» »

NAS ali "domačo rešitev"?

NAS ali "domačo rešitev"?

Old Spice ::

Rad bi centraliziral shrambo in razbremenil svoj PC z prenašanjem torrentov ipd...

Potreboval bi:

- File Server (PC, Mac)
- Time Machine Server (Mac)
- torrent client
- iTunes Server (Mac, mogoče PC)
- RAID1

Rešitve sem omejil na dve:

1) Nakup HP Microserver N54L in Ubuntu server 12.04 (http://www8.hp.com/uk/en/products/proli...
2) Nakup Synology DS413j (http://www.synology.com/products/produc...

In 2x3TB WD Green.

Kakšne so vaše izkušnje? Kaj bi predlagali?

Lonsarg ::

Za domačo uporabo, oziroma za katerokoli širšo uporabo absolutno navaden PC. Niti nima veze ali daš gor Ubuntu/Windows, desktop/server OS. Glede na to, da je glavna prednost integriranih rešitev lažja uporaba lahko prideš do praktićno isto lahke uporabe, če kak PC OS poznaš zadosti dobro. In to z vsemi ostalimi prednosti, ki jih prinaša general purpuse naprava vs specifična naprava potem ni izbire.

Poleg tega lahko pri opciji 1(PC) zadevo razširjaš, poceniš za kak faktor 2, po želji.

dottor ::

Jaz bi ti tudi priporočal navaden PC. Po odpadih se najde kak delujoče Pentium 4 računalnik z 1GB rama not, pol samo diske dokupiš in stvar laufa. Glej samo da ima SATA priključke. Jaz osebno bi naredu tako. Pol pa en manjši disk (60-80GB) za OS in ostalo programovje in 2x3TB v RAID.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Mavrik ::

Old Spice je izjavil:


In 2x3TB WD Green.

Kakšne so vaše izkušnje? Kaj bi predlagali?


Vzami raje NAS - neprimerno manj energije bo porabil, obenem pa je za to kar rabiš vse popolnoma plug & play. Ta čas ko boš zrihtal stvari kot so iTunes media server, Samba dostop s pravimi pravicami, TimeMachine hacke, torrent client UI in ostalo zalego se boš lih postaral.

Obenem ti bo ena starejša kišta tulila in žrla precej toka za brezveze. Vzameš lepo Synologya z diski vred, ga vržeš pod omaro, štekaš gigabiten LAN in stvar kar dela.
The truth is rarely pure and never simple.

All ::

jest tud priporočam NAS...
imam 410j...z dvema WD RED diskoma in kuri 25W.
mislim da vse kar si naštel imaš out off the box...

driver_x ::

Vzemi NAS, pa diske daj kakšne boljše od serije WD green (malo poguglaj za to kombinacijo, da boš videl zakaj). Sam sem imel prej PC, sedaj imam Qnapa. Porabi precej manj elektrike pa še vzdrževanja skoraj ni. Če že delaš svoj NAS, potem raje vzemi kakšno namensko distribucijo in ne Ubuntuja.

Apple ::

+1 za Synology...
LP, Apple

ali3n ::

Tudi jaz sem leta in leta fural "domačo varjanto" -p3 + diski; leto nazaj sem kupil Syno DS212j in ga ne dam nazaj :)
Tako da dajem še en glas za syno.
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Dr_M ::

A freenas ali nas4free ni dovolj dober nadomestek za namenske NAS sisteme?

d4vid ::

Drugače malo pogledaš po spletu in najdeš razne atome, ki so dovolj zmogljivi, pa kurijo nekaj W več.
Ali pa celo kak ARM ali VIA... Sam trenutno razmišljam da bi postavil NAS na Via C3 800 MHz. Za 1-2 TB bi moglo zadostovat, vendar brez RAID-a, ker sem pač prelen :)
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

MajorM ::

Freenas služi meni odlično. Uporabljam za fileshare, backup with snapshots, torrent odjemalec, subversion. Kamot bi lahko poganjal še kak web strežnik.
Sestavljen z ATOM plato, 2x3TB disk in SSD. Poraba ranga 30 - 35W.
S ta starejšim NASom (tudi Freenas) delam backup backupov s prvega. Lahko bi ga imel na drugi fizični lokaciji ampak trenutno nimam primerne lokacije.

Dr_M ::

Koliko je pa dela s tem za nekoga, ki prvic to dela?
Za zacetek rabim ftp, torrent, dlna in mogoce se kaksna malenkost. Laufal bi pa na ZFS (baje je dokaj varno)

floyd1 ::

To bi bilo fajn vedet, ja. Pa če ima freenas kake posebne zahteve (podprt HW?...).
Ali je veliko akrobacij z driverji in koliko moraš za to poznati linux?

