» »

arhiv objav oglasov spletnega prodajalca avtomobilov

arhiv objav oglasov spletnega prodajalca avtomobilov

1
2
»

superb_ ::

Škoda razglabljati...v obeh primerih bi bil zapisan samo datum prve registacije in nič drugega!

St235 ::

shadeX je izjavil:

In kdo si je to zmislil če je to res?

Primer: Seat Leon 2008 in 2011 sta na zunaj ista. S to razliko da je 2011 v cockpitu veliko bolj moderen. In ne mi tumbit da sta potem v salonu isto vredna, ker nista.


seata leon 2008 bolj težko kupiš leta 2011. Mama občutek da malo mešaš modelno leto in leto izdelave.

Predvsem pa kot že 1000x rečeno. Če ti prodajajo starejši avto kot oglašujejo potem je to stvarna napaka. Samo če tega ne ugtoviš v štirih letih vsakodnevne uporabe...

klemenSLO ::

Meni se zdi čisto vsebinsko edini logičen podatek datum 1 registracije:
recimo da imamo model avta, ki ga izdelujejo 3 leta 2007/2008/2009. Na dvorišču kjer prodajajo avtombile imajo 2 taka avta. En pripeljan iz tovarne leta 2007, eden 2009. Vse ostalo enako (model, motor, oprema...) Men se zdi da je edina razlika da se je oni iz leta 2007 že razdišal in ne diši po novem. :) TOrej če bi oba prodali na isti dan bi oba dobila enak datum 1 registracije...

Po drugi strani pa se lahko prvemu avtu že sprazne akumulator, začel bo prej rjaveti.....tako da čisto nedolžno to ni....
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

shadeX ::

No. Zato pa hvala za ta forum ker zveš vsaj nekaj več stvari. Za moj naslednji avto se bom definitivno bolj pozanimal da slučajno ne kupim kakih "starih" jajc :)

Sicer se strinjam da je letnik 1. registracije bolj pomemben ampak v nekaterih primerih to preprosto ne drži, ker se je lahko starejši model kasneje registriral kot novejši model. In za novejšo tehnologijo mi ljudje plačamo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

St235 ::

Fora teh letnikov ni v tem, da ti avti stojijo na dvorišču. Prodajalcu nikakor ni v interesu da ima takšno zalogo. Zato se te avte tudi registrira (včasih samo za en dan). Smo imeli točno o tem debato na forumu pred kakim mesecem.

Ravno tako garancijski pogoji niso nič drugačni. Do uvajanja 1 registracije kot relavantnega datuma je prišlo predvsem zato, ker je prišlo do anomalije, da sta bila avta narejana januarja in novembra istega leta, drugače obravnanvana kot avto narejen decembra in avto narejen januarja naslednje leto. Pa čeprav je pri drugih dveh manjša časovna razlika.

Arctander ::

Katerega leta je bil avto izdelan, se lepo vidi po letnicah na šipah in lučeh ter letnicah na drugih sestavnih delih, npr. plastičnih obrobah. Do odstopanj pride le pri avtomobilih proizvedenih v Q1, ko se vanje vgrajuje dele iz zaloge, narejene še v preteklem letu.

Moj primer: Avto je bil prvič registriran 5. januarja 200X, proizveden pa je bil novembra 200X-1. Prodajal se je kot letnik 200X.

St235 ::

shadeX je izjavil:

No. Zato pa hvala za ta forum ker zveš vsaj nekaj več stvari. Za moj naslednji avto se bom definitivno bolj pozanimal da slučajno ne kupim kakih "starih" jajc :)

Sicer se strinjam da je letnik 1. registracije bolj pomemben ampak v nekaterih primerih to preprosto ne drži, ker se je lahko starejši model kasneje registriral kot novejši model. In za novejšo tehnologijo mi ljudje plačamo.


potem pa glej, da ti barabe ne prodajo avta iz februarja, če boš avto kupoval oktobra...

Engineer_ ::

ja, ker je isto če kupiš pol leta star avto in 2 leti star avto, kajne?

mater si trapast.

St235 ::

skoraj tako kot nekdo, ki ne razume, da je razlika v starosti večja med voziloma izdelanima 1. januarja 2013 in 31.decembra 2013 kot pa je razlika v starosti med voziloma izdelanima 31. decembra 2013 in 1. januarja 2014.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

shadeX ::

Ko sem prodajal audi letnik 11/2003 (registiran 2/2014), so me klicali ljudje če je to novejši model ali starejši. Povedal sem jim da je letnik 2003. Ker razlika med 2003 in 2004 je bila se mi zdi da v sprednji maski (2004 je imel novejšo masko). No ker na avto.netu je pisalo samo 2004 prva registracija, se je zgleda nekdo "ujel" in o zadevah ni povprašal. Avto je pač kupil in me čez nekaj časa kliče da sem ga nategnil ker sem mu prodal starejši letnik..

Sicer letnik je pa bil napisan še v prometni knjižici in zgleda da človek ni preveril. Jaz pa ga tudi nisem spraševal če je seznanjen z vsemi zadevami.

