» »

Zakaj odpirate okna?

Zakaj odpirate okna?

«
1
2

Nikec3 ::

Na faksu delamo neko raziskavo, zato me zanima preprosto vprašanje, zakaj v večini primerov odpirate okna? Na prvi pogled se vprašanje mogoče zdi neumno, ampak vas vseeno prosim, da pred odgovorom dobro premislite. Je to zaradi občutka slabega zraka, neprimerne temperature, zaradi vonjav, mogoče radi poslušate zvoke od zunaj, imate radi prepih, neprimerna vlažnost... Kateri razlogi so najpomembnejši, kaj se vam zdi manj pomembno?
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"
  • spremenil: Nikec3 ()

Blinder ::

anketo naredi.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

harmony ::

Filozofski faks?

Zgodovina sprememb…

  • odbrisalo: gzibret ()

Aston_11 ::

Prezračevanje.

andrejrak ::

Zaradi vseh naštetih razlogov odpiram okna. Mogoče edino zaradi neprimerne vlažnosti ne. Je pa veliko odvisno od trenutnih pogojev.
Recimo poleti in pozimi se razlogi povsem razlikujejo.

dottor ::

Da pride kej svežega zraka not, kateri skozi špranje ne pride dovolj, pa ko kej kuhamo da se malo prezrači stanovanje.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

first_line ::

Čudno vprašanje res. Odprem ga zaradi potrebe. Od tega ker sem sral, pa do tega da gre vlaga ven...

ramiz?! ::

Predvsem zato, da se soba/stanovanje prezrači in da pride svež zrak. Pri nas tudi zaradi vlažnosti, ker nimamo neke ekstra napredne izolacije in je to pač potrebno. Poleti ponavadi tudi odpremo vsa okna/vrata zgodaj zjutraj in zvečer, da imamo potem čez dan kolikortoliko hladno ...
Never regret anything, there's always a reason things happen.

nejcek74 ::

vcasih zaradi zracenja, precej pogosto pa cisto psiholosko, da naredim kratko pavzo in zacutim kako je na zunanji strani stvabnega ovoja. Okno je nadomestilo za balkon.

opeter ::

Ker imam rad dim, ko soseda kuri.

Ne resno, kakšno vprašanje pa je to? Okno opdiram seveda zaradi tega, da se soba malo prezrači ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

shadeX ::

Da se soba prezrači ( zamenja zrak s svežim ).

šernk ::

Zapiram okno zaradi hlajenja poleti/gretja pozimi (torej neprimerne temperature recimo da pride vzrok) in ko me ni doma. poleti le ob vročinskih valih, pozimi pa tudi, ko je zunanja temperatura čez dan pod 5°C. Ponoči je pa poleti v celoti odprto, pozimi pa samo rolete potegnjene dol ne glede na temperaturo.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Nikec3 ::

first_line je izjavil:

Čudno vprašanje res. Odprem ga zaradi potrebe. Od tega ker sem sral, pa do tega da gre vlaga ven...

Tvoj razlog odpiranja oken je tudi malo čuden. Z odpiranjem oken se vlaga precej neučinkovito spreminja. Veliko boljša je uporaba razvlaževalnika zraka. Mogoče se zdi vprašanje čudno, ampak niti ni. Ravno ti si naštel razlog za prezračevanje, ki ni energetsko smotrn. Niti nimaš neposrednega vpliva na to, kakšna bo vlažnost v stavbi. Nekdo je omenil tudi podzavestno navado... Vprašanje sploh ni tako banalno, kot se zdi.

