» »

Študij in zaposlitev v IT

Študij in zaposlitev v IT

1 2
3
»

urosz ::

jype je izjavil:


V vsakem primeru se je splačalo preskočit alkohol in ostale droge in se posvetit lotanju, letanju in programiranju.


Kot sistemcu bi ti multi-tasking moral bit poznan. Se da čist vredu uskladit faks, delo, alkohol itd. Le pravilne prioritete moraš nastavit in pa pravilni scheduling.

jype ::

Mhm, komot bi tudi drek mešal zraven, ampak po skoraj 40 letih življenja še vedno ne vidim razloga za kaj takega.

tralala2 ::

technolog je izjavil:

Indijci so zabiti v 3pm.

Tole bom izpustil, ker si še vedno nisem na jasnem ali so zabiti ali hudo zviti.

technolog je izjavil:

Nobena resna firma ne outsourca tja.

Žal to ne drzi.

technolog je izjavil:

Poleg tega pa v primeru kakšnih koli komplikacij izginejo, puf, kot dim, ko bi bilo treba prevzet odgovornost. Sploh pa ta njihova angleščina, pa saj se ne da nič zmenit.

Tok katastrofalne kode kot sem jih videl od indijcev pa tud še nikjer.


Tole se pa STRINJAM, v CELOTI!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tralala2 ()

driver_x ::

jype je izjavil:

Mhm, komot bi tudi drek mešal zraven, ampak po skoraj 40 letih življenja še vedno ne vidim razloga za kaj takega.


Jaz sem konzumiral alkohol v čistilne namene. Zaradi nekvalitetne študentske prehrane je bilo potrebno parkrat na teden očistiti telo - navznoter.

pegasus ::

urosz je izjavil:

Kot sistemcu bi ti multi-tasking moral bit poznan. Se da čist vredu uskladit faks, delo, alkohol itd. Le pravilne prioritete moraš nastavit in pa pravilni scheduling.
Kot sistemcu mi je bilo zelo hitro jasno, da je fax večinoma pointless. Od vsega kar sem se sam naučil za svoje delo sem opazil eno malenkost kot poglavje v enem obskurnem predmetu na podiplomskem študiju. Naivno predvidevam, da je situacija boljša, če želiš biti programer.

Invictus ::

Saj računalniški faks ne uči za sistemce. Uči za implementacijo novih zadev, ne pa za vzdrževanje.

Saj tudi avtomehaniki ne hodijo študirat strojnega faksa, ker tistega znanja pač ne rabijo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

pegasus ::

Invictus: I wish ... zato sem še v vseh podjetjih, kjer sem delal, bil edini, ki je uvajal nove zadeve. Moja največja bolečina je, da slovenčki dejansko delajo ko budale, nihče ne razume, da je lenoba gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pegasus ()

Boomerang ::

Ok, mislim da sem sedaj vse razumel. Kiberpipa in podobni eventi, ker se tam zbirajo pomembni ljudje, ki bi mi lahko koristili pri iskanju zaposlitve v IT, vse ostalo je bolj ali manj waste of time. Še nekaj... kako zgledajo te Kiberpipe in podobno... kaj se tam dela, kdaj se dogaja itd. Ko sem še študiral, se toliko ni hodilo na take zadeve... vsaj jas ne poznam nikogar od sošolcev, ki bi se tega udeležil.

Verjamem, da današnja mladina že v osnovni šoli začne programirati in spremljati IT tehnologijo... taki se danes lahko pohvalijo, kaj vse so izdelali do študija. To popolnoma razumem, ker je posledica hitrega razvoja tehnologije. Ko je bila moja generacija v OŠ, je bilo malo drugače - interneta še sploh bilo ni, za programiranje pa so le redki vedeli. Tako da ne mi s takimi primerjavami.

Če nekako zaključim, bom moral še nekaj časa opravljati neko drugo delo in medtem hoditi na razne Kiberpipa-evente... pa seveda upati, da padem v oči kakšnemu delodajalcu. Ali pa alternativna možnost: Kakšno stvar spoznati boljše kot drugi, da me bo delodajalec pripravljen vzeti. Po drugi strani pa imam z leti vse manjše možnosti, ker se z leti človek čedalje težje uči novih stvari, v najslabšem primeru lahko celo odpišem IT kariero. Bom videl, kaj mi bo čas prinesel.

jype ::

Boomerang> Verjamem, da današnja mladina že v osnovni šoli začne programirati in spremljati IT tehnologijo...