2003
2004

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Engineer_ ::

St235 je izjavil:

skoraj tako kot nekdo, ki ne razume, da je razlika v starosti večja med voziloma izdelanima 1. januarja 2013 in 31.decembra 2013 kot pa je razlika v starosti med voziloma izdelanima 31. decembra 2013 in 1. januarja 2014.


v naši situaciji gre v najboljšem primeru za tako situacijo: 31.december 2004 in 1. januar 2006 ;)

kot sem rekel, si neizmerljivo trapast da ne dojameš takšnih reči. Primer o katerem govorimo je bistveno bolj kompliciran kot tisti k smo ga imeli pred par meseci ko prodajalci registrirajo avto za 1 dan. Tu se materiali obrabljajo, gume stojijo na soncu itd itd itd ;) avto pač izgubi vrednost in TO bi moral prodajalce upoštevati ko je prodal avto ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

Brias ::

zakon so pisali ljudje, kateri kupujejo samo nove avtomobile in jih 2 leta stare dajejo kot polog za novega in se za to prav nic ne sekirajo ...

meni je POMEMBNO da izvem, kdaj je avto zapustil tovarno ...


notranjost propada sama od sebe, se posebej na soncu, kislem dezju ... jaz osebno imam moralca dati 4 gume eno na drugo, ko jih shranim za drugo sezono ... komaj cakam, da mi 2 leti 4 gume drzijo 1.5 tone, nepremicno ...

vse okrog gume/plastike/oksidacije vezja ...

na bruhanje mi gre, da je v ospredju zakon, ki skriva letnico in sciti prodajalce ...

naj propadejo, ce morajo carati z kvotami ... NOV avto do par K KM? ( druga tema ST in link do uradnega lista ) ... yeah right ... 8/10 ljuem je to ok ... pa d f*k ljudje, zreli ste za povisanje DDVja na 50% ...


enkrat sem kupil nov avto, 16 let nazaj, ena izmed top 10 wrongs in my life, nikoli vec ...

sem pa v obrambo tem butastim zakonom ,.... ze nasel svoj notranji mir ...

rabljen avto, ki ga kupim, kupim tocno tisti """"letnik"""", v katerem je izsel popolnoma drug model ... pa nej se j****o, tako vem, da ni teorije, da bom izgubil leto, dve, tri ...

dzinks63 ::

Uvoženi avtomobili so večinoma 2-3 leta stari in ko se pri nas registrira , se mu vpiše datum prve registracije, tako da se s tem naredi velika megla. In ko se takšen avtomobil čez nekaj let prodaja, se kar v zraku izgubi par let starosti avtomobila in najbrž je bil tudi ta primer v tej temi tega izvora.

St235 ::

nope, pri avtomobilih iz uvoza je seveda zabeležena tudi prva registracija v tujini.

Engineer_ je izjavil:

St235 je izjavil:

skoraj tako kot nekdo, ki ne razume, da je razlika v starosti večja med voziloma izdelanima 1. januarja 2013 in 31.decembra 2013 kot pa je razlika v starosti med voziloma izdelanima 31. decembra 2013 in 1. januarja 2014.


v naši situaciji gre v najboljšem primeru za tako situacijo: 31.december 2004 in 1. januar 2006 ;)

kot sem rekel, si neizmerljivo trapast da ne dojameš takšnih reči. Primer o katerem govorimo je bistveno bolj kompliciran kot tisti k smo ga imeli pred par meseci ko prodajalci registrirajo avto za 1 dan. Tu se materiali obrabljajo, gume stojijo na soncu itd itd itd ;) avto pač izgubi vrednost in TO bi moral prodajalce upoštevati ko je prodal avto ;)


In kje piše da ni? LEtnik pač ni edino merilo obrabe in kvalitete vozila. Kupec je avto kupil takšen kot je bil za znesek, ki se ga je dogovoril z prodajlcem. Če je pri tem prišlo potoe ali napake je obligacijski zakonik zelo jasen. Če se predmet nakupa razlikuje od obljubljenega/oglaševanega potem je to stvarna napaka. Kupec v okviru stvarne napake lahko zahteva povrnjeno kupnino. A je kupec to storil? NE, ker v štirih letih ni ugotovil, da avto ne ustreza opisanemu.

Ali gre pri tem za goljufijo? Teoretično je vsekakor možno, ampak dokaza o tem, da gre za goljufijo ni niti enega. Še več, edini dokaz da nekaj ne štima je neka številka nekje na šasiji. Še dobro, da se ne sklucije na letnnico na gumah. Ker pa ja vsi vemo, da se kompleten avto izdela in sestavi na točno specifičen dan...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

dzinks63 ::

To je urejeno sedaj, pred leti je bilo okoli tega cel kup mahinacij.

