» »

"server" računalnik

"server" računalnik

noob96 ::

Postavil bi en računalnik, zgolj kot ohišje za par diskov, da bi do njega lahko dostopal iz par računalnikov in tablice. HW je star in počasen, pa me samo zanima s katerim OSom naj grem? ubuntu, ali ubuntu server ali je kaj druga bolj primerno? Prosim nič komplicirat, to bo taka zelo basic zadeva. S čim mi bo najlažje?

tx-z ::

Najbolj siml ubuntu server, če že sprašuješ kaj od teh dveh :) Kaj konkretno bi pa rad "dostopal" do njega?
tx-z

noob96 ::

vse bo lokalno, kakšen stream na tablico, pa da imam stvari na enem mestu, da ne iščem po računalnikih (fotke, dokumente, filme)

Ali obstaja še kakšna bolj no-brainer varianta..?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noob96 ()

shinko ::

Za take stvari je super My Cloud
http://www.wdc.com/en/products/products...

noob96 ::

in kje dobim ta SW?

pierch ::

FreeNAS ali pa mogoce Ubuntu Server, ce ti FreeNAS ne ustreza.
Pierch

driver_x ::

Vzemi nekaj, kar že deloma poznaš, sicer pa kakšen distro, ki je namenjen prav temu in se da vse upravljati preko web vmesnika (freenas?).

mitja73 ::

http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...

Raje kaj takega, ker je majhno, tiho in deluje iz prve.

mzakelj ::

markezii ::

Če že imaš HW, je nesmiselno kupovati "nas" diske. Če jih nimaš, mogoče razmisli o zgoraj napisanem predlogu ja, samo je imel kolega problem s hitrostjo prenosa po mreži, tako da najprej dobro pregooglaj zadevo, da se ne opečeš po nepotrebnem.

FreeNas sem sprobal, ampak mi enostavno zadeva ni delala dovolj hitro. Sicer sem zase iskal SW raid 0 rešitev in je mogoče bilo zato vse prepočasi odzivno in konstantno izgubljalo povezavo, ne vem, ni se mi dalo ubadati in iskati rešitve. Sem se odločil kar za Ubuntu Server in je to to. Samba je relativno enostavna za konfiguracijo, tako da mi sedaj dela vse BP, pa nimam ravno nekega naprednega znanja glede Linux/samba. Na netu boš našel cca mio how-to na to temo, tako da toplo priporočam...

chironex10 ::

Samo da ne bo napacnega razumevanja, freenas ni linux ampak freebsd based (in ga zaradi zmanjsanja tezav pri kaosu v linux distribucijah absolutno priporocam. No ja, pa zfs root je tudi velik +)

In pa dalec najvec je v uporabi. Tile zgoraj predlagani so bolj lulčki glede na featurje. Sicer zfs ni za podhranjene mašine, je kar fino imeti dovolj rama, cpu niti ni problem, seveda pa ni nujno zadeve laufati na zfsju.
Če vas slucajno prime da bi objavili svojo kodo pod open source, prej poglejte:
na 32:52: http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=QKwWPQ1Orzs

Zgodovina sprememb…

jype ::

Chironex rad dissa Linux, ker nima pojma.

Za tvoje potrebe se bo znatno bolje obnesel ubuntu server.

chironex10 ::

jype je izjavil:

Chironex rad dissa Linux, ker nima pojma.

Za tvoje potrebe se bo znatno bolje obnesel ubuntu server.


Res? Zakaj ze? Da vidimo ali imaš ti pojma. :P (mogoce zato, da se bo ubijal ob konfiguraciji in ker bo potencialno ob updatu masina postala unbootable - že videno).

Jype ima rad ad homineme, to je pa tudi vse. In res mu grem na zivce, ker opozarajam na pomanjkljivosti v njegovem "bogu" (goa'uld)
Če vas slucajno prime da bi objavili svojo kodo pod open source, prej poglejte:
na 32:52: http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=QKwWPQ1Orzs

Zgodovina sprememb…

chironex10 ::

Če vas slucajno prime da bi objavili svojo kodo pod open source, prej poglejte:
na 32:52: http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=QKwWPQ1Orzs

Zgodovina sprememb…

jype ::

chironex> Da vidimo ali imaš ti pojma.

