» »

Kje dobiti program LaTeX ?

Kje dobiti program LaTeX ?

Unknown_001 ::

Zgleda da so navadni office programi začeli kašljati, saj sem začel ustvarjati že res dolge tekstovne dokumente. Office programi so fajn zaradi hitrega oblikovanja praprostih zadev ampak opazil sem da pri dolgih dokumentih rata štala, prav tako pa so vsakršni popravki in dodatno urejanje prava mora. Že nakaj časa poslušam o LaTeX-u in zdaj ko sem se malo bolj pozanimal, sem se odločil, da bom vse zahtevnejše seminarske ali daljše litanije pisal v njem, saj gre na prvi pogled in po mnenju uporabnikov za pravo čudo.

Na uradni spletni strani ni nobenih dirktnih linkov, za windows so me pa napotili na stran z proTEX sistemom, a tu se zatakne. 1 cel GIGA velik program??? To moj mobilni internet ne bo prenesel najbolje. Ali obstaja kakšna manjša verzija okol 100MB da se mi ne bi tok poznalo pri Downloadu? Glede na dokumentacijo vidim da je zadev že kar lep čas v računalniških vodah in starejše različice so zagotovo bile veliko manjše glede na to kako za današne čase gledano DREK-prostor so imeli takratni diski... Sam se spomnim svoje prve kište s 4GB diskom, danes pa jo scat pele vsak poceni kitajski USB ključek.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

black ice ::

Poskusi z MiKTeX.

pierch ::

Probaj neki bolj "user friendly" LaTeX editor kot je recimo LyX. V nasprotnem primeru boš moral pisati source kodo, tak editor pa ti olajša vsaj enostavne zadeve oz. urejanje.

Sicer ga sam nisem nikoli uporabljal, pred leti sem pa seminarske in diplomo napisal kar v navadnem txt editorju z teTeX paketom, punca pa istočasno v Wordu, kjer je imela precej več problemov s končnim urejanjem in izgledom diplome :).
Pierch

Unknown_001 ::

pierch je izjavil:

Probaj neki bolj "user friendly" LaTeX editor kot je recimo LyX. V nasprotnem primeru boš moral pisati source kodo, tak editor pa ti olajša vsaj enostavne zadeve oz. urejanje.

Sicer ga sam nisem nikoli uporabljal, pred leti sem pa seminarske in diplomo napisal kar v navadnem txt editorju z teTeX paketom, punca pa istočasno v Wordu, kjer je imela precej več problemov s končnim urejanjem in izgledom diplome :).


Ok bom potem kar Lyx stegnu :)

Če bo pa potreba po bolj "advanced" bom pa kakšnega drugega stegnu kje drugje pa pol doma sam installer pognal :)

Hvala obema za predloge.

Lp!
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

ramiz?! ::

black ice je izjavil:

Poskusi z MiKTeX.

Tole je drugače osnovna zadeva za windows in je čisto uporabna ... ne primankuje user friendly opcij ...
Never regret anything, there's always a reason things happen.

one too many ::

A LyX vsebuje svoj LaTeX paket? Ne vem. Večina editorjev so samo programi za urejanje, med tem ko prevajanje LaTeX teče preko distribucije;* na Windowsih je to ponavadi MiKTex.

V 1 GB so po moje skoraj vsi paketi, vendar večine ne boš potreboval. OK, to ni čisto res, ker jih ogromno potrebuješ samo za osnovne reči (npr. vstavljanje slik graphicx) predvsem zaradi odvisnosti med paketi. Ampak na primer, če ne boš imel kemije lahko kakšen mchem pozabiš. Npr. ne potrebuješ tudi TikZ-a in PSTricks-a, ki sta za vektorsko risanje, in tako naprej...

Priporočam ti, da prebereš wiki knjigo in boš videl, katere pakete potrebuješ. LyX ti odsvetujem. Sam sem začel z njim, ampak prej ali slej se boš moral pri kompleksnejših stvareh spustiti na nivo kode. Sam uporabljam TeXstudio.

*To je moje prvo podpičje v življenju. Ali je uporabljeno smiselno?

black ice ::

one too many je izjavil:

Ali je uporabljeno smiselno?

One too many.

Unknown_001 ::

one too many je izjavil:

A LyX vsebuje svoj LaTeX paket? Ne vem. Večina editorjev so samo programi za urejanje, med tem ko prevajanje LaTeX teče preko distribucije;* na Windowsih je to ponavadi MiKTex.

V 1 GB so po moje skoraj vsi paketi, vendar večine ne boš potreboval. OK, to ni čisto res, ker jih ogromno potrebuješ samo za osnovne reči (npr. vstavljanje slik graphicx) predvsem zaradi odvisnosti med paketi. Ampak na primer, če ne boš imel kemije lahko kakšen mchem pozabiš. Npr. ne potrebuješ tudi TikZ-a in PSTricks-a, ki sta za vektorsko risanje, in tako naprej...

Priporočam ti, da prebereš wiki knjigo in boš videl, katere pakete potrebuješ. LyX ti odsvetujem. Sam sem začel z njim, ampak prej ali slej se boš moral pri kompleksnejših stvareh spustiti na nivo kode. Sam uporabljam TeXstudio.

*To je moje prvo podpičje v življenju. Ali je uporabljeno smiselno?


Bom videl kako bo za v bodoče. Za osnovno oblikovanje daljših litanij s kazalom in glavo pa nogo bo mende zadostoval prav tako ima za matematične formule kar lušno narejeno za pisat.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Word vs. Latex (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
5812998 (9884) GnuceLee
»

Font: matematični simboli

Oddelek: Pomoč in nasveti
314094 (3792) Mavrik
»

LaTeX (linux newbie, ne se jezit:) (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
767726 (6096) CaqKa
»

Program za ulomke

Oddelek: Programska oprema
112816 (2630) schurda
»

Pipin odprti termin: Latex

Oddelek: Novice / Kiberpipa
354427 (3560) BigWhale

Več podobnih tem