» »

Start menu naj bi se vrnil šele z Okni 9

Start menu naj bi se vrnil šele z Okni 9

"Mini start menu", kot so ga obljubljali aprila.

vir: WinBeta

Zadnje stanje na trgu.

vir: Net Applications
WinBeta - Medtem, ko Jabolčni ponosno razkazujejo novi OS X Yosemite, Microsoft (še vedno) bolj ko ne stopiclja na mestu in se odloča, kaj bi storil ze ne najbolj sprejetimi Okni 8. Če se je spomladi še zdelo gotovo, da bodo s popravki 8.1 in 8.2 za uporabnike z miško in tipkovnico spet postala bolj podobna stari in preverjeni izkušnji iz Sedmice, to zdaj več ni nujno.

Zadnje, bojda dobro preverjene govorice pričajo, da povratka Start menuja (v mini ali polni različici), kot je bil obljubljen na Build konferenci aprila, še ne bo v za avgusta najavljenem popravku 8.2. Vrnil naj bi se šele z naslednjo inačico Oken, t.i. Threshold ("prag"), ki so napovedana za naslednjega aprila in ki bi lahko že nosila zaporedno številko 9. Podobna odločitev naj bi bila sprejeta tudi glede možnosti poganjanja "metro-style" aplikacij v ne-celozaslonskem (windowed) načinu.

Pravzaprav je že moč brati mnenja, da od veje 8.x nikoli ne bo nič posebej pametnega, in da naj Microsoft raje kar obupa in se v miru posveti Devetki. Mimogrede, Okna 8.1 so po čisto svežih meritvah tržnega deleža ravnokar prehitela izvorna Okna 8 na namiznih napravah; obe različici zdaj držita malo več kot 12% tržni delež. XP-ji so še vedno pri 25%, Sedmica pri 50%, potem pridejo OSX, Vista, Linux in vse ostalo.

130 komentarjev

«
1
2 3

||_^_|| ::

8.1 je odličen moderen OS, start menija pa niti slučajno ne pogrešam.

Rias Gremory ::

XP-ji so še vedno pri 25%

Krščen matiček!
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

trnvpeti ::

25% je ogromno

RejZoR ::

Ne najbolje sprejet OS ? Predvsem zaradi istih cmer kot pri Windows Visti. Imam Win8.1 na 3 sistemih, desktop PC, laptop in tablica in čeprav je na tablici nekako zadeva najbolj doma jo z lahkoto uporabljam tud na drugih dveh. Sicer so gesture s prstom bolj udobne ampak se z zadnjimi updejti tud to izboljšalo.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

gddr85 ::

a bi blo tist start meni res tako težko dodat že zdej k 8-ki?

trnvpeti ::

gddr85 je izjavil:

a bi blo tist start meni res tako težko dodat že zdej k 8-ki?

je res start menu kriv za slabo prodajo?

alexa-lol ::

Pri MS so se malo ušteli ko so hotli dati enak vmesnik za vse naprave.

Npr. Apple je naredil tako da sta vmesniki OS X in iOS dovolj podobna da veš da gre za Apple a hkrati vsak prilagojen ciljni napravi.

Mini start meni je pa korak v pravo smer.

gddr85 ::

trnvpeti je izjavil:

gddr85 je izjavil:

a bi blo tist start meni res tako težko dodat že zdej k 8-ki?

je res start menu kriv za slabo prodajo?


mene bolj zanima zakaj so ga odstranili za desktop

Nummy ::

trnvpeti je izjavil:

gddr85 je izjavil:

a bi blo tist start meni res tako težko dodat že zdej k 8-ki?

je res start menu kriv za slabo prodajo?

Ne samo to, tudi zelo grd izgled samega sistema in ostale stvari. Win7 je bil lepota in evolucija, potem pa je prišel en križanec iz fukušima perimetra in sesul celoten izgled in vse kar so do takrat zgradili pri MS-ju in sesul vse v prah.
Sami so si krivi, kaj so pa rinili z glavo skozi zid.

trnvpeti ::

gddr85 je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

gddr85 je izjavil:

a bi blo tist start meni res tako težko dodat že zdej k 8-ki?

je res start menu kriv za slabo prodajo?


mene bolj zanima zakaj so ga odstranili za desktop

ce bi ga pustili, a bi vec prodali?

gddr85 ::

trnvpeti je izjavil:

gddr85 je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

gddr85 je izjavil:

a bi blo tist start meni res tako težko dodat že zdej k 8-ki?

