» »

Nov rekord v hitrosti prenosa podatkov po bakru

Nov rekord v hitrosti prenosa podatkov po bakru

Slo-Tech - Alcatel-Lucent je v sodelovanju z Bell Labs dosegel nov rekord v hitrosti prenosa podatkov po bakrenih vodnikih. Z nadgradnjo obstoječe tehnologije so podeseterili njeno hitrost in dosegli hitrosti 10 Gb/s.

Čeprav je hrbtenico podatkovnih povezav že zdavnaj prevzela optika, to ne pomeni, da je baker za na smetišče zgodovine. Bakrene povezave so bistveno cenejše od optičnih, a so za doseganje visokih hitrosti omejene na kratke razdalje. Zaradi tega se uporabljajo za končne povezave (last mile), saj do gosteje naseljenih področij položijo optiko, potem pa zaključne metre do posameznih odjemalcev lahko uporabijo tudi bakrene povezave. FTTC (fiber-to-the-cabinet) namesto FTTH (fiber-to-the-home) je v Veliki Britaniji razširjen, kjer zadnje metre nadomešča VDSL2.

Lani smo pisali o prihodu standarda G.fast (FTTC2 - ITU G.9700), ki bo na razdaljah do 70 metrov omogočal prenos podatkov s hitrostjo 1 Gb/s. Alcatel-Lucent je nadgradil to tehnologijo in s prototipom XG-FAST dosegel hitrost 10 Gb/s, a je ta omejena na vsega 30 metrov v laboratorijskih razmerah. Uporabili so dva para običajnih (komercialnih) vodnikov ter višjo prenosno frekvenco 500 MHz, kar je razlog za višje hitrosti in krajše dopustne razdalje. Omejitve so razumljive, ker gre za prve preizkuse, sama tehnologija pa je še daleč od komercialne dostopnosti. Desetkrat počasnejši G.fast bo dobil prve naprave v letu 2015, prve kable pa še nekaj let pozneje. Kdaj bo operativen njegov naslednik, je ta hip še preuranjeno napovedovati.

56 komentarjev

«
1
2

LJ4L ::

Glede na to da so vzpostavili povezavo 1,4 Tb na sekundo po optiki in da bo optika kmalu zelo poceni je postavitev česa takega iz moje perspektive ... neracionalna. Mogoč se motim ampak se bo verjetno čez nekaj let do neke hišice bogu za nogom bolj splačalo napelati in plačevati optiko kot pa ultra hiter baker.
LP from LJ

Lonsarg ::

@LJ4L, a si ti mal zamešal zadeve, tukaj je govora o 70m in celo samo 30m kabla, oziroma do 250m za spodobne optične hitrosti pravi google. Se pravi to je povezava od zaključne optične omarice do ruterja, namesto da ima vsaka hiša svojo bi tako lahko bila ena sama optična omarica na ulici.

JanezFord ::

Ze 70m je zelo malo, kaj sele 30m ... sploh ce so kaksne spojke kje vmes ali prenapetostni filtri, in ce upostevamo se starost/kvaliteto kablov se hitrost verjetno mocno zmanjsa in je zadeva pogojno uporabna. Ce vleces na novo pa je itak levji delez stroskov gradbene narave in da bi potem nekaj sparal in sel na baker namesto optike je neumnost.

feryz ::

Najbrž vi ne dojemate, da je polaganje novih kablov, bolj ali manj, utopija. Glavni razlog je seveda finančni, v Sloveniji se mu pridruži še pregovorna in praktična medsebojna škodoželjnost in iskanje zaslužkarstva, ki uspešno onemogočata kakršen razvoj oz. nadgradnjo za dolgo vrsto let.
Zato se nekateri vsaj trudijo, da izboljšajo obstoječe vode ("Uporabili so dva para običajnih (komercialnih) vodnikov"). Pametni to seveda dajejo v nič. Ker bo, zdaj, zdaj, optika v vsaki bajti (v resnici se ta cilj odmika z brzino, ki je blizu brzini na optiki).

gumby ::

Kaj je tukaj tako zelo novega? 10GBASE-T je iz leta 2006 in ta prav tako omogoče 10Gbit na razdalji do 100m.
my brain hurts

aleksander10 ::

gumby je izjavil:

Kaj je tukaj tako zelo novega? 10GBASE-T je iz leta 2006 in ta prav tako omogoče 10Gbit na razdalji do 100m.