V današnjih časih je v novejših hišah prezračevanje velikokrat urejeno avtomatsko, tako da lahko ljudje s svojimi posegi v sistem kvečjemu poslabšujejo stanje. V primeru ko takih sistemov ni, pa je zelo pomembno pravilno prezračevanje prostorov.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Daliborg ::

Pri meni je čez celo leto okno odprto. Ko se ponevedoma zapre (prepih) brez da bi začutil slab zrak ali kaj podobnega dobim utesnjen občutek. Pa nevem ali zato ker imam rad svež zrak, mogoče zato ker sem označen kot asmatik ali pa zato ker kadim, okno je pri meni odprto tudi med vožnjo avtomobila pa tudi če me kdo drug prevaža. Res pa je ta tudi vročino težje prenašam kot mraz, namreč če me zebe naredim par vaj, če je pa vroče pa lahko samo plitko diham in čakam da mine. Energijsko se mi ne zdi da sem potraten, računalnik segreva 20m2 veliko sobo zatorej je radijator izklopljen tudi pozimi.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

first_line ::

Vlago od kuhanja ja ne bom z razvlaževalcem sušil? Ali je danes že tudi odpiranje oken izključno domena nacistov ki smo nestrpni do elektrarn in po naravni poti grešno ravnamo? Pa ko se poserjem moram ionizator zalaufat, ker se ne spodobi da bi smradil čebelicam...

Kdo je tu čuden?

energetik ::

Nikec3 je izjavil:

Z odpiranjem oken se vlaga precej neučinkovito spreminja. Veliko boljša je uporaba razvlaževalnika zraka. Mogoče se zdi vprašanje čudno, ampak niti ni. Ravno ti si naštel razlog za prezračevanje, ki ni energetsko smotrn. Niti nimaš neposrednega vpliva na to, kakšna bo vlažnost v stavbi.
A kaj da ne. Zdajle ko je zunaj rosišče pod 5°C z zračenjem učinkovito znižuješ vlago v prostoru.
Po par minutnem zračenju RH pade tudi za 5% in več.
Torej odgovor:
- ponoči poleti zaradi hlajenja
- pozimi zaradi razvlaževanja
- v vseh časih zaradi zračenja oz. odstranitve neprijetnih vonjav in CO2 iz prostorov.
Je pa tukaj v mestu terba vedno preverit, če ni zunaj slabši zrak kot notri, kar je precej pogosto. Pa tudi zaradi hrupa je sicer zaprto.

mn ::

Pozimi zračenje, poleti predvsem temperatura in svež zrak.

Nikec3 ::

Je pa tukaj v mestu terba vedno preverit, če ni zunaj slabši zrak kot notri, kar je precej pogosto. Pa tudi zaradi hrupa je sicer zaprto.

Pozimi je v mestih velika verjetnost za to.

Ali je danes že tudi odpiranje oken izključno domena nacistov ki smo nestrpni do elektrarn in po naravni poti grešno ravnamo? Pa ko se poserjem moram ionizator zalaufat, ker se ne spodobi da bi smradil čebelicam...

Gre tudi za problem javnih stavb, kjer je klasika, da so okna in radiatorji odprti čez celo zimo. Nikomur ne govorim, da ne sme prezračevati, samo preverjam, v kolikšnem %, so razlogi prezračevanja neracionalni.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

Yacked2 ::

Prezračevanje
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

first_line ::

Nikec3 je izjavil:


Gre tudi za problem javnih stavb, kjer je klasika, da so okna in radiatorji odprti čez celo zimo. Nikomur ne govorim, da ne sme prezračevati, samo preverjam, v kolikšnem %, so razlogi prezračevanja neracionalni.


A je še kje kak blok brez kalorimetrov?

Če šteješ da je neracionalno zračiti vlago skozi okna in da je bolje z razvlaževalnikom, pa močno upam da nisi s kakšnega tehničnega faksa.

Zgodovina sprememb…

  • odbrisalo: gzibret ()

Mipe ::

Ker se sama ne odprejo. Vsaj zaenkrat ne, dokler ne najdem dovolj močnih elektromotorčkov in pogruntam arduina.

V glavnem pa jih odpiramo zaradi prezračevanja. Ko sestra spet v kuhinji kaj zažge, pa ko zamenjam jeklenko, ko zakurimo v štedilniku na drva, ko postane zatohlo v sobah, ko je treba prezračit cunje...

Zunanji zvoki so samo hrup. Avtocesta, sosed, ki je obseden s klepanjem kose in tako naprej, zato ne odpiramo prepogosto.

cordoba ::

Sam odpiram iz praktičnih razlogov, ker imamo vlago v hiši. Včasih poleti, pa odprem okno, da me malo sprostijo zvoki narave, ker živim na samem. Misli, da ni neke filozofije v tem?!

