» »

USB tv/radio tuner in razširitev radijskih frekvenc

USB tv/radio tuner in razširitev radijskih frekvenc

«
1
2

radmannsdorf ::

Tunerji s čipomma RTL2832U in R820T, s pomočjo programov omogočajo razširitev radijskih frekvenc 24-1766Mhz.
Par dni nazaj sem dobil ta tuner iz Singapurja, za borih 6,6EUR.
Najprej sem ga seveda preizkusil kot tv tuner, s priloženim Presto software-om. Deluje! Sicer je antena taka mini, tako da znotraj hiše težko kaj ujame, če pa že, samo en MUX. Na okenski polici zunaj pa oba slovenska MUX-a in s tem 11 oz. 14 tv programov.
Antena je vsekakor bolj tko, ampak za ta denar je čisto vredu. Tudi daljinec dela.
Ali se je kdo igral s programom RTL-SDR? Mi je uspelo naložiti driver in RTL-SDR, ampak nekako nimam pojma še kako in kaj. Cel kup šumenja :)

http://www.ebay.com/itm/Mini-USB-DVB-T-...
http://www.rtl-sdr.com/about-rtl-sdr/

hojnikb ::

za začetek se poigraj z SDR# -- dost simple program za sprejemat zvok preko teh frekvenc...

nastavi na narrowband FM in skeniraj od ~440Mhz naprej :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

radmannsdorf ::

will do:) sepravi si ti že dobil tuner ane?

hojnikb ::

jap :)

se pa tudi sam lovim okol tega, tak da če je kak štručko, ki ve več, na dan z besedo :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

pegasus ::

Kul. Mene zanima, če se da normalno poslušat letalske frekvence (recimo 135.275mhz) in sprejemat ADS-B podatke :)

Pa pol kak howto za nas, ki se nimamo več časa igrat s temi zadevami ;)

radmannsdorf ::

Meni na 135,275Mhz ne lovi nič, je pa res da sm sredi mesta zdej in mini antenca za tv signale, na okenski polici. V bistvu napačna :)
Drugače pa, če bi rad spremljal letala, maš http://www.flightradar24.com/

misek ::

Jaz pa se trudim s sprejemom POCSAG (pager) sporočil pa ne deluje.

hojnikb ::

#brezpodpisa

radmannsdorf ::

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

naah, to je že kr zastarel seznam :)
#brezpodpisa

radmannsdorf ::

dej novejšega :)
zaenkrat mi gredo samo radijske postaje haha

hojnikb ::

jst včasih ulovim kak PMR na ~443Mhz, to je pa tut to..
#brezpodpisa

Hayabusa ::

Policaji uporabljajo tetro, tako da ne boš slišal nič pametnega na navadnih ukv postajah, če jih še imajo v uporabi sploh.

radmannsdorf ::

meni pa na 434Mhz, na čase ful močn signal pokaže, zapiska... pomoje da so to daljinci od avtov?:)

Hayabusa ::

Ali brezžični sobni zvonci.

hojnikb ::

a tetro se sploh da dekriptat ?
#brezpodpisa

Hayabusa ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

radmannsdorf ::

ducttape ::

Omenjena IDEA ter AES se uporabljata za E2EE - end to end enkripcijo, pri tem gre zvok oz. podatki kriptirano tudi preko prenosnega omrezja.

Ko se govori o enkripciji tetre se ponavadi misli na AIE (Air Interface Encryption), to je enkripcija med radiem in bazno postajo, za katerega se uporabljajo ETSIjevi TEA 1,2,3,4 algoritmi (pri nas se uporablja TEA1). Poleg enkripcije govora/podatkov se v tem primeru kriptira tudi signalizacija, kar onemogoca analizo prometa. Noben od TEA algoritmov ni javen (security through obscurity!), niti ni nobene objavljene kriptoanalize.

Za tetro, ki jo uporabljajo drzavne sluzbe je v evropi rezerviran pas 380-400 MHz, downlink signal baznih postaj lahko najdete na 390-395 MHz.

radmannsdorf ::

Je sploh kdo ujel kaj, razen radia in kodiranih kanalov ki oddajajo pisk?:)
Jaz ne. Kaj pa tovornjakarji uporbaljajo? Druge frekvence al kako?

hojnikb ::

tovornjakarji uporbljajo CB..
#brezpodpisa

radmannsdorf ::

In kaj sploh je fora CB-ja? Recimo model v youtube filmčku v prvem postu posluša tovonjakarje. sicer v Kanadi.
Kot sm na hitro pogooglal naj bi se CB kanali nahajali na 27Mhz.

