» »

Diski še vedno dražji kot pred poplavami

Diski še vedno dražji kot pred poplavami

Slo-Tech - Pred dvema letoma so Tajsko prizadele obsežne poplave, ki so si obširno pokrivanje na naši strani zaslužile zaradi uničenih proizvodnih kapacitet proizvajalcev diskov. Najbolj prizadet je bil Western Digital, čeprav so hude škode utrpeli tudi proizvajalci nujnih sestavnih delov, brez katerih diskov ni mogoče sestaviti. Cene so tedaj zrasle in se do danes še niso spustile.

Kratkotrajni šok je bil pričakovan. Takoj po katastrofi so cene poletele v nebo, saj so se diski podražili tudi za več kot dvakrat. A dolgoročnejših vplivov to ne bi smelo imeti, saj so tovarne precej hitro obnovili, proizvodnja je spet stekla, na nameček pa imajo proizvajalci računalnikov večidel sklenjene dolgoročne nabavne pogodbe z vnaprej dogovorjenimi cenami. A v praksi cene ostanejo visoke, če ni res dobrih razlogov za znižanje.

Trg diskov trpi še zaradi velike konsolidacije, saj sta na njem ostala le dva velika igralca - Seagate in Western Digital, ki skupaj obvladujeta 90 odstotkov prodaje. Manjši del odpade še na Toshibo. To je eden izmed razlogov, da cene ne padajo tako hitro, kot bi si želeli.

Po prvi sanaciji po poplavah so cene diskov pričele upadati, a so bile še lani, leto dni po poplavah, še vedno višje kot pred njimi. Tako stanje se nadaljuje tudi letos. Pred poplavami je bila povprečna cena prodanega diska okrog 50 dolarjev, letos pa je upadla z 62 na 60 dolarjev. Nekoliko nižje cene ima Western Digital, ki je tudi uspešnejši prodajalec, saj so v zadnjem četrtletju prodali 62 milijonov diskov, kar je 10 odstotkov več kot Seagata. Toshiba caplja daleč zadaj z 22 milijoni prodani diskov.

Temu primerni so tudi poslovni rezultati, saj je Seagate v zadnjih treh mesecih nabral 3,5 milijarde dolarjev prihodkov in iz tega 427 milijonov dolarjev dobička (28-odstotna marža). Podjetje ima toliko denarja, da celo odkupuje lastne delnice. Western Digital je še nekoliko boljši, saj so iz 3,8 milijarde dolarjev prihodkov ustvarili 495 milijonov dolarjev dobička, ob čemer so prav tako odkupovali lastne delnice in izplačevali dividende.

Prodaja diskov je nekoliko manjša, kot je bila v istem obdobju lani, dobički pa približno enaki. Vse bolj se zdi, da so bile poplave odlična priložnost, da sta si Western Digital in Seagate malo opomogla na račun potrošnikov. Dobički letos in lani so namreč bistveno večji, kot so bili leta 2010 in 2011.

21 komentarjev

xxx ::

Samo detajl, letos sta mi crknila dva WD Greena in nobeden Seagate, nabavljeni so bili pribljizno ob istem času.
Pa pa...

Latex ::

Kake maš pa kej izkušnje z Toshibo?

Beaverdam ::

torej ko pride poplava je prepozno za kupit disk in tapravi čas za kupit delnice proizvajalcev.

spirit ::

Samo cena povprečnega prodanega diska ni ravno merodajen podatek, sem kar precej prepričan, da so bili takrat v povprečju prodani diski z manjšo kapaciteto, kar tudi vpliva na ceno.

Skyman ::

xxx je izjavil:

Samo detajl, letos sta mi crknila dva WD Greena in nobeden Seagate, nabavljeni so bili pribljizno ob istem času.


Sigurno so ti ga tukaj na slotechu svetovali green diska nc novega

XIIT ::

Pred poplavami je bila povprečna cena prodanega diska okrog 50 dolarjev, letos pa je upadla z 62 na 60 dolarjev.


