» »

Podjemna ali avtorska pogodba?

Podjemna ali avtorska pogodba?

klihk ::

Torej, kaj je zame kot delavca ugodneje? Gre za 1 mesec uvajanja v klicnem centru, kjer je fiksno plačilo 3€/uro preko ene od teh pogodb?

St235 ::

Načeloma je avtorska še vedno ugodnejša z vidika razmeja bruto/neto. Ni pa več tako drastične razlike kot včasih. Seveda pa je avtorska pogodba za delo, ki ga opisuješ protizakonita.

eric_cartman ::

Če dobiš ven 3 EUR na uro neto, potem je vredu.. Sicer pa naj ti bo jasno, da je pretvornik med bruto/neto pri podjemni pogodbi 1,63.

Skratka to pomeni, da ko boš podpisal pogodbo, ne sme bit manjša od 4,89 bruto.

Avtorsko pogodbo za to delo ne moreš dobiti. Niti ni kakšne bistvene razlike.

Zgodovina sprememb…

St235 ::

Konkretna primerjava narejena lani:
http://data.si/blog/2015/01/12/konkretn...

Če si omejen z BRUTO BRUTO stroškom delodajalca je najugodnejši S.p. (če bo delo dlje trajalo), potem avtorska in nazadnje podjemna.

Če pa je postavka neto, potem ti je pa tako ali tako vseeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

M-XXXX ::

St235 je izjavil:

Konkretna primerjava narejena lani:
http://data.si/blog/2015/01/12/konkretn...

Če si omejen z BRUTO BRUTO stroškom delodajalca je najugodnejši S.p. (če bo delo dlje trajalo), potem avtorska in nazadnje podjemna.

Če pa je postavka neto, potem ti je pa tako ali tako vseeno.

Tnx za link, zanimivo "branje".

Heh, saj to se jokaš:

Podjemna pogodba, strošek delodajalca: 1.343€ od tega ti dobiš 611€, na katere pri zapravlanju plačaš še dodatnih 22% pri DDV-ju (recimo, da se 9.5% in dodatne trošarine,... "pokrajšajo", kar je slabih 500€ :D

klihk ::

eric_cartman je izjavil:

Če dobiš ven 3 EUR na uro neto, potem je vredu.. Sicer pa naj ti bo jasno, da je pretvornik med bruto/neto pri podjemni pogodbi 1,63.

Skratka to pomeni, da ko boš podpisal pogodbo, ne sme bit manjša od 4,89 bruto.

Avtorsko pogodbo za to delo ne moreš dobiti. Niti ni kakšne bistvene razlike.


Ali potem ne dobiš nazaj pri dohodnini tega zneska razlike?

St235 ::

M-XXXX je izjavil:

St235 je izjavil:

Konkretna primerjava narejena lani:
http://data.si/blog/2015/01/12/konkretn...

Če si omejen z BRUTO BRUTO stroškom delodajalca je najugodnejši S.p. (če bo delo dlje trajalo), potem avtorska in nazadnje podjemna.

Če pa je postavka neto, potem ti je pa tako ali tako vseeno.

Tnx za link, zanimivo "branje".

Heh, saj to se jokaš:

Podjemna pogodba, strošek delodajalca: 1.343EUR od tega ti dobiš 611EUR, na katere pri zapravlanju plačaš še dodatnih 22% pri DDV-ju (recimo, da se 9.5% in dodatne trošarine,... "pokrajšajo", kar je slabih 500EUR :D


jokaj naslednjič ko boš klical gasilce, hodil po razsvetljeni ulici ali zbolel.
Dodatnih 250EUR, ki jih nabijejo na podjetmno pa je ukrep v omejevanje zaposlovanja in dela na črno.

klihk je izjavil:

eric_cartman je izjavil:

Če dobiš ven 3 EUR na uro neto, potem je vredu.. Sicer pa naj ti bo jasno, da je pretvornik med bruto/neto pri podjemni pogodbi 1,63.