Zgodovina sprememb…

Brainstorm ::

Pa vam dela dongle z chipom RTL2832U na 64 bitnih win7 ali win 8.1?
Men ne, zazna ga normalno, tudi instalira driver normalno, signala pa ni nič, tako na 8.1 kot na 7 64 bitnih winsih, na 32 bitnih pa deluje normalno.
Govorim pa o driverju za sprejem tv in radijskih programov in ne za SDR radio, za katerega je drug driver, tist mi deluje tudi na 64 bitnih winsih.

mlamat ::

Meni je uspelo pred par meseci usposobiti ADS-B sprejem. S tisto tamalo antenco mi je prikazovalo letala v radiju ene 100 km.

pegasus je izjavil:

Kul. Mene zanima, če se da normalno poslušat letalske frekvence (recimo 135.275mhz) in sprejemat ADS-B podatke :)

Pa pol kak howto za nas, ki se nimamo več časa igrat s temi zadevami ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mlamat ()

hojnikb ::

Brainstorm je izjavil:

Pa vam dela dongle z chipom RTL2832U na 64 bitnih win7 ali win 8.1?
Men ne, zazna ga normalno, tudi instalira driver normalno, signala pa ni nič, tako na 8.1 kot na 7 64 bitnih winsih, na 32 bitnih pa deluje normalno.
Govorim pa o driverju za sprejem tv in radijskih programov in ne za SDR radio, za katerega je drug driver, tist mi deluje tudi na 64 bitnih winsih.

Men tudi inštalira driverje normalno in vse, dvb-t pa ne sprejema... SDR deluje normalno though..
#brezpodpisa

mlamat ::

Žal ne moreš imeti istočasno inšraliranih driverjev za SDR in DVB-T. Prav tako je računalnik izjemno težko prepričati, da uninštalira driver, ko si ga enkrat že naložil.

hojnikb ::

Ne gre se za to. To delam na dveh različnih kištah (ena ima driver za sdr, druga za dvb-t)... In seveda ne najde nič programov... Pomoje je sam slab signal..
#brezpodpisa

radmannsdorf ::

Meni v sobi tud ni lovilo nič, zunaj pred oknom pa. Sem priklopil gor še eno radio anteno in je sprejem še boljši(oba MUX-a)
Imam pa zdaj win 7 64bit, na win 8.1 so bli problemi.

@mlamat, odinštaliraš takole: start -> devices and printers -> ga izbereš, desni klik na "properties" -> Hardware -> Properties -> Driver -> Uninstall

Se pa da SDR Touch inštalirat na Android tudi, če imate micro usb -> ženski usb kabel. se še ukvarjam s tem, ne kaže ravno dobro na mojem SE Xperia Ray, ampak na drugih telefonih naj bi delovalo.
https://play.google.com/store/apps/deta...

Zgodovina sprememb…

radmannsdorf ::

Sdr Touch na mojem telefonu ne dela, ker ima telefon očitno premalo napetosti v usb vhodu. Android 4.0.4 ga sploh ne zazna, 2.3.4 pa zazna, ampak driver crasha, javlja error.

Frgazor ::

hojnikb je izjavil:

Ne gre se za to. To delam na dveh različnih kištah (ena ima driver za sdr, druga za dvb-t)... In seveda ne najde nič programov... Pomoje je sam slab signal..


ni kriv signal ampak driver

tisti driver od windowsov ne dela, moraš inštalirat onega, ki pride na cdju zraven. sem si 2 dni razbijal glavo, zakaj mi sdr# dela, tv pa ne in mi je kapnilo...

hojnikb ::

Aaaa thx za tole.. bom potestiral :)
#brezpodpisa

Brainstorm ::

@Frgazor a lahk prosim tist driver, ki ti deluje na 64 butnih winsih uploadaš na kakšno upload stran kot recimo mediafire itd...
Ker men tv s tistim driverjem, ki sem ga dobil zraven ne deluje, pa da se na trepalnice mečem.

radmannsdorf ::

http://www.progdvb.com/
Super software, tnx to Brainstorm :)
Dela na win 7 64bit.

