» »

A je s.p. pravi odgovor za moj posel?

A je s.p. pravi odgovor za moj posel?

«
1
2

garfy ::

Nekaj me zanima, prijatelj zasluži okoli 100 eur preko interneta na mesec....

Če odpre s.p. bo v minusu a ne? Kajti strošek sp-ja bo večji kot zaslužek, kako to rešiti?

A je sploh treba prijavljati njegov zaslužek? Drugače je brezposeln
  • spremenilo: garfy ()

xxxul ::

kdo odpira pa kdo služi zdej? mal je nejasno...

stroški SP če si nezaposlen so cca 400€ na mesec (prispevki itd, pa še kak računovodja), se pravi če zaslužiš 100€ na mesec si pridelu 300€ lepega minusa...

Mavrik ::

Kaj točno pa je ta njegov zaslužek?
The truth is rarely pure and never simple.

garfy ::

webdesign, preko freelancer.com

mislim 400 eur za sp je ful veliko

moram pa povedat da tip ne dobiva nobene socialne podpore

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: garfy ()

Invictus ::

Toliko je. Jebi ga ...

Pritoži se AB ...

Za 100 EUR se mu ne splača odpirati s.p. Lahko pa naredi samoprijavo, pa mu bo DURS odmeril davek po dohodninski lestvici.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

vorantz ::

še vedno mi ni jasno kaj ma to veze s tabo

T0RN4D0 ::

Če odpre s.p. bom v minusu a ne? Kajti strošek sp-ja bo večji kot zaslužek, kako to rešiti?


Ne, če on odpre SP (in spuši 300€ na mesec) ti ne boš v minusu.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

garfy ::

napaka je, če on odpre sp bo v minusu a ne, ker zasluži 100 eur na mesec, sp pa je 400 eur na mesec

xxxul ::

Teoreticno lahko nekdo s katerim si medsebojno zaupata in je zaposlen (recimo foter) odpre popoldanski sp ki izdaja racune in zasluzek da v dohodnino, pa potem teb da razliko v €;
si po moje na boljsem, ampak ti ne laufa delovna doba...

Sej pravm, mal je cudno kdo dela/sluzi, kdo bi odpiru sp... Recimo da je to ista oseba...

mn ::

garfy je izjavil:

napaka je, če on odpre sp bo v minusu a ne, ker zasluži 100 eur na mesec, sp pa je 400 eur na mesec


Za 100 EUR na mesec se ne odpira s.p. Temu je namenjena samoprijava pri dohodnini kakor ti je že pravilno povedal Invictus. Tam naj vpiše dohodke in bo imel vse legalno.

Vice ::

Brez zamere samo moraš biti pa res ubrisan da bi šel to prijavljat.

WarpedGone ::

Temu je namenjena samoprijava pri dohodnini kakor ti je že pravilno povedal Invictus

In če sm v situaciji, ko imam 'šanso' državni ustanovi prodat enkratno storitev naj naredim kaj?
Odprem s.p. za en mesec al je možno stvar speljat preko samoprijave? Zaradi računa bi reku da ne?
Zbogom in hvala za vse ribe

Invictus ::

Drugo ne bo šlo, ker državne ustanove poslujejo samo s pravnimi osebami. Drugače te morajo zaposliti ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Malcolm_Y ::

xxxul je izjavil:

si po moje na boljsem, ampak ti ne laufa delovna doba...
Po novem (od 1.2.2014) ti. So pa prispevki dvakrat višji. link

Mavrik ::

WarpedGone je izjavil:


In če sm v situaciji, ko imam 'šanso' državni ustanovi prodat enkratno storitev naj naredim kaj?
Odprem s.p. za en mesec al je možno stvar speljat preko samoprijave? Zaradi računa bi reku da ne?


Obstaja tudi koncept avtorske pogodbe ravno za to veš. Če seveda javna ustanova to hoče.
The truth is rarely pure and never simple.

WarpedGone ::

In si pripravljen državi že v prvem koraku odstopit več kot pol ustavarjenega.

It's not an option.
Zbogom in hvala za vse ribe

Smurf ::

WarpedGone je izjavil:

In si pripravljen državi že v prvem koraku odstopit več kot pol ustavarjenega.