Ga ne rabim: OP je že namestil Ubuntu Server in mu vse deluje po pričakovanjih.

hojnikb ::

Za OPjov namen je skoraj neumnost gnat staro kišto 24/7, ampak je bolje to starino prodat/oddat in nabavit kej namenskega (že kak arm board bi bil kul za tak namen). Štrom pač ni zastonj :)

Kar se tiče pissanja okol različnih OSov:
Model gradi simple samba server, ne storage datacenter :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

chironex10 ::

jype je izjavil:

chironex> Da vidimo ali imaš ti pojma.

Ga ne rabim: OP je že namestil Ubuntu Server in mu vse deluje po pričakovanjih.


Tole bo pa moj najbolj uporabljan quote ever.
Če vas slucajno prime da bi objavili svojo kodo pod open source, prej poglejte:
na 32:52: http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=QKwWPQ1Orzs

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: hojnikb ()

jype ::

Fino. Tudi jaz lahko pametujem, kako naj fant kupi EMC CX, ker Veritasa ne more inštalirat na Ubuntu Server.

Lonsarg ::

Za en home server je karkoli drugega, kar že ne poznaš od uporabe na svojem desktop računalniku metanje časa stran. No če ti je to hobi, potem kljub uporabi Windowsa na osebnem PCju ni nič narobe, če se mal poigraš z Linuxom za server, sploh če imaš bogi hardware.

Kar se pa hardwera tiče, sem imel neko staro 1300Mhz kišto pa sem ugotovil, da dam dobrih 5€ na mesec za elektriko in da bom nakup novejše škatle notri prinesel v par letih... Namreč za okoli 150€ sestaviš brez diska nov komp, ki porabi kake 3€ manj na mesec kot te starince, kar pomeni da si po okoli 4 letih na nuli glede keša.

Če vržeš notri še kak zanesljiv napajalnik(priporočljivo za 24/7, enkrat se mi je nek 150W 10 let star napajalnik zakuril in je "gorela" matična plošča) te pride pa cirka 180€.

dexterboy ::

Če že imaš opremo in kakršnekoli diske ter bi rad imel na enem mestu slike, muziko in filme, jaz uporabljam že nekaj mesecev unRAID. Res, da je brezplačna različica samo za tri diske, ampak imaš RAID polje (velikost diskov ni važna, le paritetni mora biti the biggest one), diske ob neaktivnosti sistem ugasne, ampak zato vse laufa iz USB kljuÄčka, poleg tega pa obstajao tudi plug-ini, ki dvignejo funkcionalnost sistemu. Moj je uptime že 25 dni, otroci gledajo risanke, odrasli filme, v ozadju pa se raja pase po travniku. In to vse na sempronu 140 8-)
In imajo tudi zelo dejaven forum. Toplo priporočam vsaj za test :)

http://lime-technology.com/
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

hojnikb ::

Za domačo uporabo je kakršnkoli stacionarc totaln overkill.
Osebno že več let uporabljam seagate dockstar (marvellova sheeva platforma, 1.2Ghz arm, giga mreža) in je vrh glave za sambo, torrente in flexget.Poraba pa itk reda par W.
Sicer se zadeva ne prodaja več, imaš pa cel kup drugih arm based zadev, ki so še vedno vrh glave.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

chironex10 ::

hojnikb je izjavil:

Poraba pa itk reda par W.

WD Caviar Blue 500 GB SATA Hard Drives (WD5000AAKX)
Interface: SATA 6 Gb/s
Read/Write: 6.8 Watts
Idle: 6.10 Watts

WD Caviar Blue 500 GB SATA Hard Drives (WD5000AAKS)
Interface: SATA 3 Gb/s
Read/Write: 8.77 Watts
Idle: 8.40 Watts

WD Caviar Blue 500 GB PATA Hard Drives (WD5000AAKB)
Interface: PATA 100 MB/s
Read/Write: 8.77 Watts
Idle: 8.40 Watts

Na disk. Pa ne za constantly running mašine kakšnih green diskov uporabljat.
Če vas slucajno prime da bi objavili svojo kodo pod open source, prej poglejte:
na 32:52: http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=QKwWPQ1Orzs

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

disk je 2.5", torej poraba 2-3W. Sam dockstar pa tudi kuri cca 4-5W... vsegaskupi manj kot 10W. Bom pa zmeril točno ob priložnosti.
#brezpodpisa

dottor ::