Brainstorm ::

@radmannsdorf tebi pa thx za driverje, sedaj dela zadeva tudi na 64 bitnih winsih.

Joseph033 ::

Pozdravljeni bom kar tule napisal bi mi mogoče kdo znal nekako pomagati pred kratkim sem dobil tale usb dongle ključek http://www.ebay.com/itm/RTL-SDR-FM-DAB-... in sedaj me zanima ali je možno če bi poleg tega usb dvb-t fm dongle ki ga imam že doma uporabil še en tak usb dvb-t fm dongle ključek ali je možno z dvema doseči to da bi dobil tudi tiste fm postaje ki jih sedaj z enim ne dobimali to ni možno če bi mi kdo lahko malo razložil in pomagal kaj bi mogel v tem primeru kupiti.

Kaj ::

Kako je sedaj s temi poceni (8-10€) Tv tunerju, o katerih piše radmannsdorf? Najde tv programe? Tile komentarji zgoraj niso kaj obetavni...
http://www.ebay.com/sch/sis.html?_nkw=R...


Bo v čem razlika med zgornjim za 8€ in neko tako za 37€?
https://www.mimovrste.com/tv-tunerji/av...
ali za 24€
https://www.bigbang.si/graficne-kartice...


Torej gledam da je DVB-T (za digitalni sprejem klasičnih slovenskih programov - poptv, akanal, slo1, planet ipd.), da ima podprt MPEG-4, ostalo pa je več ali manj le nepotreben balast, mar ne?
Bo tisti za 36€ kaj bolje delal kot ta za 8€?
Rabilo bi se v Ljubljani, bolj v mestu, za na PC, če je možno le USB priklop.

radmannsdorf ::

MihaMiha, v prvem postu piše kako je s sprejemom tv programov.
Razlika v teh treh na tvojih linkih je pa pomoje:
1. - poceni kitajski
2. - poceni kitajski s slovensko ceno
3. - malo bolj "normalen" daljinec + HD sprejem(za prva dva nisem ziher da sprejemata HD)

Kaj ::

radmannsdorf je izjavil:

MihaMiha, v prvem postu piše kako je s sprejemom tv programov.
Razlika v teh treh na tvojih linkih je pa pomoje:
1. - poceni kitajski
2. - poceni kitajski s slovensko ceno
3. - malo bolj "normalen" daljinec + HD sprejem(za prva dva nisem ziher da sprejemata HD)


Kupljen TV tuner: http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...

Lokacija: Šiška
Mesto antenice: blizu okna
Inštaliran priložen program, zagnano iskanje programov (Digital TV, vse frekvence)

Najdenih programov: 0

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kaj ()

radmannsdorf ::

daj anteno na zunanjo polico in ponovi. more ujet.

Kaj ::

Dal na okensko polico in ponovil.
Najdenih programov: 0

Kaj ::

Okej, sedaj sem prestavljal to antenico, kot da bi bili leta 2000 in rezultat je bil enkrat slabši kot drugič.
Največ sem ulovil s postavljeno na zunanji okenski polici, "vseh" 12 programov, a iz večih razlogov antenice zunaj ne morem imeti (sončna stran bi škodovala plastiki, prisesek je slab, polica hrapava, plus vsi vplivi dežja in vetra. Plus kabel do USB ključka je precej debel, okno pa novo ter dobro tesneče, zaradi česar pri zaprten oknu sigurno ne bi mogel priščipniti kabla. Luknje ne bom vrtal. Ob vsem tem pa seveda še zelo slab signal, nihajoč med 10-20%, kar povzroča trganje slike, zrnatost in podobno. Rezultat torej nezadovoljiv.

Notri je situacija še slabša. S težavo sem našel SLO 1 in 2 ter Vaš kanal. Kvaliteta 10%, torej negledljivo. Vse to v drugem nadrstropju bloka na precej odprti lokaciji, brez kakšnih motečih infrastruktur.

Zaključim lahko zaenkrat, da je vse skup najbolje vrniti. Slo1/2 je na RTV 4D veliko lepša slika. Planet TV ima svojo Windows App, ostale pa klinc gleda.
Morda kak hiter zastonj način kako izboljšati kvaliteto sprejema? Vsekakor pa mora biti antena notri.