It's not an option.

Manj kot polovico.

Furbo ::

Vice je izjavil:

Brez zamere samo moraš biti pa res ubrisan da bi šel to prijavljat.


Dokler ne uleti inšpektor, ki ga en kurc briga a se splača ali ne, samo nabija o delu na črno in piše kazen.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Malcolm_Y ::

Smurf je izjavil:

WarpedGone je izjavil:

In si pripravljen državi že v prvem koraku odstopit več kot pol ustavarjenega.

Manj kot polovico.
40%

Smurf ::

Malcolm_Y je izjavil:

Smurf je izjavil:

WarpedGone je izjavil:

In si pripravljen državi že v prvem koraku odstopit več kot pol ustavarjenega.

Manj kot polovico.
40%


Nekaj takega ja, nekaj je tudi odvisno od ostalih prihodkov (dohodnino lahko dobis nazaj, ali pa na koncu leta doplacas).

Vice ::

Furbo je izjavil:

Vice je izjavil:

Brez zamere samo moraš biti pa res ubrisan da bi šel to prijavljat.


Dokler ne uleti inšpektor, ki ga en kurc briga a se splača ali ne, samo nabija o delu na črno in piše kazen.


Trenutno ni več sezona fantazijskih filmov....

Furbo ::

Torej si pripravljen garantirati temu fantu, da naj kar fuša in da ne bo imel nobenih težav, če pa že, boš ti plačal kazen?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Invictus ::

Saj fuša v tujini. Za plačilo najbrž ček ali paypal

Ni šans da te DURS najde. Sploh nisi na njihovem radarju.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Vice ::

Furbo je izjavil:

Torej si pripravljen garantirati temu fantu, da naj kar fuša in da ne bo imel nobenih težav, če pa že, boš ti plačal kazen?


Ja pa še kaj bi naročil pri njemu. S tabo bi pa stavil da "inšpektor" ta čas raje gleda Pink Panterja.

WarpedGone ::

Manj kot polovico.

40%

Kaj pa dohodnina? Šteje 'izplen' pod črto.
Že brez tega sedim v najvišjem dohodninskem razredu, ergo bi od 'v prem koraku preostalih 60%' plačal še kolk dohodnine? Vračila v 10ih letih še nisem doživel (premalo kompliciran status).

A je kje na netu simulator teh cifer za različne scenarije? Ergo. s.p / avtorska / xy
Da poklikaš svojo situacijo in ven pade kolk odreže cesar, na katerem koraku?
Zbogom in hvala za vse ribe

Malcolm_Y ::

WarpedGone je izjavil:

A je kje na netu simulator teh cifer za različne scenarije?
Tole je deloma uporabno: http://data.si/blog/2013/12/12/kaj-se-v...

https://edavki.durs.si/OpenPortal/Commo...
Tu pa lahko testno izračunaš še dohodnino. In če se malo poigraš s številkami, dobiš po moje kar realno oceno, kaj se bolj splača.

Zgodovina sprememb…

Smurf ::

WarpedGone je izjavil:

Manj kot polovico.

40%

Kaj pa dohodnina? Šteje 'izplen' pod črto.
Že brez tega sedim v najvišjem dohodninskem razredu, ergo bi od 'v prem koraku preostalih 60%' plačal še kolk dohodnine? Vračila v 10ih letih še nisem doživel (premalo kompliciran status).

P.S.: seveda, ce si redno zaposlen, se ti hitro bolj splaca imeti popoldanski (morda celo nomirani) s.p. kot pa avtorske pogodbe (ce ne gre za enkraten dogodek)
A je kje na netu simulator teh cifer za različne scenarije? Ergo. s.p / avtorska / xy
Da poklikaš svojo situacijo in ven pade kolk odreže cesar, na katerem koraku?

OP pravi, da ni zaposlen. Torej sklepam, da se nahaja na dnu dohodniske lestvice.

Ce si ze v najvisjem dohodniskem razredu, pa bi na hitro rekel, da placas okoli 55% (upostevajoc dohodnino in, da imas zraven sluzbo s polnim delovnim casom).

