» »

Slo-Tech GNU/Linux [vprašanja, problemi, predlogi]

Slo-Tech GNU/Linux [vprašanja, problemi, predlogi]

««
29 / 39
»»

CCfly ::

http://linmodems.technion.ac.il/pctel-linux/pctel-0.9.7-9/README

Predvidevam da si source pustil na windows disku. Naredi symlink v /usr/src/linux pa poskusi ponovno.
Kot root:
ln -sf /mnt/Wdisk/linux-2.4.25 /usr/src/linux

CaqKa ::

čist tak btw.. gnoppix 0.8 trga gate :) vsaj iz vizuelnega stališča

Gandalfar ::

hvala, hvala. Ta komentar mi je neverjetno polepsal vecer.

drola ::

Ne gre s symlinkom.
Kaj pa, če je fora v tem, da sem razpakiral na FAT32 datotečni sistem, pa nektaterih datotek ni, ker je na FAT32 Version.h in version.h isto. Pa ko sem odpakiral mi je tečnarilo nakaj zaradi tega, da nekatire datoteke že obstajajo itd.
In ker nimam programa za krčenje razdelkov, bi bila najboljša rešitev 3GB disk iz Bolhe, vsaj pomomojem. A bi se dalo mogoče zapeči ext3 na CD-RW disk, vem da bi bilo zelooo počasno, ampak, vseeno če se da.
--------------
Pa še en problem:
Že sem pisal, da mi v STGL ne deluje CD-RW (LG GCE-8520B), ki je Secondary-Master IDE kanalu. Zdi se mi, da zanj v STGL ni gonilnika, saj ko na pultu kliknem z desno njegovo ikono in v meniju izberem Izvrzi, pride predalček ven. Peka CD-jev s K3b deluje, vendar z zelo nizko hitrostjo. Ko sem K3b prvič zagnal mi je napisalo hitrost 2×. To sem popravil na 52×, vendar nič bolje, povprečna hitrost peke je bila komaj 4×. Ko pa skušam CD-RW priklopiti za branje, ga noče. Pogledal sem v datotekov fstab in je pisalo, da se ta CD-RW priklopi v /cdrom1. Te mape ni bilo, zato sem jo ustavril sam. Še vedno nič ne pomaga.
https://drola.si

Gandalfar ::

Disketnik mas?

Daedalus ::

>Pa še en problem:
Že sem pisal, da mi v STGL ne deluje CD-RW (LG GCE-8520B), ki je Secondary-Master IDE kanalu. Zdi se mi, da zanj v STGL ni gonilnika, saj ko na pultu kliknem z desno njegovo ikono in v meniju izberem Izvrzi, pride predalček ven. Peka CD-jev s K3b deluje, vendar z zelo nizko hitrostjo. Ko sem K3b prvič zagnal mi je napisalo hitrost 2×. To sem popravil na 52×, vendar nič bolje, povprečna hitrost peke je bila komaj 4×. Ko pa skušam CD-RW priklopiti za branje, ga noče. Pogledal sem v datotekov fstab in je pisalo, da se ta CD-RW priklopi v /cdrom1. Te mape ni bilo, zato sem jo ustavril sam. Še vedno nič ne pomaga.

Mnja... Daj si inštaliraj (če ga še nimaš) hdparm. Pol pa v root konzolo pa napisat ukaz hdparm -v /dev/hdc (sej je hdc secondary master?). izpisalo ti bo nastavitve za CD-RW:

/dev/hdc:
HDIO_GET_MULTCOUNT failed: Invalid argument
IO_support = 0 (default 16-bit)
unmaskirq = 0 (off)
using_dma = 1 (on)
keepsettings = 0 (off)
readonly = 0 (off)
readahead = 256 (on)
HDIO_GETGEO failed: Invalid argument

using_dma = 1 je pomembna vrstica. Ker če nimaš vklopljenega DMA, bo zadeva počasna... Lahko pa preveriš nastavitve tudi z hdparm -i /dev/hdc, tam ti pa z zvezdico označi, kateri način prenosa uporablja. Če je to kak PIO, zna biti, da je problem v odsotnosti DMA...

Hmm, ti to laufaš z livecd-ja? Ker pol boš bol težko hdparm inštaliral0:)
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

CCfly ::

A bi se dalo mogoče zapeči ext3 na CD-RW disk, vem da bi bilo zelooo počasno, ampak, vseeno če se da.