Jaz bi faks moral končati leta 2002. Programirati sem začel leta 1990.

Boomerang> ker se z leti človek čedalje težje uči novih stvari

Če so ti to rekli, so ti lagali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

BlackMaX ::

To, da je se z leti vedno težje je bullshit.

def0r ::

Sumim da je imel v mislih bolj pasivno ucenje.
Kot otrok sem se naucil osnovne nemscine in anglescine samo z gledanjem TVja, danes pa ce gledas po 2 leti japonske animeje bo najvec kar sem se naucil "Baka". Sem tudi sam v priblizno v isti situaciji glede dela kakor OP.

111111111111 ::

BlackMaX je izjavil:

To, da je se z leti vedno težje je bullshit.


Pod tole se pa takoj podpišem. Zaspati ne smeš v IT-ju to je res. Z leti samo hitreje osvojiš stvari. So ti pozabili povedati, da nabereš izkušnje. :)

jype ::

Zdi se mi, da nam OP še ni ničesar poslal, verjetno se tudi ni pozanimal, kaj počnemo. To je slab znak za prihodnje sodelovanje.

jan_g ::

>Verjamem, da današnja mladina že v osnovni šoli začne programirati in spremljati IT tehnologijo...

Jaz pa mislim, da smo bili mi na boljsem kot danasnja mladina, ker smo imeli C-64, kjer si po vzigu racunalnika prisel direktno v interpreter. Danes pa mladina vecinoma pozna browsanje (fb, ...) in mobilne naprave (predvsem igrice), in tako nimajo taksnega neposrednega stika s programiranjem.

driver_x ::

Boomerang je izjavil:


Verjamem, da današnja mladina že v osnovni šoli začne programirati in spremljati IT tehnologijo... taki se danes lahko pohvalijo, kaj vse so izdelali do študija. To popolnoma razumem, ker je posledica hitrega razvoja tehnologije. Ko je bila moja generacija v OŠ, je bilo malo drugače - interneta še sploh bilo ni, za programiranje pa so le redki vedeli. Tako da ne mi s takimi primerjavami.


Ko sem jaz hodil na OŠ še računalnikov nismo imeli, pa to ni bila ovira, da se ne bi učili programiranja. Pri računalniškem krožku smo programe v pascalu pisali na tablo.

ZaphodBB ::

Ok, mislim da sem sedaj vse razumel. Kiberpipa in podobni eventi, ker se tam zbirajo pomembni ljudje, ki bi mi lahko koristili pri iskanju zaposlitve v IT, vse ostalo je bolj ali manj waste of time. Še nekaj... kako zgledajo te Kiberpipe in podobno... kaj se tam dela, kdaj se dogaja itd. Ko sem še študiral, se toliko ni hodilo na take zadeve... vsaj jas ne poznam nikogar od sošolcev, ki bi se tega udeležil.

Kiberpipa, Hekovnik in podbobne inštitucije igrajo dvojno vlogo. Na eni strani organizirajo dogodke, ki zanimajo ljudi iz te industrije. Na drugi strani so pa skupnosti.

Na dogodke lahko prideš, če se želiš ponetworkat. V skupnost se lahko vključiš, če imaš preveč časa in si ga pripravljen nekaj namenit za opšte dobro ali zgolj za druženje.

To kar si dejal o študiju je buča, pojdi na kiberpipino stran pa boš videl kdo je od tam prišel in koliko časa obstaja (beri, eni so v Kiberpipo začeli zahajati zato ker je imela internet, ko ga še ni bilo na vsakem kozolcu). Seveda so tvoji sošolci hodili v Kiberpipo ampak očitno si se ti družil z enimi abervezniki. :)

Tam se bodisi posluša predavanja, bodisi se sodeluje ali vodi kake krožke. Ob tem imaš priložnost navezati osebni stik s hordo badassov. Ko ameri odkrijejo kiberpipo bodo po hitrem postopku poslali enega trota z raketo. IMHO :D

Blinder ::

moja generacija da je bila na boljšem? prvi računalnik 2000. prvi stik z računalnikom v šoli 2000. internet 2005.

danes naprimer v estoniji že v osnovni šoli jih učijo programiranja.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Invictus ::

pegasus je izjavil:

Invictus: I wish ... zato sem še v vseh podjetjih, kjer sem delal, bil edini, ki je uvajal nove zadeve. Moja največja bolečina je, da slovenčki dejansko delajo ko budale, nihče ne razume, da je lenoba gonilo napredka.