Primeri izracuna klik, zase seveda glej avtor je zavarovan za polni delovni cas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

Malcolm_Y ::

Invictus je izjavil:

Saj fuša v tujini. Za plačilo najbrž ček ali paypal

Ni šans da te DURS najde. Sploh nisi na njihovem radarju.
Po informaciji vodje ene izmed izpostav DURSa, imajo davčni uradi po svetu izmenjavo podatkov in če recimo neko nemško podjetje plača Slovencu, mora to javiti na svoj davčni urad, ta pa potem javi slovenskemu.

Invictus ::

A Nemčija in EU je cel svet?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

[SkA] ::

WarpedGone je izjavil:

Manj kot polovico.

40%

Kaj pa dohodnina? Šteje 'izplen' pod črto.
Že brez tega sedim v najvišjem dohodninskem razredu, ergo bi od 'v prem koraku preostalih 60%' plačal še kolk dohodnine? Vračila v 10ih letih še nisem doživel (premalo kompliciran status).

A je kje na netu simulator teh cifer za različne scenarije? Ergo. s.p / avtorska / xy
Da poklikaš svojo situacijo in ven pade kolk odreže cesar, na katerem koraku?


Eh ja. Če si že redno zaposlen in s tem padaš v najvišji dohodninski razred, se ti potem najbolj splača popoldanski espe. Če nimaš pri tem poslu veliko materialnih stroškov, kar običajno velja za ljudi, ki razmišljajo o avtorski, potem se priglasiš za normiranca in ti država avtomatsko prizna 70% vseh prihodkov kot strošek, torej plačaš davek na 30% in še to ne v obliki dohodnine, ampak 20% fiksne obdavčitve. Torej efektivno 6% na prihodek.

Pri tem plačaš še 64€ mesečno stroškov za espe, pa nekaj boš potreboval za računovodstvo. In legalno posluješ.

wini ::

Lahko imaš pa enostavno knjigovodstvo in si račune pišeš sam, pa nakazuješ sam prispevke in podobno.
Pa prišparaš še za računovodjo

Invictus ::

[SkA] je izjavil:


Eh ja. Če si že redno zaposlen in s tem padaš v najvišji dohodninski razred, se ti potem najbolj splača popoldanski espe. Če nimaš pri tem poslu veliko materialnih stroškov, kar običajno velja za ljudi, ki razmišljajo o avtorski, potem se priglasiš za normiranca in ti država avtomatsko prizna 70% vseh prihodkov kot strošek, torej plačaš davek na 30% in še to ne v obliki dohodnine, ampak 20% fiksne obdavčitve. Torej efektivno 6% na prihodek.

Pri tem plačaš še 64€ mesečno stroškov za espe, pa nekaj boš potreboval za računovodstvo. In legalno posluješ.

Če imaš normiran s.p., ne rabiš računovodje.

Samo greš na izpostavo DURSa, vzameš obrazec za prijavo davka in noter vpišeš zasluženo cifro.

Done ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Malcolm_Y ::

Invictus je izjavil:

A Nemčija in EU je cel svet?
Kakorkoli, nikomur ne bom priporočal davčne utaje.

Relanium ::

Lahko izkoristim to temo pa postavim svoje vprašanje?
Namreč kolikšen bi bil strošek za sezonsko dejavnost.
Recimo je doma ena dejavnost, ki se počne samo v pomladi mesec ali dva, potem pa posla ni več (Stroj pa ostane na mestu vseskozi).
Prihodki so pa nekje ranga 400-500EUR na mesec čistega.
Oseba, ki bi to dejavnost izvajala je redno zaposlena (plača nič posebnega) in je zelo visoko na dohodninski lestvici, zato ker ji zraven pribijejo še kmetijstvo (subvencije v kmetijstvu mislim da)

1. Kaj bi se zgodilo če bi oz. ali bi lahko odprl popoldanski SP za dva meseca in ga potem zaprl vsako leto?
2. kaki so stroški povezani s tem?
3. Se bo to kaj poznalo na dohodnini?
4. Obstaja kak drug način opravljanja te dejavnosti da ne požene dohodninskega razreda še dalje v nebo in da ni neke nečloveške obdavčitve?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

Invictus ::

1. Lahko
2. Stalo za 2 meseca okoli 128 EUR + davek. Ker ni stroškov, obvezno normiranca.
3. Normiranec se ne vključuje v dohodnino. Davek je končni.
4. Glej prejšnje točke.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

