» »

Zunanji trdi disk - O:\is not accessible. The parameter is incorect

Zunanji trdi disk - O:\is not accessible. The parameter is incorect

hare ::

Pozdravljeni!

Pred manj kot letom dni sem kupil zunanji trdi disk Toshiba HDTB105EK3AA 500GB USB 3.0. Deloval je super brez napake vse do par dni nazaj ko se mi je prikazala napaka "disk is not accessible". Poskusil sem že različne metode, da bi nekako odpravil napako ali pa vsaj rešil podatke vendar neuspešno. Moj operacijski sistem je Windows 7, USB vhodni port pa je 2.0

Ko priklopim napravo na računalnik potrebuje zelo dolgo, da jo sploh zazna. Potem ko pride do konca z nalaganjem lahko 2x kliknem na disk in spet začne isti proces nalaganja dokler ne napiše "O:\ is not accessible. The device is not ready" ali "The parameter is incorect". Včasih se tudi prikaže, da je potrebno disk formatirati, kar pa nebi rad storil saj imam na disku veliko podatkov. Prav tako ko mi uspe odpreti lastnosti diska piše, da na disku ni nič prostega in tudi nič zasedenega prostora (0 free disk, 0 used disk). Defragmentacija tudi ni izvedljiva.

Poskusil sem s funkcijami check disk vendar mi napiše, da je disk še vedno v uporabi ali pa nedostopen. Prav tako sem poskusil s funkcijami "chkdsk /f" v command prompt (CMD), kjer pa mi napiše "The type of the file system is RAW. CHKDSK is not availible for RAW drives".

Nato sem poskusil s ponovno namestitvijo operacijskega sistema in vseh gonilnikov kar tudi ni pomagalo. Disk sem poskusil priklopit na Apple - Mac računalnik z 3.0 USB porti, kjer pa je disk uspešno zaznalo. Vendar ker sem dostop do tega računalnik imel le kratek čas nimam omogočeno, da bi vsaj poskusil rešit podatke. Poskusil sem tudi z različnimi programi za reševanje podatkov. Ko sem zagnal Eassos Recovery mi je disk kar naenkrat zaznalo in sem ga lahko odprl v "Moj računalnik". Ker nisem bil prepričan, da bo delovalo dolgo sem začel prenašat datoteke, kar pa se je zelo hitro končalo saj diska spet kar naenkrat ni zaznalo. Uspel sem prenesti okrog 50GB datotek. Ko pa zdaj zaženem Eassos Recovery pa mi le ta uspe poiskati okrog 3GB datotek od celote 300GB.

Potem sem zasledil možnost rešitve podatkov z KNOPPIX_V7.2.0DVD-2013-06-16-EN na kar pa se ne spoznam najbolje, če prav razumem je to Linux. Uspelo mi je zagnati Knoppix s pomočjo CD-ja potem pa ko hočem odpreti zunanji disk mi napiše error, ki je viden spodaj, nato pa diska sploh ni več med zaznanimi diski.

Error mounting: mount exited with exit code 1: helper failed with:
ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Failed to read NTFS $Bitmap: Input/output error
NTFS is either inconsistent, or there is a hardware fault, or it's a
SoftRAID/FakeRAID hardware. In the first case run chkdsk /f on Windows
then reboot into Windows twice. The usage of the /f parameter is very
important! If the device is a SoftRAID/FakeRAID then first activate
it and mount a different device under the /dev/mapper/ directory, (e.g.
/dev/mapper/nvidia_eahaabcc1). Please see the 'dmraid' documentation
for more details.

Prosim vas, da mi svetujete kaj je potrebno storiti, da odpravim to napako in rešim svoje podatke.

s6c-gEL ::

Testdisk, getdataback.
Ničesar ne zapisuj na ta disk.

solatko ::

Disk vzemi iz ohišja in ga priklopi direktno na računalnik - sata + napajanje in računalnik zaženi. Če je zanič kontroler, ki disk poveže z usb, potem boš disk lahko normalno uporabljal naprej, če pa bo tudi tam pokazalo napake, pa je zanič disk.

S tem boš sicer izgubil garancijo, zato preračunaj, kaj ti je več vredno. Če boš disk oddal v popravilo, brez posebnega plačila, ne boš dobil podatkov dol.
Delo krepa človeka

hare ::

Hmm iz ohišja ne vem če ga lahko ravno dobim ali pa ne vem kako :) Tisti prenosni trdi disk imam, ki deluje kot navadni usb.

Probal sem tudi TestDisk, ki mi javi nekaj v smislu, da ni zaznalo particije. Getdataback pa mi sploh diska ne zazna. Zdaj preglejujem disk z EaseUS Data recovery wizard vendar niti ene datoteke ne uspe poiskat. Zasledil sem, da bi moral najprej uporabit quick format pa potem ta EaseUs, ki uspešno poišče RAW datoteke. Vendar nisem ravno navdušen nad formatiranjem, saj bi potem izgubil datoteke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hare ()

s6c-gEL ::

Zelo verjetno je crknil.

hare ::

Da je crknil, je predvideval tudi en gospod z računalniškega servisa, pa sem ga vprašal zakaj pa potem dela na Macu? :) Pa mi ni znal odgovorit. Mogoče kdo tukaj ve ? Aja pa ko priklopim recimo disk na TV mi zazna datotetke (sicer samo slike ampak mi video posnetkov že prej ni, še ko je delal normalno disk).

solatko ::

Disk sam po sebi je lahko čisto v redu, če ti je crknil vmesnik med diskom in USB na računalniku, zato je dejansko stanje moč ugotoviti samo z odstranitvijo diska iz ohišja in preizkus na SATA + POWER kable, torej direktni priklop v stacionarni računalnik ali z USB-SATA adapterjem.

