» »

3TB disk - kateri?

3TB disk - kateri?

Doc123 ::

Vzel WD 3TB Red disk. Crknil po enem dnevu. Vendar seveda ne preden sem gor presnel 500gb podatkov. Hvala ti lepa WD ;( Sedaj ko dobim nazaj iz garancije imam priložnost vzet istega ali pa kaj drugega. Kateri 3TB diski so dobri ter zanesljivi? Nebi rad da se mi to zgodi še 1x. Tega sem vzel ravno zaradi po ocenah dobre zanesljivosti.

hojnikb ::

vsak disk lahko crkne dan potem ko ga kupiš, tak da če je nek disk priznan, ti to ni nobena garancija da se teb tut ne bo nč zgodil.

RAID1 in problem rešen..
#brezpodpisa

pegasus ::

Zadnji wd je bil zanič, ko sem ga svežega vzel iz vrečke.

Sicer pa ja, raid1 vedno iz dveh diskov različnih proizvajalcev.

Brane22 ::

Ne razumem zakaj se sekiraš. VSAKA stvar lahko crkne, še posebej takoj po nakupu.

Infant mortality. V bistvu bodi raje hvaležen, da je crknil takoj.

Tudi če gre za nekaj, kar misliš resneje uporabljat, itak ne bi smel met svojih podatkov gor že po enem dnevu in bi stvar moral nekako met vsaj par dni na testu...

Pri WD Read seriji pa kar nekako ne verjamem,d a bi šlo za sistemsko napako, ker bi sicer WD ob tej dolžini garancije bankrotiral.

Slučaj pač.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Doc123 ::

Brane22 je izjavil:

Ne razumem zakaj se sekiraš. VSAKA stvar lahko crkne, še posebej takoj po nakupu.

Infant mortality. V bistvu bodi raje hvaležen, da je crknil takoj.

Tudi če gre za nekaj, kar misliš resneje uporabljat, itak ne bi smel met svojih podatkov gor že po enem dnevu in bi stvar moral nekako met vsaj par dni na testu...

Pri WD Read seriji pa kar nekako ne verjamem,d a bi šlo za sistemsko napako, ker bi sicer WD ob tej dolžini garancije bankrotiral.

Slučaj pač.


1. Kdo pravi da se sekiram?
2. Prvič se mi je zgodilo. Računalnik uporabljam 17 let.
3. Vendar ne preden sem gor nametal pol tera podatkov.
4. Brand nov trdi disk bi moral met na testu če mi slučajno crkne? Prvič kaj takega slišim. Kot si že rekel lahko bi crknil kasnej. Najbolj da ga mam na testu kar za skoz.
5. Kdo pa pravi da so bile pomembne stvari gor? Si kdaj slišal za 500gb seminraskih nalog?
6. Lepo se imej in hvala za odgovr.

Sicer pa tema je o kater 3Tb kupit, ne o mojih izgubljenih podatkih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Doc123 ()

Brane22 ::

OK. WD Red.

dr.Akula ::

Malo si bom sposodil temo; odločam se med 3TB WD Green in WD Red. Disk bo namenjen samo shranjevanju podatkov (d'oh :P), torej branje in pisanje večjih fajlov.

Še eno vprašanje navržem na hitro, ker sem zdajle malo šnofal po netu in zasledil, da naj nekatere matične nebi podpirale 3TB diskov, ampak ne vem ali je to mišljeno samo za boot ali jih dejansko pojebe kapaciteta... Sam imam tole matično, OS je Win 7 64bit.
ni podatka

kixs ::

Starejse maticne imajo podporo do 2TB - vecinoma za boot (ampak nikoli ne ves).

Katerega? Odvisno od tvojih zahtev. Osebno bi vzel cenejsega. Vendar je razlika se v garanciji (1 leto).

feryz ::

Že napisano!
Podpirajo vse diske, vendar moraš pri inicializaciji diska obvezno namesto klasičnega MBR zagonskega zapisa (do 2 TB), uporabiti GUID zagonski zapis.
GUID Partition Table @ Wikipedia

driver_x ::

Jaz sem enega 3TB (WD red) dal v starejše zunanje ohišje (USB 2 in eSATA priklop). Na eSATA deluje na dveh računalnikih normalno, preko USBja pa je vidnih le 700GB (ali nekaj takega) diska.

