» »

Avtorske in ostale pogodbe

Avtorske in ostale pogodbe

salabajs ::

Pozdravljeni.

Imam par vprašanj, ker mi ta področja niso blizu.

Če se z naročnikom dogovoriva za plačilo neke storitve/izdelka preko avtorske pogodbe, kaj moram jaz vse upoštevati? Zanima me predvsem, če in koliko ter kaj (komu) moram še jaz plačati, ko dobim znesek nakazan?

Primer: Opravim neko delo in se dogovoriva za plačilo 400 eur (to se v neto dogovarja vse, ne). To pomeni, da jaz dobim ta znesek vendar zaslužek je manjši, ker še moram plačati davek, prispevke oz. kaj moram? Koliko je to minusa, ki ga moram upoštevati - verjetno je to % in si ga lahko sam izračunam.

Trenutno sem brezposeln vendar nebi rad izgubil morebitnih "ugodnosti" (potencialnih subvencij za delodajalce), zato ker bi naredil par projektov.

Hvala za odgovore.

LP

Boone ::

Načeloma so vsi prispevki, akontacija dohodnine, itd. stvar naročnika. Vsaj jaz sem se do sedaj vedno dogovarjal za neto zneske, ki sem jih dobil nakazane, ostale stroške je pa pokril naročnik.

Naročnik ima skoraj 100% računovodjo, če ni fizična oseba. Naj preverijo tam, bodo dobili najbolj točne informacije. Je pa avtorska postala precej draga stvar.

murmur ::

Ja, kot pravi Boone, dogovori se za neto znesek, ostale prispevke "odvede" narocnik.
Na racunovodja imas inf izracun bruto/neto.
Avtorski honorar

Boone ::

Sem ravno hotel linkati kar je linkal murmur. Na 400€ stroskov izplacila narocnika ti ostane cca 260€.

webmojsterrr ::

Boone je izjavil:

Sem ravno hotel linkati kar je linkal murmur. Na 400EUR stroskov izplacila narocnika ti ostane cca 260EUR.


Verjetno bolj 220EUR ali manj. Avtorske so po novem zelo obdavčene (tudi zato, ker naročniki ne plačujejo svojega deleža prispevkov/zavarovanja ampak to elegantno prevalijo na honorarca).

Zgodovina sprememb…

Boone ::

Po tistem izračunu bo kar dobrih 260. Vprašanje pa, koliko je izračun up to date. Ampak verjetno kar je, glede na to, da je bilo lansko leto pol manj postavk.

salabajs ::

No to me ravno zanima.. Zdaj v 2014 so se nekatere stvari spremenile in glede na moje informacije trenutno bi jaz kot izvajalec moral plačati davek ali prispevek (niti sam ne vem točno kaj in koliko - to bi sedaj rad izvedel).

Ker če je tako, da moram jaz sam še potem poravnat določene prispevke, potem verjetno ne bom enake cene postavil, ne.. ampak jo bom malo dvignil.

Nimam še izkušenj s tem, zato niti ne vem kakšen pristop naj imam.. Ali naj naročniku rečem jaz bi rad dobil npr 400 eur (to je neko kolikor vem) ali moram jaz njemu informacijo v bruto podat (to bruto-neto me tudi malo bega)..

Boone ::

Sem pred časom klical na davčno, zaradi nekih zapletov. In mi je bilo rečeno, da je za akontacijo dohodnine, razne prispevke, itd. odgovoren naročnik. Če se izkaže, da stvari niso bile plačane, ti pokažeš pogodbo in se bodo njemu obesili za vrat in terjali od njega, ne od tebe. Vsaj tako mi je bilo rečeno.

Če imaš na pogodbi napisan neto znesek, potem je to tisto, kar dobiš na račun. Akontacijo dohodnine in prispevke plača naročnik. Če imaš na pogodbi bruto znesek, potem na račun dobiš znesek zmanjšan za akontacijo dohodnine (ki jo plača naročnik), poleg tega pa naročnik plača še prispevke. Ostale možnosti, kjer ti naročnik da denar, potem pa vse ostalo urejaš sam, ne vem če so sploh možne. Ker itak mora obrazce za razne obračune DURSU poslati naročnik.

St235 ::

pa ne pozabi upoštevat, da je akontacija dohodnine točno to AKONTACIJA. Kar pomeni, da bo tvoj dejanski neto dohodek na koncu višji oziroma nižji glede na skupne letne dohodke.

salabajs ::

Potem takem bi jaz zgolj navedel znesek, ki ga zahtevam za opravljeno delo in to je to. Sam naročnik se pa mora pozanimati koliko bo dejansko ga prišla zadeva?
Torej ni potrebe po "višanju zahtevanega zneska" zaradi tega, ker še bom jaz moral tudi plačati določene prispevke?

