» »

Nexus 5 je prispel

Nexus 5 je prispel

Android Central - Ugibanj, kdaj bo Google predstavil novo generacijo mobilnega telefona iz družine Nexus je konec. Z današnjim dnem je namreč javnosti uradno predstavljen Nexus 5, 5. predstavnik linije Nexus in obenem prvi, ki ima 5-palčni zaslon (ime Nexus 5 bi torej lahko obdržali še nekaj generacij). Skupaj z njim je predstavljen še Android 4.4 KitKat, nismo pa bili deležni predstavitve druge generacije Nexus 10, katerega slike so že pobegnile na splet. Predstavitev mobilnika je bila sicer relativno tiha, saj Google sploh ni pripravil prireditve.

Vsem, ki so sledili govoricam, specifikacije ne bodo nič novega. Zaslon je 4,95-palčni LCD z ločljivostjo 1920 x 1080 pik, procesor je Qualcommov Snapdragon 800 (štirijedrnik z 2,3 GHz), pomnilnika je 2 GB, povezuje se lahko tudi z mobilnimi omrežji LTE ter brezžičnimi omrežji 802.11ac (poleg vseh počasnejših standardov), podpira Bluetooth 4.0, GPS, ima pospeškomer, žiroskop, itd. Telefon bo na voljo v beli oz. črni barvi ohišja ter s 16 oz. 32 GB pomnilnika za hrambo podatkov, v nasprotju z nekaterimi napovedmi pa obe prideta z 2300 mAh baterijo, ki jo je mogoče polniti brezžično (na voljo je tudi nov brezžični polnilnik, ki deluje z Nexus 5 in Nexus 7). Fotoaparat ima 8 milijonov pik za zajem slike, a je zato opremljen z optično stabilizacijo, kar bo zelo dobrodošlo za vse, ki se jim tresejo roke.



Skupaj s telefonom so pri Googlu poleg brezžične polnilne postaje predstavili še par ohišij. Dražje ohišje je opremljeno s pokrivalom zaslona (QuickCover), kar je zadnje čase zelo popularno pri več proizvajalcih, medtem ko je drugo ohišje zgolj zaščita plastičnega dela mobilnika, torej stranic in zadnje površine. Medtem ko je QuickCover na voljo le v črni in beli barvi, je mogoče običajno zaščito kupiti v črni, sivi, rumeni in rdeči barvi.

Cene na Google Play Store znašajo 350 € (oz. dolarjev ter 300 funtov) za 16 GB model ter 400 € (oz. dolarjev ter 340 funtov) za 32 GB model, običajno zaščitno ohišje stane 30 € (35 dolarjev), QuickCover pa 40 € oz. 50 dolarjev. Pomembno je opozorilo za vse, ki preko vez nameravajo telefon kupiti čez mejo: Nexus 5 bo na voljo v dveh izdajah, severno-ameriški ter evropski, kjer bo vsaka pokrivala svoj nabor frekvenc oz. standardov za mobilna omrežja. Telefon je jasno že na voljo v Googlovi trgovini Play Store v omejenem naboru držav, že pri nekaterih operaterjih, obseg ponudbe pa se bo nedvomno še razširil.

Android 4.4 je na Nexus 5 že nameščen, medtem ko bo za obstoječe naprave, Nexus 4, 7 in 10, na voljo v nekaj tednih.

65 komentarjev

«
1
2

NejcSSD ::

Zdaj pa samo še počakam na ponudbo Mobitela.
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

smash ::

skratka nič posebnega

Siddh ::

Mala napaka:"Nexus 4 bo na voljo v dveh izdajah,"


Relanium ::

O čem je drugi del novice, o nexusu 4 al o nexusu 5 ?

Drugač pa všečen telefon, mene je že moj prvi nexus prepričal in ostajam na nexusih,
sam mal redko menjujem telefone :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

matejdro ::

Na sestavi.se je že 16GB (verjetno prednaročilo?), za 450€

http://www.sestavi.si/index.php/item/di...

