» »

Optimizacija SSD na Win8.1

Optimizacija SSD na Win8.1

«
1
2

Fukomuko ::

Preden kdo prilepi 1. povezavo iz Googla - na spletu lahko najdemo vrsto vodičev za optimizacijo SSD diskov na Windows 8 in Windows 8.1. Osebno menim, da večina korakov ni več potrebna, zato me zanimajo vaše izkušnje. Vam je dejansko uspelo opazno izboljšati performance s katero izmed optimizacij?

Zheegec ::

Edina optimizacija pri Windows 8 je to, da kupiš SSD. Kaj naj bi pa še naredil?

hojnikb ::

nič ne rabiš naredit, windows vse naredi sam.
Če bi se pa rad hvalil pred prijatelji kako blazno hiter ssd maš, pa ponujajo samsung ssdji ravno tako funkcijo -- RAPID :D
#brezpodpisa

Fukomuko ::

Dvomim, da bo držalo, vsaj tole je treba preverit, da vam Windowsi slučajno ne defragmentirajo SSD po nepotrebnem: http://www.outsidethebox.ms/why-windows...

Tale tutorial je tudi dober: http://www.tweakhound.com/2012/11/14/wi...

hojnikb ::

nič od tega nerabiš delat, ker to morejo winsi sami porihtat...
#brezpodpisa

Sheteentz ::

Fukomuko je izjavil:


Tale tutorial je tudi dober: http://www.tweakhound.com/2012/11/14/wi...

fukomuko, ne išči problemov, kjer jih ni

Windows 8 does not require any SSD optimizing or tweaks. Windows 8 will optimize your SSD for you.
***Lasted updated 11/02/2013***

Fukomuko ::

Izvzeto iz konteksta. Pri večini Windowsi res poskrbijo za primerne nastavitve, ne pa pri vseh: http://forums.overclockers.co.uk/showth...

Hayabusa ::

Jaz sem na takem sistemu preveril če trim dela in in izklopil windows indexiranje, defrag & SuperFetch http://support.microsoft.com/kb/2727880 .

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Qushaak ::

Malo nevmesno. Preberi tole kar sem napisal: https://slo-tech.com/forum/t590966/p429...

Skratka, odpreš Command Prompt kot administrator in vpišeš fsutil behavior query DisableDeleteNotify
Če dobiš kot odgovor 0, potem TRIM na SSD-ju deluje (če je pa 1 pa nekaj ni ok). Pa preden nasnameš Windows-e pač nastaviš (oz preveriš), če je v BIOS-u (UEFI-ju) nastavljen AHCI (in ne IDE).

Če vse tole štima kar sem napisal, potem WIndows "loči" kaj je SSD in kaj klasični HDD. SSD-jev ne bo niti poskušal defragmentirati.

hojnikb ::

fsutil je zelo slab indikator delovanja trima.
Edini pravi način, kako ugotovit, če ti trim dela, je trimcheck..
#brezpodpisa

Qushaak ::

Samo, če TRIM dejansko deluje v praksi je pa kakor vem "odgovoren" le firmware od SSD-ja. Tu so pa nekateri SSD-ji že imeli težave, ker tudi po "TRIM-anju" performance ni bil na taki ravni kot na začetku.

Samo ne vem kaj bi lahko šlo narobe, če pred inštalacijo Windows 8.1 v BIOS-u nastaviš na AHCI, da TRIM ne bi delal (če je SSD dober).
Tudi ko potem poganjaš Defragment and Optimize drives, ko greš optimizirat SSD piše tam, da gre za TRIM-anje. To je pa men dost dober indikator, da se Windows "zaveda", da gre za SSD.

hojnikb ::

Windows lahko še tako pošilja trim ukaze, sam edina stvar se katero lahko 100% prečekiraš, če res dela, je
trimcheck

Qushaak je izjavil:

Samo, če TRIM dejansko deluje v praksi je pa kakor vem "odgovoren" le firmware od SSD-ja. Tu so pa nekateri SSD-ji že imeli težave, ker tudi po "TRIM-anju" performance ni bil na taki ravni kot na začetku.