Jaz še vedno razmišljam o tem da bi star c2d serverček uporabu za local data sharing in kakšen owncloud (ali kaj podobnega). Pa tistih 100W kolkr bi porabla kišta niti ni tako hudih, ne mislim pa kupovat namenske opreme če lahko izkoristim kar imam...
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

hojnikb ::

100W 24/7 ti prinese cca 80-90€ porabe na leto :)
#brezpodpisa

d4vid ::

Jaz imam Intel Atom n270 mini ITX plato ter disk od prenosnika, kuri ~20W pod polno obremenitvijo. Gor imam debian, disk v ext4, gor poganjam transmission-daemon za torrente, mediatomb za DLNA (na Amis TV sprejemniku dela bp, server je priklopljen na modem, ruterja nimam), samba (Windows sharing pa to), cups (mrežni tiskalnik), apache + php + mysql za web strežnik (3 domene, dve za osebno rabo, tretja je pa blog). Dela, ni glasno, ni vroče, kuri malo, ne zavzema veliko prostora.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

trnvpeti ::

hojnikb je izjavil:

100W 24/7 ti prinese cca 80-90€ porabe na leto :)

108 eur pride
http://www.pocenielektrika.si/kalkulato...

d4vid je izjavil:

Jaz imam Intel Atom n270 mini ITX plato ter disk od prenosnika, kuri ~20W pod polno obremenitvijo. Gor imam debian, disk v ext4, gor poganjam transmission-daemon za torrente, mediatomb za DLNA (na Amis TV sprejemniku dela bp, server je priklopljen na modem, ruterja nimam), samba (Windows sharing pa to), cups (mrežni tiskalnik), apache + php + mysql za web strežnik (3 domene, dve za osebno rabo, tretja je pa blog). Dela, ni glasno, ni vroče, kuri malo, ne zavzema veliko prostora.

en arm , z isto uporabo kot zgoraj napisano, 2-3W, torej skoraj 10x manj

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

dottor ::

Bi mogu točno provat kolko kuri. Not je E5500 + P5Q PRO + 7300GS + 4 dimm-i rama + 1x sata in 2x ide diski + sata dvd + podatna mrežna
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

d4vid ::

trnvpeti je izjavil:

hojnikb je izjavil:

100W 24/7 ti prinese cca 80-90€ porabe na leto :)

108 eur pride
http://www.pocenielektrika.si/kalkulato...

d4vid je izjavil:

Jaz imam Intel Atom n270 mini ITX plato ter disk od prenosnika, kuri ~20W pod polno obremenitvijo. Gor imam debian, disk v ext4, gor poganjam transmission-daemon za torrente, mediatomb za DLNA (na Amis TV sprejemniku dela bp, server je priklopljen na modem, ruterja nimam), samba (Windows sharing pa to), cups (mrežni tiskalnik), apache + php + mysql za web strežnik (3 domene, dve za osebno rabo, tretja je pa blog). Dela, ni glasno, ni vroče, kuri malo, ne zavzema veliko prostora.

en arm , z isto uporabo kot zgoraj napisano, 2-3W, torej skoraj 10x manj


Najdi mi "podobno" močen procesor ARM z 2 GB rama, 2x SATA, 2x Gigabit ethernet, mini PCI-E režo (za SSD npr.), za 60€ s poštnino vred, kolikor sem jaz plačal za PC.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

s6c-gEL ::

hojnikb je izjavil:

disk je 2.5", torej poraba 2-3W. Sam dockstar pa tudi kuri cca 4-5W... vsegaskupi manj kot 10W. Bom pa zmeril točno ob priložnosti.

Cca 5W je poraba z enim 2.5" hddjem.

Jaz imam Intel Atom n270 mini ITX plato ter disk od prenosnika, kuri ~20W pod polno obremenitvijo.