Jerry000 ::

Okna odprem da dobim svež zrak

tony1 ::

Okna sam odpiram zjutraj zato, da dobim večjo vlažnost zraka v prostoru, kar mi paše zaradi sindroma suhih oči. (Come to think of it, morda bi si manj zje... oči, če bi to doma počel že od vedno :|.)

V šoli pa je bilo odpiranje oken po koncu vsake ure za 5 min prej nuja kot luksuz. 30 folka se zamenja vsako uro in brez zračenja bi verjetno enkrat čez dan folk samo skup padel... :D

nejcek74 ::

saj smo se razumeli, pa vseeno se enkrat ponovim: psiholoski vzroki, ampak ce le temperature dovoljujejo, zivim pri odprtem oknu, zivljenje je tako zame lepse. Ze velikokrat je bilo dokazano, da se precej ljudi pocuti v objektih kjer se oken ne da odpirati slabo, prav tako (baje) montirajo placebo gumbe za uravnavanje temperature, ker naj bi zmanjsali pritozevanje uporabnikov.

p.s. Zakaj bi bil pozimi zrak zunaj slabsi, recimo glede na to da se zrak itak izmenjuje (notranjost - zunanjost) je nekvaliteten zrak ravno tako prisoten v stanovanju. Verjetno ne uleti pozimi zjutraj slab zrak v mesto, zvecer gre pa spat v planine? Ali pa si pri vhodnih vratih obrise cevlje in pusti onesnazenost zunaj?

Nikec3 ::

A je še kje kak blok brez kalorimetrov?

Baje da ne. To ne spremeni dejstva, da so na starem delu našega faksa okna cel čas odprta na "kip", radiatorji pa do konca.

Če šteješ da je neracionalno zračiti vlago skozi okna in da je bolje z razvlaževalnikom, pa močno upam da nisi s kakšnega tehničnega faksa.

Napisal sem neučinkovito. Torej, majhna možnost vplivanja na raven vlažnosti. Sicer se nisem spravil računati, ampak sem precej prepričan, da razvlaževalnik porabi manj energije, kot je spustiš ven, ker okna odpiraš zaradi uravnavanja vlažnosti.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Hayabusa ::

p.s. Zakaj bi bil pozimi zrak zunaj slabsi,

Množično kurjenje, nizek zračni pritisk, slaba prevetrenost.

Odpiranje oken v 21 stoletju zaradi prezračevanja je bedarija in metanje denarja skozi okno (ogrevanje pozimi in hlajenje poleti), če bi imele hiše narejeno prisilno rekuperacijo (centralen sistem, tako kot pri ogrevanju)) bi bil vedno svež zrak notri.
Smo napredni, vendar na nekaterih področjih še vedno v 15 stoletju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

gzibret ::

Odpiram, da znižujem relativno vlago, še posebej, ker sušimo cote v stanovanju, in pa po kuhanju.

PS - nepotreben balast brisan.
Vse je za neki dobr!

Hayabusa ::

Odpiram, da znižujem relativno vlago, še posebej, ker sušimo cote v stanovanju, in pa po kuhanju.

Če sušiš perilo v stanovanju zato, ker zunaj dežuje, potem je to facepalm.

1x poleti sem za test čez da npri +30C odprl vsa okna in vrata, vlaga je padla za 40%, skozi noč sem jo dobil vso nazaj :)).

gzibret ::

Perilo sušim v stanovanju zato, ker nimam kje drugje sušit. Nimamo vsi ranča, 10 sušilcev perila in čisti gorski zrak naokoli.
Vse je za neki dobr!

bluefish ::

Vsaj enkrat ali dvakrat dnevno zaradi prezračitve prostorov. V sobi pa imam večji del leta okno odprto na kip, podobno v kuhinji.

Unknown_001 ::

Seveda prezračevanje, če kaj smrdi, če je prevroče v sobi, in tudi če je precej vlage not->velja predvsem za kopalnico.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

JC Denton ::

Aston_11 je izjavil:

Prezračevanje.


