» »

Kupovanje rabljenega avta

Kupovanje rabljenega avta

«
1
2 3

TheJack ::

Spet kupujem avto. :) Tokrat za punco. Bencinar, do 5 jurjev, do 1.4, čim novejši (2007 naprej), ne prevelik, ne premajhen (clio III ali II, peugeot 207, seat ibiza, fiat punto...itd. Citroen C3 (ta star) je menda zanič, za babo pa getz in micra "nista lepa". Pola in fabie v tem cenovnem rangu ni.).

To ni tema o tem, kateri avto naj kupim (itak prevelikih razlik med zgoraj naštetimi & podobnimi po mojem ni), ampak KAKO naj ga kupim. Nisem mehanik. Avte bom najbrž hodil gledat sam oz. s punco, ki tudi ni mehanik. Na kaj naj bom pozoren? Je bolje kupovati od fizične osebe, ali od zasebnika? Kaj naj preverim na samem avtu? Kaj preveriti med testno vožnjo? Kako je z garancijo oz. z jamčevanjem za napake? Vsi nasveti v zvezi s samim nakupom bodo dobrodošli.
Bonis nocet, qui malis parcit.

Silvo ::

Jaz bi gledal,da je 1 lastnik,vozilo kupljeno v SLO
obvezno servisna knjiga+računi,ter preverljiva zgodovina...
Silvo

PacificBlue ::

to, kar je Silvo rekel + pregledat podvozje, pleh če kaj rjavi, odpret spredaj pokrov motorja, če je kaj poskodovano(nosilci motorja,hladilnik..) preverit zavore, hupo, okna če se odpirajo normalno, tudi vrata..v glavnem vzami si čas, naj se ti ne mudi.

dottor ::

Pa če bo prodajalec kaj dosti kompliciral, pihal v prazno, govoru da se mu mudi je to znak da neki ne štima. Jaz ko sem kupoval avto sem imel srečo, da mi je prodajalec, ko sva šla na kavo (ta čas je oče, ki je mehanik pregledal cev avto), mi povedal kaj bi blo dobro menjat na avtu in kaj ne dela.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

theBill ::

Tle je precej napisano o nakupu rabljenega avta
http://avtonasveti.com/kako-kupiti-rabl...

RockyS ::

servisna knjiga ti en k kaj koristi, ker jih ponarejajo.

kixs ::

Ponareja se za tiste avte, ki se jim splaca. Za enega Puntota se navadno ne splaca.

Priporocam avto s slovenskim poreklom in po moznosti od prvega lastnika. Avto si oglejta, preizkusita, ce vama je vsec, pa ga zapeljita se na pooblasceni servis na pregled. Pregled ne kosta ne vem koliko, navadno racunajo eno uro... cca 20€.

lp

GrimReaper ::

Sam vem da ko bom prodajal avto, da bom zraven priložil vse račune, pa tudi povedal kaj vse je bilo narobe z avtom, in kaj se še ni zamenjalo pa bi se moralo. Tut to lahko povem da sem se zaletel s sprednjo desno gumo v robnik. Itak sem moral potem to popravit če se zdej že 2 leti vozim.
Ne vem zakaj bi tukaj sploh karkoli lagal, na vrednost avtomobila take stvari bolj malo vplivajo. Sploh bo pa čez dve leti (2005 letnik) bolj malo vreden, tam okol 3k€.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Super Sonic ::

To je že vse bilo. Ženska mora sama izbrat avto, bolj ko ji boš nekaj vsiljeval, bolj boš poslušal, ko bo šlo kaj narobe (ali pa imel sam slabo vest). Če bo avto njen, se bo z njim vozila, potem ga naj sama izbere.

Nakup od fizičnih oseb odsvetujem, ker če se ne spoznata (ne en, ne drug) in ne bosta s seboj vlekla mehanika in nekoga, ki se spozna na tržne vrednosti, je nakup enostavno pretvegan.

Po drugi strani kupovanje od preprodajalcev pomeni enako sranje, toda, država te je zaščitila z obvezno 1 mesečno garancijo:
http://www.ti.gov.si/nc/si/splosno/cns/...

Če si laik in se ne spoznaš, obvezno preveri vžiganje, sklopko, zavore, preveri delovanje brisalcev, električni pomik stekel, luči, ipd. Avto zapelješ km ali dva in si pozoren predvsem na vlečenje avtomobila v stran. Na vsakem avtosteklu se nahaja tudi serijska številka stekla in leto izdelave avtomobila. Takole to izgleda v praksi (ta avto je letnik 2007):


Kadar je bil avto težje zaleten so menjali stekla, letnice se ne ujemajo, praktično takoj lahko vidiš kje bil zaleten. Enako pomaga oceniti realno letnico izdelave avtomobila (avto je izdelan recimo 2007, prva reg. je bila 2008 in oni ti prodajajo to za 2008 letnik, kar pa ni res).

Vse je predmet debate, fokus pa še enkrat; naj bo voznici všeč.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Super Sonic ::

Aja pa še to okoli stekl:
če so stekla tonirana (zadaj ponavadi so že tovarniško) so stevilke in letnica druge, kar pa še ne pomeni, da je bil avto zaleten. Tovarna to naredi, tko da brez panike. Če je bil avto zaleten gre za 1 do 2 stekli, ki sta bili menjani. Če bi bil avto težje zaleten celo do 3 stekla.

