» »

JEK 2

JEK 2

Temo vidijo: vsi
««
89 / 121
»»

DamijanD ::

Bo tole res končano do 2030 ? Wyoming-TerraPower
https://www.gatesnotes.com/Wyoming-Terr...

cvalsr ::


- Vetrne - 2 GW inštalirane moči za 3 miliajrde €
- Sonce - 2,5 GW inštalirane moči za 3 miliajrde €

Prav občudujem tako 'pametne' ljudi...
...ki ne vedo, da jedrska dela ~8000 ur letno na nazivni moči, solarna pa preračunano ~1000 ur. Vetrna v Sloveniji niti toliko.
Torej rabiš inštalirati osemkratnik tvojih številk: 16 GW za 24 "miliajrd" evrčkov !!
Poleg tega rabiš shranjevalnike / baterije? za ta osemkratnik!
Pa omrežje za ta osemkratnik!
Očitno neumnost in nerazgledanost nikogar ne ovira pri tumbanju bedarij tule.

J.McLane ::

Jaz pa prav občudujem ljudi da pridejo do takih zaključkov, funkcionalna nepismenost? Preberi moj prispevek še enkrat lepo počasi, nikjer nisem trdil da je to kakršen koli nadomestek energije iz jedrske, ali da bi to kakorkoli pokrivalo baseload... Podal sem zgolj oceno kaj dobiš iz OVE za 8 milijard, in jasno je da ne dobiš toliko kot iz jedrske, če te ta res stane "samo" 8 milijard.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

feryz ::

Saj smo prebrali.
Takrat, ko jo najbolj rabiš, jo lahko shraniš za celih 11 ur.
Škoda le, ker je takrat tudi noč daljša kot 11 ur.

Večmesečne oblak sem nalašč izpustil.

mertseger ::

kow je izjavil:

Tnx. Verjetno si mislil 6MW :)

Mimogrede, sem naletel na zanimiv dokument:

https://www.eles.si/Portals/0/xBlog/upl...


Ja seveda lekimi M ne mali, tak ne obstaja :)).

Dokument razvoja je zanimiv za branje, ga večkrat berem sploh zvečer da laže zaspim :D

ViperR ::

feryz je izjavil:

Saj smo prebrali.
Takrat, ko jo najbolj rabiš, jo lahko shraniš za celih 11 ur.
Škoda le, ker je takrat tudi noč daljša kot 11 ur.

Večmesečne oblak sem nalašč izpustil.


Mislim, da močno podcenjuješ tehnološki napredek, ki ga bomo doživeli v naslednjoh 25 letih.

Also, tudi če zgradimo JEK2 bomo še vedno potrebovali vse zgoraj našteto.

sbawe64 ::

https://www.mojedelo.com/sodelavec-za-m...
Sodelavec za male modularne reaktorje

Področje dela:
Sodeloval bo v ekipi inženirjev, ki spremljajo in razvijajo program uporabe naprednih jedrskih tehnologij, s poudarkom na tehnologiji malih in srednjih modularnih reaktorjev (SMR). Aktivno bo sodeloval pri razvoju uporabe jedrske tehnologije v Sloveniji in preučeval možnosti implementacije napredne jedrske tehnologije v elektro energetski sistem Slovenije. Prav tako bo sodeloval pri pripravi in izvedbi projektov, pripravljal tehnično in projektno dokumentacijo, aktivno sodeloval pri reševanju specifičnih tehničnih izzivov, spremljal tehnološki in znanstveni razvoj s področja jedrske energetike, ipd.
2020 is new 1984
Corona World order

SambaShare ::

J.McLane je izjavil:

Jaz pa prav občudujem ljudi da pridejo do takih zaključkov, funkcionalna nepismenost? Preberi moj prispevek še enkrat lepo počasi, nikjer nisem trdil da je to kakršen koli nadomestek energije iz jedrske, ali da bi to kakorkoli pokrivalo baseload... Podal sem zgolj oceno kaj dobiš iz OVE za 8 milijard, in jasno je da ne dobiš toliko kot iz jedrske, če te ta res stane "samo" 8 milijard.


In falil si za faktor 6.

cvalsr ::

Ja seveda lekimi M ne mali, tak ne obstaja :)).