je res start menu kriv za slabo prodajo?


mene bolj zanima zakaj so ga odstranili za desktop

ce bi ga pustili, a bi vec prodali?


mi je vseeno kolk so jih/jih bodo prodali al pa če ne bi nobenga prodal, sprašujem se zakaj so se odločil, da bodo pri desktop verziji ukinl start menu

Mufasa ::

Še po 5ih letih ne vem zakaj bi presedlal z Win7 na 8.1...res ne.
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

trnvpeti ::

gddr85 je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

gddr85 je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

gddr85 je izjavil:

a bi blo tist start meni res tako težko dodat že zdej k 8-ki?

je res start menu kriv za slabo prodajo?


mene bolj zanima zakaj so ga odstranili za desktop

ce bi ga pustili, a bi vec prodali?


mi je vseeno kolk so jih/jih bodo prodali al pa če ne bi nobenga prodal, sprašujem se zakaj so se odločil, da bodo pri desktop verziji ukinl start menu

sledijo eni ideji

David Karlas ::

Zakaj zakaj... Zato, da se bo Start vrnil v Win 9 in se bo Win9 prodajal... :D

Zgodovina sprememb…

Nummy ::

Mufasa je izjavil:

Še po 5ih letih ne vem zakaj bi presedlal z Win7 na 8.1...res ne.

Edino boljši performance in seveda boljša podpora HW-ju. Nič drugega.

Mesar ::

Nimaš kontrole, nisi učinkovit, ne delaš hitro, vse stvari ne vem koliko časa iščeš sploh takšne, ki jih rabiš tu in tam. Potem lahko povprečen uporabnik namesto na nove Windowse presedla tudi na zadnji Ubuntu bo približno enako muk.
Your turn to burn!

CyberPunk ::

Mesar je izjavil:

Nimaš kontrole, nisi učinkovit, ne delaš hitro, vse stvari ne vem koliko časa iščeš sploh takšne, ki jih rabiš tu in tam. Potem lahko povprečen uporabnik namesto na nove Windowse presedla tudi na zadnji Ubuntu bo približno enako muk.


+1

Saj podobno je bilo ob prehodu iz Office z normalnim toolbarjem v tale ribbon. Ene stvari so se vedno precej nelogicno razporejene za tiste, ki smo prejsnji sistem imeli takorekoc v mezincu. :)

Meni je pri prehodu iz XP na 7 na temo vecje neucinkovitosti recimo najbolj padlo v oci to, da si do XP lahko v Start menuju (vsaj klasicnem) nastavil bliznjice do aplikacij na prvem nivoju menuja in potem samo s pritiskom Start na tipkovnici in prve crke aplikacije to aplikacijo takoj pognal (sedaj se moras premikati z kurzorjem ali pa uporabiti iskalnik).

Ali pa Event Viewer. Do XP si aplikacijo prizgal in je takoj kazala evente. Od 7 naprej mora ta nekaj pripravljati, preden vse prikaze. :/

Pa se kaj bi se naslo. Dobro, da avtomobilska industrija ne deluje na tak nacin... :E

alexa-lol ::

Mesar je izjavil:

Nimaš kontrole, nisi učinkovit, ne delaš hitro, vse stvari ne vem koliko časa iščeš sploh takšne, ki jih rabiš tu in tam. Potem lahko povprečen uporabnik namesto na nove Windowse presedla tudi na zadnji Ubuntu bo približno enako muk.


WTF..

Kontrolo imaš popolnoma enako kot v Win 7.. control panel je dostopen z dvema klikoma.. kaj bi še žele nadzirati kar se ne da nadzirati iz Control panel.

Edina na kar se moreš navadit je to da ni mapce "Moj računalnik" in da do datotek dostopaš preko "File explorer", ki ti pa itak po defaltu prikaže enako kot "Moj računalnik" - trde diske in osebne fajle.

PNG ::

Haha, komaj čakam. Potem še bodo dodali da lahko v celoti odstranimo te neumne tabe in bomo dobili spet dober Windows OS. Na 8.1 sem tako ali tako samo zato, ker imam licenco za Win 7 pa sem nekje izgubil ključ (tudi licenčen).

In ja, po letu dni uporabe še vedno sovražim start meni.

driver_x ::

RejZoR je izjavil:

Ne najbolje sprejet OS ? Predvsem zaradi istih cmer kot pri Windows Visti. Imam Win8.1 na 3 sistemih, desktop PC, laptop in tablica in čeprav je na tablici nekako zadeva najbolj doma jo z lahkoto uporabljam tud na drugih dveh. Sicer so gesture s prstom bolj udobne ampak se z zadnjimi updejti tud to izboljšalo.


