» »

Podjetja razkrivajo število zahtevkov NSA

Podjetja razkrivajo število zahtevkov NSA

Slo-Tech - Ko je izbruhnila afera o prisluškovanju, ki ga na različne načine izvajajo NSA in partnerske obveščevalne agencije po svetu, podjetja najprej sploh niso smela priznati, da je NSA od njih zahtevala izročitev kakšnih podatkov. Odredbe po zakonu FISA namreč strogo prepovedujejo že razkritje samega obstoja odredbe, kaj šele njene vsebine. Podjetja so kasneje dobila dovoljenje, da razkrijejo število zahtevkov, kar so storila (Apple, Microsoft in Facebook, Google), več pa niso smela.

Začel se je boj za pravico dostopa do teh informacij in ta teden so podjetja dosegla majhno zmago. Z zakasnitvijo šest mesecev smejo razkriti, koliko podatkov so predala NSA zaradi odredb po zakonu FISA. Podatki za obdobje od januarja do junija 2013 kažejo, da je Microsoft razkril podatke o 15-16 tisoč računih, Google o 9-10 tisoč računih, Facebook o 5000-6000 računih, Yahoo o kar 30-31 tisoč računih, LinkedIn pa do 250 računov. To pomeni, da je NSA želela nadzorovati največ toliko ljudi, lahko pa tudi manj, ker lahko ime en človek več računov. Na straneh lahko pogledate tudi podatke za prejšnja leta, iz katerih se vidi naraščajoči trend.

Vseeno smo si želeli podrobnejše podatke. Podjetja so lahko razkrila le tisočice, koliko računov so morala razkriti. Prav tako niso smela razdelati odredb glede na razloge, ampak so morala vse združiti skupaj (pogoji). LinkedIn je uporabil nekoliko drugačen način, ker je združil tako odredbe FISA kakor tudi NSL (national secury letter). Zbrani podatki dopolnjujejo poročila o transparentnosti, ki jih Google, Facebook, Microsoft izdajajo o številu vseh zaprosil organov pregona in vlad po celem svetu za dostop do podatkov ali umik vsebin.

8 komentarjev

Glugy ::

Če je mel Yahoo največ zahtevkov potem veš da neki ne štima.

BlaY0 ::

Hehe, jaz si bom v LinkedIn profil dodal "expert in bomb assembly" pa da vidimo kaj se bo zgodilo :P

St235 ::

Glugy je izjavil:

Če je mel Yahoo največ zahtevkov potem veš da neki ne štima.

so že vedeli koga vprašat, da bodo dobil največ informacij.

crniangeo ::

BlaY0 je izjavil:

Hehe, jaz si bom v LinkedIn profil dodal "expert in bomb assembly" pa da vidimo kaj se bo zgodilo :P

Si še tam ? :D
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

Truga ::

Prejle so ga 4je po celovski nesl.

BlaY0 ::

Vmes sem šel nekam drugam pa se mi je IP spremenil. Samo po moje me bodo hitr dobil, sigurno imajo tisti VB GUI za trejsanje morilčevega IP-ja od CSI NY, s tem da so ga malo predelali in v window title-u zdaj piše "VB GUI for IP tracing of bomb assembly experts"...

Hayabusa ::

k4vz0024 ::

Odredbe po zakonu FISA namreč strogo prepovedujejo že razkritje samega obstoja odredbe, kaj šele njene vsebine.


He, tole spominja na bivšo Jugo:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Wikimedia toži NSA

Oddelek: Novice / NWO
95967 (4352) Jupito
»

Podjetja razkrivajo število zahtevkov NSA

Oddelek: Novice / NWO
86085 (3899) k4vz0024
»

NSA vgrajuje prisluškovalne naprave v strojno opremo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
12136640 (29650) Iatromantis
»

Po Prismu je tu Muscular

Oddelek: Novice / Zasebnost
278150 (5250) gumby
»

Microsoft bi rad povedal resnico o sodelovanju v Prizmi

Oddelek: Novice / NWO
258978 (6995) trizob

Več podobnih tem