» »

Nasvet: integriran zvok vs zvočna kartica

Nasvet: integriran zvok vs zvočna kartica

Kaj ::

Pozdrav!

Eno vprašanje glede zvoka na računalniku imam. PC uporabljam za hišni kino, saj imam projektor in zvočnike Altec Lansing VS4121. Matična plošča je Asrock 990FX Extreme3.

Koliko, če sploh, bi pridobil z nakupom neke zvočne kartice nižjega cenvnega ranga. Cca 20-30 €. Zanima me predvsem zvočna kvaliteta ob gledanju filmov.

Hvala za odgovore.

mgermo ::

Nič. Pridobil bi kvečjemu z dražjo kartico in boljšimi zvočniki.

Izi ::

Kot je rekel Conqueror, ti rabiš najprej boljše (večje) zvočnike, šele potem ostalo.
Imaš 2 mala satelitka in en subwoofer, za kar je tudi integrirana zvočna več kot dovolj.

Zvočna kartica je prava zadeva za surround sisteme z najmanj 5.1 zvočniki, ki pa morajo biti tudi malo večji kot običajni nekaj centimetrski računalniški zvočniki. Tam pa je kar velika razlika med pravo zvočno in integrirano.
In prave zvočne kartice se začno nekje pri 70 EUR. Tisto kar je ceneje je komajda kaj bolje kot integrirana zvočna.

gruntfürmich ::

če smo že pri tej temi; mene pa zanima kaj je bolje: dobra pcie zvočna ali usb:
http://www.asus.com/uk/Sound_Cards_and_...
http://www.asus.com/uk/Sound_Cards_and_...
te dve so recimo v igri. in prva je 2× cenejša...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Izi ::

Tole so vrhunske zvočne v rangu nad 150 EUR in če kupuješ tako zvočno imaš zelo verjetno tudi receiver, kar pomeni, da ne rabiš še ene dodatne škatlice z gumbki in potenciometri, pa še dražje pride vse skupaj zaradi ohišja in potenciometrov.
Zato je moje mnenje, da je notranja zvočna kartica boljša izbira. Vse novejše zvočne kartice so sedaj na PCIe vodilu, ki se mi zdi bolj dolgoročno varna rešitev kot pa USB, ki se stalno spreminja tako po specifikacijah kot po obliki. Vprašanje, če boš današnji USB čez 10 let sploh še lahko kam vtaknil.
Pa še bolj kvalitetna se mi zdi notranja kartica kot tista zadeva v škatli kljub višji ceni.

Edino vprašanje, ki se meni postavlja je katero PCIe zvočno kartico kupiti. Trenutno sta pravzaprav samo 2 pravi izbiri in sicer Creative in ASUS.
Moje mnenje je, da če se bo na računalniku igralo tudi igre potem je Creative brez dvoma boljša izbira. Na primer kakšen Sound Blaster Z.
Če pa gre izključno za HTPC računalnik namenjen samo muziki in filmom potem pa bo verjetno ASUS malenkost boljša izbira in to ravno ta katere link si dal.

Jaz sem preizkusil obe firme in sem bolj naklonjen Creativovim zvočnim, ker imajo bolj širok spekter uporabe, kljub temu, da so malenkost manj kvalitetne kar se tiče zvoka. Pa tudi driverji se mi zdijo od Creative bistveno bolj zmogljivi in pokrivajo več področij in možnosti, čeprav dostikrat vsebujejo kakšen bug.
Ampak če boš vprašal kakšnega avdiofila bo verjetno vsak prisegal na ASUSA.

gruntfürmich ::

thx
definitivno pa je asus daleč prva izbira glede na creative.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Izi ::

gruntfürmich je izjavil:

thx
definitivno pa je asus daleč prva izbira glede na creative.

Hja, ni tako simpl. Jaz sem preizkusil vse novejše zvočne (znanec ima računalniško trgovino) in imam v glavnem PCju Creativovega X-Fi Titanium, v HTPCju pa Creativov Sound Blaster Z.
Na obeh imam kvaliteten receiver 24bit/96kHz in dokaj kvalitetne zvočnike 5.1, in razlike v kvaliteti zvoka med Creativom in ASUSOM nisem opazil nobene, razlika v kvaliteti in zmogljivosti driverjev pa je ogromna v prid Creativa, predvsem kar se tiče surround zvoka, centra in subwooferja. ASUS je bolj usmerjen v stereo kvaliteto za poslušanje muzike.

driver_x ::

Mene pa zanima, če je zvočna kartica pomembna tudi v primeru, da imam računalnik na receiver (malo boljši, s 5 zvočniki in wooferjem) priključen samo digitalno. Zadevo uporabljam le za filme in glasbo.

Izi ::

driver_x je izjavil:

Mene pa zanima, če je zvočna kartica pomembna tudi v primeru, da imam računalnik na receiver (malo boljši, s 5 zvočniki in wooferjem) priključen samo digitalno. Zadevo uporabljam le za filme in glasbo.