Se ne bi strinjal.

Gonilo napredka je popizditis ob delanju ene in iste stvari non-stop. Če si len, se ti ne ljubi narediti nove rešitve.

Ampak tako ali tako ljudje brez faksa nikoli ne bodo priznali da ima le ta kako vrednost. Računalništvo je tukaj precej specifično. Danes večino dokumentacije dobiš na netu. Snameš si cel kup softvera. Zastonj.

V mojih časih faksa sploh še ni bilo softvera za virtualne mašine, in je bil edini način da si videl kako hudo opremo, faks ...

Je pa res da kljub dostopnosti vsega folk ni pripravljen sesti za škatlo in se kaj naučiti ... Saj FB dela ... Kaj se bom učil ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

pegasus ::

Invictus je izjavil:

Gonilo napredka je popizditis ob delanju ene in iste stvari non-stop. Če si len, se ti ne ljubi narediti nove rešitve.
Ja, tudi tako se lahko da gledati na to. Zase vem, da če isto stvar delam dvakrat, jo delam enkrat preveč oz. delam nekaj narobe.
Je pa res da kljub dostopnosti vsega folk ni pripravljen sesti za škatlo in se kaj naučiti ... Saj FB dela ... Kaj se bom učil ...
Za "se kaj naučit" faksa kot ustanove zares ne rabiš, rabiš samo razpoložljivo znanje v razumljivi in dostopni obliki. Nekako podoben odnos kot vera in cerkev.
Žalostno se mi zdi, da se hodi na fax samo zato, da imaš nad seboj neko prisilo, da se pa to in to moraš naučit, drugače ... In seveda za to, da dobiš papir, s katerim nekomu, ki te ne pozna in si ni pripravljen vzeti 5min zate, dokažeš, da naj bi "to in to" že moral znati.

shadeX ::

@jype
Jaz bi faks moral končati leta 2002. Programirati sem začel leta 1990.


Dobro zate da si začel veliko prej. Ne smeš pa pozabiti, da je bilo takrat veliko priložnosti v IT stroki. Takrat se je začelo komaj vse razvijati in povpraševanje po programih/programerjih je bilo veliko.

To pravim, ker osebno poznam nekoga, ki je tudi sam začel, ampak bolj pozno kot ti ( slabih 10 let pozneje ). Tip, takrat še mulc, je napisal preprost program, ki je pomagal pri nekaterih izračunih, ki jih je firma potrebovala. Človek je s tistim denarjem zaslužil toliko denarja, da je par let živel samo na tisti račun. No potem se je malo ulenil in danes ko je že ogromno konkurence in takih brezveznih programčkov je že malo morje, je pa seveda težje. Danes pravi, da se programirati sploh ne splača, in najema kitajce da mu delajo za 5EUR na dan.

Kar hočem povedati. Danes se da uspet v IT stroki, ampak veliko manj možnosti imaš kot 15let nazaj. Tako da lahko se je hvaliti tistim ki ste danes stari 35+ in imate odskočno desko iz leta 95, ko še ljudje besede "računalnik" niso poznali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

ZaphodBB ::

Ja ne moreš računat, da boš z znanjem iz leta 2014 uspel preživet do penzije.

Sej mora tud Mercedes delat boljše avte za nižjo ceno, če neče propast.

jype ::

shadeX> ampak veliko manj možnosti imaš kot 15let nazaj.

To preprosto ni res.

Ne pozabite - odkar smo v EU, naša domovina v praksi sega od Tenerifov pa skoraj do Murmanska.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

l0g1t3ch ::

Vseeno pa je treba danes več idej/iznajdljivosti.
Časov, ko so ljudje nekaj spacali skupaj v Clipperju al Delphiju in s tem zaslužili za hišo je konec.

jype ::

l0g1t3ch> Časov, ko so ljudje nekaj spacali skupaj v Clipperju al Delphiju in s tem zaslužili za hišo je konec.

Ja. Zdaj so časi, ko ljudje nekaj spacajo skupaj nekaj za Android in imajo za deset bajt.

