» »

Davčna olajšava - član družine

Davčna olajšava - član družine

harmony ::

Do sedaj nisem še nikoli imel nikogar v davčni olajšavi, zato sprašujem...Žena je bila v letu 2013 na zavodu za zaposlovanje od januarja do marca, potem pa ni bila več zaposlena, niti je prejemala kakšne prihodke.

Bila je zavarovana preko mene ( v firmi kjer sem delal).

A bi moral kaj posebno izpoljnjevati, saj je bila skozi leto vzdrževan član in brez prihodkov?

kreki ::

Zavarovana že ali si jo uveljavljal med letom kot družinskega člana je pa druga.
Do 31.1.2014 imaš čas da pošlješ na durs podatke vzdrževanega člana, drugače boš moral narediti ugovor ko dobiš dohodnino.
Priklopljen na šštrom.

harmony ::

Ne med letom nisem nič uveljavljal.

Kaj točno moram poslati? Izpolniti kakšen obrazec?

Invictus ::

Preko eDavkov lahko vse urediš.

Prijaviš ženo kot vzdrževanega družinskega člana.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

harmony ::

Doh-Odm Napoved za odmero dohodnine izberi
Doh-Ugo Ugovor zoper informativni izračun dohodnine izberi
Doh-Vdc Vloga za uveljavljanje posebne olajšave za vzdrževane družinske člane pri informativnem izračunu dohodnine izberi
Doh-Don Zahteva za namenitev dela dohodnine za donacije izberi
Doh-KDVP Napoved za odmero dohodnine od dobička od odsvojitve vrednostnih papirjev in drugih deležev ter investicijskih kuponov izberi
Doh-DHO Napoved za odmero dohodnine od obresti na denarne depozite pri bankah in hranilnicah ustanovljenih v Sloveniji ter v drugih državah članicah EU izberi
Doh-Prem Napoved za odmero dohodnine od dohodka iz oddajanja premoženja v najem izberi
Doh-Div Napoved za odmero dohodnine od dividend izberi
Doh-Obr Napoved za odmero dohodnine od obresti izberi
Doh-Zap1 Napoved za odmero akontacije dohodnine od dohodka iz zaposlitve (dohodki iz delovnega razmerja, pokojnine) izberi
Doh-Zap2 Napoved za odmero akontacije dohodnine od dohodka iz zaposlitve izberi
Doh-Zap3 Napoved za odmero akontacije dohodnine od dohodka iz zaposlitve (dohodek iz drugega pogodbenega razmerja) za rezidente izberi
Doh-Dru Napoved za odmero akontacije dohodnine od drugih dohodkov izberi
Doh-OdlKap Priglasitev uveljavljanja odloga ugotavljanja davčne obveznosti pri podaritvi kapitala zavezančevemu zakoncu ali otroku

Kateri obrazec je potrebno izbrati?

Tega?
Vloga za uveljavljanje posebne olajšave za vzdrževane družinske člane pri informativnem izračunu dohodnine

To je neka posebna olajsava?

Vlogo za uveljavljanje posebne olajšave za vzdrževane družinske člane pri informativnem izračunu dohodnine vložijo le zavezanci, ki med letom pri izračunu akontacije dohodnine (od dohodka iz delovnega razmerja, pokojnine ali drugega dohodka) niso uveljavljali posebne olajšave za vzdrževane družinske člane in zavezanci, ki želijo te podatke spremeniti.

Je to moj primer?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: harmony ()

St235 ::

ja, to je to. Če nisis uvlejavljal do sedaj moraš izpolnit ta obrazec.

Ko boš dobil odmero dohodnine pa preveri, če so upoštevali ženo ali ne. Če niso boš moral takrat vložiti Doh-Ugo Ugovor zoper informativni izračun dohodnine.

harmony ::

Nisem se oddal vloge, ker imam se eno vprasanje. Pod mesec od - do napisem torej od marca - avgust, namrec jan, feb, marec je zena dobivala z zavoda nadomestilo.

Z zacetkom sept sem zacel delati v tujini. V sloveniji sem z koncem avgusta tudi prenehal biti davcni rezident.

A je narobe, ce dam kar od januarja do avgusta?