Očitno nisi razumel, da gre tukaj za 10Gbit preko klasične telefonske parice in ne preko CAT6a kabla. Ja in to je napredek.
Aleksander

"A friend is someone who gives you total freedom to be yourself. (J.M.)"

bbf ::

jaka muda... hmal bojo naredl prenost 100TBs po treh centimetrih opa, pazi, zdej bo: NAVADNE TELEFONSKE PARICE!!.. čist noro, tehnologija na vrhuncu.. pa eko friendly bo, poraba sam 500 watov na terabit hitrosti!

Izi ::

Tudi jaz se pridružujem mnenju da gre za nepotrebno neumnost.
Kot je že JanezFord omenil je glavnina stroškov v kopanju kanalov do hiše in razbijanju oziroma štemanju stena da se vgradi omarica in potem popravilo fasade. Tisti prihranek pri bakru namesto optike je minimalen in v primerjavi s prej omenjenimi deli zanemarljiv.
Ko se enkrat dela je treba zadevo izpeljati v celoti in ne na zadnjih nekaj 10 metrih delati kompromise da prišparaš nekaj 10 evrov.
Kot vidim po večini komentarjev in po dejanskem stanju optike v Sloveniji, na srečo Slovenci nismo tako ozkogledni, da bi "šparali" tam kjer nima smisla. Optika gre pri nas povsod direkt v hišo ali stanovanje.

d4vid ::

Izi je izjavil:

Tudi jaz se pridružujem mnenju da gre za nepotrebno neumnost.
Kot je že JanezFord omenil je glavnina stroškov v kopanju kanalov do hiše in razbijanju oziroma štemanju stena da se vgradi omarica in potem popravilo fasade. Tisti prihranek pri bakru namesto optike je minimalen in v primerjavi s prej omenjenimi deli zanemarljiv.
Ko se enkrat dela je treba zadevo izpeljati v celoti in ne na zadnjih nekaj 10 metrih delati kompromise da prišparaš nekaj 10 evrov.
Kot vidim po večini komentarjev in po dejanskem stanju optike v Sloveniji, na srečo Slovenci nismo tako ozkogledni, da bi "šparali" tam kjer nima smisla. Optika gre pri nas povsod direkt v hišo ali stanovanje.


Se strinjam s tabo.
Vendar smo v naši vasi lansko leto (ko sem dobil možnost interneta preko ADSL) kopali rov za vodovod in zraven je šel kabel za ADSL ter cev za optiko. Vendar je ta cev položena samo na glavni trasi in ni do vsake hiše. Ker tegala FTTC v Sloveniji ni, previdevam da je ta cev za optiko noter samo za to, da so nas utišali ter nam dali neko lažno upanje, da bomo kdaj imeli optiko.

Ko sem zadnič opazil, da ima sedaj amis 15/1 namesto 10/1, sem hotel met tudi sam 15/1 in z amisa so mi sporočili da se to žal ne da. Medtem ko sem od centrale oddaljen 2.5km, kolega pa je na starih kablih in je med prvimi imel net v našem kraju, od centrale je oddaljen več kot jaz. Zadnjič me kliče in mi je povedal da ma 15/1 na amisu. Kar pomeni, da so še na telefonskem kablu šparal!
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

...:TOMI:... ::

Bakrene povezave niso cenejše, kot optične. To lahko trdi samo nekdo, ki je zelo ozkogled. Dolgoročno je optična povezava cenejša.

Ja, tole je res metanje denarja skozi okno, namesto razvoja novih tehnologij na makedamu, se naj raje osredotočijo na asvaltiranje, če preslikamo tole na analogni svet. Take novice samo zavirajo prodor optike.

ISP pa raje investira v FTTC zaradi večih razlogov. Hitrosti so nižje, kot na FTTH, cene so višje, kot na optiki, investicija je manjša, pa še LLUjev ni, ampak je BRO, ker se omrežje drobi, namesto centralizira, tako se tudi otežuje delo konkurenci.

Centralizirano omrežje je cenejše, ne moreš pa imeti centralizacije in bakra, edina opcija je centralizacija in optika.

