» »

SpaceX reusable rockets

SpaceX reusable rockets

Temo vidijo: vsi
««
101 / 101
»
»»

BigWhale ::

Konfeti :>

bastadu ::

Še vedno se vrti, to ne more biti norminal ...

BigWhale ::

Uuu. nice!

WallSreet ::

Wooooooooooow

DamijanD ::

bastadu ::

Če ne druga, dobra reklama za Starlink 8-)

BigWhale ::

Ja, tole je kr amazing. Hehe.

BigWhale ::

Ajd, dva testa od treh sta ratala. Fuel transferja niso delal.

DarkSite ::

Reentry ni uspel.

To bi znalo kar zaplesti situacijo. Kako naj zadevo popravijo, če ne dobijo podatkov?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DarkSite ()

Invictus ::

Najbrž imajo kako kamero kje, da sledi?

In senzorje za temperaturo po raketi?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BigWhale ::

Zgledal je, da so imeli probleme ze preden se je re-entry zacel, ker se je raketa dost nekontrolirano vrtela se preden se je vidl plazmo okrog shipa.

DarkSite je izjavil:

Reentry ni uspel.


Re-entry je cist uspel. Ce neb uspel, bi Starship ostal v orbiti :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

TezkoDihanje ::

BigWhale je izjavil:

Ajd, dva testa od treh sta ratala. Fuel transferja niso delal.


ne ga srat...

Propellant transfer demo complete
https://twitter.com/SpaceX/status/17682...

WallSreet ::

Tole je bilo noro gledati, predstavljajte si ko bo na vrsti še tisti najbolj nori del ko bodo lovili boosterje s chopsticksi. To bo šele zanimivo sploh če boosterja ne ujamejo :D

energetik ::

DamijanD je izjavil:


Tole je blo kar noro ja, HD stream reentryja od zunaj :P
vires in numeris

lynxslo5 ::

Velik korak naprej. Moramo se spomnit, da so pri prvem poletu že takoj crknili nekateri motorji.

Cel razvoj v bistvu celo poteka hitreje kot pri Falcon 9, čeprav gre ze mnogo bolj kompleksno raketo.

Všeč mi je cel pristop SpaceX-a, ko se ne sekirajo preveč, ko jim gre kaj narobe. Vzamejo si malo časa in zadevo popravijo. NASA bi za enak projekt rabila še kakšnih deset let.

energetik ::

bastadu je izjavil:

Če ne druga, dobra reklama za Starlink 8-)
Ne zamudite dogajanja na socialnih omrežjih, tudi ko z vašo ladjo vstopate v atmosfero...
Spominja na Štoparski vodnik... :))
vires in numeris

DarkSite ::

Dejstvo je da lahko komot začnejo filat Starshipe s Starlinki in drugim tovorom.

Važno je, da tovor pride v orbito. Mislim, da bodo na naslednji misiji že starlinki.

Reentry pa bodo že sproti naštudirali.

BigWhale ::

TezkoDihanje je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Ajd, dva testa od treh sta ratala. Fuel transferja niso delal.


ne ga srat...

Propellant transfer demo complete
https://twitter.com/SpaceX/status/17682...


Oh, nekje sem ujel, da je nekdo rekel, da bodo preskocil fuel transfer. Tolk boljs, ce je ratal. Sicer bi pa tud 2 od 3 blo zlo dobr.

BT52 ::

Invictus je izjavil:

Najbrž imajo kako kamero kje, da sledi?

In senzorje za temperaturo po raketi?


Ja pa nasino WD57 letalo je tudi snemalo z tero camero entry.

BigWhale ::

DarkSite je izjavil:

Dejstvo je da lahko komot začnejo filat Starshipe s Starlinki in drugim tovorom.

Važno je, da tovor pride v orbito. Mislim, da bodo na naslednji misiji že starlinki.

Reentry pa bodo že sproti naštudirali.


Zdej so bli na suborbital trajectory, do popolne orbite manjka se circularisation burn. Velika verjetnost je, da bi jim to ratal, ce bi probal. Tko da obstaja verjetnost, da bodo vsaj kak testni Starlink dal gor.