Pa še to... Kakšni sprejemniki so v TVjih, da lahko sredi hiše najde tako lep signal?
Tale USB tuner ima 75ohm antenico.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kaj ()

Kaj ::

75ohm antena je očitno prešvoh.
S kako močno bi bil rezultat bistveno drugačen in bi antena lahko stala notri.
Drugače vprašano, kako močna je antena v TVjih?
Kakšen link? :)

Razmišljam sedaj, da je zelo trapasto dati 35€ za ta AverTV USB tuner in pol še dokupovati.

Daniel ::

Kupi si kvalitetno sobno anteno, če že želiš sprejemati signal znotraj. Drugače pa se te zadeve postavlja na podstrešje, strehe ali zunanje stene. Še najboljše pa je imeti usmerjeno anteno.

Kaj ::

To verjamem, ampak podstrešje ali zunanja okenska polica žal odpadeta.
Prav jezen sem sedaj in hkrati ne vem, kaj čem. Za ta USB tv tuner sem dal 35€, bom da zdaj še 30€ za anteno in sem potem že na tem, da se bolj splača internetno tv preko t-2 naročiti.

Skratka po tvojem na ta usb tv tuner obdržim in dokupim boljšo notranjo tv anteno?
Kot gledam recimo na mimovrste so najrazličnejših oblik. https://www.mimovrste.com/sobne-in-zuna...!?menuItemId=15565038

Različne navedene specifikacije mi pa sploh nič ne povejo... Predvidevam da mora biti priklop antene 75ohm, koliko decibilov je moč zdajšnje in koliko bi bilo fino imeti nimam pojma, razni frekvenčni razponi mi pa sploh niso jasni (npr. VHF 174-240MHz, UHF 470-862Mhz)

Daniel ::

Hja no, antena je enkratni strošek, Tv preko T2, pa mesečni, je pa izbira programov dosti bolj pestra. Predlagal bi ti, da si pri kakšnem znancu/sorodniku najprej izposodiš anteno in preizkusiš. Da ne bo slučajno potem tako, da tudi z notranjo anteno ne boš imel nič boljšega sprejema. Praviloma vse sobne antene ustrezajo tako, da se s temi specifikacijami ne obremenjuj. Sicer večji dB načeloma pomagajo a se obenem poveča tudi šum (kar sicer ne bi smel biti problem v tem primeru).

radmannsdorf ::

Že kdo posluša DAB+ s tem čipom? Jaz sem se mal hecal zdaj, mi ne uspe, bom pa še poizkušal. Če je pa kdo že zrihtal, pa kar na plan z besedo! ;)

misek ::

radmannsdorf ::

Super, hvala, ampak mi vseeno ne uspe, oziroma pridem do tega, da mi DAB Player.exe noče zagnati.
Očitno rabim pravi driver. teh je pa cel kup, zdaj smo pa tam...
Btw, tisti forum zgleda ok, potem pa sem se registriral, pa kot registriran uporabnik ne morem videt slikc(brez registracije jih vidim), ne morem pisat v temo in ne morem kontaktirat uporabnika. Svašta res.

Kocka ::

Probaj tega: http://www.sdr-j.tk. Bom poskusil tudi sam.

radmannsdorf ::

Prej sem pozabil napisat, da mi tisto napako javlja "DAB Player von Andreas Gsinn".
Zdaj pa mi je uspelo s temi SDR-J programi, kot omenja Kocka. Antena mora biti kar zunaj na oknu. Noter je preslabo s to mini anteno ki sem jo dobil poleg TV tunerja omenjenega v prvem postu.
Je pa treba nastavit na območje 10D, ker so naše postaje na 215.072 Mhz.
Zadeva je kar glasna, basi so ORNK :)

Test s dab rpi 0.997

Zgodovina sprememb…

«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Rtl-sdr - Tetra/DMR/ZARE - težave/problemi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Zvok in slika
12922505 (9877) hipertija
»

Rtl-Sdr Tuner

Oddelek: Zvok in slika
263417 (1924) veso266
»

Kateri DAB + radio vmesnik/tuner?

Oddelek: Zvok in slika
147181 (5933) nokia6310
»

Radio na računalniku

Oddelek: Omrežja in internet
262743 (2226) radmannsdorf
»

FM Radio na GIGABYTE GT-U8000

Oddelek: Zvok in slika
332059 (1884) SaXsIm

Več podobnih tem