Če se vrnem na vprašanje OP, smo že enkrat ugotavljali, da je prednost take doma narejene kište (ali HP microserverja) v zelo hitri mreži, ki jo pri cenejših Synology NASih kljub precej zasoljeni ceni ne dobiš. Imam DS212+, pa sem (ko deluje torrent odjemalec) kar malo razočaran glede počasnega kopiranja. Verjetno pa na to vpliva tudi to, da imam notri le en 2TB disk, pa še ta je "green" (počasen).
Seveda pa je to, da prineseš domov kišto, daš notri disk in čez 20 minut (kratka namestitev + konfiguracija) stvar že dela, tudi neprecenljivo. In to dobiš s Synology NAS-om.

mgermo ::

Kakšen g2020 procesor pa gor os od synology - best of woth worlds.

Dami ::

Še moje izkušnje glede na to da imam oboje.
Slabe 2 leti star qnap 219 dela kot more, ima vse in še več možnosti in za nekoga, ki mu je prižgi in pozabi zelo pomembno (pa si lahko še ne vem kak guru, slej k prej začneš tudi to cenit) je NAS to. Imaš pa vseeno občutek da so funkcije samo polovične.
Zato imam 24bay allinone in čeprav je začetni setup (esxi+omnios za zfs) dokaj enostaven, se potem zadeve močno komplicirajo in več je možnosti da gre kaj narobe in imaš downtime. Je pa ZFS vseeno dbest za tiste, ki hočejo meti RAID.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

Dr_M ::

Danes in vceraj sem se malo igral z freenas in.... Pomoje bom nabavil eno namensko skatlo za 4 diske in to je to. Jbga, bo slo ene 500€, ker se mi res ne da par let zabit za konfiguracijo.

misek ::

mgermo je izjavil:

Kakšen g2020 procesor pa gor os od synology - best of woth worlds
Lahko kakšno besedo ali dve več? Kakšen tutorial ipd...

Dr_M ::

Je kaksen junak, ki bi malo bolj podrobno razlozil tale synology na pc?
Sem nasel en kup navodil, med drugim tudi xpenology forum, ampak noben ne opisuje tezav, ki jih imam.
Namrec, ko "zapecem" img na usb kljucek in hocem bootat iz njega, mi comp takoj po postu zmrzne. Probal 2 razlicna kljucka, ostale sisteme nalozita brez problema, problem nastane le, ko je gor synology dsm. Sprobal sem ene 4 ralicne verzije (4.1, 4.2...), ampak pri vseh enak problem. Celo ko grem v bios in prikljucim kljucek, vse skupaj zmrzne.
Tole je pravzaprav moje zadnje upanje, da iz tega compa neki naredim.

mgermo ::

Jst sem probal le v VirtualBoxu in je zadeva super špilala.

Dr_M: Glede zamrznitve...lahko da je sistem že naložlo in sedaj dostopaš do njega preko ip naslova.

Dr_M ::

Zmrzne takoj po postu, ko izpise podatke o precesorju in se predno podatke o ramu.

levaky ::

Jaz za NAS karkol brez ZFSja sploh ne vzamem več. Sem se preveč razvadil na ZFS:) Tako da ali freenas ali pa nas4free...

TUdi sam imam podobno zadevo kot Dami, ampak bi doma namesto OmniOS-a in nappit-a izbral rajši FReeNAS ali nas4free...

Je pa res, da ima Dami na kišti še kaj drugega kot samo NAS...

Matej

Aja, pa na custom NASih oz freenas in podobnih dosegaš malo boljše hitrosti kot pri synology... Vsaj osebno preko iscsi in NFSja furam brez problema 100mb/s, medtem ko preko sambe nekje okoli 70-80mb(na OmniOS in ZFS). FReenas s sambo verjetno zmore tudi tja do 100mb/...

Kar se tiče izbire opreme, pa je Microserver bomba, sploh tanovi bodo noro dobro, ker bomo imeli 2x1gbit mrežne + iLO že vgrajen. Imaš pa notri placa za 4x hotswap 3,5"(OS bootaš kar iz usb ključka), lahko pa dodaš na pcie režo že kak SAS HBA in zraven priklopiš omaro z 24 diski:)

Matej

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: levaky ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

NAS za Small/Medium business uporabo

Oddelek: Kaj kupiti
8926 (681) bobby
»

Custom dropbox/NAS

Oddelek: Loža
201810 (1112) miko22
»

Kateri NAS? (Network Attached Storage) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
19365536 (53967) levaky
»

NAS ali DAS ali ... za eksterno shranjevanje podatkov

Oddelek: Kaj kupiti
72366 (2266) levaky

Več podobnih tem