WarpedGone ::

ska:
Eh ja. Če si že redno zaposlen in s tem padaš v najvišji dohodninski razred, se ti potem najbolj splača popoldanski espe. Če nimaš pri tem poslu veliko materialnih stroškov, kar običajno velja za ljudi, ki razmišljajo o avtorski, potem se priglasiš za normiranca in ti država avtomatsko prizna 70% vseh prihodkov kot strošek, torej plačaš davek na 30% in še to ne v obliki dohodnine, ampak 20% fiksne obdavčitve. Torej efektivno 6% na prihodek.
Pri tem plačaš še 64€ mesečno stroškov za espe, pa nekaj boš potreboval za računovodstvo. In legalno posluješ.

Hvala!
Ne le, ker si tole jasno orisal ampak ker nisi prvi vir ki mi je povedal enako, ergo bi se dalo temu zaupat.

Če imaš normiran s.p., ne rabiš računovodje.
Samo greš na izpostavo DURSa, vzameš obrazec za prijavo davka in noter vpišeš zasluženo cifro.
ž
Tudi tole ma vrednost, če le ni kakih komplicij konec leta pri letnih poročilih?

2. Stalo za 2 meseca okoli 128 EUR + davek. Ker ni stroškov, obvezno normiranca.

Tale "davek" leti na tistih 'efektivnih' 6%?
Zbogom in hvala za vse ribe

Mavrik ::

To leto je bilo kup komplikacij pri letnem poročilu ker je prvič nov sistem za normirance. Jaz sem plačal tisti 2 uri računovodstva in so mi pripravili vse potrebno, lahko pa se tudi sam ukvarjaš z njihovim softwarom in razlagami :). Morda bo drugo leto boljše :)
The truth is rarely pure and never simple.

Invictus ::

WarpedGone je izjavil:



Če imaš normiran s.p., ne rabiš računovodje.
Samo greš na izpostavo DURSa, vzameš obrazec za prijavo davka in noter vpišeš zasluženo cifro.
ž
Tudi tole ma vrednost, če le ni kakih komplicij konec leta pri letnih poročilih?

2. Stalo za 2 meseca okoli 128 EUR + davek. Ker ni stroškov, obvezno normiranca.

Tale "davek" leti na tistih 'efektivnih' 6%?

Sem sam to naredil, ko sem decembra zaprl s.p. Po enem mesecu. Malo sem na DURSu butasto gledal, ona pa mene kot kretena kaj mu ni jasno ...

Davek na prihodek je efektivno 6%. Temu prištej še socialne prispevke, ki so odvisni od tega ali si že zaposlen ali ne.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Smurf ::

Jaz sem pa letos iz principa sel delati brez racunovodje za normiran s.p., zgubil nekaj ur in zivcev (gre za absurdno preproste stvari, ki jih znajo absurdno zakomplicirati), a na koncu je le uspelo. Bi bilo verjetno lazje dati racunovodji tistih 50€ na koncu leta.

Precej zabavno je tudi vsak nti mesec popravljati znesek prispevkov.

Ampak glede na to, da gre za 6% obdavcitve + cca 60€ fiksnih stroskov, se ne bom toliko pritozeval.

wini ::

Naložil sem si silvester fineus (za fizične osebe), izpolnil obrazec koliko sem zaslužil lani naredil izvoz za edavke, se prijavil s sigenco na edavke in oddal obrazec ddd. Program fineus mi je prikazal koliko moram plačat obrok za prvo četrtletje do 10.4. in sem nakazal.
če bi pa presegal 400€ (6% od vseh mojih nakazil) bi moral mesečno plačevat prispevke za dohodnino namesto na 3mesečno obdobje.
To je pa tudi vse. Glavno da slediš objavam na dursu glede višine prispevkov in da redno nakazuješ prispevke na :
http://www.durs.gov.si/si/prispevki_za_...
na tem linku piše vse

Relanium ::

Hvala vama [Ska]in Invictus za odgovore
Torej je tole zelo ugodna varianta

Sam tole me še zanima:

Invictus je izjavil:


Davek na prihodek je efektivno 6%. Temu prištej še socialne prispevke, ki so odvisni od tega ali si že zaposlen ali ne.