Tako je, grdi in cmeravi uporabniki so krivi, da se nek izdelek ne uporablja.

Heisenberg ::

uporabljam Win8 od prve beta naprej in do danes ne prenesem njihove ideje o start meniju cez cel ekran, zato sem takoj nalozil Start8 in imam popoln sistem Win8+klasičen star meni ki si ga prilagodim po mili volji...

Eidni napredek ki si ga želim pri winzih je zanesljivost, hitrost, lahkost sistema, čim manj "novih" idej na področju olepšavanja in čim bolj preprost minimalisitičen sistem v celoti!

Zgodovina sprememb…

Motion ::

Upam da ga nikoli ne dajo nazaj, večjega jajca od star menija ni.

Totscha ::

Tudi iz Viste bi lahko 7ico naredl z enim service packom, ampak je bilo ime na slabem glasu. Zato tud ne bodo 8.3 delal, ampak raje 9ko.

Samo poglejte original XP in XP SP2. Veliko večja razlika kot med Visto in 7ko.

Nima smisla, da se kregamo ali je 8ka kul ali ne. Tisti, ki ne pogrešate start menija, super za vas. Nas je pa kar nekaj, ki nam ta novi celozaslonski meni ne ustreza.
Haters gonna hate... ;)

k4vz0024 ::

V Win 11 bomo dobili nazaj Aero;)

trnvpeti ::

k4vz0024 je izjavil:

V Win 11 bomo dobili nazaj Aero;)

na 11tki bo še samo NSA

k4vz0024 ::

To je že v osmici.;(

radmannsdorf ::

zastonj start meni
http://www.classicshell.net/

slitkx ::

driver_x je izjavil:


Tako je, grdi in cmeravi uporabniki so krivi, da se nek izdelek ne uporablja.

Pravzaprav je res.

blackbfm ::

Po dveh letih uporabe osmice mi gre še vedno na živce UI.. še vedno se zaklikam v tisti metro glup čist tko mimgrede. Al pa ko iščeš kakšne nastavtive, enkrat te vrže v desktop control panel, drugič v metro. In ljudje so bli glasni da je bla vista fail:))

RejZoR ::

driver_x je izjavil:

RejZoR je izjavil:

Ne najbolje sprejet OS ? Predvsem zaradi istih cmer kot pri Windows Visti. Imam Win8.1 na 3 sistemih, desktop PC, laptop in tablica in čeprav je na tablici nekako zadeva najbolj doma jo z lahkoto uporabljam tud na drugih dveh. Sicer so gesture s prstom bolj udobne ampak se z zadnjimi updejti tud to izboljšalo.


Tako je, grdi in cmeravi uporabniki so krivi, da se nek izdelek ne uporablja.


Ne, cmeravi uporabniki, ki jokajo še 5 let potem, ko je stvar že zdavnaj bila zrihtana...

Prvo start gumba ni bilo, potem se je pojavil, desni klik pa ti odpre najbolj pogoste funkcije. Nujne programe imaš na desktopu (shortcuti) al pa na prvis trani starta kot najmanjši kvadratek. Oz s gor rukneš RocketDock... Sej ni konc sveta no...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

slitkx ::

m0LN4r ::

Eni majo take komentare, kot da bi prešli iz črno-bele katodne TV na okulus rift.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

mtosev ::

no fajn za tiste kateri ne morejo živeti brez start menija.lepo,da MS posluša svoje uporabnike kateri brez menija ne morejo uporabljati njhovega OSa
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

m0LN4r ::

Ni, "ne morjo", ampak ne znajo :P
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Chev ::

Res so super podjetje. Za en majhen popravek delajo celo novo verzijo. Komaj čakam windows 9!

Aja, koliko je že cena windowsev? Whops.

mtosev ::

m0LN4r je izjavil:

Ni, "ne morjo", ampak ne znajo :P
takim pravijo technology challenged ppl
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

jakan123 ::

gddr85 je izjavil:

a bi blo tist start meni res tako težko dodat že zdej k 8-ki?


Lahko si ga dodaš sam. Jaz ga niti malo ne pogrešam.