+1

tako kot priporoča energetsko svetovanje. približno dvakrat dnevno po pet minut, kadar je hladno, poleti več.

fujtajksel ::

Nikec3 je izjavil:


Tvoj razlog odpiranja oken je tudi malo čuden. Z odpiranjem oken se vlaga precej neučinkovito spreminja. Veliko boljša je uporaba razvlaževalnika zraka. Mogoče se zdi vprašanje čudno, ampak niti ni. Ravno ti si naštel razlog za prezračevanje, ki ni energetsko smotrn. Niti nimaš neposrednega vpliva na to, kakšna bo vlažnost v stavbi. Nekdo je omenil tudi podzavestno navado... Vprašanje sploh ni tako banalno, kot se zdi.

V današnjih časih je v novejših hišah prezračevanje velikokrat urejeno avtomatsko, tako da lahko ljudje s svojimi posegi v sistem kvečjemu poslabšujejo stanje. V primeru ko takih sistemov ni, pa je zelo pomembno pravilno prezračevanje prostorov.


A to ste oni energetski fundamentalisti ki bi najrajši predpisali da noben zrak ne sme ne ven ne not iz hiše drugače kot preko toplotnega izmenjevalnika, pa da bi uvedli še v stanovanjske hiše fiksne šipe brez odpiranja kot v onih brezdušnih modernih hotelih?

vorantz ::

Da niso brez veze tam
Če se je nekdo tolko potrudil, da jih je dal tja nima smisla da so zmeraj zaprta

Glugy ::

Ma k v mojo sobo pridš velikokrat kdo reče da mam slab zrak. Zračm prek vrat ker se mi zdi škoda toploto vn spuščat, pa tud nism občutljiv na "slab" zrak. Nimamo pa nobene moderne tehnologije kot je "toplotni izmenjevalnik" ali kaj podobnega. Torej da bi svež zrak prišel v sobo brez toplotne izgube. Jaz če bi bilo po moje bi to mel ker se mi zdi smiselno, pa tud to da so radiatorji pod okni se mi zdi trapast. Radiator mora biti po moji logiki na notranji steni, stran od oken. Nevem no. Včasih prezračim čez okna ker mi težijo in me hočjo navadt. Ok polet štekam pač zutri odpreš, mal mrzlga pride not pa se ko je vročina lepo ponuca mal to. Pozim, jesen, zgodaj pomlad pa ne štekam tega zračenja najbolj. Škoda energije res. Dejansko jo čez okn mečemo. To more en dopovedat ljudem da se pač tega ne dela in da obstaja bolj "zdrava" alternativa. Tega najbolj ne razumem ko imajo eni istočasno prižgane radiatorje, na drugi pa še odprta okna. Tega pa res nikol ne prakticiram. To je delanje norca iz energije.

reeves ::

Zato, da dobim svež smog v stanovanje. :)

Buggy ::

odpira se jih dvakrat na dan (prepih) za 5 minut, da se zamenja zrak v prostoru. Rekupelacija je (tudi) v novih pasivnih gradnjah draga in ce ni primerno vzdrzevana, lahko celo skodljiva, se posebaj, ce imas v druzini alergike. V starih (obstojecih) hisah pa neizvedljiva oz so energetske izgube drugje prevelike da je sploh smotrna za to, cemur je namenjena.

Sam imam v mansardni spalnici tudi pozimi odprto okno na "kip", ker pri hladnem zraku lazje in bolj mirno spim. Radiator je seveda zaprt. Poleti pa je okno odprto, ker se ponoci iz gozda spusti hlad in ne potrebujem klime. Zivim na podezelju.

Hayabusa ::

Rekuperacija je ~ 30-40 stara zadeva in preizkušeno deluje v industrijskih objektih in raznih trgovskih centrih, tako da se ne moreš izgovarjati, da tehnično ni mogoče rešiti problematiko brez zastarele metode odpiranja oken.
V temi "katera klima" se je oglasil nekdo, ki jo ima urejeno preko enega miniaturnega kompresorja zelo majhnih moči v kleti, temperatura tudi poleti ne zraste preko 25C, vlažnost ima celo leto ~50%.
https://slo-tech.com/forum/t154302/p405...
https://slo-tech.com/forum/t154302/p405...
https://slo-tech.com/forum/t154302/p406...

http://www.podsvojostreho.net/vsebina/s...