Vse ostalo je ugibanje.
Delo krepa človeka

s6c-gEL ::

Da je crknil, je predvideval tudi en gospod z računalniškega servisa, pa sem ga vprašal zakaj pa potem dela na Macu? :)

Lucky guess, zakaj nisi takrat skopiral važne podatke in se dalje "zabaval" zakaj ne dela na pc-ju ? Če je mac še ne pomeni da bo stvar tam kar delala.
Ker na koncu boš ostal brez njih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: s6c-gEL ()

solatko ::

s6c-gEL - Še vedno je možnost, da je crknil kontroler v ohišju in je sam HDD čisto brez napak. Te kontrolerji niso neko čudo tehnike, so pa večinoma sestavljeni iz najbolj chip komponent. Veliko diskov izven ohišja deluje čisto normalno še dolga leta. Reklamacija je odvisna samo od tega, kaj imamo na prenosnem disku, če gor ni nekih važnih neponovljivih podatkov, se reklamira, če pa je gor kompleten družinski album fotografij, pa je bolje požret garancijo in disk furat direktno ali nabavit novo ohišje.
Delo krepa človeka

hare ::

s6c-gEL je izjavil:

Da je crknil, je predvideval tudi en gospod z računalniškega servisa, pa sem ga vprašal zakaj pa potem dela na Macu? :)

Lucky guess, zakaj nisi takrat skopiral važne podatke in se dalje "zabaval" zakaj ne dela na pc-ju ? Če je mac še ne pomeni da bo stvar tam kar delala.
Ker na koncu boš ostal brez njih.


Jaz sem na tem področju res amater in mi zato ni jasno. Maca sem imel samo za par minut na voljo toliko, da probam če mi bo disk zaznalo in ga tudi je. Vse datoteke so bile navoljo. Na PC pa sem probal vse variante, ki sem jih lahko dovolj razumel, da jih sprobam. Zato upam, da bi mi kdo razložil kakšen učinkovit postopek za moj primer :)

Tudi s tem odpiranjem diska se nebi rad ubadal, ker je res malo preveč. Če nebo druge variante bom pač probal formatirat in videl kaj se bo zgodilo. Samo bi vseeno rad malo počakal mogoče pa mi kdo priskoči na pomoč .

Frenckie ::

hare je izjavil:

Tudi s tem odpiranjem diska se nebi rad ubadal, ker je res malo preveč. Če nebo druge variante bom pač probal formatirat in videl kaj se bo zgodilo. Samo bi vseeno rad malo počakal mogoče pa mi kdo priskoči na pomoč .


Saj ne boš odpiral diska. Odprl boš samo ohišje, kjer je disk in elektronika. Disk odvijačiš in snameš iz konektorja.
Ta disk lahko nato priključiš s kablom SATA na matično plošča PC-ja. Ne smeš še pozabiti na napajanje.
Odpri stranico PC-ja in si oglej kako je priključen vgrajeni disk in tako izvedi priklop zunanjega diska.

s6c-gEL ::

Pri enih modelih je vezje (usb-sata) gor nalotano ali je kako drugače onemogočeno razdiranje pretvornika.
Ravno iz tega razloga sem za lastno uporabo kupil hdd in ohišje posebej, tako vsaj vem da se proizvajalci ne gredo prej opisanih trikov.

hare ::

Frenckie je izjavil:

hare je izjavil:

Tudi s tem odpiranjem diska se nebi rad ubadal, ker je res malo preveč. Če nebo druge variante bom pač probal formatirat in videl kaj se bo zgodilo. Samo bi vseeno rad malo počakal mogoče pa mi kdo priskoči na pomoč .


Saj ne boš odpiral diska. Odprl boš samo ohišje, kjer je disk in elektronika. Disk odvijačiš in snameš iz konektorja.
Ta disk lahko nato priključiš s kablom SATA na matično plošča PC-ja. Ne smeš še pozabiti na napajanje.
Odpri stranico PC-ja in si oglej kako je priključen vgrajeni disk in tako izvedi priklop zunanjega diska.


Ni kaj za odvijačit ker ni nobenih vijakov. Imam tale disk :

solatko ::

Z olfa ali drugim tankim nožem moraš razpet ohišje, ki ga držijo plastični nosilčki in zatiči. Da bi to naredil tako, da se nebi poznalo je misija nemogoče. Če ti gre za garancijo ne odpiraj. Če bi rad podatke, boš to moral storiti.
Delo krepa človeka


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zunanji trdi disk WD

Oddelek: Pomoč in nasveti
497006 (5287) _Denny_
»

Problem z zunanjim diskom - POMOČ (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
6111051 (10021) Jerry000
»

3TB disk - kateri?

Oddelek: Kaj kupiti
254262 (3350) dr.Akula
»

Ne zazna zunanjega trdega diska

Oddelek: Strojna oprema
135640 (5361) MrStein
»

Nedelovanje računalnik?

Oddelek: Pomoč in nasveti
17723 (652) rebel1234

Več podobnih tem