Seveda se da ampak če datoteko razpakiraš na FAT32 nisi nič naredil. Najbolje bi bilo da bi res našel kakšen star disk in si nanj namestil STL.
Kart se tiče CDRW. Si mogoče na RW medij snemal, ker lahko da si imel 4x medij.

Gandalfar ::

Kolobacij z prevajanjem jedra ne priporocam na livecdju.

drola ::

-Disketnik imam.
-Sigurno nisem pekel na CD-RW disk, ker je tudi izvorni CD bral počasi.
-Mislim, da je DMA, ker so bile, kolikor se spomnim, ko sem gledal KDE Info panelu, vse vrstice med CD-ROM-om in CD-RW-jem enake. Malo me moti le podatek, da piše, da je na SCSI vodilu. Je to to ?
Kaj je tisto v GRUB-u pri ukazih jedru, ko pritistneš E, kjer je nekaj v stilu hda=scsi, hdb=scsi,...
Probam to popraviti na IDE?
-CCfly mislil sem sformatirati CD-RW z ext3, ne pa CD-R in bi tako datoteko odpakiral v STGL, kjer bi se to dodalo na plošček.

Zakaj ne prevajanja jedra na LiveCD?
https://drola.si

hruske ::

-Mislim, da je DMA, ker so bile, kolikor se spomnim, ko sem gledal KDE Info panelu, vse vrstice med CD-ROM-om in CD-RW-jem enake. Malo me moti le podatek, da piše, da je na SCSI vodilu. Je to to ?

Ne, to je vredu.

Kaj je tisto v GRUB-u pri ukazih jedru, ko pritistneš E, kjer je nekaj v stilu hda=scsi, hdb=scsi,...
Probam to popraviti na IDE?


Ne, to pusti, to je tam zato, da deluje scsi emulacija za cdrome, da lahko potem pečejo uporabniki na cdje.

-CCfly mislil sem sformatirati CD-RW z ext3, ne pa CD-R in bi tako datoteko odpakiral v STGL, kjer bi se to dodalo na plošček.
Zakaj ne prevajanja jedra na LiveCD?


1. težko boš sformatiral CDRW z ext3. Če misliš z Mount Rainier, potem ne bo slo, ker je podpora temu v linuxu še v beta fazi.
2. Ne prevajat na livecdju, prevajanje jedra vzame veliko časa, prostora in procesorja. Skompajlano jedro skupaj z izvorno kodo pri meni vzame 290MB (2.6.8.1). Poleg tega pa tudi ni bilo namenjeno temu.

Gandalfar ::

men tale url do modem driverjev ne dela .. dela komu drugemu?

bi se priporocal za en mail na g@owca.info s temi driverji, da malo pogledam po njih

CCfly ::

Očitno je strežnik dol padel. Je pravilen naslov.

drola ::

Sej bi ti poslou driverje, sam mam tako povezavo, da to traja 25 min (1,34MB).
Glede prevajanja jedra po pomoje prevede samo določene module in ne vsega. Pomojem tudi zato tako nujno potrebuje neko indeksno datoteko.
https://drola.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: drola ()

drola ::

Še nekaj:
Nekaj postov nazaj, ko sem spraševal o Avdio obdelavi, mi je CCfly predlagal distribucijo AGNULA.
Zanima pa me, če obstaja LiveCD baziran na Debian-u, ker ko sem gledal LiveCD iso baziran na RH, sem videl, da je file velik 1,5 GB, pa me zanima, če je to potem za dva CD-ja.
https://drola.si

CCfly ::

Če želiš preizkušati je najboljša možnost da si daš STL na disk in si začneš nameščati programje. LiveCD ima vseeno določeno mejo praktične uporabnosti. AGNULA je pač en tak hiter način, da vidiš kaj se na avdio področju dogaja.

CCfly ::

Aja še tole:
We are providing two GNU/Linux distributions: DeMuDi, which is Debian based, and the Redhat based RehMuDi distribution.

* Please go here to download/install DeMuDi.
* Please go here to download/install Rehmudi.


Vidim pa eno iso sliko za 1.2.0beta različico ter dve za 1.0 različico.

drola ::

Problem je v tem, da ne znam namestiti *.deb paketka, ki ga imam na WIN disku, ker imam prepočasen internet, da bi direktno downloadal.
Kako namestiš *.deb paketek iz trdega diska?
https://drola.si

hruske ::

"man dpkg" je tvoj prijatelj sicer pa

"dpkg -i paketek.deb"

Gandalfar ::

A ma kdo Marvell giga mrezno na maticni?