Rias Gremory ::

Sem preveč kritičen, če rečem da zadnje čase ni bilo nič novega na trgu mobilnih telefonov?
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Siddh ::

Razen zvitih ekranov res ni nič novega.


Mavrik ::

Sam če si slep.

Nexus 5 ima poleg drugega audio koprocesor (60 ur avdia), koprocesor za procesiranje senzorjev (naenkrat imaš lahko aplikacije, ki cel čas procesirajo gibanje in avdio - glej ActiveNotifications na Moto X in glasovno upravljanje ko je telefon izklopljen). Isto ima iPhone po novem svoj M7 koprocesor za isti namen.

Naenkrat so telefoni postali še bistveno bolj pametni. Tako da ne nakladat no :P
The truth is rarely pure and never simple.

Looooooka ::

Rias Gremory je izjavil:

Sem preveč kritičen, če rečem da zadnje čase ni bilo nič novega na trgu mobilnih telefonov?

Lahko gres se korak dlje in se vprasas kdaj si prebral kaj o PC-jih.
Te telefone mecejo ven na par mesecev in potem vsako bedarijo reklamirajo kot izum ognja :)

MrNighthawk ::

smash je izjavil:

skratka nič posebnega


Mogoče tehnično res ne...

Cenovno pa pomete vse. iPhone, S4, One,... Več ali manj za polovico cenejši. In za 300€ več pričakujem veliko več od telefona kot pa kakšen procent boljše. Če so res boljši.

Poleg tega bo prvi z novimi updatejti itd.

kpkp ::

Mavrik je izjavil:

Sam če si slep.

Nexus 5 ima poleg drugega audio koprocesor (60 ur avdia), ...

Mislim, da ima praktično vsak SoC namenjen za pamentne telefone DSP za audio, kolikor jaz razumem pa v Androidu tega niso izkoriščali. Sedaj, če bo Google bil tako "cool", da bo to implementiral tudi za starejše Nexuse pa ne vem.

OttoParts ::

Mavrik je izjavil:

Sam če si slep.

Nexus 5 ima poleg drugega audio koprocesor (60 ur avdia), koprocesor za procesiranje senzorjev (naenkrat imaš lahko aplikacije, ki cel čas procesirajo gibanje in avdio - glej ActiveNotifications na Moto X in glasovno upravljanje ko je telefon izklopljen). Isto ima iPhone po novem svoj M7 koprocesor za isti namen.

Naenkrat so telefoni postali še bistveno bolj pametni. Tako da ne nakladat no :P


Torej je edina bistvena novost, da ti lahko "posvečeni" ves čas še enostavneje prisluškujejo (tudi, ko je telefon izklopljen) in ti lahko še bolj enostavno sledijo.....

tinfoil off...

matejdro ::

Mavrik je izjavil:

koprocesor za procesiranje senzorjev (naenkrat imaš lahko aplikacije, ki cel čas procesirajo gibanje in avdio - glej ActiveNotifications na Moto X in glasovno upravljanje ko je telefon izklopljen).


Ima to tudi Nexus 5? Sem mislil da ima samo Moto X.

kpkp ::

matejdro je izjavil:

Mavrik je izjavil:

koprocesor za procesiranje senzorjev (naenkrat imaš lahko aplikacije, ki cel čas procesirajo gibanje in avdio - glej ActiveNotifications na Moto X in glasovno upravljanje ko je telefon izklopljen).


Ima to tudi Nexus 5? Sem mislil da ima samo Moto X.

Vsak telefon s Snapdragon 800 SoC-om ima vsa potrebni hardware za "glasovno upravljanje ko je telefon izklopljen".

matejdro ::

Ja, samo kolikor razumem je snapdragon 800 preveč požrešen in je zato potreben dodaten procesor, ki porabi veliko manj energije in je skozi vklopljen in "posluša".

Nissan_GTR ::

Google je kupil Motorolo, Nexuse jim pa LG dela in veliko folka misli, da je to LG aparat. Motorolo, ki ima slabo reputacijo, bi kot brand moral google ukinit in jo nadomestiti z imenom Nexus. Nexus se fajn sliši kot Lexus pri avtih.

kpkp ::

matejdro je izjavil:

Ja, samo kolikor razumem je snapdragon 800 preveč požrešen in je zato potreben dodaten procesor, ki porabi veliko manj energije in je skozi vklopljen in "posluša".