DamijanD ::

Kar niso probali je ponovni zagon motorjev na SSju

BT52 ::

Meni je res zanimivo kako tesnila in panti trpijo. Facinantno kako dobro je delal ščit. :D No razen tega, da je bilo veliko konfetov. Predvsem v začetni fazi, ko so številne pločšice odpadale, kot dlake z mačke.



Se lepo vidi bow shock effect plazme.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

bastadu ::

bastadu je izjavil:

Če ne druga, dobra reklama za Starlink 8-)

:))

https://twitter.com/Starlink/status/176...

Reliable high-speed, low-latency internet around the world—even while traveling at 27,000 km/h through a plasma field

BorutO ::

Šit? Sem zamudil izstrelitev? :O hitro na youtube...

wajdouc ::

Mi lahko kdo potrdi uro (UTC), kdaj se je starship razletel? Sem bil na letalu iz Dubaja v Sidney in smo leteli precej severneje kot običajno. Če sem prav gledal, naj bi mi vzleteli, ko so izgubili komunikacijo s SS pri vstopu v atmosfero.

energetik ::

wajdouc je izjavil:

Mi lahko kdo potrdi uro (UTC), kdaj se je starship razletel? Sem bil na letalu iz Dubaja v Sidney in smo leteli precej severneje kot običajno. Če sem prav gledal, naj bi mi vzleteli, ko so izgubili komunikacijo s SS pri vstopu v atmosfero.
Imaš zgoraj na fotkah čas +T0. Razletel se je kmalu po tistem, bi rekel T0+50min. Torej nekje ob 14:10 UTC?
vires in numeris

wajdouc ::

Zmotil sem se, bili smo med Indonezijskimi otoki. Če bi hotel videti razpad SS bi morali leteti 500 km visoko :D

DarkSite ::

Torej starship bo imel več različic.

crew,
cargo,
tanker

Dejmo se fokusirat na cargo.
Tle bo definitivno satelitska verzija spacex PEZ sistem.
Potem bo verjetno prisla verzija z ogromnimi vrati. Se pravi za večje stvari, satelite in teleskope. Vseeno pa bo ta del omejen na dimenzijo vrat.

Kar me matra je to, da bi jst naredil še 3 verzijo. In sicer space tug.
To kar je trenutno v špici starshipa. Header tanke in zgornje flapse bi prestavil nižje oz pod cargo delom. Se pravi cargo del bi bil čisto na top.

Booster > Mini Tug Starship > Cargo del

Ko prispe starship v orbito preprosto odklopi celoten cargo del.
Tako bi lahko dali na top kot cargo ogromne strukture.

BT52 ::

Header tank mora bit spredi zradi CofG in balansa ladje. Aerodinamika pa ima vpliv. prej bi predlagal 12m premer na sekciji kjer je cargo del, kot Beluga kit :D Samo prehitevamo. PEZ, tanker verzije so nujne zdajle vsedrugo bo že prišlo.

DarkSite ::



Tkole :)

DarkSite ::

DarkSite je izjavil:



Tkole :)


Pac fairingi bi bili razlicnih velikosti.

Comandante ::

DarkSite je izjavil:



Tkole :)

Jup, to ima smisel. Aerodinamika oziroma bolje receno precni presek pri vzletu ne igra bistvene vloge, ker je raketa skozi glavnino atmosfere v minuti. Max Q nastopi okoli ene minute, hitrost je nizka nadzvocna (tipicno, odvisno od rakete). Po dveh minutah ni vec omembe vredne atmosfere.

BT52 ::


Elon Musk

@elonmusk
Max payload of Starship V1 in expendable mode (like the other rockets) is ~200 tons.

V3 is expected to be ~200 tons with full reusability and ~400 tons expendable. Length will grow by 20 to 30 meters and thrust to ~10k tons.


DarkSite je izjavil:

DarkSite je izjavil:



Tkole :)


Pac fairingi bi bili razlicnih velikosti.


