» »

Matura

Matura

«
1
2

elomat ::

Pozdravljeni,
ali je možno vzeti tri tuje jezike na maturi? npr: ang (obvezni), špa, nem ?

hojnikb ::

pomoje že kot 6 predmet..
#brezpodpisa

elomat ::

Ja, verjetno ni možno:

Sestavljena je petih predmetov. Obvezni del obsega tri predmete, izbirni del pa dva predmeta. V obveznem delu kandidati opravljajo izpit iz materinščine, matematike in prvega tujega jezika. V izbirnem delu pa si izmed možnih izberejo dva predmeta, ki ne spadata v isto skupino. Kandidat lahko opravlja tudi izpit iz 6. predmeta (tretji izbirni predmet). Izbira lahko med vsemi predmeti izbirnega dela brez omejitev.

lebdim ::

lahko vzameš tri tuje jezike na maturi, ker bi se ti oba dva štela pod izbirna predmeta ...

elomat ::

Mislim, da ne moreš.
Tukaj piše: "V obveznem delu kandidati opravljajo izpit iz materinščine, matematike in prvega tujega jezika. V izbirnem delu pa si izmed možnih izberejo dva predmeta, ki ne spadata v isto skupino"

lebdim ::

ja, ampak "prvi tuj jezik" je lahko katerikoli, ni nujno angleščina ... en moj sošolec je imel prvi tuj jezik nemščino, sploh ni delal mature iz angleščine ...

še en sosed pa je imel ruščino in latinščino na maturo poleg angleščine ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

elomat ::

Poleg angleščine je imel še ruščino in latinščino?
A si siguren?

elomat ::

Na splošni maturi lahko kandidat opravlja zgolj dva izpita iz tujih jezikov (Od teh dveh se mu zgolj pri enem upoštevajo točke na poudarjenem / višjem nivoju.).

Takšen je odgovor predstavnika maturitetnega tečaja. Trije tuji jeziki ne pridejo v poštev.

lebdim ::

uuu, ja, zamešal sem, sorry ... imel je 2 jezika (angleščino pa ruščino) pa še zgodovino

Zajec123 ::

LP
Da nebom odpisal nove teme bom kar tu vprašal,glede ustnega izpita Slovenščine.
Ti na maturi povlečeš listek,vendar kaj bom o avtorju sploh povedal,40 avtorjev se je težko naučiti.Ali pa kako bom kar vedel v katero obdobje spada.Kakšne imate kaj vi izkušnje?

lebdim ::

Povlečeš listek, na katerem imaš odlomek književnega dela, ki so objavljeni pri slovenščini. Avtorje in književna obdobja se moraš pač naučiti. Zloadaj si dokument "Izbor književnih del ...". Prvo vprašanje je glasno branje odlomka, drugo je pa uvrstitev v književno obdobje, umestitev v sobesedilo ... torej, nekaj moraš povedati o celotnem delu, iz katerega je odlomek. Tretje vprašanje pa je splošno - ali iz književnosti ali pa iz jezika.
Ustni izpit pri slovenščini zahteva kar nekaj učenja. Na zgornji spletni strani imaš vse informacije ...

Jaz sem leta 2008 povlekel Henrik Ibsen, Strahovi; in pa imel sem vprašanje o Srečku Kosovelu - njegovo poezijo ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

lebdim ::

če pa delaš za poklicno maturo, pa imaš podatke tule.

Zajec123 ::

Ja,ampak kako podrobno sprašuje avtorja.Npr kaj vpraša pri njemu?Kaj je bil po poklicu,ali ga samo uvrstim pa rečem da je npr bil romantik.

bella_trix ::

Zelo odvisno od spraševalca. Pri nas je ustni izpit na maturi zgledal popolnoma enako kot navadno spraševanje prejšnja 4 leta. Sama sem povlekla listek Antigone, povedala sem nekaj o avtorju, obdobju in vsebino dela ... kot je bilo značilno za našo profesorico, je pri spraševanjih znala zelo zaiti s teme. Na maturi npr. me je vprašala, ali vem, kje je pokopan Hitler. (Nekoliko povezano s temo Antigone, ko Polinejku niso namenili groba). Tako da pripravi se pač na normalno spraševanje, le da imaš snovi nekoliko več. :)

lebdim ::