Lekimi? Aja, to je najbrž po grško 'veliki'?
Čudo neviđeno - ne boš verjel - obstaja tudi mali 'm'. V kratici mW pač pomeni milivate.
:))
Hvala, lepo se zabavam.

mertseger ::

cvalsr je izjavil:

Ja seveda lekimi M ne mali, tak ne obstaja :)).

Lekimi? Aja, to je najbrž po grško 'veliki'?
Čudo neviđeno - ne boš verjel - obstaja tudi mali 'm'. V kratici mW pač pomeni milivate.
:))
Hvala, lepo se zabavam.


:)) Hvala za razlago, samo si enih 30 let prepozen. Ko tipkaš na telefonu kdaj kakšna črka ni ravno tisto kar si mislil napisat.

Sc0ut ::

Ko direktor banke propagira JEK 2, pol veš da je kriza z energijo.

Sc0ut je izjavil:

Ko direktor banke propagira JEK 2, pol veš da je kriza z energijo.


https://www.zurnal24.si/slovenija/sef-n...
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sc0ut ()

MrStein ::

Rogla je primer uspeha?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

cvalsr ::

Hvala za razlago, samo si enih 30 let prepozen. Ko tipkaš na telefonu kdaj kakšna črka ni ravno tisto kar si mislil napisat.

Ja. Zato je treba pred pritiskom 'pošlji' še enkrat čisto počasi prebrati. In popravljati - jaz pogosto več časa porabim za popravljanje kot prvotno pisanje.
:))

fulk ::

Nočem več slišat neukih OVE tepcev, ki nam prodajajo Wpp.
Kdor ne razume, naj gre na recimo na kak javno dostopni portal za SE (solar edge je recimo popularen zadnje čase) in integrira dnevno krivuljo neke povprečne SE.
Nato se zjokajte ko izveste, koliko so vas prodajalci nategnili.
Peak power je zgolj marketinško uporabna cifra, v resnici ti ne pove veliko o uporabnosti te SE.
Ko pa ti prodajajo nuklearko, lahko računaš, da bo ta res dosegala deklarirano moč, večji del leta, kontinuirano.

Kako to ni nobenemu OVE mongoloidu jasno???

feryz ::

Mene niso nič nategnili. Odkar SE dela, je položnica celo manjša, kot so mi rekli da bo.
To je pa tudi edini cilj teh OVE. Da imaš štrom skoraj zastonj. In se lahko norca iz njega delaš, medtem ko te mediji bombardirajo z grožnjami v zvezi z njim. Dokler bo tako je ok, potem bo pa kako drugače.

fulk ::

Ja ok. Dokler omrežje kompenzira za manjko.
Daj v računico recimo baterije in vse skupaj pade v vodo. Ne samo, da je ROI obupen, vrjetno za denar, ki bi ga bil pripravljen dat, bi dobil poddimenzionirano zadevo in bi moral žrtvovati precej udobja.
SE trenutno laufa zgolj na hype-u. Tehnologija je še vedno komaj kaj več zmogljiva kot za nišne off-grid sisteme.
Ko ti bodo prodajali energijo iz vodikove zaloge pa bo pekla glava.

Saj ne rečem, kdor je izkoristu trenutno priložnost, se mu pač nekaj pozna. Ampak to ni sistemska rešitev, to je zgolj oportuniteta, ki bo minila.

starfotr ::

https://pvoutput.org/outputs.jsp

Tole je eden izmed portalov z elektrarnami po svetu.

pegasus ::

Včeraj sem zasledil https://salgenx.com/ - tekoča baterija na osnovi slane vode. Ceneje verjetno ne gre :D
Pa še toploto se da shranjevat vanje in služijo kot zalogovnik za toplotne črpalke ... win-win.

fulk ::

Sem ravno šelel napisti v oni temi, pa bom tu.

Jaz bom vrjetno glasoval priti JEK2.
Že res, da je jedrska tehnologija tehnično gledano daleč najboljši vir energije za srednjeročno človeštvo.
Bojim se, da JEK2 bo zgolj podaljševal trenutni status quo in homo-genizacijo družbe.

OVE bi po drugi strani povzročili energetski kolaps in povrnitev družbe k nečemu bolj naravnemu. Morda bi kaka hormonska tovarna ugasnila zaradi velikih stroškov. Kolesarit dolge relacije z odprto rano v mednožju pa bi tudi najbrž marsikoga odvrnilo od napačne odločitve.