Al pa en django, pa je za sto bajt.

l0g1t3ch ::

jype je izjavil:

l0g1t3ch> Časov, ko so ljudje nekaj spacali skupaj v Clipperju al Delphiju in s tem zaslužili za hišo je konec.

Ja. Zdaj so časi, ko ljudje nekaj spacajo skupaj nekaj za Android in imajo za deset bajt.

Al pa en django, pa je za sto bajt.


Je res, samo spregledal si del o ideji in iznajdljivosti ;)
To je tisto bistvo.

Na marketu imaš miljon aplikacij in da boš z njo naredil nek resen denar moraš imeti pravo idejo, ne rečem da mora biti aplikacija tehnično odlična, moraš pa zadet nek živec množice da jo opazi.
Lahko si še tako dober razvijalec pa če nimaš pravi ideje ne boš tako nič zaslužil. Seveda pa se kot tak lahko zaposliš v tim-u ki ima idejo in če si dober boš tudi primerno plačan :)

Torej danes al rabiš bit dober developer al pa imeti dobro idejo, nekoč (v določenih obdobjih) pa si mastno zaslužil tudi kot zanič developer brez ideje

P.S. Ne toži se mi po starih časih, samo pišem iz tega kar opažam

ScumbagSteve ::

ZaphodBB je izjavil:

Ja ne moreš računat, da boš z znanjem iz leta 2014 uspel preživet do penzije.

Sej mora tud Mercedes delat boljše avte za nižjo ceno, če neče propast.

Ja, zato pa je omenil spreminjanje pogojev skozi leta.
Scumbag Štefko

l0g1t3ch ::

Se mi zdi, da je slovenija dežela računovodskih/crm/erp/... aplikacij, kjer ima vsaka vas svojo garažno firmo in ena rešitev je bolj obskurna od druge. To pravim, ker sem v poslu v zadnjem času naletel na res veliko število takih primerov.

Ne mi rečt, da je za aplikacije, ki so soseledje mask, ki povsem posnema predhodno delo na papir, potrebna kaka iznajdljivost ali pa ideja ? Ne rečem, ko gre za optimizacija poslovnih procesov ampak večina jih ne prinese O od optimizacije.
Pač so imeli srečo in so si dovolj zgodaj zagotovili svoj vrtiček, kjer so od začetka vlekli velike denarje (bajte in to) sedaj pa imajo nekaj priklenjenih strank, ki jih cuzajo ravno toliko da lagodno živijo.

Imam tudi kolega, ki je dobro služil kot s.p. in one man band od leta 96 pa nekje 2005, ko je zaprl vrata in se zaposlil v bolj resnem podjetju.
Najprej je v Delphiju klepal razne utility aplikacije za precej ozko omejene naloge, ki so bile preslikava dokumentov/postopov iz papirnih časov, kasneje pa v PHP-ju spletne strani, ko je bil bum tega in je vsak s.p. želel imeti spletno stran.

Spet se mi ne zdi, da si tu rabil kako posebno idejo in tudi sam razvoj je bil na precej nizkem nivoju (je tud sam priznal) pa je vseeno mastno zaslužil ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

Mavrik ::

Malo driftate dol s topica in proti pizdenju čez državo. To nas moderatorje dela nesrečne.
The truth is rarely pure and never simple.

Invictus ::

shadeX je izjavil:


Kar hočem povedati. Danes se da uspet v IT stroki, ampak veliko manj možnosti imaš kot 15let nazaj. Tako da lahko se je hvaliti tistim ki ste danes stari 35+ in imate odskočno desko iz leta 95, ko še ljudje besede "računalnik" niso poznali.

Možnosti so enake. Ali misliš da vsi stari 35+ samo spimo na lovorikah? Se je treba non-stop izobraževat. Sam v povprečju na redim 3-4 certifikate na leto, da sploh lahko sledim in imam posel ... Plus še kaj zraven. Potem je pa treba še kaj delat in zaslužit.

Mladina pa misli da to kar pade iz neba, ali pa stric iz ozadja to zrihtal ...