@Zajec123,

ja odvisno, katerega avtorja boš dobil. če boš dobil, npr. prešerna - zagotovo moraš povedati, da gre za največjega slovenskega pesnika iz obdobja romantike, ki je pisal različne pesmi, nekaj jih zagotovo moraš našteti: zdravljica, krst pri savici, gazela, glosa, sonetje nesreče, sonetni venec, ... zagotovo moraš povedati nekaj o obdobju romantike, kdo so njegovi sodobniki, itd....
če boš pa dobil, npr. sofokleja, pa poveš nekaj o grški dramatiki in o antigoni ...

svetujem pa ti, da se za pripravo na ustni izpit pri slovenščini vzameš vsaj 10 dni časa ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

TheKekec ::

Moraš imeti v mislih, da se takrat ne boš imel za samo književnost za navadit. Predlagam, da se navadiš že prej in tiste dneve pred ustno maturo samo ponoviš ;).
Jaz upam, da mi bo tak načrt uspel :)

lebdim ::

No, vsekakor je najboljše, če se vse predmete učiš sproti ... Ampak glede na obsežnost slovenščine, je res najbolje, da se že kar zdaj začneš počasi učit ...

Zajec123 ::

Že celi teden predelujem avtorje,ampak poglej,vprašal sem samo koliko prbl. podrobno sprašuje,da se nebom učil,npr kdaj se je rodil,pa kje se je šolal itd.Saj za 10 avtorjev bi se dalo naučiti,za skoraj 60 pa ne.

Gandalfar ::

Ja, sej zato se to 4 leta učiš, pa prej že 9 let v osnovni šoli.

lebdim ::

@Zajec123,

mislim da bo dovolj, če se učiš po Branjih 1, 2, 3 in 4 ... Ko moraš nekaj povedati o sobesedilu, je dovolj, če prebereš tiste povzetke, ki so napisani ob vsakem obravnavanem besedilu ...
Ne sprašujejo podrobnosti, v smislu, kaj je študiral, ampak je bolj važno to, da določenega pesnika/pisatelja/dramatika uvrstiš v književno obdobje, in znaš našteti še katere druge njihove pesmi/romane/drame/tragedije/....

Zajec123 ::

Se mi je kar zdelo ta je tako.
Pa ste imeli tudi mogoče Ponavlanje za maturo?Tako,da je spraševala profesorica?Če ja,ali je dala npr. dost vprašanj.oz kako ti je zastavila vprašanje.Si vlekel listek,ali ti je ona povedala avtorja ti si ga pa uvrstil v obdobje?

lebdim ::

Mi smo itak imeli maturitetni način spraševanja v vseh letnikih, tako da smo se s tem pripravljali posledično tudi na maturo ...

Zajec123 ::

Pa vas je vprašala po listkih,ali kar tako kakor je hotela?

lebdim ::

Normalno, po listkih:

PRIMER LISTKA:
VPRAŠANJA št. 1
France Prešeren, SLOVO OD MLADOSTI
(fotokopirana prva kitica pesmi)
1. Preberite kitico.
2. Razložite kitico (tematika, tema, vsebina; zgradba; slog); razložite naslov pesmi;
predstavite temo celotne pesmi; ideja/sporočilo pesmi.
3. Razsvetljenstvo na Slovenskem - čas, predstavniki in njihova dela, razvoj slovenskega
jezika, pomen obdobja za literarni (književni) in jezikovni razvoj.

garamond ::

lebdim je izjavil:

2. Razložite kitico (tematika, tema, vsebina; zgradba; slog); razložite naslov pesmi;
predstavite temo celotne pesmi; ideja/sporočilo pesmi.
Podvprašanje: katera stavčna figura je temna zarja? Naštej še kakšen Prešernov primer figure.
He he :-P

lebdim ::

Ja, sej, v bistvu je res pravi namig. Torej, bistvo je, da če bi na maturi dobil npr. Slovo od mladosti od Prešerna, nekoliko več poveš o odlomku, ga uvrstiš v sobesedilo, nekaj poveš o celotni pesmi, potem poveš še nekaj o Prešernu in o obdobju romantike, kamor je Prešeren spadal. Razložiš še, kateri je slog pesmi, ideja itd....

Zdi se mi, da ustni pri slovenščini ni toliko težek, vendar je zelo obsežen, zelo veliko stvari pride v poštev za ustni. Mogoče si sposodi kakšno knjigo v knjižnici v smislu "Književnost na maturi" ali pa kaj podobnega ...