Mene ko sem na zavodu za brezposelne potem ta dohodek nič ne bremeni, da bi bil prikrajšan za kaj? oz. da bi potem moral kaj plačevati. No pri dohodnini moram navesti zaslužek za obdobje, ki ga zahtevajo.. to pa to?

PS: Super, da ste mi hitro odgovorili in da pomagate. ;)

Invictus ::

Mislim da je zadnji čas da se ukine neto in bruto zneske, ker razlika večini ljudem še ni jasna.

Jim bo potem, ko bodo morali vsak mesec sami obračunat koliko so dolžni državi.

Trenutno je pa ta proces za večino nekaj tako abstraktnega kot Marsovci ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St235 ::

salabajs je izjavil:

Potem takem bi jaz zgolj navedel znesek, ki ga zahtevam za opravljeno delo in to je to. Sam naročnik se pa mora pozanimati koliko bo dejansko ga prišla zadeva?
Torej ni potrebe po "višanju zahtevanega zneska" zaradi tega, ker še bom jaz moral tudi plačati določene prispevke?

Mene ko sem na zavodu za brezposelne potem ta dohodek nič ne bremeni, da bi bil prikrajšan za kaj? oz. da bi potem moral kaj plačevati. No pri dohodnini moram navesti zaslužek za obdobje, ki ga zahtevajo.. to pa to?

PS: Super, da ste mi hitro odgovorili in da pomagate. ;)


pazi, da bo tudi naročniku jasno, da se pogovarjata o znesku, ki se bo znašel na tvojem računu. Če si brezposeln, računaj da boš po vsej verjetnosti dobil vrnjenih tudi 25% akontacije dohodnine.

Jaz osebno se kadar sklepamo pogodbe vedno pogovarjam o bruto znesku. In mi je v bistvu popolnoma vseeno ali je delo narejeno preko napotnice, spja ali avtorske pogodbe.

salabajs ::

Bom poskrbel, da bo govora o znesku, ki bi ga jaz rad. Na netu sem sicer našel nekaj primerov avtorskih pogodb. Obstaja mogoče to kakšen fiksni obrazec za to ali lahko načeloma jaz sam sestavim pogodbo (navedem naročnika, izvajalca, opis projekta/dela, zahtevano plačilo pa je to to)?

En kolega mi je rekel, da če bi s.p. izdal račun, da ima on 10% stroškov od zneska, ki ga napiše na račun (torej, da 10% on vzel ne glede na znesek).. Drži to?

krneki ::

Če ma obdavčitev z normiranimi stroški pol mu gre cedularno 6% davkarijiv + prispevki na mesec.

Yohan del Sud ::

Ma ni tako enostavno. Ravno zaradi tega delodajalca b.k. za neto znesek in vse računa bruto. Ker je to njegov dejanski strošek. Po drugi strani seveda vsakega delojemalca zanima samo, koliko bo dejansko dobil na TRR. Vmes je država, ki meša drek, da se ta dva zneska lahko od primera do primera konkretno razlikujeta. Če grem pogledat, nazadnje, ko sem (kot s.p.) nekomu izplačal avtorski honorar je bil slika (copy paste po edavku) taka:

010 Vrsta dohodka 1504
010a Povprečenje Ne
011 Izplačilo za [MM.LLLL] 07.2013
012 Datum izplačila 11.07.2013
012a Datum plačila davkov in prispevkov
012b Zaporedna številka delnega plačila
013 Število zaposlenih - rezidentov 1
014 Število zaposlenih - nerezidentov
015a Število zavarovancev ZZ
015b Število zavarovancev PIZ 1
016 Neto izplačilo 155,00




I. Osnove za izračun davčnega odtegljaja Znesek
101 Dohodek 200,00
102 Dohodek, izplačan zavezancem z upoštevanjem posebne olajšave za samozaposlene v kulturi in novinarstvu
103 Dohodek, izplačan nerezidentom
104 Dohodek, od katerega se ne odtegne davčni odtegljaj
105 Bonitete
106 Normirani stroški/odhodki 10 % 20,00
107 Davčna osnova 180,00
108 Davčna osnova - nerezidenti, ki uveljavljajo ugodnosti iz mednarodnih pogodb
109 Davčna osnova - rezidenti, ki uveljavljajo oprostitev plačila davčnega odtegljaja po mednarodni pogodbi
110 Davčna osnova - zavezanci, ki uveljavljajo izračun akontacije dohodnine po znižani stopnji ali po lestvici
II. Davčni odtegljaj
Stopnja Podračun Za plačilo
201 - po splošni stopnji 25 % 45,00
202 - odbitek davka, plačanega v tujini
203 - po znižani stopnji, po lestvici
204 - po nižji stopnji (260. člen ZDavP-2)
205 Za plačilo 45,00