Včasih je preprosto treba ugriznit v grenko pilulo, jo požreti in kaj narediti.

pegasus je izjavil:


Žalostno se mi zdi, da se hodi na fax samo zato, da imaš nad seboj neko prisilo, da se pa to in to moraš naučit, drugače ... In seveda za to, da dobiš papir, s katerim nekomu, ki te ne pozna in si ni pripravljen vzeti 5min zate, dokažeš, da naj bi "to in to" že moral znati.

Večina ljudi na faks, vsaj FRI, ne hodi zaradi papirja. Vsaj včasih ni. Je bilo to čisto nekaj normalnega da si si želel naučiti še kaj več. Poleg seveda študentskega življenja ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

tralala2 ::

shadeX je izjavil:

Kar hočem povedati. Danes se da uspet v IT stroki, ampak veliko manj možnosti imaš kot 15let nazaj. Tako da lahko se je hvaliti tistim ki ste danes stari 35+ in imate odskočno desko iz leta 95, ko še ljudje besede "računalnik" niso poznali.


Možnosti je enako. Pred 15 leti je bilo vse precej tezje sestaviti kot je danes, zato se lahko spravite delati bolj kompleksne stvari. Ampak za to pa ljudem manjka ravno toliko znanja kot ga je pred 15 leti manjkalo za bolj osnovne. In danes je veliko bolj preprosto gledati, kako je neka stvar preprosta samo takrat je še ni bilo, nekdo se jo je moral spomniti (aka "Po bitki je lahko biti general"). Seveda pa se danes vsi sanjajo kako bodo naredili kalkulator za android in obogateli. Moram reči, da v letu 2013 nisem videl enega inovativnega programa.

Sicer pa nehajte jamrat, pojdite ploščice polagat, boste bolje zasluzili.

pegasus je izjavil:

dokažeš, da naj bi "to in to" že moral znati.

Ta clovek mora biti pa precej hud idiot, da mu s tem papirjem karkoli dokažeš. Sploh ne v ITju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tralala2 ()

[D]emon ::

pegasus je izjavil:

nihče ne razume, da je lenoba gonilo napredka.


Haha, pa se res je--ce hoces problem enostavno resen ga daj v resevanje lenobi. :))

Drugace pa se nasplosno pojavlja hakeljc zacaranega kroga... brez izkusenj ni sluzbe, brez sluzbe ni izkusenj. (Programiranje v prostem casu sicer steje kot znanje in izkusnje, ne pa kot zadeva, ki ima pri vecini kadrovnikov (ki z glavo v lastni riti ne pocnejo nic) bore malo teze. Zal. Pa da ne boste mislili, da je IT edina stroka, kjer se pojavlja ta problem.)
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

ragezor ::

jype koliko so studentje placani na zemanti?

verjetno so razlicno glede na znanje ampak mene zanimajo zacetniki in napredni zacetniki

aja drugace pa je kul, ce gres na faks v kak laboratorij vprasat ce majo kak projekt na katerem bi sodeloval. ponavadi jih majo polno + ponavadi ti placajo 6 eur + ponavadi so open source zadeve tako da dobro zgleda na CVju

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ragezor ()

Roadkill ::

Boomerang je izjavil:

Verjamem, da današnja mladina že v osnovni šoli začne programirati in spremljati IT tehnologijo... taki se danes lahko pohvalijo, kaj vse so izdelali do študija. To popolnoma razumem, ker je posledica hitrega razvoja tehnologije. Ko je bila moja generacija v OŠ, je bilo malo drugače - interneta še sploh bilo ni, za programiranje pa so le redki vedeli. Tako da ne mi s takimi primerjavami.


Mindfuck. Ti hočeš povedat, da si star 40+ ?

Ali to, ali pa si delusional.
Ü

AndrejO ::

Roadkill je izjavil:

Boomerang je izjavil:

Verjamem, da današnja mladina že v osnovni šoli začne programirati in spremljati IT tehnologijo... taki se danes lahko pohvalijo, kaj vse so izdelali do študija. To popolnoma razumem, ker je posledica hitrega razvoja tehnologije. Ko je bila moja generacija v OŠ, je bilo malo drugače - interneta še sploh bilo ni, za programiranje pa so le redki vedeli. Tako da ne mi s takimi primerjavami.


Mindfuck. Ti hočeš povedat, da si star 40+ ?

Ali to, ali pa si delusional.