St235 ::

ja, če daš od januarja do avgusta je narobe, ker takrat ni bila vzdrževan družinski član in jo za tiste tri mesece ne moreš upoštevat kot olajšavo.

harmony ::

Ok, hvala. Torej mar-avg ali apr-sept? Ce dam od marca bi razumel od zacetka marca, ce pa dam april pa od zacetka aprila? Ali spet kaj narobe razumem. Rad bi to pravilno izpolnil in se tega resil.

St235 ::

točno bodo tudi na DURS preverili. Ti daj tisti mesec ko se je stanje spremenilo. Načeloma mar - aug pomeni od začetka marca do konca avgusta.

harmony ::

Okej. Bom potem dal april-avgust. Torej zacetek aprila do konca avgusta.

harmony ::

Sedaj malo razmišljam in berem.

Torej letna posebna olajšava v everih za leto 2013 je 2.436,92€ oziroma mesečno 203,08€

Žena je dobila 628,88€ bruto tri mesece kar pomeni 1.886,64€ bruto v treh mesecih.

Če računam od jan-avgust je to polnih 8 mesecev, saj sva z 31.8.2013 prenehala biti davčna rezidenta Slovenije.

Torej 8mesecev x 203,08€ mesečno = 1.624,64€ posebna davčna olajšava za teh 8 mesecev.

Razlika:
Njen prihodek z zavoda 1.886,64€ - posebna davčna olajšava 1.624,64€ = 262€ preveč dobila v letu 2013 glede na teh 8 mesecev.

Ali prav razmišljam in je dejansko ne morem sploh uveljaviti kod VDČ za leto 2013?

stb ::

Vzdrževanje družinskega člana je davčna olajšava za tvoj (in ne njen) dohodek.

Ne vem, če ima dohodek od zavoda kakšne specifike, ampak če se to upošteva enako kot dohodek iz zaposlitve in je sproti plačana tudi akontacija dohodnine bi pa morala dobiti vrnjen del preplačane dohodnine do splošne olajšave (sorazmeren del, kolikor časa je bila davčni rezident).

telexdell ::

Pri napovedi bodi pozoren, kdaj je žena dobila zadnje nakazilo na transakcijski račun. Če ga je dobila npr. 8. aprila in boš prijavil 4...12 potem bo DURS dohodek za april štel kot lastna sredstva in za toliko zmanjšal olajšavo.
Če je žena dobila manj kot tam 3000€ nadomestila je možno, da ji DURS ne bo izdal odločbe o dohodnini. Ker je plačevala akontacijo jo mora v tem primeru do konca junija vložiti sama, da bo dobila povrnjeno vplačano akontacijo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

harmony ::

Dobila je 15.aprila zadnje nakazilo za marec. Torej maj-avgust prijavim ocitno.

harmony ::

Eh sedaj vsak drugače pove. Danes je kolega poklical na DURS in vprašal za moj primer.

Za ženo so rekli da vpišem april-avgust.

Zame so rekli da vpišem jan-avgust.

Ni mi jasno to od - do, ko vpisuješ davčno rezidenstvo. Kako sem lahko bil davčni rezident do avgusta mi ni jasno, če pa sem z 31.8.2013 prekinil rezidenstvo. Torej po logičnem sklepanju sem bil davčni rezident do septembra.

Ko npr. dam v testnem izračunu do avgusta moram kar lepo vsoto denarja doplačati, če pa dam do septembra, pa dobim vrnjeno.

St235 ::

pri uporabi formulacije od januarja do avgusta se razume vključno z avgustom.

shadeX ::

Eno kratko vprašanje.

Ali lahko starši uveljavljajo davčno olajšavo za brata, ki sicer ne dela in ni niti na zavodu ali socialni? (Živi pa pri nas)

St235 ::

v kolikor izpolnjuje pogoje za vzdrževanega družinskega člana potem lahko.

harmony ::

St235 je izjavil:

pri uporabi formulacije od januarja do avgusta se razume vključno z avgustom.

Hvala. Tvoj odgovor sem tudi cakal.

Le kaj bi brez tebe na forumu.

Seveda tudi drugim se zahvaljujem, ampak Lakotnik je le Lakotnik ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dohodnina (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
31448535 (1249) Kanban
»

Dohodnina 2018 - plačilo?

Oddelek: Loža
435348 (3570) XLapse
»

Dohodnina / vzdrževani družinski člani

Oddelek: Loža
346577 (4216) harvey
»

Dohodnina

Oddelek: Loža
51254 (1156) Kleemen
»

Letosnja dohodnina - izplonili? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11011131 (8302) kekz

Več podobnih tem