Izmerjeno ali domnevaš ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: s6c-gEL ()

trnvpeti ::

d4vid je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

hojnikb je izjavil:

100W 24/7 ti prinese cca 80-90€ porabe na leto :)

108 eur pride
http://www.pocenielektrika.si/kalkulato...

d4vid je izjavil:

Jaz imam Intel Atom n270 mini ITX plato ter disk od prenosnika, kuri ~20W pod polno obremenitvijo. Gor imam debian, disk v ext4, gor poganjam transmission-daemon za torrente, mediatomb za DLNA (na Amis TV sprejemniku dela bp, server je priklopljen na modem, ruterja nimam), samba (Windows sharing pa to), cups (mrežni tiskalnik), apache + php + mysql za web strežnik (3 domene, dve za osebno rabo, tretja je pa blog). Dela, ni glasno, ni vroče, kuri malo, ne zavzema veliko prostora.

en arm , z isto uporabo kot zgoraj napisano, 2-3W, torej skoraj 10x manj


Najdi mi "podobno" močen procesor ARM z 2 GB rama, 2x SATA, 2x Gigabit ethernet, mini PCI-E režo (za SSD npr.), za 60€ s poštnino vred, kolikor sem jaz plačal za PC.

dve giga mrezne rabis za routing, in nimas moznosti priklopa se dodatne lan naprave
ssd ne vem, zakaj imas v tem primeru
cpu moc rabis za kaj? giga wan?
pac dejstvo, da za isto uporabo 10x manj porabi

d4vid ::

trnvpeti je izjavil:

d4vid je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

hojnikb je izjavil:

100W 24/7 ti prinese cca 80-90€ porabe na leto :)

108 eur pride
http://www.pocenielektrika.si/kalkulato...

d4vid je izjavil:

Jaz imam Intel Atom n270 mini ITX plato ter disk od prenosnika, kuri ~20W pod polno obremenitvijo. Gor imam debian, disk v ext4, gor poganjam transmission-daemon za torrente, mediatomb za DLNA (na Amis TV sprejemniku dela bp, server je priklopljen na modem, ruterja nimam), samba (Windows sharing pa to), cups (mrežni tiskalnik), apache + php + mysql za web strežnik (3 domene, dve za osebno rabo, tretja je pa blog). Dela, ni glasno, ni vroče, kuri malo, ne zavzema veliko prostora.

en arm , z isto uporabo kot zgoraj napisano, 2-3W, torej skoraj 10x manj


Najdi mi "podobno" močen procesor ARM z 2 GB rama, 2x SATA, 2x Gigabit ethernet, mini PCI-E režo (za SSD npr.), za 60€ s poštnino vred, kolikor sem jaz plačal za PC.

dve giga mrezne rabis za routing, in nimas moznosti priklopa se dodatne lan naprave
ssd ne vem, zakaj imas v tem primeru
cpu moc rabis za kaj? giga wan?
pac dejstvo, da za isto uporabo 10x manj porabi

Nevem točno kaj misliš s dodatnimi lan napravami, ampak brez problema gor priklopim switch oz. dodam še eno PCI mrežno (in mini PCI-E WLAN npr.). Routing tukaj ni omenjen, ker ni potrebe.
SSD je pač zato, da zavzame čim manj prostora (mini PCI-E oz mSATA HDD še nisem videl).
Procesor se rabi tolk močen zarad nekaterih nalog(ki niso omenjene), ki jih strežnik opravlja, občasno se že pozna da ni med najmočnejšimi.
ARM alternative za to, kar rabim, ne najdem.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

hojnikb ::

4 jedrn a15 arm bo hitrejši od te atom žalosti, hkrati bo pa platforma porabla manj :)
#brezpodpisa

s6c-gEL ::

d4vid
za 60EUR s poštnino vred, kolikor sem jaz plačal za PC.

60 je stal komplet pc brez hdd (cpu, mb, rami) ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: s6c-gEL ()

hojnikb ::

s6c-gEL je izjavil:

hojnikb je izjavil:

disk je 2.5", torej poraba 2-3W. Sam dockstar pa tudi kuri cca 4-5W... vsegaskupi manj kot 10W. Bom pa zmeril točno ob priložnosti.

Cca 5W je poraba z enim 2.5" hddjem.

Jaz imam Intel Atom n270 mini ITX plato ter disk od prenosnika, kuri ~20W pod polno obremenitvijo.

Izmerjeno ali domnevaš ?