Samo ne vem kaj bi lahko šlo narobe, če pred inštalacijo Windows 8.1 v BIOS-u nastaviš na AHCI, da TRIM ne bi delal (če je SSD dober).
Tudi ko potem poganjaš Defragment and Optimize drives, ko greš optimizirat SSD piše tam, da gre za TRIM-anje. To je pa men dost dober indikator, da se Windows "zaveda", da gre za SSD.

te težave so še vedno prisotne na sandforce pogonih (praktično večina ssdjov v divjini :))
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

slitkx ::

Najprej naj povem, da bom prebral zgornje objave. :)

Takoj po namestitvi Windows 8.1 sem poguglal, kaj je koristno vklopiti/izklopiti, ko je sistem nameščen na SSD.
Najprej sem naletel na http://www.maketecheasier.com/12-things...
Sicer je bil članek spisan v času Windows 7, vendar je 7-ka, gradbeno gledano, itak predhodnik tako 8 kot 8.1.
Torej, kaj iz tega članka upoštevati in kaj ne? Za vsak odgovor prosim kratko pojasnilo.
Hvala.

P.s.: Pa če kdo pozna še kak res koristen članek za optimizacijo na SSD vezanega sistema, naj kar objavi.

slitkx ::

Naletel sem še na tole:
Don't Write Constantly To Them

To increase your SSD's life, you should try to minimize writing to the drive as much as possible. For example, you can do this by tweaking your program's settings and having them write their temporary files and logs elsewhere, such as to a mechanical hard drive if you have a mechanical hard drive in your computer.

Tweaking such application settings will be going overboard for most users, who shouldn't have to worry about this. However, you should nevertheless bear this in mind -- don't run applications that have to write temporary files to the drive constantly. If you do use such applications, you may want to point them at a mechanical hard drive where you won't have to worry about the drive being worn down.
Začasni fajli škodijo?

Še nekaj linkov:
http://www.techradar.com/us/news/comput...
http://www.techradar.com/us/news/comput...
http://www.helpwithwindows.com/Windows7...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slitkx ()

hojnikb ::

Nič ne skrbi glede tega, ker je odveč.
Inštaliraj win in pusti pri miru.
#brezpodpisa

slitkx ::

Torej lahko pustim defragmentacijo vklopljeno?
Pa indeksiranje? (Za iskanje sicer uporabljam Everything.)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slitkx ()

Zheegec ::

Lahko, Win8 zazna če imaš SSD in opravlja Trim namesto defragmentacije avtomatsko.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

slitkx ::

Pa indeksiranje? Služi samo servisu Windows Search?

slitkx ::

hojnikb ::

nic od tega ti ni treba delat..
#brezpodpisa

slitkx ::

Funkcija zaščite sistema (System Restore), ki shranjuje vse pomembnejše spremembe podatkov, namreč s časoma zmanjšuje zmogljivosti pogona SSD, lahko pa celo onemogoči pravilno delovanje ukaza TRIM.
Komentar?

V večini drugih vodnikov za optimizacijo zmogljivosti pogona SSD bomo lahko prebrali, da strokovnjaki uporabnikom ob rabi pogona SSD svetujejo popoln izklop navideznega pomnilnika. To bomo storili tudi mi, pri tem pa dodali pogoj, naj to storijo le uporabniki, ki imajo računalnike z vsaj 4 GB ali več delovnega pomnilnika.
Komentar?

Pa ne samo, da ni potrebno, temveč zakaj si takega mnenja?

slitkx ::

Še nekaj. Zasledil sem, da naj se bi izogibali prekomernemu premikanju in kopiranju z SSD oz. nanj.
Bi potemtakem vsakourna izdelava zrcalnega backupa preveč obremenila SSD?

darkolord ::

hojnikb je izjavil:

nic od tega ti ni treba delat..

slitkx ::

1. Ste leni.
2. Ste manj podkovani kot se skušate pokazati.

Bom odgovore poiskal drugje.

Lp.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slitkx ()

Jst ::

Ko kupiš SSD, ga vstaviš v računalnik in inštaliraš W8.1:

1. pravilo: ne sekiraj se.
2. pravilo: izogibaj se raznim "guide to optimize SSD".
3. pravilo: pri uporabi odmisli, da imaš SSD in se ne sekiraj.
4. pravilo: NE SEKIRAJ SE.

Možnost: poženi kakšen benchmark in če SSD deluje +/-10% glej zgornja pravila.