Povprečna cena prodanega diska s kakšno kapaciteto? Lahko da ljudje kupujemo večje diske kot pred poplavami in je zato povprečnana cena višja.

Pred poplavami je (v Nemčiji) najcenejši 2TB disk (Samsung HD203UI, če se ne motim) stal nekje med 60 in 65 evri.

Danes v Nemčiji najnižje cene za (3,5") diske naslednje kapacitete:
1TB - okoli 50€, katerikoli proizvajalec
2TB - Toshiba 65€, Seagate 70€, Western Digital 70€
3TB - Toshiba 90€, Seagate 100€, Western Digital 100€
4TB - Seagate in WD okrog 140€, od Toshibe sem zasledil samo 1 Enterprise disk za 310€

Torej nekako tako kot pred poplavami, razen 3TB in 4TB diskov ki so se pocenil (drugače ne bi mogli konkurirati 2TB diskom)

Podražitev je opazna samo pri diskih pod 1TB, ki imajo zdaj okrog 10€ višjo ceno kot pred poplavami... Morda pa nam želijo proizvajalci s temi cenami nekaj sporočiti >:D

Dr_M ::

Samsung Spinpoint F4EG (HD204UI) je bil v tujini 50-55EUR, pri nas pa okoli 70EUR.

Geizhals kaze, da je bil ta disk pred poplavami najcenejsi 52.78EUR, trenutno je cena 71.07EUR.
Diski do vkljucno 2TB so se vedno obcutno drazji, kot pred poplavami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

BorutK-73 ::

Se je pa uresničil SSD prodor, ki so ga napovedovali med poplavami.

McAjvar ::

XIIT je izjavil:

Pred poplavami je (v Nemčiji) najcenejši 2TB disk (Samsung HD203UI, če se ne motim) stal nekje med 60 in 65 evri.

Pred poplavami sem ravno gledal, kje bi pri nas kupil nov 2TB disk. Pri Funtechu mislim da je bil 63 EUR. Ni bil niti najcenejši.
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

teodor ::

Rezultat poplave je, da sta v bistvu sedaj samo dva proizvajalca. Ni vrag, da se ne moreta zmeniti!
Cene bodo padle le, če bodo padle cene velikim SSD diskom.

dexterboy ::

WD Green Power sploh ni disk, mi je zaupalo kar nekaj prodajalcev.
Tudi sam se opekel na lastni koži, ko mi je šel v franže.
Naj bi pa bili tretnuno Toshiba diski bolj zaneslivejši od velikih dveh...
Vsaj tako sem zasledil na več koncih. Mogoče bo kaj na tem, saj se mora boriti za kupce, kar "unima dvema" ni ravno treba :)
In posledično gledajo za odtenek bolj na kwaliteto... vrag si ga vedi?
Bom probal v prenosniku z 1 tera, ko ga zamenjam ob priliki :D

Ah, in seveda ćisto pozabil;
3 TB je v zunanji škatli 99 ojrov, ako ga pa kupiš za vgradnjo, pa je od 130 naprej...
Kdo je tu nor? Sploh če upoštevam še ohišje in USB3 elektroniko...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Zgodovina sprememb…

AvtoR ::

Meni je WD Green 1,5tb v NASu zdrzal 3 leta brez problemov. Za sabo ima 15000ur. Disk je super tih in hladen.
Zaradi pomankanja prostora sem ga zamenjal za Seagate Baracuda 3tb. Disk je nenormalno glasen. Nonstop se spina in pri parkiranju glav spušča prav nezdrave zvoke. To lahko naredi tudi večkat v minuti. Disk ima sicer 3 leta garancije in upam, da bo res vzdržal vsaj toliko...

SuperVeloce ::

Verjetno to o WD green bolj leti na izdelke po poplavah. Sam imam vse Green diske z izdelavo pred poplavami, čeprav zadovoljen pač težko rečem, da so obdržali vzdržljivost.