Glede na trenutno razpoloženost v sloveniji, bo izid referenduma izredno tesen, kar pomeni, da bo vsak glas štel.
Torej vsi boomerji in genX-erji, ki boste želeli še naprej laufati vaš Tesla model 3 življenski slog, boste primorani me upoštevati, ker vas bom zaradi naštetega držal za energetska jajca.
Uvoz nuklearne energije iz sosedov pa ne bo nikoli poceni. Lahko se sicer izselite v kako vam bolj progresivno državo, ampak imam občutek, da se boste v doglednem času želeli vrniti nazaj.

:D

Tko da pegasus. Imaš moj blagoslov. Morske baterije, veternice na Triglav, panele čez polja krompirja. Gremo!

fikus_ ::

Pegasus, si že vložil v delnice salgenx? Zadeva se sliši še bolje kot z marmelado namazan kruh.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Lonsarg ::

fulk je izjavil:

OVE bi po drugi strani povzročili energetski kolaps in povrnitev družbe k nečemu bolj naravnemu. Morda bi kaka hormonska tovarna ugasnila zaradi velikih stroškov.
Nobenega realnega efekta k "manj potratnosti družbe" ne bo v primeru dražje energije, če pa imamo itak svetovni trg in se bodo pač energetsko potratna zadeve selile ven, oziroma se že.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

fulk ::

Kaj pa vem. Vse naše naprave portebujejo energijo. Z dražjo energijo jih bomo manj laufali.
Naša kupna moč bo manjša, zato tranny operacije ter potrebni farmacevtski pripravki bodo težje dosegljivi in posledično bomo imeli manj degenerirancev. Tajski ladyboysi so posledica tujega turizma in mednarodne trgovine ter seveda ugodnejšega genskega izhodišča.
V splošnem velja, da v revnejših državah je manj teh, vsj javno.

Kar se mene tiče, je to vredno žrtvovanja. Če bom moral po mrazu in dežju kolesarit pa naj bo. Ker če bo meni težko, bo fantom s 12cm zarezo v mednožju še težje.

Uvolerino ::

Ali prihodnost jedrske energije (JEK 2) finančno sploh mogoča?
V časniku Delo je mag. Zoran Kus zapisal nekaj podatkov, ki kažejo, da izgradnja JEK2 verjetno ne bo mogoča.

V nadaljevanju sta izpostavljena dva ključna faktorja, denar in čas izgradnje. Zanimivo je tudi to, da v kolikor zgradimo 1000 MW potrebujemo 300 MW rezervo, npr. plinsko elektrarno.

📸Glavna poudarka v članku:
⚠️💶Stroški projekta Jek 2 bi presegli 17 milijard evrov
⚠️⏰ izgradnja jedrskega bloka od začetka načrtovanja do izgradnje 17 - 22 let

Citirano iz članka:
☢️…"Na osnovi Lazardove analize bi za 1200-megavatni (MW) jedrski reaktor (model AP1000, Westinghouse, ZDA, ki ga državno podjetje Gen energija, nosilec jedrskega programa v Sloveniji, že vrsto let navaja kot prvo izbiro za Jek 2) bili povprečni skupni stroški kapitala 11 milijard evrov. Celotni stroški projekta (vključno z obratovalnimi, zunanjimi, external costs, in ostalimi stroški ter stroški razgradnje Jek 2, a brez stroškov geološkega skladiščenja visokoradioaktivnih odpadkov) bi znašali ! 19 milijard evrov ! (povprečni skupni stroški kapitala predstavljajo od 60 do 70 odstotkov celotnih stroškov projekta)."

☢️…"Jedrska opcija bi za Slovenijo kot majhno državo pomenila enormno tveganje naslonitve na zgolj en velik energetski vir. Zaradi velikosti stroškov, fiskalnega pravila EU, pritiska na javna sredstva, državna poroštva in kreditno sposobnost države (in drugo) bi odločitev lahko vodila tudi v potencialni "finančni zlom" države."