Se pravi, sedaj imamo v radiju 10 km XX central, ki zahtevajo XXXXX obratovalnih stroškov, namesto, da bi imeli X central in XXXX obratovalnih stroškov. Te bedarije pa plačujemo uporabniki. Služijo pa firme, kot so alcatel, ki podaljšuje agonijo z bakrom. In ISPji. Bruh.
Tomi

spirit ::

se sicer strinjam da nej ga nehajo z bakrom srat če ni potrebe.
malo bi se pošalil s tvojo preslikavo v analogni svet in sicer bi jst bil takoj za nove tehnologije makedama veš... www.solarroadways.com/"

Invictus ::

Ta tehnologija je precej pomembna za zahodni svet, saj je tam večinoma še vedno parica do doma.

Količina optike, ki je v Sloveniji, je bolj posledica prejšnje zahojenosti države, neinvestiranja v samo omrežje in postavljanja z infrastrukturnimi projekti ala nova cesta, pločnik, optika.

Daleč od tega da bi kdo naredil dolgoletni plan za informatizacijo Slovenije, ampak je bila bolj posledica penisiranja občin in njihovih prezadolženih proračunov.

Za občane sicer O.K., za proračun pa malo manj. Saj vemo v kaki izgubi je T-2 ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

...:TOMI:... ::

Tomi

spirit ::

Sollarroadways je še vedno fajn zadeva, pa četudi sama po sebi ne proizvaja elektrike, poglej kaj vse je opd cesto skrito, in pa kaj vse lahko narediš kot obvestila na cesti sami in pa tudi to je dobro da ko se delica pokvari jo pač zamnjaš, kar pomeni, da je zadeva super, sploh ko pomislim na anše super ceste brez lukenj...

stara mama ::

bbf je izjavil:

jaka muda... hmal bojo naredl prenost 100TBs po treh centimetrih opa, pazi, zdej bo: NAVADNE TELEFONSKE PARICE!!.. čist noro, tehnologija na vrhuncu.. pa eko friendly bo, poraba sam 500 watov na terabit hitrosti!

Vedno znova se čudim inteligenci populacije na slo-techu.

Kot je nekdo zgoraj rekel: V vas maš položeno cev, tvojmu fotru pa se ne bo dal zdej prekopavat vrta.
In po cevi do tja samo položijo optiko, prek vašega vrta pa bo vse deloval brez da sploh dvigneš lopato in svojo neandertalsko rit, samo modem boš menjal.

Lepo je napisana novica ampak eni niso niti pismeni, čudno da znaš prižgat računalnik.

Zgodovina sprememb…

Daniel ::

Hja no, še zmeraj bi moral imeti potem pred vsako bajto optika/baker pretvornik in do njega elektriko, da bi lahko to zaživelo v praksi. Verjamem, da je taka rešitev cenejša in lahko podaljša uporabo bakra za nekaj let v prihodnost. Dolgoročno pa je treba gledati, da se tam kjer se že kaj koplje napelje FTTH in je to to, nobenih kompromisov, pa še pred udari strele si bolj varen.

s6c-gEL ::

feryz je izjavil:

Najbrž vi ne dojemate, da je polaganje novih kablov, bolj ali manj, utopija. Glavni razlog je seveda finančni, v Sloveniji se mu pridruži še pregovorna in praktična medsebojna škodoželjnost in iskanje zaslužkarstva, ki uspešno onemogočata kakršen razvoj oz. nadgradnjo za dolgo vrsto let.
Zato se nekateri vsaj trudijo, da izboljšajo obstoječe vode ("Uporabili so dva para običajnih (komercialnih) vodnikov"). Pametni to seveda dajejo v nič. Ker bo, zdaj, zdaj, optika v vsaki bajti (v resnici se ta cilj odmika z brzino, ki je blizu brzini na optiki).

Problem ?

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

nekikr ::

spirit je izjavil:

Sollarroadways je še vedno fajn zadeva, pa četudi sama po sebi ne proizvaja elektrike, poglej kaj vse je opd cesto skrito, in pa kaj vse lahko narediš kot obvestila na cesti sami in pa tudi to je dobro da ko se delica pokvari jo pač zamnjaš, kar pomeni, da je zadeva super, sploh ko pomislim na anše super ceste brez lukenj...