Snapdragon 800 je SoC in ne procesor... Poleg CPU, GPU lahko SoC vsebuje raznorazne ko-procesorje...

Assass1n ::

Slabše reklame za telefon pa še nisem videl, tole je pa res katastrofa;((
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

jype ::

Si mogu oment? Dokler nisem videl tvojega posta, nisem pogledal posnetka.

No ja, prišel sem do "show me my wedding pho..."

CMpunk ::

Navaden LCD zaslon? Še moj tri leta stari desire ima boljši zaslon!

AndrejO ::

kpkp je izjavil:

Mavrik je izjavil:

Sam če si slep.

Nexus 5 ima poleg drugega audio koprocesor (60 ur avdia), ...

Mislim, da ima praktično vsak SoC namenjen za pamentne telefone DSP za audio, kolikor jaz razumem pa v Androidu tega niso izkoriščali. Sedaj, če bo Google bil tako "cool", da bo to implementiral tudi za starejše Nexuse pa ne vem.

Ni problem samo v DSP-ju.

Nissan_GTR je izjavil:

Google je kupil Motorolo, Nexuse jim pa LG dela in veliko folka misli, da je to LG aparat. Motorolo, ki ima slabo reputacijo, bi kot brand moral google ukinit in jo nadomestiti z imenom Nexus. Nexus se fajn sliši kot Lexus pri avtih.

Za Motorolo imamo tudi odprta delovna mesta. Si se že prijavil?

CMpunk ::

Motorola je zame top ime. Ne pa nexus. Na začetku sem mislil da gre za tampone.

kpkp ::

AndrejO je izjavil:

kpkp je izjavil:

Mavrik je izjavil:

Sam če si slep.

Nexus 5 ima poleg drugega audio koprocesor (60 ur avdia), ...

Mislim, da ima praktično vsak SoC namenjen za pamentne telefone DSP za audio, kolikor jaz razumem pa v Androidu tega niso izkoriščali. Sedaj, če bo Google bil tako "cool", da bo to implementiral tudi za starejše Nexuse pa ne vem.

Ni problem samo v DSP-ju.

Lahko poveš kaj več...?

Flea ::

Okej, upam, da nisem preveö off topic. Nova tablica - Nexus 10, kdaj naj bi prisla ven?

Nerdor ::

Mogoče offtopic, ali lahko preko Google Play! naročamo telefon v Slovenijo?
... for lifetime!

Spunky1001 ::

Nerdor je izjavil:

Mogoče offtopic, ali lahko preko Google Play! naročamo telefon v Slovenijo?

Ne (še)

Zgodovina sprememb…

CWIZO ::

Kupil takoj ko so ga začeli prodajati. Za tak denar ne dobiš nič bolšega se mi zdi.
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

PrimozR ::

CMpunk je izjavil:

Navaden LCD zaslon? Še moj tri leta stari desire ima boljši zaslon!

Sem šel z navadnega Desire na Nexus 4. No contest. Displej v Desire je navadno sranje.

CMpunk ::

ja, PIPI moj, ampak ti nisi imel amoled verzije, ali?

floyd1 ::

PrimozR je izjavil:

CMpunk je izjavil:

Navaden LCD zaslon? Še moj tri leta stari desire ima boljši zaslon!

Sem šel z navadnega Desire na Nexus 4. No contest. Displej v Desire je navadno sranje.

GSM Arena pravi, da ima Nexus 5 "True HD IPS Plus" ekran. Pod "navaden" LCD si pa folk lahko marsikaj predstavlja.
Prvi Desire telefoni so imeli amoled, kasneje so tiho prešaltali na LCD (ki se z današnjimi IPS ne more primerjati).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

batmanvip123 ::

CMpunk je izjavil:

Navaden LCD zaslon? Še moj tri leta stari desire ima boljši zaslon!