Nisem 40+, pa sem v osnovni šoli spoznaval osnove programiranja na Spectrum ZX. S celih 48kB pomnilnika. Internet je takrat obstajal samo nekje na nekih univerzah nekje izven mojega sveta. Da je obstajal sem lahko mnogo let kasneje prebral drugje.

Svet se spreminja in razvija. Včasih je bilo nekaj šteto za osnovo, danes pa je za osnovo šteto nekaj drugega. V bistvu se mi kar milo stori, ko gledam današnje začetnike v poslu. Njihova "podlaga" se dejansko začenja tam, do koder sem se jaz moral sam učiti 10 let, če ne več. Jih pogledam in si mislim, kaj bodo šele ti lahko dosegli v svojih življenjih, ko štartajo toliko bolj naprej od moje generacije.

In to je dejansko dobro. Svet je potreboval enega Einsteina, da je razvil teorijo relativnosti, ne potrebuje pa nadaljnih 100.000 einsteinov, da bo vsak ponovno razvil isto teorijo samo zato, da bo naredil nov model GPS navigacije. Človeštvo v povprečju napreduje samo zato, ker dobro uporablja zmožnost prenašanja že obstoječega znanja na vsako naslednjo generacijo. Šole, vključno s fakultetami, so pri tem procesu pomemben dejavnik, nikakor pa niso nujen ali zadosten dejavnik. Da se tudi drugače, vendar pa "drugače" ni nujno optimalno (iz vidika porabe časa in sredstev) ali primerno za večino.

Roadkill ::

AndrejO... lepo. Kaj ima to veze s topicom?

Kar sem hotel s prejšnjim postom povedat je, da je OP bedak.
Vpraša za nasvet, ko ga pa dobi je pa užaljen.
Pravi, da naj bomo ostali tiho, ker smo dobili službe šenkane preko vez in poznanstev.
Menda zna 100 stvari, pa še nobene ni naredil.
Pravi, da ni imel možnosti se zgodaj naučit programirat, ker ni bilo interneta, ko je bil v OŠ.

OP: Jaz nimam diplome in delam v ITju. Na firmi na katero sem prišel nisem poznal niti ene osebe. Šah mat.
Ü

ragezor ::

Tudi ce komaj na faksu zacnes programirat ni panike.

Seveda majo ljudje, ki se ze od otrostva igrajo s kompjutori in se zanimajo za te zadeve prednost, preprosto zato, ker so vec casa namenili zadevi. Ni pa nikakor nujno da so geniji ali inherentno boljsi od nekoga, ki je zacel programirati kasneje.

Na studentskem servisu je dosti oglasov ze vec mesecev gor. Naj te zavrnitve od takih firm ne demotivirajo. Oni preprosto ne zaposljujejo ampak majo oglas vseeno gor ce se mogoce pojavi kak tak, ki full obvlada ga vzamejo. Splaca se jim pac dolgorocno ribarit za takimi dobrimi kadri, ker nikogar ne rabijo nujno.

Potem imas take firme, ki dejansko rabijo ljudi in jemljejo tudi "navadne" programerje. Sam tle je spet problem, ker majo razlicne firme razlicne poglede na zaposlovanje. Nekatere iscejo znanje tocno dolocenega jezika in frameworka. To so ponavadi firme, ki delajo vec majhnih projektov. Take firme te bodo tudi zavrnile, razen ce jim pokazes da si dejansko delal ze v tem frameworku. Ampak recimo da si zacetnik in si razlicne frameworke malce povohal nisi pa ekspert bos na zalost moral malo dlje iskati eno tako firmo, ki ima urejeno zaposlovanje na ta nacin da dejansko uvedejo novince in jim ni panike, ce ne poznas vsega ker bos med uvajanjem spoznal. Glavno da pokazes neko zeljo do programiranja. To so ponavadi firme, ki razvijajo vecje in bolj kompleksne produkte, kjer je uvajanje nujno potrebno.

Zdaj tole zeljo do programiranja in do ucenja pokazes na vec nacinov. Najbolje je, da doma nekaj sprogramiras. Lahko je nekaj preprostega, ampak glavno da se vidi da dejansko znas programirati. Ce poznas koga izkusenejsega ti naj pregleda kodo in te opozori na slabe stvari, da potem popravis in se ne predstavljas z zanic kodo.
Drugace si lahko tudi pripravis seznam kul projektov, ki si jih zasledil na netu. Pol lahko reces da mas cilj enkrat v zivljenju narediti nekaj podobno kul in rabis zato izkusnje.