Ne bluzi. Zadeva ni tako dobra kot jo opevata garažarja, niti ni (ampak res ne, tudi če številke gledaš iz lune) finančno izvedljiva. Imaš na internetih precej napisanega o tej garažarski pravljici in molzenju denarja od bedakov (kar sicer ni nič novega).

On-topic: FTTH povsod. Ampak če imajo čas in denar pa le naj izboljšajo še stare stvari, morda pa kdaj pridejo prav pri kakšnem drugem projektu.

Tamius Han ::

spirit je izjavil:

Sollarroadways je še vedno fajn zadeva, pa četudi sama po sebi ne proizvaja elektrike, poglej kaj vse je opd cesto skrito, in pa kaj vse lahko narediš kot obvestila na cesti sami in pa tudi to je dobro da ko se delica pokvari jo pač zamnjaš, kar pomeni, da je zadeva super, sploh ko pomislim na anše super ceste brez lukenj...


Niti ne. Tele plošče se bodo hitro kvarile (po možnosti še hitreje kot asfalt), steklo je pač gladkejše od asfalta, obvestila se čez dan ne bodo videla nič ker (kar se svetlosti tiče) sonce > LED, ponoči bo to prispevalo k težavi, ki se ji reče 'svetlobno onesnaževanje'. Pozimi, če ima to res namen taliti sneg, bo to kurilo zelo veliko elektrike (za taljenje ledu se porabi ogromno toplote), stvar bo veliko dražja od asfalta (čipovje in LED diode niso zastonj) — Google pravi, da navadnega smrtnika pride kvadratni meter asfalta 15-20EUR. To je cena 20 ledic, kolikor jih (od oka po videu sodeč) gre v eno ploščo, ki se po površini zdi manjša od kvadratnega metra. In tako dalje.

Tele sončne ceste se na papirju mogoče že zdijo kot precej dobra ideja, ampak v praksi (ali pa ko popacaš še malo več papirja) pa temu ni tako.

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Izi je izjavil:


Kot vidim po večini komentarjev in po dejanskem stanju optike v Sloveniji, na srečo Slovenci nismo tako ozkogledni, da bi "šparali" tam kjer nima smisla. Optika gre pri nas povsod direkt v hišo ali stanovanje.

No, pogosto je: optika je direkt v hiši ali stanovanju, gre pa nikamor ne :|
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

black ice ::

stara mama je izjavil:

bbf je izjavil:

jaka muda... hmal bojo naredl prenost 100TBs po treh centimetrih opa, pazi, zdej bo: NAVADNE TELEFONSKE PARICE!!.. čist noro, tehnologija na vrhuncu.. pa eko friendly bo, poraba sam 500 watov na terabit hitrosti!

Vedno znova se čudim inteligenci populacije na slo-techu.

Kot je nekdo zgoraj rekel: V vas maš položeno cev, tvojmu fotru pa se ne bo dal zdej prekopavat vrta.
In po cevi do tja samo položijo optiko, prek vašega vrta pa bo vse deloval brez da sploh dvigneš lopato in svojo neandertalsko rit, samo modem boš menjal.

Lepo je napisana novica ampak eni niso niti pismeni, čudno da znaš prižgat računalnik.

Hah, ob tem sem se spomnil na eno temo ne tako dolgo nazaj, ko niso želeli preiti na optiko, ker jim ni bilo do prekopavanja vrta. Ko so uvideli, da optika mogoče ni tako slaba stvar in jim je operater zaračunal priklop in kopanje jarka po standardni tarifi pa takoj v jok in na drevo.

...:TOMI:... ::

Seveda, in tako je prav. Za njih je morala ekipa posebej priti na teren in urediti stvari, pripeljati mehanizacijo, takrat, ko bi pa spotoma lahko uredili pa niso bili za. Jaz bi takim ljudem enostavno računal 1000 ali več evrov, ali pa naj bodo brez, če nočejo prekopavat vrta. Tistih 150 ali 300 € kolikor je tarifa je enostavno prepoceni.