Po moje nima smisla, ker najbrž največ uporabljaš "passthrough", kjer zvočna ne dela nič ampak DTS ali AC3 samo posreduje naprej na receicer in se šele tam odkodira. V tem primeru je povsem vseeno ali imaš najslabšo integrirano zvočno ali pa najboljšo PCIe zvočno. Rezultat bo povsem enak.
Pri stereo zadevah bo sicer malo slabša kvaliteta osnovnega stereo signala, naprej pa spet receiver sam prek Dolby Pro Logic II procesorja zmiksa zvok na 6 kanalov tako da tudi tu ne rabiš kakšne vrhunske zvočne.

Kvalitetne zvočne kartice se rabi pravzaprav samo za dva namena. Za igre in za ustvarjanje, miksanje in obdelavo zvoka.
V obeh primerih je kvalitetna zvočna kartica nujna in uporablja se ANALOGNA povezava za vsak kanal posebej. Analogno kakor se sliši zastarelo je bolj kvalitetno, če le kabli niso predolgi in preslabi, in računalnik lahko sam upravlja z vsakim kanalom posebej, kar preko digitalne povezave ne more.
Digitalna povezava (optična ali koaksialna) pa je namenjena za gledanje filmov in poslušanje muzike, kjer z zvokom upravlja receiver ali ojačevalec, računalnik pa praktično nič.

Boljše zvočne kartice sicer znajo tudi pri digitalni povezavi same upravljati z vsemi kanali in na koncu vse skupaj zakodirati v DTS (DTS Connect) ali AC3 (Dolby Digital Live), ampak meni se to ne zdi smiselno, ker že povprečen receiver z Dolby Pro Logic II procesorjem zadevo opravi bolj kvalitetno.
Pri igrah in miksanju zvoka pa zadeva popolnoma odpove. Pravi prostorski zvok pri igrah in obdelavi zvoka je mogoč samo preko analognih povezav. DTS Connect ali Dolby Digital Live ne dasta pravega prostorskega zvoka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

gruntfürmich ::

Izi je izjavil:

ASUS je bolj usmerjen v stereo kvaliteto za poslušanje muzike.

in to mene predvsem zanima; ojačevalec + 2 zvočnika (še v planu:D).
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

MaticKregar ::

Lep pozdrav. Da ne odpiram nove teme imam par vprašanj.

Najprej problem. S hd bits, sem potegnil ogromno filmov vsi z možnostjo surrounda. Danes sem se spravil gledat enega in mi ojačevalec skoz predvaja v stereo. Na ojačevalcu je nastavljeno na auto, da sam da stereo ali surround, kar mu pošilaš. Sprobal sem bs player, vlc, gom, cyberlink dvd, žal mi nikakor ne uspe. Takih filmov je kar nekaj, medtem ko mi par jih normalno predvaja v surroundu. Kje bi lahko bil problem?

Pa še, kupil sem komplet 5.1 zvočnikov za 700 eur, kar huda zadeva in pa ojačevalec. Ali je smislno kupiti zunanjo zvočno? Trenutno imam asus p5kc matično in integrirano zvočno, ki je že kar stara? Se mi splača, da bi bil boljši zvok in pa, da nebi mogoče bilo več teh težav?


LP, M

boogie_xlr ::

Integrirana in preko optičnega kabla, pa bi moglo biti top.

driver_x ::

@MaticKregar: predvidevam, da imaš ojačevalec na računalnik priključen preko digitalnega vmesnika (optika ali činč priključek) in da imaš v windowsih nastavljeno predvajanje preko SPDIF. Za problematične filme lahko v VLC-u nekje preveriš, kakšnega tipa je zvočni zapis. Mogoče bi bilo tudi, da ima film več zvočnih zapisov in niso vsi prostorski. Ali imaš ojačevalec na računalnik mogoče priključen tudi s stereo kablom?

cordoba ::

Ne imam preko optičnega, to je to. Ja vsak film je posnet tudi v stereo, ampak povsod imam izbrano surround. V vsakem programu sem pregledal nastavitve, pa je na surround. Na ojačevalcu pa stereo...

MaticKregar ::

Aha bruther me že prehitel. Ja vse je zvezano preko optike.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

5.1 zvok v PC igrah?

Oddelek: Zvok in slika
384743 (1159) KTr1sk
»

Zvočniki Genius 5.1 ne delujejo pravilno

Oddelek: Pomoč in nasveti
353334 (2864) connel
»

katero zvočno kartico (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
14018173 (10509) sash69
»

S/dif ni digitalnega zvoka na recevierju

Oddelek: Zvok in slika
122240 (1971) link_up
»

[Hi-Fi] - DTS, Dolby Digital, Dolby Pro Logic II,... (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
537589 (6344) gumby

Več podobnih tem