☢️…"Po strokovnih analizah je v Evropi in ZDA v zadnjih dvajsetih letih časovno obdobje od planiranja do začetka delovanja novega jedrskega reaktorja 17 do 22 let. Krajše obdobje (približno 10 let) je zgolj na Kitajskem in v Rusiji (predvsem zaradi serijske gradnje jedrskih reaktorjev zgolj na domačem terenu). Za velike vetrne in sončne elektrarne je povprečno časovno obdobje 2 do 5 let, za strešne sončne panele 6 mesecev, za geotermalno tehnologijo 3 do 6 let, za velike hidroelektrarne pa 8 do 16 let..."

Kaj to pomeni za Nacionalni energetski program? Po kateri poti bomo šli naprej?
Bomo izbrali stoodstotno uporabo obnovljivih virov energije (OVE), kateremu danes sledi tudi vrsta držav EU, kot so Avstrija, Danska, Irska, Luksemburg, Španija, Nemčija. To sta scenarija z uporabo predvsem sonca in vetra, v kombinaciji s hidro, z geotermalno energijo in drugimi, toda z različnim deležem posameznih OVE.

Uporaba vodika v družbi v katerega bo EU namenila 36 mrd EUR do leta 2027 bo zagotovo zanimiva na vseh področjih, a zato potrebujemo vire električne energije.
Ne pozabimo, da se je zaradi nekaj "rib" izgradnje HE Mokric premaknila za najmanj dve leti.
Čas gre naprej....?

Vir do članka:
https://www.delo.si/sobotna-priloga/jed...

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: A. Smith ()

cvalsr ::

Sem prebral do polovice, zdaj si moram malo odpočiti, ne zmorem v enem kosu.
Toliko slaboumnosti, neresnic, polresnic zanemarjanja nasprotnih argumentov itd, kot si jih je privoščil tale "magister" Kus, "poznavalec podnebne in trajnostne krize", težko še kje vidiš na treh straneh časopisa. Z levo roko razmetava milijarde in leta, kot da igra monopoli in vsaka trditev je sevada sveta resnica.
Za tako pristransko govno plačujem naročnino? Je "magister" magistriral na FDV ali v kleti na Trstenjakovi?
Žerdin!?! (urednik Sobotne priloge)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cvalsr ()

Uvolerino ::

Za razliko od tebe ima on dejanske argumente, ti imaš pa ad hominem logical fallacy (napadaš osebo, ne pa njegovih argumentov).

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: A. Smith ()

A. Smith ::

"Inženirček" je spet med nami ;((

17 milijard bomo imeli stroškov samo, če se bodo zeleni kmeri infiltrirali v projekt in ga skušali sabotirati.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Uvolerino ::

Ne. 17 milijard so stroški povsod v tujini za take projekte. Pri nas bo KVEČJEMU še dražje, ne pozabi, teš6 smo preplačali točno za 2 krat (iz 700 milijonov evrov kot je bila prvotna pogodba, na 1,4 milijarde evrov). Pa ne samo teš6, tudi avtocestni križ smo za 5x preplačali. Pri nas se vse preplača, to je že standardna praksa, zato ker vsi kradejo ko srake. Pa tudi če se zgodi čudež in ne bi noben kradel je 17 milijard finančna katastrofa za slovenijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Uvolerino ()

DamijanD ::

Kako povsod, če so Finci svojo naredili za ~11mrd ?

trancer01 ::

Tudi 17 milijard za NEK2 je drobiž v primerjavi z alternativno "zeleno" energijo.>:D

cvalsr ::

Pri nas se vse preplača, to je že standardna praksa, zato ker vsi kradejo ko srake.

Ja, na žalost.
Seveda pa v primeru 'alternativnih' sončnih in vetrnih ne bo nihče kradel, zato bodo napol zastonj ali kaj?

fulk ::

Zato menim, da bo izid referenduma dokaj tesen.
Bo treba tudi nacije poslušat, žal.

ViperR ::

OVE stroški na MWh padajo, saj je prozvodnja vsako leto večja + tehnologija napreduje.

Jedrski na drugi strani cena na MWh raste.

fulk ::

Ok. Kul.

Me prešinila misel. A je kdo preračunal koliko kWh termalne energije bo spodnja atmosfera vsrkala ko bomo prekrili velike površine s črnimi paneli?

Lonsarg ::

OVE dobiček per kWh pa pada, ker so ure v katerih je OVE na voljo postopoma vedno cenejše.