----

IZJEMA: Če delaš z video materialom in na dan obdelaš nekaj Tera podatkov, nam pa povej in ti bomo svetovali nekaj v smislu "kupi si nekaj HDDjev za v RAID5".
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

darkolord ::

Zadeva je čisto enostavna - SSD je v vseh pogledih tako neprimerljivo hitrejši od HDDja, da neke posebne nastavitve niso potrebne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

slitkx ::

Ni vse v hitrosti. Nastavitve v teh vodičih se dotikajo tudi specifičnih lastnosti SSD.

Npr. zakaj imajo SSD krajšo garancijo? Zaradi načina zapisovanja? Ima njihova hitrost manjko v zanesljivosti zapisa?
Solid-state drive: @ Wikipedia Omejeno število ciklov. Kolikšno naj bi bilo to število za "povprečnega" uporabnika?

Meni odgovori v stilu "tako pač je", "ne sekiraj se" ipd. ne zadostujejo. Vsak zakaj ima svoj zato.

In če pravite, da se je tem vodičem za izogibati (tudi Monitorjevemu - temu mediju zaupam), napišite, so vaše trditve posledica izkušenj ali ste pač nekje prebrali in so to le domneve?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slitkx ()

SloBiscuit ::

Pri Samsung SSDjih lahko naložiš Samsung Magician Software in klikneš Optimize for Performance. Opazil sem da se PC velik hitreje prižge in tudi hitreje preide na namizje.
Potem imaš pa še RAPID mode, ki "naj" bi še pohitrel R&W, sam se veliko uporabnikov pritožuje da deluje počasneje, tako da . . .

slitkx je izjavil:

Torej lahko pustim defragmentacijo vklopljeno?
Pa indeksiranje? (Za iskanje sicer uporabljam Everything.)


Defregmenaticja je na SSDju neuporabna, indexiranje pa lahko izključiš(samo pusti ga vklopljenega na SSDju oz. C: particiji, če veliko uporaljaš win+Q ali pa win+W, se sploh ne pozna razlike), če uporabljaš Everything. Imam ga namreč sam in je super uporaben pri 10TB+ :D8-)
neznanec555

hojnikb ::

slitkx je izjavil:

1. Ste leni.
2. Ste manj podkovani kot se skušate pokazati.

Bom odgovore poiskal drugje.

Lp.

nič od tega. smo pa tudi poskušal te zadeve in se je izkazal, da so brez hsaka. Why bother then.

tale guide dober kvecjemu za kak winxp, ki ni ssd aware..

slitkx je izjavil:

Ni vse v hitrosti. Nastavitve v teh vodičih se dotikajo tudi specifičnih lastnosti SSD.

Npr. zakaj imajo SSD krajšo garancijo? Zaradi načina zapisovanja? Ima njihova hitrost manjko v zanesljivosti zapisa?
Solid-state drive: @ Wikipedia Omejeno število ciklov. Kolikšno naj bi bilo to število za "povprečnega" uporabnika?

Meni odgovori v stilu "tako pač je", "ne sekiraj se" ipd. ne zadostujejo. Vsak zakaj ima svoj zato.

In če pravite, da se je tem vodičem za izogibati (tudi Monitorjevemu - temu mediju zaupam), napišite, so vaše trditve posledica izkušenj ali ste pač nekje prebrali in so to le domneve?


ssdji majo povecini daljso garancijo. si že videl kdaj hdd z 10 let garancije ?
hddji so povecini 1-2 let, ssdji pa 3 leta (z izjemo nekaj budget zadev z 2 letim).
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

hojnikb ::

monitor je pa kiksno v obeh tockah, ki jih navajas.

ne, system restore ne zmanjsuje performanca in ne izklapla trima 8-O

also, swap je vedno dobra ideaj pustit na on. Če rabis plac, pa nastavis minimalno zacetno vrednost
#brezpodpisa

Jst ::

Swap imam nastavljenega na 256 MB, ker imam 16GB RAMa.

(Sicer sem ga moral povečati na en giga, ker je GTA V težila, drugače pa sistem nikoli ni jamral, da mu je zmanjkalo RAMa (Da, pojavi se okno.).)


---

System Restore nima veze z SSDjem. V bistvu je to postala v win 8.1 kar uporabna (in delujoča) reč.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Rias Gremory ::

Za slitkx in podobne cvetke:
https://slo-tech.com/novice/t638724

Za ostalo so pa že povedali, da winsi sami poskrbijo.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

slitkx ::

Rias Gremory, v članku je govora o bistveno dražjih in zmogljivejših SSDjih, kot je moj.

hojnikb, na vprašanje z 'zakaj' se odgovori z 'zato', ne pa z izrabljenimi frazami oz. stavki, ki jih imaš do pikice natančno zapečene v spominu.
Slo-Tech naj bi bil tech. Žal je vse bolj blef. Neumnih vprašanj ni, so pa neumni odgovori.