CCfly ::

Nekdo me je pred kratkim spraševal o njej. Vsaj dva bi morala biti tukaj na forumu. Baje da naj bi gonilnik v jedru (yukon) deloval brez problemov.

Gandalfar ::

rabim lspci output, da jo dodam v hwdata bazo pa zanima me, ce

modprobe sk98lin

zadevo ubodi v zivljenje

CCfly ::

00:0a.0 Ethernet controller: Marvell Yukon Gigabit Ethernet 10/100/1000Base-T Ad
apter (rev 13)

http://www.fedoraforum.org/forum/archive/index.php/t-20007.html

ethelred ::

Seos družba!

Mam problem z zagonom ST Linuxa. Poganjam ga z Monitorjevega DVD-ja.
Bootat se začne normalno, nato pa mi napiše:

You passed undefined mode number.
Press RETURN to see video modes availible

itd. in naslednje:

Uncompressing Linux... Ok, booting the kernel.
SMP mptable: no processors registered!
BIOS bug, MP table errors detected!...
...disabling SMP support. (tell your hardware vendor)

in tu se ustavi.

DVD je vredu, ker v drugem compu stvar dela normalno.

CPU: P4 2,4 Ghz 800 MHz FSB, HT
plata: Asus P4P800-E Deluxe (chipset intel i865)

Že vnaprej hvala.

batguy2054 ::

Lep pozdrav!

Danes sem si dol potegno Linux (slo-tech 2.0...) in me zanima kako ga naj sploh začnem uporabljati.Nekje med članki sem prebral da ga lahko uporabljamo kar s cd-ja in sem si ga zato speko.Zanima pa me kaj še rabim da mi bodo win xp sploh lahko prepoznali linux-e oz. edino datoteko (660 mb).!
Prosil pa bi še za kaj nasvetov za začetek uporabe linuxa!:D :D

:D thanks

CCfly ::

Tista edina datoteka je iso slika, ki jo moraš zapeči na CD (ne datoteke ampak sliko). Ko jo imaš posneto pustiš CD v pogonu in ponovno zaženeš računalnik. To bi moralo biti načeloma vse.

PrimozR ::

Linux. Brez i/e (linuxi, linuxe)

Vlady ::

Ja no če boš pustil CD samo v pogonu in ponovno zagnal ne boš veliko storil, ker se boš znašel ponovno v winsih. V BIOS-u moraš še prej nastaviti 1st boot device na CD-ROM. In ko ti zazna Slo-tech linux v CD-ROM-u te vpraša če želiš zagnati računalnik iz CD-ja in samo stisneš ENTER (nekateri BIOS-i delujejo tako, nekateri pa sami zaženejo boot iz cd-ja.)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vlady ()

majlo ::

No ne da se mi brat vseh strani, me pa zanima, koliko zasede ta verzija linux, inštalirana na disk,?

A rabim kak večji disk, al je 500 mb dovolj?

LP Majlo

CCfly ::

Za celoten nabor programov dosti premalo. Priporočam ti, da uporabiš tistih 500 MB kot domači direktorij in swap prostor za STL liveCD.

drola ::

Kako bi pa to naredu, ker men bi blo tko dost bl laži.
-------
Pa kako bi GRUB inštaleru na disketo, ker na disk me je zelo strah, ker sem meu že probleme pri bootanju WIN z izbiro Napredno > Zagon s trdega diska (Prva particija). Internet mi je sicer delou, sam sem mel pa Moj Računalnik čist zmešan.
Pa še BIOS je neki smotan, ker mi noče naprej bootat, če je nastavljen First Boot Device CDROM in ni v pogonu STGL linuxa.
Neki so mi že predlagal, naj GRUB inštaleram na disk, sam me ne sprašvat zakaj ne.
Nej mi kdo pove kako.
https://drola.si

Skrat ::

Kako bi pa to naredu, ker men bi blo tko dost bl laži.
A uporabil drug disk za home/swap? Naceloma moras disk particionirati in ustvariti pravilne fs. Za to uporabis recimo cfdisk (particije) in mke2fs (fs). Potem primerno popravis /etc/fstab in zadeve se enkrat zmountas (mount -A). Pri tem pazi, da ne bos ostal brez vseh podatkov, ki jih imas sedaj na starem disku (prej jih moras seveda skopirat na nov disk >:D ).