Problem ne-grajenja jedrskih je, da bo profitabilnost OVE v roku 10-20 let konkretno padla in postopoma padla na nivo, da se bo komaj splačalo vzdrževati obstoječi tržni delež OVE (čez 20 let bo treba konkretno sproti graditi OVE zgolj za vzdrževanje tržnega deleža). Za jedrsko industrijo pa bo prepozno, če bo vmes spala.

No v praksi je trena priznati da je Slovenija tukaj non-factor, ker je prihodnost jedrske odvisna od Francozov in Poljokov in podobnih, to ali se mi odločimo ali ne za JEK hvalabogu ne bo bistveno vplivalo. Ravno zato jaz vztrajam na tem da država izda dovljenje za JEK2 in se nato prosti trg sam odloči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

starfotr ::

Politično imamo samo 3 opcije za izbiro dobavitelja opreme. Francija, Južna Koreja, US.

Rusijo in Kitajsko smo politično izločili.

Medtem bodo na Madžarskem imeli ruske reaktorje. Dobro za nas je, da imamo ob obeh blokov. Če imamo samo US, nas z eno potezo lahko uničijo.

Če imamo US in Ruski reaktor, bomo vedno imeli vsaj enega, ki bo delal. Verjetnost, da nam ameri ali rusi postanejo neprijatelji je velika.

Lonsarg ::

Prviš slišim da bi na daljavo izklapljali reaktorje če si neprijatelj haha.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

starfotr ::

Saj je dovolj da so kake sankcije. Ni rezervnih kosov, ni goriva, ni tehnične pomoči proizvajalca...

Lonsarg ::

Kader se ima al zakupi marsikje, ni znalcev določenih reaktorjev zgolj v določeni državi. Gorivo za Ruske reaktorje na Češkem po novem dobavlja US :)

Skratka problem bi morda bil zgolj če si hkrati neprijatelj Rusije in US, ne glede na izbiro države za grajenje reaktorja.

starfotr ::

Hočem reči, da vseh jajc ni dobro imeti v eni košari.

Prednost naših že izobraženih operaterjev na US opremi je pač fajn - imeli bi podoben sistem istega proizvajalca na skoraj isti lokaciji. In bilo bi tehnično fajn, da imamo še naprej US opremo.

Politično pa to ni dobra strategija.

Kot tudi ni pametno, če bi imeli še tretjo nuklearko na isti lokaciji (NEK1 bomo zaprli, ne glede na to, da še kar mislimo na to, da bo delovala kar večno).

Tudi s stališča daljnovodov, potresov itd. je gradnja tretje nuklearke bolje, da bi bila drugje. Recimo Ptuj je super lokacija, so že v YU imeli plan za tam izgradit.

Uvolerino ::

trancer01 je izjavil:

Tudi 17 milijard za NEK2 je drobiž v primerjavi z alternativno "zeleno" energijo.>:D


Opcija z gradnjo take kapacitete OVE (različnih vrst, kar se nam najbolj splača pač all things considered), skupaj z shranjevalnimi kapacitetami (črpalne hidro) in rezervami (teš6 na predelan na les) bi bil cca 4,5 milijarde evrov. Kar je dosti manj kot 17 milijard za jedrsko.

cvalsr je izjavil:

Pri nas se vse preplača, to je že standardna praksa, zato ker vsi kradejo ko srake.

Ja, na žalost.
Seveda pa v primeru 'alternativnih' sončnih in vetrnih ne bo nihče kradel, zato bodo napol zastonj ali kaj?


Ma fora je v tem da večja kot je vrednost projekta, več se krade in lažje se skrije par milijard pokradenega denarja, ali celo 10 milijard pokradenega denarja, če je pa projekt vreden recimo 17 milijard. Tko kot teš 6, UPS se je povečalo za 2 krat. Tle bo pa prvotno 17 milijard, kar je katastrofa za finance slovenije, nato bo pa še UPS, zdej je pa 27 milijad. Če pa gradiš hidrolektrarno za 0,1 milijarde ne moreš kej dost pokrast.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Uvolerino ()

starfotr ::

Dajmo reči, da je vsa subvencija za fotovoltaiko enostavno kraja davkoplačevalskega denarja.