Da ne boš mislu da ma navaden LCD

4.95” 1920x1080 display (445 ppi)
Full HD IPS
Corning® Gorilla® Glass 3

Aja pa za tiste k govorite da so (jajca, brez zveze, kr neki...) nej si pogleda ta video
Nej mi kakšen dobi bolši in za polovico cenejši telefon ki premaga s4.

Zgodovina sprememb…

Mavrik ::

kpkp je izjavil:


Ni problem samo v DSP-ju.
Lahko poveš kaj več...?


DSP si mel vedno, samo laufat ga na način, kjer lahko glavni procesor gre lepo v Deep Sleep in v njem ostane ko DSP dobiva podatke s flasha/RAMa (točna implementacija mi trenutno ni znana), dekodira mp3 in ga pošilja na audio output pa je bistveno druga žval. Trenutno IIRC rabiš Snapdragona 800 za tole.

Obenem bi naj 800ka tudi bistveno manj energije porabljala na LTE omrežju.

AndrejO: A za delo pri Motorli moram Googlovemu recruiterju reč al se še pretvarjajo da sta različni firmi? :P
The truth is rarely pure and never simple.

HeMan ::

batmanvip123 je izjavil:

CMpunk je izjavil:

Navaden LCD zaslon? Še moj tri leta stari desire ima boljši zaslon!


Da ne boš mislu da ma navaden LCD

4.95” 1920x1080 display (445 ppi)
Full HD IPS
Corning® Gorilla® Glass 3

Aja pa za tiste k govorite da so (jajca, brez zveze, kr neki...) nej si pogleda ta video
Nej mi kakšen dobi bolši in za polovico cenejši telefon ki premaga s4.


Vse živo testira, nikoli pa ne požene Phone aplikacije. Me zanima če Nexus morda to naloži prej kot v 2s kot je to običajno za Android. Vedno ko rabim na hitro nekoga poklicati se nalaga :) Pa sem problam tudi S4 v trgovini in enako. Je telefon res tako zahtevna aplikacija? :)

Sami ::

Moj Nexus 4 je komaj pol leta star:-(....ga bom naročil iz nemčije, kot sem N4, nexus je nekaj posebnega, ne moreš ga primerjat z drugimi Android napravami....
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

PrimozR ::

CMpunk je izjavil:

ja, PIPI moj, ampak ti nisi imel amoled verzije, ali?

Seveda sem. Ravno to je point, Pentile je obup od displeja. Še Galaxy S3 ima obupen displej, pa je 720p.

MrStein ::

Definiraj "obupen".

Marsikoga ne moti pentile oziroma ga sploh ne vidijo.

Tako kot marsikoga ne moti spremmeba barv na LCD oziroma je sploh ne vidijo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PrimozR ::

Zadeva je hudo kockasta, lahko bi se reklo šekasta. Vidi se vzorec, vidi se, da je subpixlov manj. Najbolj se to opazi na ikoni Chrome, kjer sta rdeč in rumen del ikone kul, ker seveda gorijo rdeči subpixli, zelen del je pa obupno pikast, ker gori samo četrt subpixlov. Galaxy S3 sem primerjal enega ob drugem s svojim Nexus 4, pa ni primerjave. Brati Kindle bukve na N4 je užitek, to počnem že skoraj eno leto in nimam niti najmanjšega problema. Kako bi to počel na Pentile AMOLED displeju pa res ne vem.

Če ti kaj bolj pomaga, tole je problem:

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

MrStein ::

Sem pravkar pogledal ikono Chrome na S3 in so vse barve enake. Če pogledam res blizu (nekaj cm) se malo piksli vidijo, ampak pri vseh barvah enako. Nič zelen del ni bolj pikast. Ta ikona za mail pa je tudi OK. Bom enkrat pogledal na en Nexus, da vidim, kaj je tam boljše.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

AndrejO ::

kpkp je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Ni problem samo v DSP-ju.

Lahko poveš kaj več...?

Mislim, da sem povedal dovolj. Vse ostalo so potem samo še sklepanja, ki jih ne bom komentiral.

