverji. Najprej napisi lsmod in poglej, ce je zloadan modul 8139too. Ce ni, poskusi modprobe 8139too (potem nadaljujes tako kot v prvi tocki).
Free software is a matter of liberty, not price.

Zois[SLO] ::

am tole ifconfig sm gledu in mi je neke rezultate vrnal. pol sm pa tam v nadzornem sredisuc, mal gledal in sm nasu eno ikonu kjer sm si nekov uporabniski racun (kao) nastavu in sem noter upisu moj ip naslov ki ga imam od adsl pa se enega sm mogu neki subnet mask al nekitazga (pomagu mi je svogr), tak da zdej mi intrnet dela :D

me pa malo zanima kaj se da z komandami apt use nrdit pa kje bi se dubu kak help?
Govorjenje je potreba, poslušanje je umetnost.

Skrat ::

Ce v konzoli napises man apt-get bo kar dober zacetek.

Drugace pa APT HOWTO
Free software is a matter of liberty, not price.

Zois[SLO] ::

ok teh ukazov je full za preštudirat. a ma kdo kako idejo kako bi se zrihtalo da bi mi na s-t linux delala medal of honor alied asult, ceprov je tista igrca ku pingvine mores v exit spravit kr ql samo...

aja pa kako bi se na te linux-e nasnel kasn eggdrop.
Govorjenje je potreba, poslušanje je umetnost.

Zgodovina sprememb…

CCfly ::

Korak za korakom.
Za igre rabiš Cedego, kjer pa je zastonj na voljo le CVS izvorna koda.
Za eggdrop pa napiši apt-cache search eggdrop, če se ne motim.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Zois[SLO] ::

1. kako se pa potem nasname v consoli, apt-cache instal ?
ce si hocem dol potegnt cvs pa morem uporabit apt-cache search cvs

2. zakaj mi ko se mi nalagajo s-t linux se mi med nalaganje malo zamrzne pa napise eror i18(nevem tocno stevilke) in potem mi cez 3min naprej zazene in mi pokazen login meni

3. kater program bi rabil da bi lahko brskal bo domacem omrezju, recimo da bi si potegnu dol iz racunalnik kjer so xp-ji kako datoteko(glasbo)

4. domam imam se en program MathType ki je cudovit pogram za ustavljanje formul v wordow dokument, kako bi ta program usposobu da bi delu v open office?

5. in kje lahko v linux dol vlecem kake filme? in seveda pogledam.

6. Zakaj mi s-t linux full steka ko se prijavim kot drug uporabnik?
Govorjenje je potreba, poslušanje je umetnost.

Delphi76 ::

Živijo!

Gledal sem ta vaš linux in je bil všeč.
Zanima me, a bi lahko bil v naslednji izdaji že opremljen z java pluginom za Firefox oz. kako se ga da na najbolj enostaven način skonfigurirat? Navodila ki jih najdem na inetu so malo španska vas zame :)

LP Delphi76

vojkoz ::

Seos.
nekaj me zanima, namestil sem tale S-t linux 2.0.1.
Po končani inštalaciji sem ponovno zagnal računalnik in mi je napisalo naslednje:
GRUB Loading Stage 1.5.
GRUB Loading, lease wait ...

ERROR 17.

kako naj zdej to porpavim?


L.p.

Paramedic ::

Meni tudi to napiše, zgleda grub pozabi nekaj narediti, ko se inštalira.
End transmission.

Owcka ::

Eno vprašanje. Kakšno je geslo ? v konzoli vpišem su in nevem kakšno geslo naj vpišem... probal sem že root vender negre... kakšno je geslo oz. kje ga najdem...

Hvala.
Another time, another place.

christooss ::

ERORR se pomoje pojav ker bios al neki nepravilno zazna diske. Pomaga če naštimaš automatsko jest sem imel včasih user pa mi je javlal erore.

Gesla se mi zdi da ni. Samo enter je se mi zdi dovolj.
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Skrat ::

Grub je res mel neke buge ampak po pravici povedano ne vem, kako je s tem v zadnji verziji :/

Kar se tice su gesla: napises sudo su in enter. Gesla ni. Imas root privilegije.
Free software is a matter of liberty, not price.

Owcka ::

Hvala!
Another time, another place.

Xabi ::

Se jaz bi prosil za eno pomoc! Nalozil sem si to destribucijo, sedaj bi pa rad hodil prek interneta preko mreze!

V oknih sem to lahko, ker pa sem v Linuxu zacetnik, bi prosil da mi cimbolj podrobno razlozite kako!

Hvala

Skrat ::

Xabi najprej bomo tebe prosil za kaksen bolj podroben opis, kako imas postavljeno mrezo in na kaksen nacin imas nastavjen dostop do interneta v oknih.
Free software is a matter of liberty, not price.

drola ::

Mene pa zanima kje lahko dodajam in brišem uporabnike v STGL ?
Pa kaj moram nardit, da cdromu vlkjučim DMA podporo ?
A je zdej treba spremenit v GRUBu tiste parametre za zagon jedra (hda=scsi hdb=scsi,...) ?
Pa kako naj naridim, da bojo do digitalne kamere na USB vodilu lahko dostopali tudo navadni uporabniki in ne samo root ?
https://drola.si

Xabi ::

Na racunalniku z internetom so okna. Drug racunalnik ma pa Linux in tu bi rad imel internet prek mreze. Hmm kuko mam mrezo postavleno? Nwm

Bi mi lahko povedali se to: ko sem imel na tem racunalniku instalirane okna, sem dobil virus blaster. Bi se ga dalo nekako zbrisati prek OS Linux?
««
34 / 39
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux in popolni zacentik...

Oddelek: Operacijski sistemi
351940 (1430) cbelica
»

moje potovanje v linux

Oddelek: Operacijski sistemi
131755 (1523) CCfly
»

Inštalacija Slackware 9.1 Linuxa (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
533294 (2675) TICKO
»

PINGO 2.0 & FX5600 MEGA problem (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
795318 (4544) marsovec gugu
»

prilagajanje rad hat 9.0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1395565 (4160) TICKO

Več podobnih tem