Ce ti firma poslje programerske naloge je kul. Ce jih znas resit jih znas, ce ne pac iscejo nekoga z vecjim znanjem.
Te naloge tudi dosti variirajo po tezavnosti. Videl sem ze naloge k so zgledale meni (ob tistem casu) res zajebane in bi moral kar konkretno studirati zadevscino, do takih osnovnih for zank nalogic, ki so jih me vprasali na intervjujih. Tukaj bi omenil, da mi programiranje na tablo na intervjuju ni posebej vsec. Tudi ce znas v osnovi resit nalogo te ocenijo na podlagi tega kako dobro jo resis. Tako da ne hitet in premisli za elegantno resitev. Al pa napisi resitev kot pac ti pade na pamet in potem reci, da nisi se konec in si vzami cas za olepsanje resitve.
Recimo mene so vprasali eno precej preprosto nalogo in sem jo resil s for zanko v pythonu. Kasneje ko sem prisel z intervjuja sem mel v glavi dosti bolj elegantno resitev z list comprehensionom in sem takoj vedel da sem zajebal. Torej vzami si cas in premisljuj o programiranju in ne o samem intervjuju.

Dalje, nauci se en jezik dobro in ciljaj na sluzbe s tistim jezikom. To, da se naucis jezika takoj je larifari. Naucis se sintakse, ampak ti rabis vedet tudi idiome in nekaj standard librarija, da se potem lahko zacnes uciti knjiznic, ki jih uporablja firma. Pa dobro je tudi znati tudi ozadje jezika ali kako bi se izrazil. Pac da res razumes jazik. Iz tega se ponavadi naucis tudi drobnarij o katerih ponavadi sploh ne razmisljas.
Recimo mene so enkrat vprasali:
izvedemo program
[x for x in range(10)]

Koliko je x?
Pravilen odgovor je odvisno katero verzijo pythona poganjas
tole sem tudi zajebal :)

Ampak ok, we live we learn.
Vec intervjujuv das skoz, vec stvari opazis na kaj moras biti pozoren in jih izpilis.

Nihce ti ne bo kar tako dal sluzbe. Potrebno bo nekaj truda.

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Mavrik ()

AndrejO ::

Roadkill je izjavil:

AndrejO... lepo. Kaj ima to veze s topicom?

Toliko kot tvoja izjava ob katero sem se obregnil.

Roadkill je izjavil:

Kar sem hotel s prejšnjim postom povedat je, da je OP bedak.
Vpraša za nasvet, ko ga pa dobi je pa užaljen.
Pravi, da naj bomo ostali tiho, ker smo dobili službe šenkane preko vez in poznanstev.

Kjerkoli sem do sedaj delal, sem prišel poleg po "vezah in poznanstvih". V življenju sem do sedaj spisal 1 CV. Še za tega sem bil povabljen, da naj ga spišem.

Roadkill je izjavil:

Menda zna 100 stvari, pa še nobene ni naredil.

Vse zaposlitve, ki sem jih dobil, sem dobil na podlagi tega, da je nekdo že zaposlen poznal mene in poznal delo, ki ni imelo svojega "para rok". Pri temu ni bilo vedno v igro to, kakšne izdelke lahko javno pokažem, temveč tudi to, kar sem počel sam, za svojo dušo, v prostem času.

Roadkill je izjavil:

Pravi, da ni imel možnosti se zgodaj naučit programirat, ker ni bilo interneta, ko je bil v OŠ.

Strinjam se, da je stokanje odvečno in predvsem neproduktivno. Objokovanje preteklosti ne pomaga za izboljšanje sedanjosti.

Ne moreš pa kar tako odmisliti stvari, ki so lahko resnične. Recimo 10 let nazaj (24 let na koncu faksa, minus 10 let je 14 let, kar je začetek srednje šole), dostop do interneta za učence v osnovni šoli ni bil samoumeven.

Drugo pa je, koliko je to pomemben dejavnik. Sam ne morem reči, kako pomembno je, da se je nekdo naučil programirati že v OŠ. Morda je, morda ni, odgovor je za OP-a dejansko nepomemben. Pomembneje je, kaj storiti tukaj in sedaj, da bo svoj položaj izboljšal.