Kot tudi vse ugodnosti v zvezi s subvencionirano mnogo višjo odkupno ceno, net meteringom itd.

Če mi že morajo ukrast denar, naj gre raje v vir, ki mi bo več desetletij služil zanesljivo in dobro, v nasprotju z neko nezanesljivo izbiro, katera niti teoretično niti praktično ni sposobna niti 24 ur skupaj delat. Niti napovedano delat.

Utk ::

starfotr je izjavil:

Hočem reči, da vseh jajc ni dobro imeti v eni košari.

Prednost naših že izobraženih operaterjev na US opremi je pač fajn - imeli bi podoben sistem istega proizvajalca na skoraj isti lokaciji. In bilo bi tehnično fajn, da imamo še naprej US opremo.

Politično pa to ni dobra strategija.

Kot tudi ni pametno, če bi imeli še tretjo nuklearko na isti lokaciji (NEK1 bomo zaprli, ne glede na to, da še kar mislimo na to, da bo delovala kar večno).

Tudi s stališča daljnovodov, potresov itd. je gradnja tretje nuklearke bolje, da bi bila drugje. Recimo Ptuj je super lokacija, so že v YU imeli plan za tam izgradit.

Daj se ti raje drži vezanja žic, ali kaj že delaš, ker politične strategije ti ravno ne grejo. Danes, ali pa naslednjih 10 let, it v tak posel z Rusi, je strateško idiotsko.

starfotr ::

Lahko tudi druge non US zadeve montiramo.

Ampak glede na to, da bodo Madžari montirali 2 ruska reaktorja in sta nam najbližje po razdalji, je to po eni strani smiselno.

EU ima z Rusijo ogromno poslov. Samo tebi se zdi, da je sedaj 0, ker so kao neke sankcije.

Lonsarg ::

Uvolerino je izjavil:

trancer01 je izjavil:

Tudi 17 milijard za NEK2 je drobiž v primerjavi z alternativno "zeleno" energijo.>:D


Opcija z gradnjo take kapacitete OVE (različnih vrst, kar se nam najbolj splača pač all things considered), skupaj z shranjevalnimi kapacitetami (črpalne hidro) in rezervami (teš6 na predelan na les) bi bil cca 4,5 milijarde evrov. Kar je dosti manj kot 17 milijard za jedrsko.
To da slabosti OVE rešuješ z imaginarnimi hidro (kapacitete hidro rastejo zanemarljivo, tržni delež hidro pa bo konkretno PADAL v desetletjih zaradi porasta porabe, to je tržno dejstvo ne glede na razne teoretike) in z kurjenjen lesa je naravnost bolano. Dodaj še kurjenje Ruskega plina ko si že pri bolanih rešitvah. In potem ti folk prodaje OVE kot eko, hkrati bi pa kuril še les in plin "da bo ceneje".

Nop, če hočeš ekonomsko in ekološko prodajat OVE se boš moral sprijaznil z dragimi baterijami in dragim sintetičnim plinom, to sta edini dolgoročni kompenzacijski tehnologiji za več OVE. Za 1200MW sončne energije s sintetičnim plinom pozimi pa rabiš zaradi izkoristkov cirka 10000MW sončne kapacitete poleti (zgolj zelo grobe približne številke za namen prikaza velikostnega reda).

Pa v računico za OVE je treba dodati to, da v življenski dobi jedrske elektrarne moraš sončne celice 2-3krat menjat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

gruntfürmich ::

kaj pa češ drugega pričakovati od rdečih kmerov in nasprotnikov jederske energije, kot pa da bodo lagali...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

fulk ::

Že prva očitna nepoštena reč je, da jempljejo Wp inštalirne moči.
To je takoj in enostavno ovrgljiva zadeva. Kakršenkoli strošek za OVE ti reklamira, moraš dati x3 vsaj. Samo za generatorje. Za shranjevalnike pa sploh še nimamo tehnologij. Tko da cena tega je, kako gre že tista VISA reklama.

mertseger ::

Uvolerino je izjavil:

Ali prihodnost jedrske energije (JEK 2) finančno sploh mogoča?
V časniku Delo je mag. Zoran Kus zapisal nekaj podatkov, ki kažejo, da izgradnja JEK2 verjetno ne bo mogoča.