Blazz ::

spirit je izjavil:

Samo cena povprečnega prodanega diska ni ravno merodajen podatek, sem kar precej prepričan, da so bili takrat v povprečju prodani diski z manjšo kapaciteto, kar tudi vpliva na ceno.


2 meseca pred poplavami sem kupil 2 TB disk Sata 3 za 69 eurov...

e-marko ::

Danes mi je crknil eden izmed dveh HD204UI v NAS-u. Kaj cenovno ugodnega naj nabavim za zamenjavo? Malo gledam cene in ne najdem nič zanimivega. WD20EZRX (WD Green 2 TB)za cca. 86-89 eur. Kaj drugega?
Pred dobrima dvema letoma sem dal v Nemčiji za dva Samsunga HD204UI s poštnino vred 135 eur.

Lp
...somebody, somewhere...

AvtoR ::

Kaj pa kak WD RED?

Hayabusa ::

McAjvar je izjavil:

XIIT je izjavil:

Pred poplavami je (v Nemčiji) najcenejši 2TB disk (Samsung HD203UI, če se ne motim) stal nekje med 60 in 65 evri.

Pred poplavami sem ravno gledal, kje bi pri nas kupil nov 2TB disk. Pri Funtechu mislim da je bil 63 EUR. Ni bil niti najcenejši.

Situacija se imenuje duopol + toshiba, čez par let bodo oba glavna igralca udarili po žepu zaradi kartelnega dogovarjanja cen.

nUUb ::

Hayabusa je izjavil:

McAjvar je izjavil:

XIIT je izjavil:

Pred poplavami je (v Nemčiji) najcenejši 2TB disk (Samsung HD203UI, če se ne motim) stal nekje med 60 in 65 evri.

Pred poplavami sem ravno gledal, kje bi pri nas kupil nov 2TB disk. Pri Funtechu mislim da je bil 63 EUR. Ni bil niti najcenejši.

Situacija se imenuje duopol + toshiba, čez par let bodo oba glavna igralca udarili po žepu zaradi kartelnega dogovarjanja cen.

Kupci bomo pa še vedno (na)stradali.
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

tikitoki ::

SSD prodor je bil sicer fejst, sam resnici na ljubo se sene v zadnjem letu in pol niso bistveno znizale. Takrat si dobil 256 Gb disk za dobrih ene 160 EUR, danes pa je tud neki tazga. (seveda, ce si narocil iz nemcije:). Kak bi bilo lepo, ce bi se spet prepolovile cene.

klinker ::

So se pa 500gb SSDji kar lepo pocenili.
In ja...sem pred poplavami na direct.jacob kupu 3 2TB Samsunge F4 za 56€/kom. So pa to ble res ze smesno nizke cene takrat, kar mi je seveda povsem ugajalo :D

Gregor P ::

Sam sem se pa v tem času dodobra "izšolal" v "konsolidaciji prostora" na diskih oz. optimizaciji shranjevanja podatkov; dejansko sem privlekel tudi vse stare diske na dan za katere sem že pozabil, da obstajajo ter "našel" ogromno prostora ... tako da sem vmes kupil le izjemoma kakšen sistemski disk, ki je pač nujen za delovanje sistema8-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Diski še vedno dražji kot pred poplavami

Oddelek: Novice / Rezultati
218068 (5397) Gregor P
»

Cene diskov začele počasi upadati, ustvarjen duopol

Oddelek: Novice / Diski
2910308 (6518) Izi
»

Western Digital kljub poplavam skoraj početveril dobiček

Oddelek: Novice / Rezultati
318499 (4848) Jst
»

Zaloge diskov na starih ravneh, dobički in cene rekordni

Oddelek: Novice / Ostale najave
369781 (7301) dexterboy
»

Western Digital z 200 milijoni stroškov zaradi poplav, še vedno dobičkonosen

Oddelek: Novice / Rezultati
195009 (3653) Jerry000

Več podobnih tem