Buggy ::

Ustrezno urejena rekupelacija v stanovanjskih objektih (ze pri projektiranju stavbe) stane dosti denarja, pa v mojo montazno hiso 110m2 je pred 8-mi leti Marles ni znal/uspel estetsko umestiti. Odpiranje oken je se vedno dalec od tega, da je to zastarela metoda ali pa ne ziviva v isti drzavi. Pusti home-made variante in industrijsko povlecene cevne elemente po notranjosti hal, kjer imajo to narejeno ze zaradi pravilnikov.
Okno so in bodo se kar nekaj casa uspesna metoda, kako dobiti svez zrak v nasa stanovanja.
Me pa prav firbec matra koliko od zadnjih velikih novogradenj, kjer urejajo stanovanjska naselja, uporablja rekupelacijo ali pa ima vsaj urejeno toplozracno ogrevanje, ki seveda prinasa spet svoje minuse.

Glugy ::

Ja pol očitno te "Rekuperacije" nima skor noben k preveč stane. Kok to pol dejansko stane da skor noben nima? A je res to tok drago k eni pišete? A se res ne splača? Zakaj je v tujini tega tok več če je to res tok drago? V čem je trik?

jebiveter2 ::

Nikec3 je izjavil:

first_line je izjavil:

Čudno vprašanje res. Odprem ga zaradi potrebe. Od tega ker sem sral, pa do tega da gre vlaga ven...

Tvoj razlog odpiranja oken je tudi malo čuden. Z odpiranjem oken se vlaga precej neučinkovito spreminja. Veliko boljša je uporaba razvlaževalnika zraka. Mogoče se zdi vprašanje čudno, ampak niti ni. Ravno ti si naštel razlog za prezračevanje, ki ni energetsko smotrn. Niti nimaš neposrednega vpliva na to, kakšna bo vlažnost v stavbi. Nekdo je omenil tudi podzavestno navado... Vprašanje sploh ni tako banalno, kot se zdi.

V današnjih časih je v novejših hišah prezračevanje velikokrat urejeno avtomatsko, tako da lahko ljudje s svojimi posegi v sistem kvečjemu poslabšujejo stanje. V primeru ko takih sistemov ni, pa je zelo pomembno pravilno prezračevanje prostorov.




To kaj je energetsko smotrno je izključno tvoje mnenje. Ki sploh ni na mestu, niti ni pravilno.

Uporaba razvlaževalnika namesto zračenja je verjetno ena izmed tvojih pametnih pogruntavščin, ki v bistvu ni pametna, niti dobra, niti priporočljiva.
Razlog tiči v temu, da se ne prezračuje izključno zaradi regulacije vlage, temveč tudi zaradi izmenjave zraka v prostoru s svežim.

Na drugi strani rekuperatorji slabšajo kvaliteto zraka ter dodajo tudi svoje, lastne vonjave in je tako v takih prostorih vedno zatohlo.
Hkrati pa, v kolikor se prostor ne uporablja, še vedno terjajo obratovanje, da se prostor ne usmraja, saj pohištvo in stene oddajajo svoje vonjave (lepila ipd.), ki so med bolj ali manj zaželjenimi. Odvisno od tipa ogrevala, pa ti v zimskih mesecih dodajo še ekstra svoj del smradu.

Zaradi nizkih pretokov, pa vklop rekuperatorja, ko vstopiš v prostor ni efektiven in tako mora lavfati stalno. Hkrati pa je potrebno tudi vzdrževanje le tega, kar vsekakor ni zastonj. Hkrati takih rešitev, zaradi samega hrupa ne moreš uporabljati v spalnici, ker so zelo moteče, samo pihanje zraka pa pomeni da rabiš višjo temperaturo prostora, da je prostor ugoden za bivanje.