Zajec123 ::

Kako misliš "ga uvrstiš v sobesedilo" ?

Zajec123 ::

Pa še nekaj,vi ko ste delali pač priprave.Kaj če ne veš kam avtor sodi,obnovo pa veš?

lebdim ::

"Umestitev v sobesedilo" pomeni, da nek izbrani odlomek uvrstiš v celotno besedilo. A se ti ne zdi to malce čudno? Kako / zakaj ne bi vedel, kam nek avtor sodi? Saj zato pa se učite obdobja v svetovni(evropski) in slovenski književnosti ...

Zajec123 ::

Npr da bi rekel da Sofoklej spada v Srednji vek,pravilno je pa da spada v Antično književnost.

lebdim ::

ja seveda, da spada v grško antično književnost ... hehe, če bi bil jaz profesor slovenščine, bi te za tako poved takoj poslal v klop s cvekom :D to se mi zdi pa osnovno, da veš avtorje in obdobja ...

St235 ::

Zajec123 je izjavil:

LP
Da nebom odpisal nove teme bom kar tu vprašal,glede ustnega izpita Slovenščine.
Ti na maturi povlečeš listek,vendar kaj bom o avtorju sploh povedal,40 avtorjev se je težko naučiti.Ali pa kako bom kar vedel v katero obdobje spada.Kakšne imate kaj vi izkušnje?


Moja izkušnja je takšna, da če se v štirih letih nisi bil sposoben naučit 40 avtorjev in njihov del, potem nima smisla hodit na maturo, ker ne boš na faksu naredil niti enega izpita.

Zajec123 ::

lebdim je izjavil:

ja seveda, da spada v grško antično književnost ... hehe, če bi bil jaz profesor slovenščine, bi te za tako poved takoj poslal v klop s cvekom :D to se mi zdi pa osnovno, da veš avtorje in obdobja ...

Navedel sem le primer?!

MasterTade ::

St235 je izjavil:

Zajec123 je izjavil:

LP
Da nebom odpisal nove teme bom kar tu vprašal,glede ustnega izpita Slovenščine.
Ti na maturi povlečeš listek,vendar kaj bom o avtorju sploh povedal,40 avtorjev se je težko naučiti.Ali pa kako bom kar vedel v katero obdobje spada.Kakšne imate kaj vi izkušnje?


Moja izkušnja je takšna, da če se v štirih letih nisi bil sposoben naučit 40 avtorjev in njihov del, potem nima smisla hodit na maturo, ker ne boš na faksu naredil niti enega izpita.



Traparija..Če prideš do četrtega letnika še ne pomeni da znaš vse iz prejšnjih let, zato je treba ponavljati snov prejšnjih letnikov..In glede na obseg snovi na gimnazijah je to več kot jasno..Ravno zato je poanta 4 letnika bolj ko ne priprava na maturo, saj je snovi za obdelat veliko. Rad bi pa videl tistega, ki bi si skozi vsa 4 leta zapomnil vse avtorje, njihova dela ter v katero obdobje spadajo. Glede faksa je pa tudi odvisno katerega delaš

lebdim ::

@Zajec123, dobro, saj sem se hecal ... ;) preberi si predmetni izpitni katalog za slovenščino, da boš videl kaj vse moraš znati na maturi pri slovenščini ... notri je vse napisano, kateri avtorji književnih del pridejo v poštev. ;)

Je pa res, da je možnosti kar veliko in kot sem že rekel, je ustni izpit pri slovenščini zelo obsežen ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

Zajec123 ::

Ponavadi ce je obsežno je bolj nasplošno vse skupaj :)
Saj do mature so še 3-4 meseci,pa če bi 15 minut na dan ponavljal snov za slovenščino,pa bi skoraj 100% naredil maturo :)

St235 ::

MasterTade je izjavil:

St235 je izjavil:

Zajec123 je izjavil:

LP
Da nebom odpisal nove teme bom kar tu vprašal,glede ustnega izpita Slovenščine.
Ti na maturi povlečeš listek,vendar kaj bom o avtorju sploh povedal,40 avtorjev se je težko naučiti.Ali pa kako bom kar vedel v katero obdobje spada.Kakšne imate kaj vi izkušnje?