V nadaljevanju sta izpostavljena dva ključna faktorja, denar in čas izgradnje. Zanimivo je tudi to, da v kolikor zgradimo 1000 MW potrebujemo 300 MW rezervo, npr. plinsko elektrarno.

📸Glavna poudarka v članku:
⚠️💶Stroški projekta Jek 2 bi presegli 17 milijard evrov
⚠️⏰ izgradnja jedrskega bloka od začetka načrtovanja do izgradnje 17 - 22 let

Citirano iz članka:
☢️…"Na osnovi Lazardove analize bi za 1200-megavatni (MW) jedrski reaktor (model AP1000, Westinghouse, ZDA, ki ga državno podjetje Gen energija, nosilec jedrskega programa v Sloveniji, že vrsto let navaja kot prvo izbiro za Jek 2) bili povprečni skupni stroški kapitala 11 milijard evrov. Celotni stroški projekta (vključno z obratovalnimi, zunanjimi, external costs, in ostalimi stroški ter stroški razgradnje Jek 2, a brez stroškov geološkega skladiščenja visokoradioaktivnih odpadkov) bi znašali ! 19 milijard evrov ! (povprečni skupni stroški kapitala predstavljajo od 60 do 70 odstotkov celotnih stroškov projekta)."

☢️…"Jedrska opcija bi za Slovenijo kot majhno državo pomenila enormno tveganje naslonitve na zgolj en velik energetski vir. Zaradi velikosti stroškov, fiskalnega pravila EU, pritiska na javna sredstva, državna poroštva in kreditno sposobnost države (in drugo) bi odločitev lahko vodila tudi v potencialni "finančni zlom" države."

☢️…"Po strokovnih analizah je v Evropi in ZDA v zadnjih dvajsetih letih časovno obdobje od planiranja do začetka delovanja novega jedrskega reaktorja 17 do 22 let. Krajše obdobje (približno 10 let) je zgolj na Kitajskem in v Rusiji (predvsem zaradi serijske gradnje jedrskih reaktorjev zgolj na domačem terenu). Za velike vetrne in sončne elektrarne je povprečno časovno obdobje 2 do 5 let, za strešne sončne panele 6 mesecev, za geotermalno tehnologijo 3 do 6 let, za velike hidroelektrarne pa 8 do 16 let..."

Kaj to pomeni za Nacionalni energetski program? Po kateri poti bomo šli naprej?
Bomo izbrali stoodstotno uporabo obnovljivih virov energije (OVE), kateremu danes sledi tudi vrsta držav EU, kot so Avstrija, Danska, Irska, Luksemburg, Španija, Nemčija. To sta scenarija z uporabo predvsem sonca in vetra, v kombinaciji s hidro, z geotermalno energijo in drugimi, toda z različnim deležem posameznih OVE.

Uporaba vodika v družbi v katerega bo EU namenila 36 mrd EUR do leta 2027 bo zagotovo zanimiva na vseh področjih, a zato potrebujemo vire električne energije.
Ne pozabimo, da se je zaradi nekaj "rib" izgradnje HE Mokric premaknila za najmanj dve leti.
Čas gre naprej....?

Vir do članka:
https://www.delo.si/sobotna-priloga/jed...


Sem prebral, škoda, da se mag Kus ni malo posvetil še ruskim in kitajskim projektom, ki jih je na desetine več kot ta dva primera Westinghousa in EDF ki sta edina ki so jih oz. jih delajo zadnjuh 20 let. Vse tište bajne številke, ki jih je napisal bi lahko prepolovil.
Ampak kaj čmo američani znajo lobirat, kitajcev pa rusov pa ne smemo vzeti ker niso naši pa čeprav lahko zadevo vsaj 2 krat hitreje in pol ceneje zgradijo.
Aja pa ne pozabit da je CAP 1000, kitajska verzija ameriške AP 1000 na katero naši drkajo.

Yosaval ::

To da slabosti OVE rešuješ z imaginarnimi hidro (kapacitete hidro rastejo zanemarljivo, tržni delež hidro pa bo konkretno PADAL v desetletjih zaradi porasta porabe, to je tržno dejstvo ne glede na razne teoretike) in z kurjenjen lesa je naravnost bolano. Dodaj še kurjenje Ruskega plina ko si že pri bolanih rešitvah. In potem ti folk prodaje OVE kot eko, hkrati bi pa kuril še les in plin "da bo ceneje".