Prevoz s kamionom in stojna ura bagra je 50-60 €, 1 delavec ima od 15-30 eur na uro (odvisno od izobrazbe), da kakih jaškov, omaric, betoniranja, asvaltiranja, varjenja vlaken itd. ne omenjam. Potem se zdi, da je tistih 300 € drobiž. Namesto 300 bi moralo biti 3000 €.

Drugo je, če čez 2 leti po prekopu ceste narediš hišo in te takrat pridejo priklopit.
Tomi

bbf ::

No polpismeni bratje, bil sem zraven, ko je vas samofinancirala polaganje optike po celi vasi, vse hiše, iz 1500m oddaljene centrale. Približno 20 hiš. Ni šlo gladko: prebiti štromi, prebita voda, kanali direkt preko sredin svojega frišno ozelenelega vrta, pa smo vseeno zaključli projekt za 150€ po hiši. Bil je sem pa tja prisoten nadzorni s telekoma, da je opozarjal na kako napako in podal kakšno navodilo, ampak vse fizikalije polaganja cevi smo naredili vaščani sami! Telekom je le še vpihal vlakna in se prištekal. Toliko o prižiganju računalnika, ane staramama.. Inteligenca na nivoju. Če bi neandertalec vedel, da ne kritiziram optike, ampak tehnologijo po bakru, ki omogoča neslutene hitrosti na nekaj deset metrov, ki navadnemu zemljanu ama nič ne koristi, potem ne bi sam izpadel bedak.

sploh je pa razumevanje sarkastičnih pripomb tle na stju zadnje čase porazno, prec naletiš na enega bumbarja s prenizkim iqjem, kateremu edina vrlina je žaljenje..

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Mavrik ()

stara mama ::

bbf je izjavil:

no polpismeni bratje, bil sem zraven, ko je vas samofinancirala polaganje optike po celi vasi, vse hiše, iz 1500m oddaljene centrale. Približno 20 hiš. Ni šlo gladko: prebiti štromi, prebita voda, kanali direkt preko sredin svojega frišno ozelenelega vrta, pa smo vseeno zaključli projekt za 150€ po hiši. Bil je sem pa tja prisoten nadzorni s Telekoma, da je opozarjal na kako napako in podal kakšno navodilo, ampak vse fizikalije polaganja cevi smo naredili vaščani sami! Telekom je le še vpihal vlakna in se prištekal. Toliko o prižiganju računalnika, ane staramama.. inteligenca na nivoju. Če bi neandertalec vedel, da ne kritiziram optike, ampak tehnologijo po bakru, ki omogoča neslutene hitrosti na nekaj deset metrov, ki navadnemu zemljanu ama nič ne koristi, potem ne bi sam izpadel bedak.

sploh je pa razumevanje sarkastičnih pripomb tle na STju zadnje čase porazno, prec naletiš na enega bumbarja s prenizkim IQjem, kateremu edina vrlina je žaljenje..

Ja no pol pa tako povej, ker z polno ritjo je pa seveda dost lažje srat.
Si eden srečnežev kjer so polagali optiko, marsikje še kaj drugega kot baker zaenkrat pač ne preostane in še dolgo ne bo.

njyngs ::

Tudi jaz sem eden izmed tistih srečnežev. Optika preko dvorišča. Sem pa postal veliko manj srečen, ko sem izvedel, da bodo preskočili okrog 100+ bajt in jih ne bodo vključevali v omrežje (tudi mojo), medtem ko je 100 metrov od mene OŠO omarica na starem vikendu, ki razpada hitreje kot naša država.

Well played birokracija, well played.

Daniel ::

Če ti lastniki dovolijo si teh 100 metrov izkoplji, vrži noter elektriko in kakšen kvaliteten Ethernet kabel, po možnosti zaščiten pred motnjami potem pa naroči optiko na tisto propadajočo vikendico.

BigWhale ::

Kaj mi je lazje, prepricati 30 ljudi, da prekloplje parcelo (dovoli dostop/podpise izjave/zamenja opremo/.../...) in polozi opticni kabel za celo ulico ali pa na konec mojega bakra prikljuciti nov 'pretvornik', ki mi omogoca visjo hitrost?

Kaj pa naredim v bloku v katerem je 100+ stanovanj, pa je deset taksnih, ki nocejo optike?