Chev ::

RejZoR je izjavil:

Ne najbolje sprejet OS ? Predvsem zaradi istih cmer kot pri Windows Visti. Imam Win8.1 na 3 sistemih, desktop PC, laptop in tablica in čeprav je na tablici nekako zadeva najbolj doma jo z lahkoto uporabljam tud na drugih dveh. Sicer so gesture s prstom bolj udobne ampak se z zadnjimi updejti tud to izboljšalo.

Sem imel windows 8 na prejšnjem laptopu, pa grafična ni delala pravilno. Super. Potem ni delala banka. Juhej. Ni delalo spet nekaj trejega, kar nujno potrebujem.
Kaj naj potem z Windows 8? Jokam, ker na njem ne delajo zame pomembni programi? Ja fak no, bodo že pri Microsoftu ustvarili izdelek, kateri bo služil meni, ne jaz njemu. Saj ni zastonj.
Trenutno sem na Win 8.1 (za manj kot 8 žal ni podpore) in ja, so OK (kaj več pa tudi ne). Imam pa še vedno tam na robu delovne mize star laptop, ki funkcionira za določene namene.

Za start mi dol visi. Je še najmanjši problem inštalirat 3rd party program, microsoft pa se kar naj za glavo drži in študira zakaj je XP bolj priljubljen od 8.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Chev ()

bluefish ::

Točno. Nekateri ne razumejo, da naj bi se sistem prilagajal uporabniku, ne obratno. Ampak jasno, to so večinoma tisti, ki komaj čakajo, da bo izšla najnovejša verzija programa oziroma operacijskega sistema.

trnvpeti ::

bluefish je izjavil:

Točno. Nekateri ne razumejo, da naj bi se sistem prilagajal uporabniku, ne obratno. Ampak jasno, to so večinoma tisti, ki komaj čakajo, da bo izšla najnovejša verzija programa oziroma operacijskega sistema.

to bi moral tudi ms vedeti

MrNighthawk ::

Če je preskok iz Win 7 na Win 8 pretežek zalogaj predlagam, da se gredo ljudje nazaj z abakusom igrat.

trnvpeti ::

MrNighthawk je izjavil:

Če je preskok iz Win 7 na Win 8 pretežek zalogaj predlagam, da se gredo ljudje nazaj z abakusom igrat.

isto lahko reces za prehod iz win na lin

driver_x ::

MrNighthawk je izjavil:

Če je preskok iz Win 7 na Win 8 pretežek zalogaj predlagam, da se gredo ljudje nazaj z abakusom igrat.


Večini je (vsaj tako kažejo številke) bolj všeč način v Win 7. Sploh pa, zakaj bi delal prehod, če ti stara verzija ustreza? Zakaj bi torej zapravljal denar za licenco, čas za nadgradnjo in tvegal morebitne nove težave? Govorim s stališča nekoga, ki računalnik uporablja za delo. Vzemi npr. SP arhitekta, ki računalnik potrebuje za risanje v Autocadu. Kaj konkretno bo pridobil s prehodom iz trenutne verzije Win 7 na novejšo?

hojnikb ::

Ja, sam Linux je en velik cancer :))
#brezpodpisa

66speeder66 ::

pa ne no, pa ravno, ko sem se navado! :D Dadajanje featurja, ki je bil že odstranjen. Zdaj naj pa nardijo en kompromis za nas, ki smo se navadl na win 8 start. ;((

MrNighthawk ::

trnvpeti je izjavil:

MrNighthawk je izjavil:

Če je preskok iz Win 7 na Win 8 pretežek zalogaj predlagam, da se gredo ljudje nazaj z abakusom igrat.

isto lahko reces za prehod iz win na lin


No jaz imam oboje in prehod ni bil težaven, če si vsaj malo računalniško pismen.

driver_x je izjavil:



Večini je (vsaj tako kažejo številke) bolj všeč način v Win 7. Sploh pa, zakaj bi delal prehod, če ti stara verzija ustreza? Zakaj bi torej zapravljal denar za licenco, čas za nadgradnjo in tvegal morebitne nove težave? Govorim s stališča nekoga, ki računalnik uporablja za delo. Vzemi npr. SP arhitekta, ki računalnik potrebuje za risanje v Autocadu. Kaj konkretno bo pridobil s prehodom iz trenutne verzije Win 7 na novejšo?


Sam sem načeloma zamenjal, ker je 8 oz 8.1 hitrejša in naj bi bila bolj varna in upgrade je bil cenovno ugoden. Start meni me ni zmotil. Se pa strinjam, da prehod iz 7 ni nujno potreben. Govorim samo o temu, da "pomanjkanje" start menija ni takšen problem in da mi bolj sede desni klik na start ikono.