Npr.: vozilo je letnik 2002, prvič registriran v tujini leta 2002 in leta 2005 pripeljano v SLO. Takrat so se še vse prometne izpolnjevale tako, da se je pod datum prve registracije in datum prve registracije v SLO vpisalo datum prve registracije v SLO in je edini merodajni podatek o letniku vozila ravno homologacijski kartonček. Če se le ta izgubi, ali pa se prodajalec dela neumnega kot da ga ni in nekdo ki kupi takšen avtomobil brez homologacijskega kartončka, mu ne bo nič jasno in bo mislil , da je vozilo mlajše, kot v resnici je.

shadeX ::

@Lakotnik29. Meni se zdi da smo "razčistili" kaj bi lahko bilo narobe pri OP-ju in da je trgovec lahko napačno vnesel podatke ali pa potencialno goljufal. Tega ne vemo.

Debata se naprej razvija v smeri, kako je možno da lahko prekrijejo dejanski letnik avta in ga prodajo da je kao novejši oz. kako lahko samo letnik 1. registracije šteje tukaj. :)

mn ::

shadeX je izjavil:

@Lakotnik29. Meni se zdi da smo "razčistili" kaj bi lahko bilo narobe pri OP-ju in da je trgovec lahko napačno vnesel podatke ali pa potencialno goljufal. Tega ne vemo.


Si ti bral isto debato? Če je bil avto prvi 2 leti neregistriran je trgovec povsem pravilno vnesel podatke. Datuma izdelave vozila ni na nobenem uradnem dokumentu. Imaš samo datum 1. registracije in pa datum 1. registracije v SLO. Včasih je bil tudi datum (samo letnik?) izdelave, pa so pred leti spremenili.

Mehmed ::

Vsak datum je za nekaj dober.
Ko kupujes ti je lahko bolj vazen datum prve registracije, ko isces nadomestne dele pa upam da ne.

mn ::

Mehmed je izjavil:

Vsak datum je za nekaj dober.
Ko kupujes ti je lahko bolj vazen datum prve registracije, ko isces nadomestne dele pa upam da ne.


Ko iščeš nadomestne dele je najbolj zanesljiva serijska številka vozila, ali pa vsaj kataloška številka dela ki je na vozilu. Običajno je sicer res dovolj letnik izdelave in pa tip motorja, ni pa to nujno.

Pa da ne bo pomote, letnik izdelave je tudi pri nakupu pomemben podatek in meni ne bi bilo vseeno če bi kupil dve leti starejši avto (kakor ga je OP). Ampak ker je zakonodajalec umaknil ta podatek iz vseh evidenc težko govoriš o goljufiji v tem primeru. Prodajalec je verjetno podal točne podatke, kupec pa ni preveril, če je letnik izdelave enak kot letnik prve registracije. Zato po moje tukaj ni bilo goljufije.

Je pa bila bedarija, da se je letnik izdelave brisal.

Ales ::

dzinks63 je izjavil:

To je urejeno sedaj, pred leti je bilo okoli tega cel kup mahinacij.

Npr.: vozilo je letnik 2002, prvič registriran v tujini leta 2002 in leta 2005 pripeljano v SLO. Takrat so se še vse prometne izpolnjevale tako, da se je pod datum prve registracije in datum prve registracije v SLO vpisalo datum prve registracije v SLO in je edini merodajni podatek o letniku vozila ravno homologacijski kartonček. Če se le ta izgubi, ali pa se prodajalec dela neumnega kot da ga ni in nekdo ki kupi takšen avtomobil brez homologacijskega kartončka, mu ne bo nič jasno in bo mislil , da je vozilo mlajše, kot v resnici je.


Zanimiva tema, tole...

Ne vem, ali se je to vmes kaj spreminjalo na slabše ali pa mogoče to zgoraj ne drži v vseh primerih. Pred sabo gledam stare kopije dokumentov: na prometni datum prve registracije 31.12.1999, datum prve registracije v SLO 02.10.2003, na homologizacijskem kartončku piše leto izdelave 1999, modelno leto pa je prečrtano (prazno). Vem, da sem preverjal tudi serijske, ko sem kupoval žverco in da je bilo vse točno (v tem primeru je letnica jasno razvidna in še 1. leto izdelave tega modela je bilo). Se pravi, da je uvoz iz leta 2003 imel vse papirje korektne... Sam sem tisto vozilo sicer kupil 2006, to so podatki od zatečenega stanja. Sam pa tudi kasneje nisem imel kaj skrivat, vse te letnice so čisto jasne...

V vsakem primeru je tole dobra šola za vse, treba gledat vse letnice in vse serijske številke, kjer je to le možno. Žal pa to ne pomaga kaj dosti začetnici te teme...

Roadkill ::

Ker še noben ni napisal:

"IMHO" je kratica za "In My Humble Opinion" - "po mojem skromnem mnenju".
Ü

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Roadkill ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kupil nov avto, ugotovil, da je že bil registriran (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Na cesti
38783653 (33777) FlyingBee
»

Nakup avta - vprašanja (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
8213638 (8459) Tilen
»

Prodaja slovenskega avta hrvatu

Oddelek: Na cesti
124019 (3675) anketar
»

Nakup prvega vozila. Na kaj paziti?

Oddelek: Na cesti
141618 (1429) Heavy
»

Kupujete rabljen avto? Vas zanima njegova zgodovina? Nič lažjega, tukaj je e-uprava! (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
8452713 (6997) karafeka

Več podobnih tem