Baker se bo se dolgo, dolgo uporabljal. Na zalost, ali pa na sreco, kaj vem.

spirit ::

če je do bloka že optika in je 90 ljudi za bodo že porihtal tem 90 ;) tisto čez parcele je pa problem ja, kolega na viču nima optike ravno za to ker en sosed pa ne dovoli da bi tm čez šlo in pol so mislm da 3 ulce brez zarad tega.

MrStein ::

Hmm, a ne gre po javni površini mimo?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

spirit ::

Zgleda da ne, al pa t2 takrat ko si bili tam ni hotel okrog ali ne vem kaj, vem samo to da je T-2 tam blizu postavljal optiko in je oni nimajo zaradi enega soseda.

srus ::

Baker se nas ne tiče. V bivšem režimu je moral vsak partijski sekretar postaviti tovarno v svoji vasi, v novem režimu pa vsak župan napeljati optiko.

RejZoR ::

Kaj mi to pomaga, ko pa ne morem imet uploada višjega od 1Mbit... o optiki pa lahko samo sanjam, ker je očitno ne bom nikoli dočakal...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Jackass ::

Nisem prepričan, da drži trditev, da je 1m bakrenega kabla cenejši od 1m optičnega. Prej obratno. Je pa verjetno res, da je dražja nadomestitev obstoječih bakrenih vodov z optiko od same prenove tehnologije na enem in drugem koncu bakrenega kabla.
jAcKaSS

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jackass ()

njyngs ::

Daniel je izjavil:

Če ti lastniki dovolijo si teh 100 metrov izkoplji, vrži noter elektriko in kakšen kvaliteten Ethernet kabel, po možnosti zaščiten pred motnjami potem pa naroči optiko na tisto propadajočo vikendico.


Njah, jaz bi moral prekopati 5 parcel, da bi se šel take bedarije (zraven sosedov, ki jih niti pogledati ne smeš pa bi te že vtopili v žlici vode). Načeloma sem itak takoj po tistem dvignil hitrost bakru, ko se je videlo, da ne bo nič.

Dr_M ::

Kaj pa naredim v bloku v katerem je 100+ stanovanj, pa je deset taksnih, ki nocejo optike?


Nima veze, vazno je, da da svoje soglasje vsaj polovica. Optiko vseeno potegnejo po bloku.

Daniel ::

@njyngs Ali pa varianta po zraku, vendar mora za to imeti vikend električni priključek :)

Alexius Heristalski ::

...:TOMI:... je izjavil:

ISP pa raje investira v FTTC zaradi večih razlogov. Hitrosti so nižje, kot na FTTH, cene so višje, kot na optiki, investicija je manjša, pa še LLUjev ni, ampak je BRO, ker se omrežje drobi, namesto centralizira, tako se tudi otežuje delo konkurenci.

Centralizirano omrežje je cenejše, ne moreš pa imeti centralizacije in bakra, edina opcija je centralizacija in optika.

Se pravi, sedaj imamo v radiju 10 km XX central, ki zahtevajo XXXXX obratovalnih stroškov, namesto, da bi imeli X central in XXXX obratovalnih stroškov. Te bedarije pa plačujemo uporabniki. Služijo pa firme, kot so alcatel, ki podaljšuje agonijo z bakrom. In ISPji. Bruh.
Točno to zdaj dela Telekom.

Na ta način (nova centrala v sosednji vasi, namesto stare v sosednji občini) sem dobil omenjenih Amisovih 15/1, prej sem imel 2/0,3, za isto ceno. Kratkoročno gledano lep dvig hitrosti (vsaj dl) in to celo brez stroška zame, ampak to je največ, kar gre, se pravi bom obtičal na tem. Razen, če postavijo še eno centralo prav v moji vasi (lol) ali pa FTTH.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Zgodovina sprememb…

cegu ::

Če se Telekom proda Nemcem, potem tisti, ki FTTH-ja še nimate, ga tudi še dolgo ne boste dobili. Vsaj preko Telekoma ne.

Simetrična visoka hitrost povezave (torej optika do doma) je nujno potrebna.