Za hipotetični primer arhitetka...mislim, da mu je vseeno ali poišče ikono za AutoCad v start meniju, desktopu ali pa na start screenu. In to velja za veliko večino uporabnikov, da tako in tako ne uporabljajo več kot kakšnih 5 programov, ki so vsi lahko brez problemov v start screenu. Seveda pa upgrade še enkrat upgrade iz 7. ni nujen. Sem pa win 8 naložil kakšnim 5 uporabnikom, ki niso najbolj računalniško pismenih in niso imeli nobenih problemov se prilagodit in spoznat malo drugačen sistem.

Markoff ::

||_^_|| je izjavil:

8.1 je odličen moderen OS, start menija pa niti slučajno ne pogrešam.

Ti in ostalih 12% uporabnikov. 88% je pa kikiriki, a ne?

Imam Metro na Nokia Windows Phone. Tega sranja ne dam na desktop, pa če me preganja sama inkvizicija.

trnvpeti je izjavil:

gddr85 je izjavil:

a bi blo tist start meni res tako težko dodat že zdej k 8-ki?

je res start menu kriv za slabo prodajo?

User experience podcenujejo samo ljudje, ki nič ne vedo o obnašanju in potrebah večine ljudi in svet gledajo skozi prizmo izključno samega sebe.

Drugi, najmanj enako pomemben razlog: zakaj bi menjal nekaj, kar enostavno dobro dela? Zakaj bi menjal avto, star 10 let, zastarel po vseh kazalcih, a zanesljiv, udoben, dovolj varčen in še vedno poceni za vzdrževanje?
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

black ice ::

A za Classic Shell in ostalih programčkov pa še niste slišali? ST bi naj bil tehnološki forum, zadnje čase pa postaja čedalje bolj podoben alter.si in ostali nesnagi.

Markoff: pri starih OSih je znanih ogromno varnostnih lukenj. In če ni posodobitev... Ne moreš direktno primerjati z avtomobili.

Markoff ::

RejZoR je izjavil:

Ne, cmeravi uporabniki, ki jokajo še 5 let potem, ko je stvar že zdavnaj bila zrihtana...

Prvo start gumba ni bilo, potem se je pojavil, desni klik pa ti odpre najbolj pogoste funkcije. Nujne programe imaš na desktopu (shortcuti) al pa na prvis trani starta kot najmanjši kvadratek. Oz s gor rukneš RocketDock... Sej ni konc sveta no...

Če bi vsi imeli takšen odnos do svojih kupcev, kot ga imaš ti, bi bil dovolj en sam prodajalec z bolj človeškimi lastnostmi, da bi zavzel svet.

No, Steve Jobs zagotovo ni imel tvojega odnosa. Pa ne maram Apple. Ampak tip je bil marketinški car, kapo dol (bolj kot tehnološki).

black ice je izjavil:

A za Classic Shell in ostalih programčkov pa še niste slišali? ST bi naj bil tehnološki forum, zadnje čase pa postaja čedalje bolj podoben alter.si in ostali nesnagi.

Markoff: pri starih OSih je znanih ogromno varnostnih lukenj. In če ni posodobitev... Ne moreš direktno primerjati z avtomobili.

Se strinjam, a kaj to briga navadnega uporabnika? Saj tudi 10 let star avto ni več tako zelo varen, kot je bil nov. Ali novi modeli.

Varnost stane. Nov OS stane (razen za piratske mulce, jasno). Treba se je prilagajati nečemu, kar ti ne leži, ne ustreza. Če se le da, boš s tem odlašal, dokler je to mogoče. Rezultat je 25% XPjev. Sam sem šaltal na 7 šele pred nekaj meseci, ko je bila podpora za XP dokončno ukinjena (oz. vsaj najavljena).
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoft naj bi pripravljal brezplačno različico Oken

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
4415824 (12570) FlyingBee
»

Microsoft z integracijo Skypa v Outlook

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
227472 (5644) Mr.B
»

Google predstavil Android 4.3, sveža Nexus 7, Q (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
8929215 (15583) Bluzer13
»

Skriti deli Windows Blue (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
19470773 (64314) MrStein
»

Microsoft ponuja Surface RT šolam

Oddelek: Novice / Windows Mobile
188165 (6443) nekikr

Več podobnih tem