Lp.

Invictus ::

@slitx

Saj smo tech. Zato pač nočemo ponavljati enih in istih zadev, ki so bile že 100x povedane ...

Na neumno vprašanje vedno dobiš neumen odgovor.

pa večkrat tukaj napisano, lenobe se ne podpira. Uporabljaj iskanje ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mare2 ::

hojnikb je izjavil:


also, swap je vedno dobra ideaj pustit na on. Če rabis plac, pa nastavis minimalno zacetno vrednost


Kje v win 8.1 SLO pogledam, če imam vklopljen swap?
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

slitkx ::

Invictus, pa ti veš, čemu so namenjeni portali in forumi? Posebej specifično usmerjeni.
Ker videti je, da ti ni jasno.

Za še vsak sistemski problem, za katerega sem iskal pojasnilo/odgovor/rešitev, sem na spletnih straneh našel različne odgovore. Prav zato sem se obrnil na Slo-Tech; da dobim preverjen odgovor s pojasnilom "zakaj tako kot je", ne pa trobljenjem, da naj poguglam.


Kar se pa tiče iskanja po Slo-Tech, ni prav uporabno, ker mehanizem ni optimiziran.

Mare2, poglej na http://windows.microsoft.com/sl-si/wind.... Članek je sicer za Windows 7, a velja tudi za Windows 8.1.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slitkx ()

black ice ::

Namesto trmastega z glavo skozi zid attituda bi informacije že zdavnaj lahko poiskal. Samo lažje je biti pameten na STju.
http://superuser.com/questions/601129/s...
http://superuser.com/questions/1594/why...

slitkx ::

black ice, v redu, potlej je Slo-Tech neuporaben. Nanj se zvečine ne morem zanesti.

Invictus ::

slitkx je izjavil:

Invictus, pa ti veš, čemu so namenjeni portali in forumi? Posebej specifično usmerjeni.
Ker videti je, da ti ni jasno.

Še bolj mora biti pa folku jasno da ne sprašuje stvari, ki so stare in 100x prežvečene. Sploh ne na tehničnih forumih.

Tudi Microsoft je odkril namen SSdjev in optimiziral Windowse. Vse novejše.

slitkx je izjavil:


Za še vsak sistemski problem, za katerega sem iskal pojasnilo/odgovor/rešitev, sem na spletnih straneh našel različne odgovore. Prav zato sem se obrnil na Slo-Tech; da dobim preverjen odgovor s pojasnilom "zakaj tako kot je", ne pa trobljenjem, da naj poguglam.

Enako bo tukaj.

Za enak problem boš dobil več mnenj. V smislu odvetnikov. 5 odvetnikov, 6 mnenj ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

black ice ::

slitkx je izjavil:

black ice, v redu, potlej je Slo-Tech neuporaben. Nanj se zvečine ne morem zanesti.

Neuporaben je za osebke s takšnim odnosom kot ga imaš ti. Če bi pogledal v še kakšno obsežnejšo temo o SSDjih in prebral kakšno objavo na začetku bi dobil odgovor. Da ti bo nekdo vse serviral, ko boš zacepetal z nogami pa je malo verjetno. Preberi si malo o tematiki, ki te zanima in postavi konkretnejša vprašanja.

slitkx ::

Do normalnih ljudi imam normalen odnos.
Nepotrpežljivi in vsega naveličani ljudje, katerih je tukaj očitno kar nekaj, pa prec zlijete gnojnico.

Ja, na Slo-Tech sem prišel po direkten odgovor. Vprašanje 'Zakaj?'-Odgovor 'Zato.'
Vsekakor mi ni v interesu pol dneva (dan za dnem) preživeti ob preverjanju "kilometrov" strani in objav.

Lp.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slitkx ()

SloBiscuit ::

slitkx je izjavil:

Do normalnih ljudi imam normalen odnos.
Nepotrpežljivi in vsega naveličani ljudje, katerih je tukaj očitno kar nekaj, pa prec zlijete gnojnico.