Jaz si predstavljam prihodnost (npr. Facebooka) v tem, da ima vsak doma v svojem modemu še en mini zakriptiran podatkovni strežnik. Namesto da bi imeli vse svoje podatke na bog-ve-katerih strežnikih, naj bodo ti podatki pri tebi doma, link do njih pa na Facebooku. Tako bo ob primeru da se želiš odklopiti od mreže to preprosto tako, da se fizično iz mreže odklopiš.

Pri 99.9% internetni dosegljivosti, manjko električnih izpadov in simetrični visoki hitrosti povezave to ne bi bil noben problem izvest. Decentraliziran cloud computing. Preko bakra pa to ne gre, vzdrževanje je predrago.

Glede sosedov, ki "nočejo priklopa za plin, za kanalizacijo, za optiko"... Do vsakega ki mi je to govoril sem razložil zakaj je to potrebno ter na dolgi rok tudi neizogibno. In če pametno poveš, tudi pametno poslušajo... Samo če je pa treba evro dat.. potem de pa neha.

HeMan ::

cegu je izjavil:

Če se Telekom proda Nemcem, potem tisti, ki FTTH-ja še nimate, ga tudi še dolgo ne boste dobili. Vsaj preko Telekoma ne.


Kako pa to veš?

Senitel ::

cegu je izjavil:

Če se Telekom proda Nemcem, potem tisti, ki FTTH-ja še nimate, ga tudi še dolgo ne boste dobili. Vsaj preko Telekoma ne.

Glede na to kakšen prepad imamo v Sloveniji pri dostopnih hitrostih do interneta dvomim, da gre lahko še na slabše.

Mavrik ::

Senitel je izjavil:

cegu je izjavil:

Če se Telekom proda Nemcem, potem tisti, ki FTTH-ja še nimate, ga tudi še dolgo ne boste dobili. Vsaj preko Telekoma ne.

Glede na to kakšen prepad imamo v Sloveniji pri dostopnih hitrostih do interneta dvomim, da gre lahko še na slabše.


Resno? S kje vi trosite te neumnosti? A si bil že recimo v srcu civilizacije, kjer ti v SF za 120$ na mesec prodajo 50Mbit kabel ki dela kakšna 2Mbit zvečer v centru mesta? Z omejitvijo 50GB na mesec in brez cenejših paketov?

Kakšen pa je lahko ta "prepad" v državi kjer večina (ranga 70%+) prebivalstva živi v mestih s FTTH in hitrimi neomejenimi DSL linijami?
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Senitel ::

Rekel sem prepad. Pri nas imaš na eni strani 100/100 za 52€ na mesec, na drugi strani 14400 dial up (lahko demonstriram če hočeš).
Če hočeš hiter internet in ga ne moreš imet je edina rešitev, da se lepo preseliš v civilizacijo pa neglede pod kakšnim režimom je Telekom.

Invictus ::

Senitel je izjavil:

cegu je izjavil:

Če se Telekom proda Nemcem, potem tisti, ki FTTH-ja še nimate, ga tudi še dolgo ne boste dobili. Vsaj preko Telekoma ne.

Glede na to kakšen prepad imamo v Sloveniji pri dostopnih hitrostih do interneta dvomim, da gre lahko še na slabše.

V Sloveniji je dostop do interneta eden boljših v Evropi.

Vzhodne države, oz. države varšavskega bloka imajo tudi precej dober internet.

Zahodne države pač ne. Tam je bilo komunikacijsko omrežje položeno že precej nazaj, zdaj pa ne investirajo vanj. Sploh ne ... Samo ščitijo prejšnje investicije. Zato pač novi standardi za hitrejši prenos po bakru pridejo precej prav.

Kar se pa ZDA tiče, so pa glede na Evropo še v kameni dobi ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

d4vid ::

Invictus je izjavil:

Senitel je izjavil:

cegu je izjavil:

Če se Telekom proda Nemcem, potem tisti, ki FTTH-ja še nimate, ga tudi še dolgo ne boste dobili. Vsaj preko Telekoma ne.

Glede na to kakšen prepad imamo v Sloveniji pri dostopnih hitrostih do interneta dvomim, da gre lahko še na slabše.

V Sloveniji je dostop do interneta eden boljših v Evropi.

Vzhodne države, oz. države varšavskega bloka imajo tudi precej dober internet.