III. Prispevki za socialno varnost
Osnova Stopnja Podračun Za plačilo
221 pokojninsko in invalidsko zavarovanje 8,85 % 17,70
222 zdravstveno zavarovanje

Pa še to je zavajujoče, ker dejanski strošek mene, delodajalca, je bil v tem primeru 217,70.
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

salabajs ::

Na povezavi http://www.racunovodja.com/clanki.asp?c... je navedeno (predvidevam, da je to bistvo oz. skrajšano kar je pomembno - drži?):
Iz navedenega izhaja, da se po 18. členu ZPIZ-2 obvezno zavarujejo osebe, ki:

1) niso uživalci pokojnine,
2) ne opravljajo začasnega in občasnega dela dijakov in študentov preko študentskih servisov,
3) niso obvezno zavarovane in
4) so obvezno zavarovane s krajšim delovnim/zavarovalnim časom. -> Predvidevam, da je to to če bi imel sklenjeno pogodbo za določen čas.

- ne prejemam pokojnine
- ne opravljam dela preko študentskega servisa
- sem obvezno zavarovan - kot sem že omenil sem zavarovan preko CSD (osnovno in dodatno mi plačujejo oni, saj jaz nimam dohodka)
- ne "koristim" obveznega zavarovanja s krajšim delovnim časom

Torej mene se ne rabi obvezno zavarovati, če prav razumem? Torej se teh % ne rabi upoštevati?

Kateri izračun je potem pravilen zame:
- Velja za osebe, ki so zavarovane po 18. členu ZPIZ-2
- Velja za osebe, ki niso zavarovane po 18. členu ZPIZ-2

killa bee ::

Zanima me koliko bom jst dobil plačano po tem ko odtejem davke in ostalo, če delam prek avtorske pogodbe in koliko če delam preko študentske napotnice. Delodajalec bi mi za delo plačal 400EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: killa bee ()

opeter ::

To je bruto 1 ali bruto 2 (končni strošek izplačevalca) znesek?

Obenem nisi napisal, če si kje zaposlen oz. če imaš plačan PIZ in zdravstveno iz drugega naslov ali ne?
Ker so cifre spet različne.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

killa bee ::

recimo da nisem nikjer zaposlen in da nimamam nič plačano iz drugega naslova.

shadeX ::

Avtorske so močno oklestili. Pri znesku 700EUR bruto, sem jaz dobil nakazano med 400-430EUR. S tem da sem si moral plačati še zavarovanje. Tako sem prišel na 360-390EUR, brez malice, potnih..itd.

Preko študenta pa pri 700EUR bruto, cca 520-550EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

opeter ::

killa bee je izjavil:

recimo da nisem nikjer zaposlen in da nimamam nič plačano iz drugega naslova.


V redu. Torej v primeru,

1.) da je bruto 1 znesek 400 evrov:
- ima naročnik 437,52 EUR stroškov
- ti dobiš 290,92 EUR na bačni račun

2.) če je bruto 2 znesek 400 evrov, pomeni sledeče:
- da ima naročnik 400 EUR stroškov
- bruto 1 znesek je 365,70 EUR
- da ti dobiš 265,97 EUR na bačni račun
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

killa bee ::

davek 40%??

2.) če je bruto 2 znesek 400 evrov, pomeni sledeče:
- da ima naročnik 400 EUR stroškov
- bruto 1 znesek je 365,70 EUR
- da ti dobiš 265,97 EUR na bačni račun

a to dobiš kej vrnjeno pri dohodnini al pa kej tazga?

Kaj pa če je bruto 2 znesek 400EUR, kok denarja dobiš če delaš prek napotnice?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: killa bee ()

Boone ::

Odvisno, koliko boš zaslužil v celem letu. Ampak glede na to, da je govora o €400 boš dohodnino (verjetno) dobil nazaj. Samo ni pa celotna razlika med bruto in neto dohodnina, tako da vsega ne boš dobil.

Gladi ::

killa bee je izjavil:

davek 40%??

2.) če je bruto 2 znesek 400 evrov, pomeni sledeče:
- da ima naročnik 400 EUR stroškov
- bruto 1 znesek je 365,70 EUR
- da ti dobiš 265,97 EUR na bačni račun

a to dobiš kej vrnjeno pri dohodnini al pa kej tazga?

Kaj pa če je bruto 2 znesek 400EUR, kok denarja dobiš če delaš prek napotnice?