Kartonski rekuperator je IMO ena večjih bedarij zaradi nastanka plesni, saj je precej dober medij ker imaš izpolnjena oba pogoja (vlaga+hrana)

Sam imam sistem brez rekuperacije in vseh naštetih težav nimam. Vpih hladnega zraka je stalnih 18m^3/h - 24/7 s nekaj Pa nadtlaka.
Tako preprečujem vdor prahu in hladnega zraka v stanovanje, kakor tudi poskrbim, da je zrak pri tleh toplejši.
Odpaden zrak se sam odvaja skozi špranje v tleh, kamorkoli že želi iti. Vrata ipd. so zatesnjena da se prepreči vdor zraka iz drugih prostorov.
Vlaga je stalna pri 35%. CO2 manj kot 500ppm.

Na začetku se je razmišljalo o izdelavi rekuperatorja, vendar je taka preprosta rešitev zadostovala in ne povzroča težav.
Zaradi majhnega pretoka pa tudi ni smiselna.

Zgodovina sprememb…

flyko ::

Nikoli ne odpiram oken, odprem vedno vrata-na teraso, ker je to lazje, na policah oken imamo roze in je to malo dolgotrajno opravilo, da zlozim vse dol...
Odpiram pa zato, da grem ven, se nadiham, prezracim, in predvsem pomladi vstopi disec zrak (hvala bogu, da nisem alergicen na cvetni prah), ki me vedno napolni z energijo in uzitkom, torej navada, ki ne skodi...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: flyko ()

trnvpeti ::

vsi sparamo pri ogrevanju

1.zamenjali smo vsi okna
prejsnja okna niso tako tesnila
in je bilo boljse prezracevanje

2.manjsamo temperaturo v sobi
zaradi tega so stene bolj mrzle
in zrak ob stenah se prej utekocini

3.zaradi tega nastaja plesen

4.odpiranje oken ne pomaga
narediti moras prepih

5.1 stopinja manj , se pozna cca 6% manj porabljene energije za segrevanje

Hayabusa ::

jebiveter2
Koliko BS v enem sporočilu:
Uporaba razvlaževalnika namesto zračenja je verjetno ena izmed tvojih pametnih pogruntavščin, ki v bistvu ni pametna, niti dobra, iti priporočljiva.
Razlog tiči v temu, da se ne prezračuje izključno zaradi regulacije vlage, temveč tudi zaradi izmenjave zraka v prostoru s svežim.

Če imaš v prostoru 24/7 80% vlage je razvlaževalnik smotrna zadeva.Seveda pa je smotrno odpraviti povod za vlago (če se da) in ne samo odpravljati posledic.

Na drugi strani rekuperatorji slabšajo kvaliteto zraka ter dodajo tudi svoje, lastne vonjave in je tako v takih prostorih vedno zatohlo.

Kako slabšajo kvaliteto zraka ? Če imaš stalen dotok svežega zraka in odvzem starega zraka v prostoru ne more biti zatohlo.
Prezračevanje z rekuperaotojem je 24/7 v pogonu, izvedba je odvisna od konkretne situacije.

Hkrati pa, v kolikor se prostor ne uporablja, še vedno terjajo obratovanje, da se prostor ne usmraja, saj pohištvo in stene oddajajo svoje vonjave (lepila ipd.), ki so med bolj ali manj zaželjenimi. Odvisno od tipa ogrevala, pa ti v zimskih mesecih dodajo še ekstra svoj del smradu.

Enako velja za okna in njih odpiranje.


Sam imam sistem brez rekuperacije in vseh naštetih težav nimam. Vpih hladnega zraka je stalnih 18m^3/h - 24/7 s nekaj Pa nadtlaka.
Tako preprečujem vdor prahu in hladnega zraka v stanovanje, kakor tudi poskrbim, da je zrak pri tleh toplejši.
...
Vlaga je stalna pri 35%. CO2 manj kot 500ppm.

Dobri mož iz Severa ti stalno piha notri :D ?
Kar ti opisuješ je rekuperacija :D.
Kako imaš lahko vpih noter in hkrati nadtlak :P ?