Celotne zadeve al diska ?
Ker disk sam gotovo nemore met 5W, saj ga napajam z samo enim usbjem (5V*0.5A = 2.5W max)
#brezpodpisa

dottor ::

Mi smo prvotno uporabljali naš "serverček" za poganjane minecraft serverja, da smo lahko med sabo igrali s kolegi. Za računalnik smo dali mogoče 40€ (s kolegom) ostalo je vse reciklirano kar je ostajalo na polici doma. Smo pa zaradi požrešnosti dali not 5GB rama, ker je znala stvar požret ogromno rama, ko nas je bilo več gor, pa procesor je tudi komaj dohajal.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

trnvpeti ::

d4vid je izjavil:


Nevem točno kaj misliš s dodatnimi lan napravami, ampak brez problema gor priklopim switch oz. dodam še eno PCI mrežno (in mini PCI-E WLAN npr.). Routing tukaj ni omenjen, ker ni potrebe.
SSD je pač zato, da zavzame čim manj prostora (mini PCI-E oz mSATA HDD še nisem videl).
Procesor se rabi tolk močen zarad nekaterih nalog(ki niso omenjene), ki jih strežnik opravlja, občasno se že pozna da ni med najmočnejšimi.
ARM alternative za to, kar rabim, ne najdem.

mal nenavadna postavitev
nimas routerja, dal bi pa en switch
gledas na prostor, en arm pa vzame manj prostora
rabis cpu, n270 pa je slabsi kot kaksen arm cpu
in seveda 10x vecja poraba za isto uporabo

d4vid ::

@hojnikb ni 2x gigabit LAN-a, 2x SATA za diske (sicer gre prek USB pretvornikov...),...

@s6c-gEL 60€ za MB, CPU (ki je nalotan na plato), ram 1GB, PSU, poštnina vključena v ceno. Disk sem imel doma, ohišje pa tako nima bistvenega pomena, zato ga ne štejem zraven v ceno.

Aja, server opravlja med drugim tudi funkcijo "baze", ker zbiram podatke z večih mest, pravtako tudi backupe 1x dnevno, ko se na server z vsake lokacije pošlje kar nekaj fajlov po 1MB (backupam samo določene stvari, komplet backup velikosti 20-30MB dnevno), ki jih server nato prepakira v eno datoteko. Lastna skripta, PHP, cronjob...
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

trnvpeti ::

vse kar si opisal, je dovolj 1g rama, cpu tudi ne bo potreben
z 2x sata pa tudi ne pridobis na brzini

hojnikb ::

d4vid je izjavil:

@hojnikb ni 2x gigabit LAN-a, 2x SATA za diske (sicer gre prek USB pretvornikov...),...

@s6c-gEL 60€ za MB, CPU (ki je nalotan na plato), ram 1GB, PSU, poštnina vključena v ceno. Disk sem imel doma, ohišje pa tako nima bistvenega pomena, zato ga ne štejem zraven v ceno.

Aja, server opravlja med drugim tudi funkcijo "baze", ker zbiram podatke z večih mest, pravtako tudi backupe 1x dnevno, ko se na server z vsake lokacije pošlje kar nekaj fajlov po 1MB (backupam samo določene stvari, komplet backup velikosti 20-30MB dnevno), ki jih server nato prepakira v eno datoteko. Lastna skripta, PHP, cronjob...

se tudi dobijo arm boardi z 2x lan
compulab ima enega takega recimo.
#brezpodpisa

d4vid ::

Ni brzina važna, sistem mam lahko tudi na IDE disku. SATA zato, da priklopim svoje diske gor.
Rama tako ali tako ni nikoli preveč, pa tako ali tako mi server stoji komaj 14 dni tako da bo zagotovo dobil še kako nalogo.

Vglavnem za svoj denar sem dobil zelo vredu zadevo in je ne menjam za noben ARM. Kaj bo pa naredil OP, je pa tako njegova odločitev.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

trnvpeti ::

2x lan se uporablja recimo za kaksen bonding, za vec uporabnikov na mrezi
ne vidim uporabe v tem primeru dveh mreznih kartic


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

nakup komponent za varčen(!) strežnik

Oddelek: Kaj kupiti
477935 (6458) SimplTech
»

sistem za domači server (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
7310139 (9437) [SkA]
»

MinnowBoard dražja, zmogljivejša in bolj odprta verzija Raspberryja Pi

Oddelek: Novice / Procesorji
3110402 (7292) trnvpeti
»

NAS ali "domačo rešitev"?

Oddelek: Kaj kupiti
204469 (3570) levaky
»

NAS - samogradnja (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
9817116 (13357) cekr

Več podobnih tem