Iz napotnice boš dobil ven 338.00

m0LN4r ::

Ampak če delaš delo, ki ima vrednost avtorskega dela, potem je pogodba nekaj v kar lahko tudi napišeš določene pogoje.
Preko napotnice pa se pri takih stvareh lahko zaneseš samo na rekla/kazala.

Pred kratkim sem se htel z avtorsko 100% zaščitit, da dobim plačilo in da moje delo nebo postalo lastnina naročnika, so hitro našli nekoga z napotnico.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

killa bee ::

a je možna še kaka druga pogodba kot študensko ali avtorska pogodba?

McHusch ::

podjemna.

St235 ::

podjemna pogodba, pogodba o zaposlitvi... Samo pri nobeni ne boš bistveno profitiral kar se dajatev tiče.

opeter ::

McHusch je izjavil:

podjemna.


Ki pa je še "dražja".
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Vikking ::

opeter je izjavil:

McHusch je izjavil:

podjemna.


Ki pa je še "dražja".


ta "dražja" podjemna je cca. 125% neto vrednosti.
Ta cenejša pa cca. 85% neto vrednosti.

Zion10 ::

Pozdrav,

rad bi razčistil nekaj nejasnosti glede informacije obdavčitve avtorske pogodbe, ki sem jo zasledil pred kratkim namreč na spletu. Upam da je ta tema še vedno pravi naslov in da lahko zadevo tukaj razčistimo, če sem brcnil v temo se že vnaprej opravičujem, saj nimam pretiranih izkušenj z davkarijo in pravom nasplošno, sicer nebi tukaj se spraševal. :)
O vrsti dohodka oziroma načinu obdavčitve se za vsak primer posebej presoja glede na vsebino sklenjene pogodbe in način opravljanja dela. Pri tem je potrebno ugotoviti, ali se delo opravlja na odvisen, ali na neodvisen, samostojen in trajen način.

Tale podatek me je zmotil skupaj z tem:
Oseba, ki opravlja dejavnost se mora vpisati v ustrezen register. DURS bo zoper osebe, ki bodo opravljale dejavnost neodvisno, samostojno in trajno in ne bodo vpisane v ustrezen register, ustrezno ukrepal. Oseba, ki opravlja dejavnost pa ni vpisana v ustrezen register v skladu z 2. alinejo prvega odstavka 3. člena Zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (Uradni list RS, št. 12/07 UPB1 in 29/10; v nadaljevanju ZPDZC), opravlja delo na črno.


Ni mi točno jasno o kakšnem registru je tukaj govora, oziroma za koga je to potrebno. Pri pravnem nasvetu, ki sem ga dobil ni bilo omenjenega registra oz. potrebe po vpisu dejavnosti. S freelance se ukvarjam priložnostno (ne trajno?) vendar samostojno (neodvisno?), tako nisem prepričan kam sodim? :)

Yohan del Sud ::

Nisem pravnik. Ampak tole se mi zdi malo odtrgano iz konteksta. Je precej jasno v zakonih zapisano, kaj se smatra kot avtorsko delo in se ne spomnim, da bi zasledil kakšen register. Seveda se lahko motim, in kakšne izjeme (tu navedene) lahko da obstajajo. Besedilo s povezave se mi zdi bolj kot "na tu imaš nekaj paragrafov, zdaj pa daj mir."

Izračun honorarja in kdo kaj plača!

Na zgornji povezavi je razvidno kdo kaj plača za kakšen znesek. Na uč, ti dobiš manj kot 60% bruto zneska nakazano, ampak cca. polovico razlike dobiš načeloma nazaj pri dohodnini, če gre za manjše zneske in nimaš drugih dohodkov.
www.strancar.com

Zion10 ::

Ni vprašanje odstotka obdavčitve, temveč ostala pravila, ki so pri obdavčitvah.

Citata sta bila vzeta (copy/paste) od TUKAJ, v prejšnem postu je povezava (hyperlink) pod besedo "spletu". Očitno ni bilo dovolj jasno ali dovolj izpostavljeno. Vprašanje pa ostaja isto.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Podjemna ali avtorska pogodba?

Oddelek: Loža
253498 (1916) billy
»

Študentsko delo vs. avtorska pogodba vs. s.p.

Oddelek: Loža
196416 (5781) Jerry000
»

Fleksibilnejša oblika samozaposlitve (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21539985 (34822) kkk7
»

Kdo lahko koristi avtorsko pogodbo?

Oddelek: Loža
257607 (6604) fosil
»

Avtorska pogodba, vprašanja

Oddelek: Loža
4110021 (8653) LeQuack

Več podobnih tem