Odpaden zrak se sam odvaja skozi špranje v tleh, kamorkoli že želi iti. Vrata ipd. so zatesnjena da se prepreči vdor zraka iz drugih prostorov.

Topel zrak se dviga v tla, da da :)).



http://www.podsvojostreho.net/forum/vie...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Nikec3 ::

A to ste oni energetski fundamentalisti ki bi najrajši predpisali da noben zrak ne sme ne ven ne not iz hiše drugače kot preko toplotnega izmenjevalnika, pa da bi uvedli še v stanovanjske hiše fiksne šipe brez odpiranja kot v onih brezdušnih modernih hotelih?

Ne.

Odpiranje oken je se vedno dalec od tega, da je to zastarela metoda ali pa ne ziviva v isti drzavi.

Odpiranje oken je za večino stavb povsem sprejemljiva metoda menjave notranjega zraka z zunanjim. Gre se bolj zato, da lahko prezračujemo pametno ali pa ne.

Uporaba razvlaževalnika namesto zračenja je verjetno ena izmed tvojih pametnih pogruntavščin, ki v bistvu ni pametna, niti dobra, niti priporočljiva.

Kje sem pa napisal, da bi z razvlaževalnikom zamenjal klasično prezračevanje? Rekel sem samo, da lahko nadomestimo namensko odpiranje oken zaradi uravnavanja vlažnosti. Okna moramo odpirati, da dobimo v stanovanje svež zrak, ne pa zaradi vlažnosti. Za uravnavanje vlažnosti pa res obstajajo boljše metode od spuščanja toplote skozi okno.

Na začetku se je razmišljalo o izdelavi rekuperatorja, vendar je taka preprosta rešitev zadostovala in ne povzroča težav.
Zaradi majhnega pretoka pa tudi ni smiselna.

Super. Mislim da je namen vseh čim čistejši zrak, za čim nižjo ceno.

3.zaradi tega nastaja plesen

Težav s plesnijo pa res nikoli nismo imeli, pa imamo na mansardi plastične okvirje oken, ki zagotovo zelo dobro tesnijo. Je pa res, da imamo v prostorih precej toplo (cca. 22 °C).
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

čuhalev ::

Jaz ne odpiram oken, saj so ta že bolj stara in piha izvsepovsod 8-) Včasih odprem balkonska vrata na stežaj, da se malo bolj prezrači in ker mi je fino, da mi malo pihlja.

Kurzweil ::

Za začetek bom odgovoril, da nebom smetil po temi.
Zračim zaradi tega ker imam rad svež zrak, ker možgani pač bolje delajo če imajo več kisika, isto velja za utrujenost ob veliki temperaturi.
Velikokrat seveda zračim, ko čistim in pospravljam sobo. Tudi pozimi imam zelo redko odprt radiator. Zvok od zunaj me popolnoma nič ne zanima, prav nasprotno, zelo mi je všeč, da ne slišim kaj se pogovarjajo sosedi. Odprem tudi okno, da si občasno, ampak res občasno prižgem kakšen cigaret.

Sicer pa neumno vprašnje in sploh ni dvoma za kateri smer gre. Zaradi tovrstnih "poklicev" pa se generalno gledano 90% teoretizira in mogoče 10 % dejansko nekaj v praksi zgodi. Poklic boš iskal na koncu v proizvodnji.

bluefish ::

@Hayabusa: si pa navalil na to rekuperacijo. Pač, večina starejših stavb je nima in investicija niti ni možna ne smiselna.

nuclear ::

Zato, ker cimer prdi, če se tako po domače izrazim ;)

Hehe. Slab luft večinoma. V tem času je srednja temperatura.
Asus G14 2023 - Ryzen 7940HS - 32GB DDR5 - GeForce RTX 4080 - 990 PRO 4TB
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prezračevanje novogradnja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
34869839 (10036) edi123
»

Plesen na stenah (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17348229 (26704) Matejjjjj
»

protiprašna mrežica za okno

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
423416 (2612)          
»

Rekuperator

Oddelek: Loža
3514383 (11582) ela94
»

Sušenje perila v kleti

Oddelek: Loža
4911830 (7721) Jakka

Več podobnih tem