Ja, na Slo-Tech sem prišel po direkten odgovor. Vprašanje 'Zakaj?'-Odgovor 'Zato.'
Vsekakor mi ni v interesu pol dneva (dan za dnem) preživeti ob preverjanju "kilometrov" strani in objav.

Lp.


Človek ima čisto prav. Tle nekaj jokate da je blo že 100x objavljeno, in kaj naj človek porab 10ur da najde kar išče? Sej če je tokrat objavljeno pol pa sam Copy&Paste naredte. Al pa ga saj PREUSMERITE tam kjer je že odgovor na njegovo vprašanje...
Človek pride po odgovor na svoje vprašanje ne pa po vaše stokanje
neznanec555

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

odgovor je dobil že v prvem replyu..
#brezpodpisa

Tr0n ::

Vcasih si moral ja (WinXP, Win7), pri 8.1 pa nic ne mrdaj, ker bos samo pokvaro. :)

black ice ::

slitkx je izjavil:

Do normalnih ljudi imam normalen odnos.
Nepotrpežljivi in vsega naveličani ljudje, katerih je tukaj očitno kar nekaj, pa prec zlijete gnojnico.

Ja, na Slo-Tech sem prišel po direkten odgovor. Vprašanje 'Zakaj?'-Odgovor 'Zato.'
Vsekakor mi ni v interesu pol dneva (dan za dnem) preživeti ob preverjanju "kilometrov" strani in objav.

Si sploh pogledal katerega od linkov, ki sem ti ju nalepil? Očitno ne.

Rias Gremory ::


"Optimization" is Unnecessary

You don't need to run an SSD optimization program. As long as you're using Windows 7 or 8, your operating system is already sending all the TRIM commands your SSD needs. For free space consolidation, your drive's firmware is likely doing a better job than software ever could. And don't even consider defragmentation -- that would be a waste of time even if it wasn't actively harmful, which it is.

http://www.howtogeek.com/170752/htg-exp...


Hello, In Windows 7 - we turned off defrag for SSDs as you mention in your entry; but in Windows 8, we have changed the defrag tool to do a general optimization tool that handles different kinds of storage, and in the case of SSD's it will send 'trim' hints for the entire volume;

http://superuser.com/questions/479207/w...

Nobena optimizacija ni potrebna, če ni prvi SSD ki so ga naredili lahko mirno spiš.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

slitkx ::

black ice je izjavil:


Si sploh pogledal katerega od linkov, ki sem ti ju nalepil? Očitno ne.

In po čem sklepaš, da "očitno ne"? (Mimogrede, sem pogledal.)
Vase zaverovano si izjavil nekaj neresničnega.

Zakaj sem vprašal za dodatna mnenja mnogim objavam na spletu navkljub, sem pa že pojasnil.
Ni težko razumeti, če želiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slitkx ()

Dr_M ::

V tem casu, ko tezis tukaj, bi lahko ze vse izvedel, kar te zanima.
In izvedel bi tocno to, kar ti folk tukaj dopoveduje ze nekaj casa (precej neuspesno).
Ce mislis, da si bolj brihten, izkoristi to.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

slitkx ::

Izvedel sem predvsem to, da je tukaj veliko osebkov s super-oh-in-sploh-tech-zvenečimi-vzdevki, ki pa imajo z njihovim znanjem bolj malo skupnega. Strokovna podkovanost je eno, pedagoška sposobnost pa drugo. Slednja manjka mnogim.

Btw, sem izvedel, kar sem želel. Nekaj domnev je bilo že, preden sem tukaj zastavil vprašanja. Namesto konkretnih odgovorov sem dobil veliko filozofiranja in moraliziranja.

Lp.

ProGTX ::

V splošnem se pridružujem mnenju, da ni treba ničesar optimizirati, bi pa rad pristavil, da zasedenost diska vpliva na hitrost (link).
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Premalo prostora na C:\ disku

Oddelek: Pomoč in nasveti
263460 (3076) Invictus
»

Starejši PC - XP ali 8.1

Oddelek: Pomoč in nasveti
291951 (1412) hojnikb
»

Windows 8.1 je prispel (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
27081566 (65953) phone8
»

TAKEMS trdi disk 2.5" SSD 120GB UTX-2200

Oddelek: Pomoč in nasveti
61678 (1628) D3m
»

Windows Blue RTM še ta mesec, končna različica oktobra (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5521292 (17837) Lonsarg

Več podobnih tem