Mavrik je izjavil:

AndrejO: A za delo pri Motorli moram Googlovemu recruiterju reč al se še pretvarjajo da sta različni firmi? :P

Motorola je samostojna pravna oseba, čeprav v lasti Google. Zaposlitev v Motoroli je stvar Motorole.

http://www.motorolacareers.com/search-j...

smash ::

"always ready" feature je po mojem končno ena taka zadeva po 5 letih, ki je na nek način revolucionarna, vse ostalo (večji zaslon, hitrejši proc, več rama), je tko tko

prihodnost vidim kot pogovor z telefonom (kot neke vrste osebno tajnico) brez kakršnegakoli kontakta, in "always ready" je začetek tega, seveda bo pa preteklo še veliko vode, preden bo prepoznava govora toliko napredovala, da bo ta stvar imela učinek tudi v neangleško govorečih državah

dux ::

Meni se zdi zanimiva funkcija "step counting", ki na bateriji prijazen način (brez GPS) šteje korake, vendar nikjer ne najdem nič o tem kako se obnese v praksi. Ima morda kdo link do kakega reviewa, kjer so to preizkusili?
Upanje je v nasih odlocitvah

Zagor_tenay ::

Nexus 5 je LG G2 z 4.4 androidom in slabšo kamero.

hojnikb ::

pa problem teh amoled ekranov je tut burn-in efekt pa nenatančne barve (sploh ko znižaš svetlost)..
#brezpodpisa

mm46 ::

MrStein je izjavil:

Definiraj "obupen".
Marsikoga ne moti pentile oziroma ga sploh ne vidijo.

zelene/modre sive in bela (odvisno od svetlosti), obupen na soncu, burn-in... če primerjam z zaslonom na one x in N4 se vidi, da je pentile, predvsem na textu

HeMan je izjavil:


Vse živo testira, nikoli pa ne požene Phone aplikacije. Me zanima če Nexus morda to naloži prej kot v 2s kot je to običajno za Android. Vedno ko rabim na hitro nekoga poklicati se nalaga :) Pa sem problam tudi S4 v trgovini in enako. Je telefon res tako zahtevna aplikacija? :)

To je predvsem problem samsungovega crapwiza, na htc-jih in nexusih se mi je vedno odprlo v trenutku.

PrimozR je izjavil:

CMpunk je izjavil:

Navaden LCD zaslon? Še moj tri leta stari desire ima boljši zaslon!

Sem šel z navadnega Desire na Nexus 4. No contest. Displej v Desire je navadno sranje.

Razen, če ti je všeč roza, potem je amoled na Desire super :D

hojnikb ::

sj ekran na desire vleče na roza, sam če preveč zmanjšaš svetlost, drgač so pa "ok" barve.
#brezpodpisa

s1m0n ::

Samo res škoda, da nima kamerce od G2, ki v Android svetu nima konkurence.
LGjev G2 ima preveč kičast UI (no se da tak vse menjat) pa N5 je lepši.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

CMpunk ::

zelene/modre sive in bela (odvisno od svetlosti), obupen na soncu, burn-in... če primerjam z zaslonom na one x in N4 se vidi, da je pentile, predvsem na textu

wtf model!? burn-in? kaj ti ga uporabljaš za okvir slike? tud na soncu je čist ok, sploh novejši amoledi.

hojnikb ::

določene stvari so na android vmesniku statične narave in tam se najbolj vidi ta burnin... (na mojem starem desireju se recimo vidijo vžgane števile od ure recimo)
#brezpodpisa

$%&/() ::

Če ga imaš konstantno v portrait oz. landscape ja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: $%&/() ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Google Nexus 5 (strani: 1 2 3 451 52 53 54 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
2674537922 (159953) zk_eu
»

Motorolin Moto X

Oddelek: Novice / Android
2913385 (8154) seba-beba
»

Prispeli so Nexus 6, 9 in Player, Android 5.0 je Lollipop (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Android
13745773 (37297) amacar
»

Nexus 5 v rdečem

Oddelek: Novice / Android
257905 (5735) mihec87
»

Googlova prireditev začasno odpovedana, malha novosti poka po šivih (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
7116763 (12793) PrimozR

Več podobnih tem