Grub na disketo: nacelom takole. Sam necesa tukaj ne stekam cist... kje imas pa sedaj Grub?
Free software is a matter of liberty, not price.

drola ::

Grub je sedaj na LiveCD-ju.

Kako naj pridem do datotek /boot/grub in še nekaj, ker je v LiveCD /boot prazen, ker mislim da je ta diirektorij nekje na LiveCD-ju v img datoteki.
Mam pa še en Pingo Linux 1.0 CD, in je prov program za BOOT disketo delat, sicer z LILO, ampk bom veen probu.
https://drola.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: drola ()

Marjan ::

Kako naj instaliram GRUB, da mi ne bo povozil windows loaderja:

- install GRUB on MBR (hda ali hdb)
- install GRUB on root partiton of harddisk
- don't install GRUB

Na hda (C:) imam winse, na hdb (D:) pa dve particiji, na eno instaliram ST linux.

??
:\

CCfly ::

Ne inštaliraš gruba. Daš STL CD noter in vsakič popravi vnos, da se ti zažene Linux, ki je nameščen na disku. Ali pa daj grub na disketo, USB ključ, ...

drola ::

Pa moj problem?
Nism uspeu ugotovit, katera datoteka je conf pri LILO, zato mi raje povejte, kako naj inštaleram GRUB na disketo. Pa ne po zgornjem načinu od Skrat-a.
https://drola.si

Marjan ::

imaš mogoče link za "disketni" grub?

hruske ::

pet (5) postov nazaj.
Rad imam tole državico. <3

drola ::

https://drola.si

Marjan ::

Aha sori.. huh, zdej naj se še s to disketo zajebavam.. a ne more Morphix nardit kvalitetnega bootloaderja, ki ti ne povozi ostalih loaderjev ?

drola ::

2 delujoča boot loaderja na enem disku nista izvedljiva, lahko pa bi inštaleru GRUB na drugi disk, in bi potem vsakič, ko bi rad šel v drug OS, šel v BIOS in spremenil podatek, katerega diska ti naj boota, drgač pa GRUB zna tud WIN bootat.
https://drola.si

CCfly ::

Aha sori.. huh, zdej naj se še s to disketo zajebavam.. a ne more Morphix nardit kvalitetnega bootloaderja, ki ti ne povozi ostalih loaderjev ?

Lahko daš grub namesto v MBR na začetek particije, kjer je nameščen Linux, samo potem moraš dodati ustrezen vnos v loader od Oken.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: CCfly ()

daks ::

YAH

Zanima me če dela v slotech linux-u sound, če imaš n-force čipovje na plati.
Imam asus A7N8X-Deluxe in sem preizkusil ze nekaj live linux-ov pa mi pri nobenem ni delal sound.
Prosim za pomoč

Hvala:D

BaRtMaN ::

Meni SoundStorm deluje čist OK na Abitki NF7-S 2.

Daedalus ::

>Aha sori.. huh, zdej naj se še s to disketo zajebavam.. a ne more Morphix nardit kvalitetnega bootloaderja, ki ti ne povozi ostalih loaderjev ?

Grub kr lepo inštaliraj v MBR in povozi loaderja od winsow. Linux ti bo zbootalo, windoz pa ne. Zaženeš linux, se prijaviš kot root (previdno od tu naprej), pol pa lepo zaženeš kwrite/kate, lahko pa tudi midnight commanderja z ukazom mc v shellu - prijavljen kot root, seveda. Greš lepo v direktorij /boot/grub, kjer poiščeš datoteko menu.lst in jo odpreš z text editorjem (kwrite, kate, neki tretjega...). Pogledaš vnose v datoteki, verjetno bosta dva - eden linux, ki dela in drugi sfaljen za win. Lahko, da vnosa za win ne bo sploh. V glavnem, vnos za win dodaš/popraviš tako (predpostavljam, da so winsi inštalirani na prvi particiji diska):