Skratka to pomeni, da ko boš podpisal pogodbo, ne sme bit manjša od 4,89 bruto.

Avtorsko pogodbo za to delo ne moreš dobiti. Niti ni kakšne bistvene razlike.


Ali potem ne dobiš nazaj pri dohodnini tega zneska razlike?


Poračuna se samo del, ki je namenjen plačilu dohodnike - akontacija. Prispevki so prispevki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

klihk ::

Ne glede na to, to kateri od teh 2 pogodb delaš, si lahko še vedno prijavljen na ZRSZ?

St235 ::

Da, vendar moraš zavod o tem obvestiti ker lahko vpliva na morebitna nadomestila, ki jih prejemaš.

M-XXXX ::

jokaj naslednjič ko boš klical gasilce, hodil po razsvetljeni ulici ali zbolel.
Dodatnih 250EUR, ki jih nabijejo na podjetmno pa je ukrep v omejevanje zaposlovanja in dela na črno.

Sicer offtopic: da en bo pomote, nisem rekel, da ne podpiram davkov, dajatev,.. ampak v taki meri, to je pa drugo...

klihk ::

Lahko podjemno pogodbo delavec predčasno prekine (npr. ker dobi redno delo) ali je vse le stvar dogovora?

Prevoza in malice pri takem delu najbrž ni.

St235 ::

vsebina podjemne pogodbe je stvar dogovora. Malice in prevoza kot takega ni, lahko pa je to del pogodbe. Enostranski odstop od pogodbe načeloma ni možen (razen pod pogoji OZ) oziroma nosiš finačne posledice takega ravnanja, če se druga stran hoče s tem zajebavat.

dottor ::

Sicer malo offtopic - ali je avtorska pogodba namenjena tudi posameznikom. Če si "zmislim" en primer: Janez me pokliče da rabi fotografa za poroko in bi me plačal X enot eurov, kako izvedeva plačilo glede na to da jaz nimam SPja? Ali pride avtorska pogodba prav v tem primeru, če ne kako drugače je možno to izvesti? Ponavljam zgodba je izmišljena. Hvala.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

St235 ::

To debato smo na slo tech imeli že par let nazaj. Načeloma ni omejitve, ki bi prepovedovala skelnitev avtorkse ali podjemne pogodbe med fizičnimi osebami. Pazit je treba edino, da so dajatve pravilno plačane. Bližnica do tega je uporaba Avtorske agencije Slovenije, ki v zameno za 3% uredi papirologijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

dottor ::

Hvala. Sem hotu iskat za dotično temo ampak sem slučajno zasledil tole temo ;)
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

billy ::

Sem si prav preračunal tole? Namreč pri podjemni in avtorski je zaračunana kar velika akontacija dohodnine in če ravno nimaš zelo visokega dohodka preko teh pogodb, bo zelo verjetno prišlo do vračila akontacije.

Delo preko podjemne pogodbe bi opravila fizična oseba, torej ni vključena v obvezno PIZ in posledično pride še višji izračun.
Glede na online kalkulatorje se za neto izplačilo 700 eur preračunajo stroški izplačevalca 1539 eur, od tega je 195€ 25% akotancije. Davčna osnova pa znaša 780 eur.

Ne letni ravni bi to pomenilo 9360 obdavčenega dohodka za to osebo, od tega se odšteje 3300 splošna olajšava in obdavčen dohodek znaša 6060 eur, kar pomeni da je predvidena dohodnina 16%.

Torej bi takšna oseba dobila vračilo preveč odvedene akontacije od zneska 195? Razlika je torej 70 eur na mesečni ravni, torej bi na letni ravni še morala dobiti vrnjenih 840 eur?

Sem ga kje pihnil mimo?

