» »

Matematika limite - pomoč

Matematika limite - pomoč

giaro ::

Rabim pomoč pri naslednjih 2 nalogah :


Nikakor in nikakor ne morem prit do pravilne rešitve, zato bi bil za pomoč zelo hvaležen :)

Flea ::

Zdaj, nisem nikakor preprican ali karkoli v svoj nacin resevanja, ampak morda pa je pravilno ali se ti pa porodi ideja:

a: cos2x razstavis po pravilu -> cos?x-sin?x, sin?x spremenis v kosinus...

b: Rezultat je ena? Ce ja, bom napisal kako sem reseval, drugace imam verjetno popolnoma narobe..

giaro ::

cos2x = cos^2x + sin^2x

Rezultat pri a.)3/2 b.)e^2

edit: to sem že vse sprobaval na veliko načinov.. pa nikakor ne morem dobiti tako, kot je rešitev :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: giaro ()

drola ::

cos2x = cos^2x + sin^2x


To ni res.
https://drola.si

lebdim ::

prva limita je tipa [0/0], zato uporabiš L'Hospitalovo pravilo, kar pomeni, da lahko odvajaš števec in imenovalec in tako dobiš

lim (sin(x) - 2*sin(2x)) / 2x = [0/0] = še enkrat odvajaš =

= lim (cos(x) + 2*cos(2x))/2 = 3/2

lebdim ::

druga limita pa je nekako tipa 1^inf, kar je predpogoj za limito oblike e ; se pravi, za limito tipa e mora biti nekako tip limite 1 na neskončno (inf = infinity oz. neskončnost po slovensko)

pri drugi pa moraš dobiti obliko limito e: lim (x -> inf) (1 + (1/n))n oz. (1 + (1/nekaj))(nekaj)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

Math Freak ::

@ lebdim

Sm mislu da ne maraš L'Hospitala =p

odvod od cos(x) = -sin(x)

Zgodovina sprememb…

lebdim ::

tole kodo: \lim_{x\rightarrow \infty}(\frac{x^2+1}{x^2-1})^{x^2-1} = \lim_{x\rightarrow \infty}(\frac{x^2-1+2}{x^2-1}{})^{x^2-1} = \lim_{x\rightarrow \infty}(1+\frac{2}{x^2-1})^{x^2-1} = \\ \lim_{x\rightarrow \infty}(1+\frac{1}{\frac{x^2-1}{2}})^{x^2-1} = [ [\lim_{x \rightarrow \infty}(1+\frac{1}{\frac{x^2-1}{2}})]^{\frac{x^2-1}{2}\cdot \frac{2}{x^2-1} \cdot {x^2-1}} = e^2

prilepi semle

@Math Freak, hahahahaha ne vem, zakaj ga ne bi maral :D ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

lebdim ::

zmotil sem se pri L.Hosp pravilu:

pri prvem odvajanju pride: (2*sin(2x) - sin(x)) / (2x) = (0 / 0) = še enkrat odvod =
= (4*cos(2x) - cos(x)) / 2 = 3 / 2

giaro ::

drola je izjavil:

cos2x = cos^2x + sin^2x


To ni res.


- namesto + :) moja napaka.

@lebdim hvala ;)

edit: jao pri a.) sem delal tako samo sem pozabil poleg cos se 2x odvajat.. eh :) hvala še 1x

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: giaro ()

lebdim ::

@giaro, ni za kaj ...

opozoril bi te pa še na to:
-> če imaš limito tipa [0 / 0] ali [inf / inf] lahko vedno uporabiš L'Hospitalovo pravilo, ki pove, da lahko izračunaš limito tako, da odvajaš števec in imenovalec ... če je po prvem odvajanju znova [0/0], enostavno nadaljuješ z odvajanjem, dokler ne dobiš limite, ki jo lahko izračunaš ...

-> če imaš limito tipa [1inf], takrat pa veš, da bo limita oblike e ...

giaro ::

aha to za prvo sem vedel.. za druge pa ne.. super ;)

P=LN ::

rešitev za drugo:


Mislim, da bi mogl bit prav

lebdim ::

@giaro,

tukaj imaš nekaj primerov kolokvijev in izpitov iz predmeta ANALIZA 1, kamor tele limite spadajo ...

giaro ::

odlično, hvala obema!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: giaro ()

giaro ::

imam še eno vprašanje pri b.) kak se dobi tista ^2 pri predzadnjem koraku?

edit; ok ze vem :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: giaro ()

lebdim ::

@giaro,
na tisti spletni strani imaš zbirko vseh kolokvijev in izpitov od let 2000/2001 do 2008/2009. snov analize 1 vsebuje predvsem limite, odvode, realne funkcije, integrali, ... tako da lahko malo vadiš ...

giaro ::

Hvala za to.. škoda, da ni rešitev, da bi pol vedel če sem dobro rešil :)

lebdim ::

ja, na žalost res ni rešitev, rešitve so zgolj za leto 2008/2009 ...

rešitev 2. kolokvija

rešitev 3. kolokvija

rešitev 4. kolokvija

ta spletna stran je bila namenjena bolj temu, da si videl, kakšni primeri so izpitov in kolokvijev ...
če ti pa kakšna naloga ne gre, pa lahko mirno tukaj vprašaš...

lebdim ::

sicer je pa tale spletna stran namenjena analizi funkcije z eno spremenljivko ... lahko vstavljaš funkcije, kakršnekoli ... to orodje računa limite, odvode, integrale, tako da lahko tukaj na nek način preveriš pravilnost tvojega rezultata pri nalogi ...

edino za lepši izpis uporabi možnost izpisa TeX koda in jo kopiraj v tisti zgornji editor, ki sem ga v enem postu nalepil ...

lebdim ::

@giaro,

pa ti je tista spletna stran s kolokviji in izpiti kaj pomagala? si rešil že kakšen izpit oz. kolokvij?

giaro ::

naslednji teden imamo. sicer pa valda, da pomaga.. več nalog narediš bolj znaš :))

lebdim ::

super, če kakšne naloge iz izpitov in kolokvijev ne boš znal rešiti, kar vprašaj - lahko tukaj, ali pa na ZS ...

giaro ::

vredu, hvala.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Matematika - FMF (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8710017 (7750) sherman
»

Matematika, again :)

Oddelek: Šola
132336 (1790) tinkatinca
»

logaritem ...

Oddelek: Šola
91242 (972) McHusch
»

Limita funkcije

Oddelek: Šola
113033 (2259) IceCold
»

Limitiranje

Oddelek: Znanost in tehnologija
312995 (2185) CHAOS

Več podobnih tem