Roadkill je izjavil:

OP: Jaz nimam diplome in delam v ITju. Na firmi na katero sem prišel nisem poznal niti ene osebe. Šah mat.

Jaz moram diplomo še spisati in delam v IT-ju. Na vse firme na katere sem prišel do sedaj, sem prišel brez pošiljanja prošenj.

Pat.

PrihajaNodi ::

Vse zaposlitve, ki sem jih dobil, sem dobil na podlagi tega, da je nekdo že zaposlen poznal mene in poznal delo, ki ni imelo svojega "para rok". Pri temu ni bilo vedno v igro to, kakšne izdelke lahko javno pokažem, temveč tudi to, kar sem počel sam, za svojo dušo, v prostem času.


Edini, ki prizna kako zadeva poteka. Sam sem enakega mnenja, če poznam osebo, ki se mi zdi zanesljiva in učljiva, bi jo brez problema zaposlil.

pegasus ::

Roadkill je izjavil:

OP: Jaz nimam diplome in delam v ITju. Na firmi na katero sem prišel nisem poznal niti ene osebe. Šah mat.
Me too. Začel sem tako, da sem v glavo dobil en cajtng z oglasom za linux delo. Nanj sem se javil in bil izbran. Potem sem šele začel spoznavat ljudi in ugotavljat, kdo je kdo ...

Roadkill ::

PrihajaNodi je izjavil:

Vse zaposlitve, ki sem jih dobil, sem dobil na podlagi tega, da je nekdo že zaposlen poznal mene in poznal delo, ki ni imelo svojega "para rok". Pri temu ni bilo vedno v igro to, kakšne izdelke lahko javno pokažem, temveč tudi to, kar sem počel sam, za svojo dušo, v prostem času.


Edini, ki prizna kako zadeva poteka. Sam sem enakega mnenja, če poznam osebo, ki se mi zdi zanesljiva in učljiva, bi jo brez problema zaposlil.


Eno je, če te nekdo samo pozna zato, ker pozna tvoje starše, je svoj sosed, sošolec ali stric.

Drugo je pa, če te veliko ljudi pozna preko tvojega dela, ker si aktiven član neke skupnosti. Morda sploh ne vejo kako se pišeš, vejo pa, da rad programiraš in da obvladaš python.

Prvo je tisto o čemer joka polovica tega topica, češ da nič ne morejo, ker niso v sorodu z ITjevci.
Drugo je pa tisto, ker druga polovica razlaga OPu, da bi lahko počel že zadnjih 10let. Pa tudi če ni, naj to začne počet čim prej.
Ü

Invictus ::

AndrejO je izjavil:

[
Kjerkoli sem do sedaj delal, sem prišel poleg po "vezah in poznanstvih". V življenju sem do sedaj spisal 1 CV. Še za tega sem bil povabljen, da naj ga spišem.

Pol pa ni čudno da ne znaš najti službe na trgu in da ti je linkedin brez zveze.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

AndrejO ::

Invictus je izjavil:

AndrejO je izjavil:

[
Kjerkoli sem do sedaj delal, sem prišel poleg po "vezah in poznanstvih". V življenju sem do sedaj spisal 1 CV. Še za tega sem bil povabljen, da naj ga spišem.

Pol pa ni čudno da ne znaš najti službe na trgu in da ti je linkedin brez zveze.

Kaj čem. Nisem popoln in moja LinkedIn stran je popolnoma b.v. Še dobro, da nisem pristal na kakšnem zavodu, kjer bi bil kvalificiran edino za kurirja ali voznika taksija.

:p

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

lobo_feroz ::

Recimo mene so enkrat vprasali:
izvedemo program
[x for x in range(10)]

Koliko je x?


Mogoče so te pa hoteli dobit na finto. Če bi povedal pravilno in mimogrede dodal, da vrednost spremenljivke, ki ostane po list comprehension-u uporabljaš v praksi, sigurno ne bi dobil službe. ;)
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Future proof: fakulteta ali samoizobrazevanje? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13625518 (22735) AndrejO
»

Kako priti iz nič čim hitreje do službe v IT industriji? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6318755 (15883) vostok_1
»

Kako preživeti FERI ob življenju s punco (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
519050 (6120) Datadog
»

FRI in zaposlitev (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8018426 (16506) detroit

Več podobnih tem