O kakih socialnih prispevkih ti to in kako so visoki?
- za primer če si redno zaposlen v firmi (in kot sem rekel že zdaj visoko na dohodnini)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

Smurf ::

Relanium je izjavil:


O kakih socialnih prispevkih ti to in kako so visoki?
- za primer če si redno zaposlen v firmi (in kot sem rekel že zdaj visoko na dohodnini)

Trenutno das ZPIZ-u in ZZZS-ju vsakemu priblizno 32€, se pravi skupaj okoli 64€.

Relanium ::

Ok torej za dva meseca:
128€ za SP, 64+64 za socialne prispevke, 6% pa davka na skupno okrog ~800-1000€

Vsaj četrtino poberejo, če zaslužiš še manj pa je računica še slabša.

Invictus ::

Če se ti ne ljubi vsak mesec plačevati prispevkov in zafrkavati s tem, greš preprosto na davčno in jih vprašaš koliko si dolžan.

In takrat pač plačaš + nekaj zamudnih obresti.

Včasih sem to počel na pol ali še več leta ...

Relanium je izjavil:

Ok torej za dva meseca:
128EUR za SP, 64+64 za socialne prispevke, 6% pa davka na skupno okrog ~800-1000EUR

Vsaj četrtino poberejo, če zaslužiš še manj pa je računica še slabša.


64 EUR + 6% davek ... To je to. Ceneje ne boš prišel do denarja ...

Pa preberi si malo članke na internetu, da ne bo cel kup trivialnih vprašanj.

Ni treba kar sešteti vseh cifer v vseh postih ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Smurf ::

Invictus je izjavil:

Če se ti ne ljubi vsak mesec plačevati prispevkov in zafrkavati s tem, greš preprosto na davčno in jih vprašaš koliko si dolžan.

In takrat pač plačaš + nekaj zamudnih obresti.

Včasih sem to počel na pol ali še več leta ...

Drugace imas te podatke tudi na E-Davkih (ceprav so jih primerno skrili). Me pa cudi, da ti niso rubili po tem casu (pol leta se verjamem, da si prisel skozi, ampak 1 leto?).

Invictus ::

Smurf je izjavil:


Drugace imas te podatke tudi na E-Davkih (ceprav so jih primerno skrili). Me pa cudi, da ti niso rubili po tem casu (pol leta se verjamem, da si prisel skozi, ampak 1 leto?).

Saj sem dobil opomin na dom. In takrat sem plačal. Je bilo pa to 5,6 let nazaj. Niso še tako pazili na male ribice da vse plačajo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BigWhale ::

Invictus je izjavil:

Če se ti ne ljubi vsak mesec plačevati prispevkov in zafrkavati s tem, greš preprosto na davčno in jih vprašaš koliko si dolžan.

In takrat pač plačaš + nekaj zamudnih obresti.


Lahko pa placas vnaprej.

Invictus ::

Seveda, tudi to je opcija ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

[SkA] ::

[SkA] je izjavil:


Če imaš normiran s.p., ne rabiš računovodje.

Samo greš na izpostavo DURSa, vzameš obrazec za prijavo davka in noter vpišeš zasluženo cifro.

Done ...

V teoriji tudi na navadnem espeju ne rabiš računovodstva, če boš vse obrazce sam izpoljeval. To je malo besides the point. Je pa res, da ni potrebno oddajati letnega poročila in da je precej poenostavljeno poročanje, plačevanje akontacije itn., se strinjam. Ali rabiš ali ne je pa stvar dojemljivosti in sposobnosti lastnika espeja.

garfy ::

ja to je popoldanski sp sam tip ni zaposlen

se pravi da mora plačat 420 eur na mesec samo za sp?

Plus davek dodatni na vsak prihodek? KOliko procentov? 20 % od vsakega prihodka al kako?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prispevki s.p.-ja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18145142 (8926) fikus_
»

Odprtje normiranega spja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16439737 (14612) Recordman
»

Internetni zaslužek in davki (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9223631 (14238) St235
»

informacije glede ustanovitve podjetja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10619174 (16711) wind

Več podobnih tem