title Windows 2000
rootnoverify (hd0,0)
chainloader +1
makeactive

Reštart, grub ti ponudi windows - title je lahko poljuben recimo title WindowsXP in zadeva se lepo zboota. Pa še kratka pojasnila - pti title napišeš, kar želiš, da ti izpiše grub kot opcijo za bootat (v mojem primeru Windows 2000), rootnoverify pove grubu kje so windows (primer - prva particija na disku), chainloader +1 - nimam pojma, zakaj je to dobro, mora pa bit tam0:) , makeactive naredi praicijo aktivno. Če boš poskusil najprej zbootat z diskete, pa greš v grub command line (ti piše tam, kaj moraš pritisnit), pol pa ročno vpišeš ukaze (brez title) lepo zapovrstjo in vsakega posebej potrdiš z enter. Po makeactive ukazu še napišeš boot, stisneš enter in v kolikor se prej nisi zmoto ti bo zagnalo winse. Če to deluje, lahko tole zgoraj vpišeš v menu.lst, ga shraniš in ob naslednjem rebootu boš lahko izbiral. Veliko uspeha pri poskušanju, če kaj ni jasno pa kr pogumno vprašat (če pa jaz ne bom znal odgovorit, bo pa nekdo drug ziher znal)0:)

p.s. grub je kvalitetn bootloader, samo kot je bilo že napisano - v MBR je prostor samo za enega;)
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Marjan ::

Kaj pa moram napisat, da se mi bo Linux pravilno zbootal?

Tole imam v menu-lst:
--------------------------
# See www.gnu.org/software/grub for details
# By default, boot the first entry
default 0
# Boot automatically after 5 seconds
timeout 5
title Morphix GNU/Linux
# kernel path-to-kernel root=rootdevice kernelarguments
root (hd1,2)
kernel /boot/vmlinuz root=/dev/hdb5 ramdisk_size=100000 noapic acpi=off apm=power-off hda=scsi hdb=scsi hdc=scsi hdd=scsi hde=scsi hdf=scsi hdg=scsi hdh=scsi vga=791 splash=silent initrd=miniroot.gz quiet lang=sl username=slotech


title Windows
rootnoverify (hd0,0)
chainloader +1
makeactive

title Windows
# Not on first harddisk, map the devices to make windows think it is
map (hd0) (hd1)
map (hd1) (hd0)
rootnoverify (hd0,0)
chainloader +1
makeactive
-------------------------

Linux imam instaliran pa na hdb5, na drugem disku kot so winsi.

Pa povejte mi prosim kako to naredim po korakih iz live CDja, saj v Linux zdele ne morem bootat!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Marjan ()

Marjan ::

Ah, sem že našel (s poskušanjem) Linux se boota, če nastavim (hd1,4).

Končno sem zrihtu GRUB tako kot se spodobi!

Daedalus ::

Lepo, da ti je ratalo;) Drugače pa (hd0,0) pomeni prvi disk, prva particija. Recimo (hd1,0) pomeni drugi disk, prva particija. Oznake particij me rahlo zmedejo:8) , pa se tudi jaz (če je že treba) malo poigram s poskusi in napakami. Ampak v grobem je cifra particije zaporedna številka particije na disku minus ena (ker je prva particija pač označena z 0). Več podrobnosti tule.

Poimenovanje particij (pa še kaj) the linux way je pa razloženo tukaj. Za tiste, ki se jim ne da brati celega dokumenta (pa ni kaj obsežen), pa nasvet - nižje na strani poiščite "E.1.5. Partition Naming Scheme", kjer je razloženo, kako se poimenujejo particije v linuxu. Čeprav priporočam branje celotnega dokumenta, ker prav lepo razloži vse nujnosti v zvezi s particijami.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Gandalfar ::

cez par minut pride bugfix release ven :)

Vlady ::

Ok še eno malo bolj lahko začetniško vprašanje. Kaj pa firewall-i v linux-u? Tukaj mislim predvsem strojne. Zadevo laufaš preko browserja ali s kakim drugim programom? Pa kako je potem z povezavo? Moraš posebej konektat v linux-u al je dost, da se samo povežeš na router/firewall?:\

CCfly ::

Do strojnih ruterjev dostopaš prek brskljalnika, enako kot v Oknih.
««
29 / 39
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux in popolni zacentik...

Oddelek: Operacijski sistemi
352001 (1491) cbelica
»

moje potovanje v linux

Oddelek: Operacijski sistemi
131818 (1586) CCfly
»

Inštalacija Slackware 9.1 Linuxa (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
533546 (2927) TICKO
»

PINGO 2.0 & FX5600 MEGA problem (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
795586 (4812) marsovec gugu
»

prilagajanje rad hat 9.0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1395843 (4438) TICKO

Več podobnih tem