Drugače pa, kot je nekdo zgoraj omenjal, tudi jaz najprej vsak novi disk preverim z vgrajenim smart testom in badblocks v pisalno-bralnem načinu, šele nato ga dam v uporabo. Postopek nato ponovim vsako leto.

dr.Akula ::

Hvala vam za odgovore.
Zdajle sem malo pogledal še kaj nudi Seagate in njihov Barracuda 3TB (ST3000DM001) je kar v redu napram WD Green. Zmotilo me je le tole:
One item in the Barracuda's data sheet related to reliability caught our eye. Although the document lists NAS and desktop RAID applications as best-fit applications for Seagate's offering, the specified 2400-hour power-on rating indicates that this drive was not designed for environments requiring 24/7 availability. If that were the case, its specification should say 8760 hours. The 2400-hour specification, which represents only 100 days of continuous operation, assumes that drives are used eight hours per day, five days per week. This means that the drives should take full advantage of any available power-saving technologies that shut down the spindle motor during idle times. This applies equally to desktops and storage servers. Should you decide to use Barracuda drives in a NAS device, for instance, don’t forget to configure its power management appropriately.
Source Tom's hardware
A to pomeni, da je disk narejen samo za 100 dni power-on in potem lahko vsak trenutek začne odpovedovat? Vem da poenostavljam, ampak 100 dni se mi zdi ekstremno malo, tako da me prosim popravite, če sem narobe razumel.

Še enormna razlika v ceni, to je tudi razlog da sem na začetku takoj odpisal Seagate; Funtech vs. Mimovrste. Ni moj namem blatiti Mimovrste s tem, ker za določene stvari so res ugodni, samo tole sem pa moral parkrat preverit, da sem verjel da je res na obeh straneh enak disk.
ni podatka

Hayabusa ::

Tudi jaz sem tako razumel 8-O.

Tega vzemi za nas:
http://www.mlacom.si/wd-wd30efrx-3tb-64...

dr.Akula ::

@Hayabusa Ne iščem diska specifično za NAS, WD Red sem dal prej v ožji izbor ker ima 7200 rpm in 1 leto več garancije.
Zdaj se pretežno odločam samo še med WD Green in Barracudo.

Še MTBF (Mean time between failures);
- WD Green MTBF: 300.000 ur
- Seagate Barracuda: 750.000 ur
Ne vem kaj naj bi pomenilo tisto na Tom's hardware.
ni podatka

54j0 ::

WD red nimajo toliko obratov, naj bi imeli okoli 5K (glede na review, ki sem ga bral, lahko je bil tudi kiks... naj kdo potrdi).

Med zelencem in barakudo se nimaš kaj odločati. Ribon zmaga.

dr.Akula ::

@54j0 Ja, bo kar Barracuda.

Je to pravilno zaporedje po priklopu diska: format diska v GPT; firmware update; test diska.
@sammy73 A mogoče lahko priporočiš kakšen program za test bad blokov? (Hard disk Sentinel mogoče?)
ni podatka

Hayabusa ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

zee ::

V zadnjem letu sem v NAS zamenjal ze tri trde diske. Seagate Barracuda 3TB.

Resda so bilindiski delezni kar nekaj branja in pisanja, vendar to ne more/sme bit razlog.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

driver_x ::

@dr.Akula:
badblocks -v -s -w /dev/sdX


Ampak tole ti prepiše celoten disk. In to večkrat.

dr.Akula ::

@zee Kateri model točno pa so bili ti diski?

@Hayabusa Hvala, HDD Tune sem imel v mislih že v prejšnjem postu pa sem ga zamenjal s Sentinelom.

@sammy73 Oprosti za moje "noob-ovstvo", ampak a je tole mogoče Linux specifična komanda?
ni podatka

Hayabusa ::

badblocks -v -s -n /dev/sdX

http://linux.die.net/man/8/badblocks
-n
Use non-destructive read-write mode. By default only a non-destructive read-only test is done. This option must not be combined with the -w option, as they are mutually exclusive.