Lonsarg ::

Do 10000EUR skupnega letnega prihodka v gospodinjstvu (ali tam nekje ne vem točno) imaš še dodatno splošno olajšavo okoli 2500, tako da bi lahko v takem primeru dobil vrnjeno še kar precej več kot samo 840, če si edini v gospodinjstvu, ki služiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

billy ::

To na srečo ne :)

Kaj pa potni, baje se jih lahko tudi vrne/izplača preko podjemne, le obdavčiti jih je potrebno, kar je razlika glede na redno delo, kjer je "pot na delo" neobdavčena.

Ampak to potem tudi pomeni, da je potrebno potne konec leta dati v dohodninski ugovor oz olajšavo? Kaj pa malica?

hmm23 ::

Gledam http://data.si/avtorska-podjemna-obcasn... in me zanima, kaj je tu občasno delo, saj je razlika med njim in prvima dvema pogodbama precejšna, če vpišem katerikoli bruto znesek?

klihk ::

A ni to, kar je na tej strain navedeno kot občasno delo delo le za upokojence?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: klihk ()

St235 ::

http://data.si/blog/2015/03/19/kdo-lahk...

Ja, to je samo za upokojence.

billy ::

Kako pa je z izplačilom preko avtorske pogodbe v istem podjetju, kjer je nekdo že v rednem delovnem razmerju? Vem, da se potem ne plača prispevkov, bolj me zanima, če je to "dovoljeno" kar se tiče inšpekcije.

Pač bi se šlo za delo izven pogodbenega, in glede na naravo dela bi se lahko obračunala avtorska.

eric_cartman ::

Avtorsko delo je pogodbeno delo. Ti lahko poleg redne zaposlitve še vedno delaš tudi pogodbeno delo. Je pa vprašanje kako je s to zadevo, ker se gre za isto podjetje.

billy ::

Tole sem našel: https://www.racunovodja.com/clanki.asp?...

Očitno je možno, ampak treba biti sila pazljiv.

Moj primer bi bil podoben temu, le da bi se izvajalo predstavitev/predavanje/izobraževanje v sklopu podjetja. Ne vem pa, če je ok ali ne ker v linku je omenjeno:
4.) predpostavka izraženosti: z njo zakon zahteva, da se avtorsko delo manifestira v zunanjem svetu, (v našem primeru npr. je prispevke predavateljev mogoče ali brati (na primer študijo) ali poslušati (na primer predavanje).


Dobil sem občutek, da je tukaj mišljeno predstavitev izdelka javnosti, v mojem primeru pa bi bilo interno za firmo. Ali si narobe tolmačim zgornji stavek?

St235 ::

Bistveno je kaj bi delal. Delo opravljeno po avtorski pogodbi ne sme imeti lastnosti delovnega razmerja. Torej ce te bodo po avtorski placali to kar tudi drugace delas z namenom izogibanja prispevkov potem je to no go.
Ce pa naprimer delas kot varilec, po avtorski pogodbi bi ti placali pa poslikavo menze je pa druga zgodba.

billy ::

Saj to je to ja, gre se za "tanko linijo". Delam v IT, kjer se tudi opravlja tehnična podpora uporabnikom, pomoč pri delu, rečmo temu.

Zdaj pa se bo šlo v projekt menjavo določene programske opreme, kar bo pomenilo intenzivno izobraževanje uporabnikov, ki se bo izvedlo v sklopu predavanj/prezentacij/1:1 šolanj. To se bo naredilo le "enkrat", potem se preide spet na navadno pomoč, ko bo potrebna.

Se lahko to smatra kot avtorsko ali ne? Obstaja kakšen drug način, da se izplača ta povišan obseg dela, razen podjemne?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Podnajemna pogodba

Oddelek: Loža
164714 (3980) Lonsarg
»

Prispevki za honorarno delo po 1.1.2014

Oddelek: Loža
51694 (1129) Mavrik
»

Fleksibilnejša oblika samozaposlitve (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21539987 (34824) kkk7
»

Avtorska pogodba, vprašanja

Oddelek: Loža
4110022 (8654) LeQuack
»

Izplačilo honorarja - kako?

Oddelek: Loža
266203 (5413) Tarzan

Več podobnih tem