Moja izkušnja je takšna, da če se v štirih letih nisi bil sposoben naučit 40 avtorjev in njihov del, potem nima smisla hodit na maturo, ker ne boš na faksu naredil niti enega izpita.



Traparija..Če prideš do četrtega letnika še ne pomeni da znaš vse iz prejšnjih let, zato je treba ponavljati snov prejšnjih letnikov..In glede na obseg snovi na gimnazijah je to več kot jasno..Ravno zato je poanta 4 letnika bolj ko ne priprava na maturo, saj je snovi za obdelat veliko. Rad bi pa videl tistega, ki bi si skozi vsa 4 leta zapomnil vse avtorje, njihova dela ter v katero obdobje spadajo. Glede faksa je pa tudi odvisno katerega delaš


Očitno imaš tudi ti težave z funkcionalno pismenostjo... Kdo pa govori, da ni treba ponavljat? In kdo govori o tem da moraš vse znat ko prideš v četrti letnik?

Govorim o temu, da če se v štirih letih nisi sposoben pripravit na ustni izpit iz slovenščine pol se nima smisla matrat z faksom.

Zajec123 ::

Govorimo o srednji šoli ne o faksu ;)
Ko končaš 2 letnik.Boš ti med počitnicami ponavljal snov za 1. in drugi letnik?Če ne ponavljaš boš v 3 mesecih skoraj vse pozabil :)

St235 ::

Govorimo o zaključnem izpitu, ki ti omogoča da se vpišeš na faks. Kjer boš pogorel, če ti 40 besedil za ustni izpit predstavlja tak problem, da moraš o njemu filozofirat na forumu.

Zajec123 ::

40 besedil si res ni tako težko zapominit.Problem je če neveš kam avtor sodi,oz. kako je naslov avtorju.

bella_trix ::

Če kolikor toliko nisi bluzil pri slovenščini in si nekoč že znal stvari, ki se jih zahteva na ustnem, potem ne bi smel imeti težav. Spraševanje je itak zelo podobno takemu kot si ga vajen, snovi je pa pač nekoliko več, ker gre za maturo. That's all. :)

St235 ::

Zajec123 je izjavil:

40 besedil si res ni tako težko zapominit.Problem je če neveš kam avtor sodi,oz. kako je naslov avtorju.


Torej si pač za 40 avtorjev memoriziraš kam sodijo.

Zajec123 ::

Pa sej nebi smelo biti to toliko težko :D.Nekaj dni pa bo.

lebdim ::

@Zajec123,
drugače - ne se piflat, ampak se uči z razumevanjem. pri slovenščini si moraš veliko stvari zapomniti, zato si moraš najti učno strategijo, kjer si boš veliko podatkov zapomnil. imate psihologijo učenja? drugače si tale video poglej ...

Zajec123 ::

3/4 Se moraš napiflati,letnic seveda ne,treba pa vedet vsaj katero stoletje itd.. :)

lebdim ::

razlago pesmi se moraš napiflati?

Zajec123 ::

Ne,nisem misel zgodb.Avtorje in obdobja

lebdim ::

ja to moraš pa vedet po obdobjih, ne vem, kdo je pisal v srednjem veku, kdo v antiki, kdo v razsvetljenstvu, kdo v baroku, kdo v realizmu, .......
saj zato pa berete v šoli in obravnavate književna dela :D

Zajec123 ::

Ali lahko dobim tudi odlomek,nato moram pa jaz povedat kdo je avtor?Ali samo avtorja dobim pa povem vsa dela in kam spada?

lebdim ::

kaj sem ti rekel v enem izmed prejšnjih postov? preglej splošni izpitni katalog za slovenščino. notri imaš zapisano vse, kar pride v poštev za ustni izpit pri slovenščini. drugače je avtor vedno podan ...



podobno imaš na spletni strani RIC-a informacije za vse ostale predmete ... le klikniti moraš pod predmete. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Maturutetni tečaj

Oddelek: Šola
153140 (2771) trancer01
»

Zakaj se večina maturantov najbolj boji slovenščine ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
11924714 (18639) m0LN4r
»

Ustni izpit iz slovenščine na maturi? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
5223953 (14191) lebdim
»

Poklicna matura

Oddelek: Šola
142597 (1508) lebdim
»

Poklicna matura 2013 (ekonomsko komericalni tehnik)

Oddelek: Šola
113921 (3772) Kurzweil

Več podobnih tem