Bolje da greš na 12m obliko trupa, kot je bilo na začetku celo mišljeno. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

BigWhale ::

DarkSite je izjavil:


To kar je trenutno v špici starshipa. Header tanke in zgornje flapse bi prestavil nižje oz pod cargo delom. Se pravi cargo del bi bil čisto na top.


Sprobaj v KSP pa porocaj kako se obnese. :>

BT52 ::

Ne vem kak je sploh mogoče naredit belly flop z njegovo idejo, če nimaš več nič mase spredi na nosu. Njegova ideja je podobna Neutronu pa vemo kako tale gre z ritjo naprej skozi atmosfero..

DarkSite ::

Kako ni mase.. sej sem narisal rdece kjer so header tanki. So na top.



Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DarkSite ()

BT52 ::

hmm vidim zdaj kaj misliš. Torej bi vrgli pokrove v morje. :D predvidevam kompozit. Torej meniš da bi bila potreba po "custom" verzijah tovora lažje izvedljiva. hmm

Samo neka verzija standarnega kontejnerja je definitvo prava pot k globalizaciji, ter znižanju stroškov. Teoretično potem bi lahko dizajn optimiziral na standardno obliko kontejnerja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

BigWhale ::

V tej konfiguraciji je "control authority" ob vzletu precej drugacen in 'front heavy' rakete so dost tezje za kontrolirat.

Res mors probat tole v KSP. :D

DarkSite ::

Tole sem skeciral.

Levo Starship V1:
Prenos stvari gor/dol iz orbite.

Desno Starship Tug.
Predvsem za prenos zelo velikih struktur v orbito (ogromni motorji, ogromni fuel tanki, ogromni crew moduli, itd).
In pa za dostavo stvari v orbiti med dolocenimi objekti(postajami, ladjami)

Zgoraj medplanetarne ladje:

Mars:
Na Marsu V1 shipa containerje/crew gor/dol.
Tug pa vecje stvari gor in pa za dostavo stvari v orbiti med dolocenimi objekti(postajami, ladjami)

Invictus ::

No, saj je v planu starship, ki ima premer 18 metrov.

A bo to dovolj za nas, da spravimo kaj gor :)).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

lynxslo5 ::



Lahko se bo zgodilo, da bo FAA v prihodnosti izdal licenco, ki bodo omogočala večkratno izstrelitev Starshipa. Tako bo administrativna procedura velikom manj zapletena.

Upajmo, da se bo to res zgodilo.

BT52 ::

Pa saj FAA nikoli ni bila problem.

Pac-Man ::

Čez slabe pol ure bo zadnja izstrelitev Delte 4 Heavy



Scrub, jutri ponavljajo vajo
The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pac-Man ()

BigWhale ::

BT52 je izjavil:

Pa saj FAA nikoli ni bila problem.


Precej fanboyev kr vztrajno ponavlja, da ja FAA vedno problem. Se v tej temi se najdejo. :D

DarkSite ::

Invictus ::

BigWhale je izjavil:

BT52 je izjavil:

Pa saj FAA nikoli ni bila problem.


Precej fanboyev kr vztrajno ponavlja, da ja FAA vedno problem. Se v tej temi se najdejo. :D

NA začetku so ful težili zaradi okoljskih vplivov, zgledalo je, kot da težijo Spacex.

Ampak SpaceX je pa pasalo, ker rakete niso imeli pripravljene.

Zdaj je tudi SpaceX uredil papirologijo, se naučil postopkov, ljudje so se izobrazili, pa vse skupaj teče bolj namazano...

Bi pa rekel, da je tudi FAA stopil malo nazaj in se prilagodil, saj je dobival dovolj negativne reklame, tudi s strani vladnih služb in guvernerja Texasa...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BigWhale ::

FAA je zahteval en review, to kar zahteva za vsa ostala dovoljenja. SpaceX ni tle nobena izjema. Vecina cakaja je bila zaradi SpaceX, negativno reklamo so pa delal predvsem fanboys, k nimajo pojma kako potekajo stvari.
««
101 / 101
»
»»