Zahodne države pač ne. Tam je bilo komunikacijsko omrežje položeno že precej nazaj, zdaj pa ne investirajo vanj. Sploh ne ... Samo ščitijo prejšnje investicije. Zato pač novi standardi za hitrejši prenos po bakru pridejo precej prav.

Kar se pa ZDA tiče, so pa glede na Evropo še v kameni dobi ...


Ja, je med boljšimi v EU. FTTH imajo po mestih že nekaj časa, jaz ki sem iz vasi, sem pa komaj lani dobil možnost ADSL-a, ker se je ravno pokazala takšna možnost. Pa ni moja hiša nekje bogu za hrbtom, stran od ljudi. Sem prvi, mimo katerega gre ta ADSL kabel, bil sem tudi zraven, ko smo ga polagali. Naprej je še 50-70 hiš. Pa kolega še kar nima možnosti ADSL-a, sedaj ima simobil internet ki mu presenetljivo dobro dela na njegovi lokaciji.

Medtem, ko drug kolega, ki je v mestu, uživa na 500/100 liniji za isto ceno kot jaz plačujem 10/1 linijo.
Ja, za brskanje je dovolj, ampak doma imam tudi strežnik, 3TVje, ki grozno upočasnijo internet že pri SD, kaj šele HD, občasno še kaj prenesem, vse skupaj je nekje 60GB podatkov na dan, če izvzamem TV.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

levaky ::

Lahko pa bi živel v Franciji, na vasi in imel slabši in dražji internet in še omejen z mesečnim prenosom. Bi ti bilo bolje?

Investicije so jeba, sploh če se nikoli ne povrnejo...

Matej

Mavrik ::

Senitel je izjavil:

Rekel sem prepad. Pri nas imaš na eni strani 100/100 za 52€ na mesec, na drugi strani 14400 dial up (lahko demonstriram če hočeš).
Če hočeš hiter internet in ga ne moreš imet je edina rešitev, da se lepo preseliš v civilizacijo pa neglede pod kakšnim režimom je Telekom.


Nikjer na svetu v vukojebini pač nimaš DSLa če tega tehnologija ne omogoča. Pač daleč od urbanih področij pač NIKOLI ne boš dobil FTTH domov ker ga nikoli ne boš s svojo naročnino odplačal.
The truth is rarely pure and never simple.

Alexius Heristalski ::

 Število uporabnikov dial-up v Sloveniji 2007 - 2014

Število uporabnikov dial-up v Sloveniji 2007 - 2014

fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Senitel ::

Mavrik je izjavil:

Senitel je izjavil:

Rekel sem prepad. Pri nas imaš na eni strani 100/100 za 52€ na mesec, na drugi strani 14400 dial up (lahko demonstriram če hočeš).
Če hočeš hiter internet in ga ne moreš imet je edina rešitev, da se lepo preseliš v civilizacijo pa neglede pod kakšnim režimom je Telekom.


Nikjer na svetu v vukojebini pač nimaš DSLa če tega tehnologija ne omogoča. Pač daleč od urbanih področij pač NIKOLI ne boš dobil FTTH domov ker ga nikoli ne boš s svojo naročnino odplačal.

Lepo vedet, da se vukojebine začnejo že tam 15km od centra Ljubljane tik ob avtocesti.
Pač imamo cel kup lukenj. Predpostavka, da je recimo v Ljubljani vse fine and shiny, pač ne drži. Da imaš povsod vsaj baker je spet predpostavka, ki ne drži.

MrStein ::

Mavrik je izjavil:


Nikjer na svetu v vukojebini pač nimaš DSLa če tega tehnologija ne omogoča. Pač daleč od urbanih področij pač NIKOLI ne boš dobil FTTH domov ker ga nikoli ne boš s svojo naročnino odplačal.

Precej jih ima po vokujebinah FTTH.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako lahko po istem kablu teče različna hitrost interneta

Oddelek: Omrežja in internet
192695 (1564) rose2288
»

Internetne hitrosti doma in v tujini.

Oddelek: Omrežja in internet
131348 (1037) hojnikb
»

Bell Labs pokazal 10 Gb/s prek bakra na 50 m

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
189527 (6624) boolsheat
»

Pripravlja se G.fast za 1 Gb/s po bakru (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7524113 (19072) AndrejO

Več podobnih tem