Warning
Never use the -w option on a device containing an existing file system. This option erases data! If you want to do write-mode testing on an existing file system, use the -n option instead. It is slower, but it will preserve your data.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

dr.Akula ::

A mi lahko eden potrdi, če je tole pravilno ali ne:
Matična plata z navadnim BIOS-om (non-UEFI) bo zaznala vso kapaciteto od 3TB HDD-ja, formatiranega v GPT, če je ta HDD uporabljen kot sekundarni (non-system) drive.
ni podatka

driver_x ::

dr.Akula je izjavil:

@sammy73 Oprosti za moje "noob-ovstvo", ampak a je tole mogoče Linux specifična komanda?


Tako je.

Hayabusa je izjavil:

badblocks -v -s -n /dev/sdX


Jaz imam diske (razen sistemskih SSD-jev) vedno vsaj v paru, v NASih pa v RAID5 ali RAID6 konfiguracijah. Tako lahko menjujem tudi zdrave diske (nekaj jih imam samo za rezervo) in disk, ki ga začasno dam iz uporabe temeljito pretestiram, poleg badblocks uporabim še smartctl -t long /dev/sdX (pred in po testu badblocks).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: driver_x ()

dr.Akula ::

Disk (Barracuda) je pri meni. Jutri bom pognal še health test, preden začnem gor dajati podatke.
Alokacija je šla brez problemov, v GPT modu Windows zazna polno kapaciteto (2,72 TB).

A za Seagate diske tudi obstaja kakšen "hack" za reguliranje parkiranja glav? (kot je tole)
Firmware je kot kaže up-to-date, vsaj tako pravi poizvedba na Seagate strani.

Še tole; ta disk naj bi imel 3 plošče (platter) po 1TB.
V programu Aida64 pokaže tole:
 aida64

aida64


Kaj od tega so plošče - Disks ali Recording Surfaces? Sicer je najverjetneje "Disks", ampak sprašujem ker sem bral tole.
ni podatka

driver_x ::

tisto je bilo pred več kot enim letom, veljalo pa je za 2TB diske. Drugače pa ima plošča (disk) dve strani (surface) nemenjeni pisanju.

RC14 ::

Še tole; ta disk naj bi imel 3 plošče (platter) po 1TB.

ima 3 plošče in 6 glav

Lp
:4770K@4.5GHz @ BeQuiet!Dark Rock Pro2; MSI Z87 GD65 Gaming; 16GB RAM:
::GTX 1060 6GB; SSD Samsung 840 EVO 250GB; SEAGATE 3TB+3TB+1TB; LG 27"IPS::
:::: XFX 850W Black Edition; X-Fi Titanium; Fractal Design ARC R2 ::::

dr.Akula ::

Hvala obema za pojasnilo in tudi vsem drugim, ki ste dali nasvete.

Še tole prispevam, če se bo kdo kdaj spotaknil ob temo in mu mogoče prav pride:

dr.Akula je izjavil:

A mi lahko eden potrdi, če je tole pravilno ali ne:
Matična plata z navadnim BIOS-om (non-UEFI) bo zaznala vso kapaciteto od 3TB HDD-ja, formatiranega v GPT, če je ta HDD uporabljen kot sekundarni (non-system) drive.

Na tem videu ali v tem vodiču si lahko pogledate kakšne so omejitve trdih diskov, ki imajo kapaciteto čez 2TB, če jih dajte na matično ploščo, ki nima UEFI BIOS-a. Sam za te omejitve recimo nisem vedel preden sem začel malce raziskovati pred nakupom.

Health test se je tudi končal, zaenkrat vse v redu.
ni podatka


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Strestirate nov HDD pred uporabo?

Oddelek: Strojna oprema
301972 (1142) MrStein
»

Nakup WD Red 2TB. DOA rate?

Oddelek: Strojna oprema
263024 (2207) ivan01
»

Zanesljivost diskov tretjič: 4 TB najbolje, Seagate Barracuda katastrofalno (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Diski
10628252 (21187) Miha 333
»

Notranji trdi disk 2TB - 5 različnih vrst ?! (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5213065 (11559) SanAndreas
»

Okvara diska?

Oddelek: Strojna oprema
181917 (1504) Vanadium

Več podobnih tem