Nisi ravno razumel kaj sem hotel povedat, let me elaborate.

1. Hidro niso imaginarne, trenutno v Sloveniji izkoriščamo samo 45 % hidro potenciala, torej več kot podvojimo lahko. Trenutno hidro prispevajo tretjino, torej lahko bi prispevale dve tretjini slovenske elektrike.
mag. Andrej KRYŽANOWSKI*
prof. dr. Mitja BRILLY
MOŽNOSTI IZKORIŠČANJA ENERGETSKEGAPOTENCIALA V SLOVENIJI
https://mvd20.com/LETO2008/R32.pdf

2. Zakaj bi bilo kurjenje lesa bolana rešitev? Nikar ni bolana rešitev, ampak je SMISELNA rešitev, dosti narodov po svetu ima elektrarne na lesno biomaso, tudi Nemči, kjer le le prispevajo kar znaten delež elektrike (nekih 8 % ali nekaj takega). Ker sej ne gre za to da bi bil les glavni vir proizvodnje elektrike, gre za to da bi z lesom nadomeščal tistih 20 % sončnih elektrarn v misku tistih 14 dni pozimi ko je skos oblačno celih pol meseca skupaj. Za to gre. Les ne bi imel kot glavi vir, ampak samo kot REZERVO, kar je 1000x boljša rešitev kot pa nemogoče količine baterij (z lesom bi proizvedel MANJ KOT 10 % letne porabe elektrike v Sloveniji). Teš6 bo leta 2033 itak moral nehat obratovat na premog po uredbi Evropske unije in ZELO SMISELNO JE da se ga predela na les. Lesa imamo zadosti, z njim smo samooksrbni, če se vgradijo dobri filtri tudi emisije niso problem, sploh glede na to da bi se zadeva uporabljala samo kot REZERVA, ne pa kot glavni vir proizvodnje. Za proizvest 1600 GWh na leto, kar je 10 % Slovenske proizvodnje elektrike, bi rabili samo okrog 10 % naravnega prirasta lesa (torej manj kot eno desetino tega kar lesa vsako leto na novo zraste). Bolje kot pa da ti teš6, ki smo ga drago plačali STOJI in ne obratuje po letu 2033. Zadeva je DEFINITIVNO SMISELNA, tvoje obtožbe da je to bolana rešitev pa samo kažejo na tvoje nerazumevanje celotnega področja /situacije.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: MrStein ()

Yosaval ::

Nop, če hočeš ekonomsko in ekološko prodajat OVE se boš moral sprijaznil z dragimi baterijami in dragim sintetičnim plinom, to sta edini dolgoročni kompenzacijski tehnologiji za več OVE.


Ni res. 1000x bolj smiselna rešitev za 14 dni oblaćnega vremena pozimi je REZERVA v obliki teš6 kurjenega na les, potem pa se ugasne in čaka na naslednjo tako izjemno situacijo. Računaj tako: Slovenija potrebuje približno 43 GWh elektrike dnevno. Če imamo sončnih 20 % v miksu je to 8,6 GWh ki jih pozimi med 14 dnevnim oblačnim vremenom nimamo. Oziroma da smo natančni, tudi med oblačnim vremenom dobimo nekaj malega, torej ranga vsaj 6 GWh primanjkljaja dnevno. Krat 14 dni in smo na 84 GWh, kar je 84.000 MWh. Menda ne misliš da bi toliko shranil v baterije?! Seveda da je rezerva v obliki teš6 kurjenim na les 1000x boljša in cenejša rešitev, ne samo od baterij, ampak tudi od sintetičnega plina.

Za 1200MW sončne energije s sintetičnim plinom pozimi pa rabiš zaradi izkoristkov cirka 10000MW sončne kapacitete poleti (zgolj zelo grobe približne številke za namen prikaza velikostnega reda).

To se ne imenuje "izkoristek", ampak capacity factor.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: MrStein ()

fikus_ ::

"trenutno v Sloveniji izkoriščamo samo 45 % hidro potenciala, torej več kot podvojimo lahko."

Inženirček, povej to "zelenim" te bodo po hitrem postopku popljuvali in povedali, da "za ribe gre", "za .... gre", ....
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.
««
89 / 121
»»