Pomaga pa tudi če veš, da so določeni modeli avtomobilov nagnjeni k pokanju stekl in so bila stekla zato menjana (recimo C4 Picasso ima zelo šibko točko v tem delu, ko mu prednje steklo poči že ob prvem prepihu, tako da menjava stekl tam še ni razlog zato, da je bila avto zaleten).

Se pa vidi, stekla pomagajo, jaz avto že od daleč vidim po odtenkih, da šepa, če pa ne, pa stekla takoj povedo koliko je bila kje ura, brez da bi šel gledat šasijo.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

fosil ::

Če nisi sam mehanik je najbolje pred nakupom peljat avto na servis, da ti ga pregledajo.
Tako je!

mr1two ::

Včasih se da preveriti, če je bil avto razbit tudi z merilcem laka. Najbolje je, da si ga sposodiš. Preizkus je standarden- povprašaš ali je bil avto razbit in ko je odgovor "ne", greš okrog z merilcem. Postaviš ga pred dejstvo(če je bil razbit), mu naložiš kakšno moralno in se odpraviš naprej.

Druga možnost je pregled pri serviserju, ki ga izbereš TI(ne on), mogoče amzs. Predhodno se dogovori, da stroške, v kolikor je kaj narobe z avtom in ti on tega ne pove, krije prodajalec. Tam izveš kako pa kaj in potem se odločiš ali je vredno stvar vzeti.

Vedno obstaja možnost natega. Pri nas smo trije kupovali avto, trije smo kupli precenjena razbita jajca. Šola za naprej-zame, upam pa da ne zate. Vso srečo.
Uporaba troblje v avtu povzroči krčenje možganov.

Buggy ::

Jezus marija keri struckoti. Po vasem je moj avto bil ze vsaj dvakrat totalka :))
Placujem polni kasko in seveda vedno pokoristim zavarovanje, ko imam poskodbe na laku, ki nastanejo na parkiriscu (veliko telet ne zna odpirat vrat), vandalizma, poskodbe stekla (kamenje spredaj vozecega), toce, itd...

S tega naslova sem lansko leto imel barvan skoraj cela avto (cakal sem dve leti in potem od enkrat dal popravit), zamenjano vetrobransko steklo zaradi okruskov od naletelega kamenja. Letos je avto sel nazaj zaradi reklamacije in ponovno barvaja motorni pokrov, blatnike (pozimi leti kamenje posuto po cesti tako po avtu, da je vse speskano) ... Avto nikoli zaleten, je pa na cesti in ne sminkira v garazi in ce bi ga prisel pogledati eden izmed vaju ter mi pribijal o totalkah, bi se pobral po hitrem postopku z dvorisca :P

Tako da nikar ne posplosujte oz. ne delajte prehitrih zakljuckov.

LeQuack ::

GrimReaper je izjavil:

Sam vem da ko bom prodajal avto, da bom zraven priložil vse račune, pa tudi povedal kaj vse je bilo narobe z avtom, in kaj se še ni zamenjalo pa bi se moralo. Tut to lahko povem da sem se zaletel s sprednjo desno gumo v robnik. Itak sem moral potem to popravit če se zdej že 2 leti vozim.
Ne vem zakaj bi tukaj sploh karkoli lagal, na vrednost avtomobila take stvari bolj malo vplivajo. Sploh bo pa čez dve leti (2005 letnik) bolj malo vreden, tam okol 3k€.


Tak realen avto bo nato kupil nek preprodajalec in ga potem prodajal naprej dražje z nategom, da je avto kot nov in podobno, ker v nasprotju s tabo nima moralnih vrednot.
Quack !

Super Sonic ::

Tako da nikar ne posplosujte oz. ne delajte prehitrih zakljuckov.

Da ne bi bil slučajno kdo tle narobe razumljen, a ne. Avtohiše, ki preprodajajo avtomobile, kar pogosto uvažajo razbite avtomobile in jih nato popravijo pri nas za male pare. Zato so stekla nek baseground, da tko rečem, ker spet po definiciji ne pokajo toliko, da bi jih pri 4,5 let starih vozil bilo normalno že vsaj 2x menjat. Se pa seveda živemu človeku vse zgodi, zato se pogleda podvozje, karoserijske sklope okoli motorja in vrat, ipd, pa se takoj vidi koliko je steklo res bilo samo menjano zaradi kamenčkov (ali slabih brisalcev, recimo), ipd.

Ampak če se ne spoznaš in greš avto kupit sam, neke smernice, pri nakupu, rabiš.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

mr1two ::

Buggy je izjavil:

Jezus marija keri struckoti. Po vasem je moj avto bil ze vsaj dvakrat totalka :))
Placujem polni kasko in seveda vedno pokoristim zavarovanje, ko imam poskodbe na laku, ki nastanejo na parkiriscu (veliko telet ne zna odpirat vrat), vandalizma, poskodbe stekla (kamenje spredaj vozecega), toce, itd...

S tega naslova sem lansko leto imel barvan skoraj cela avto (cakal sem dve leti in potem od enkrat dal popravit), zamenjano vetrobransko steklo zaradi okruskov od naletelega kamenja. Letos je avto sel nazaj zaradi reklamacije in ponovno barvaja motorni pokrov, blatnike (pozimi leti kamenje posuto po cesti tako po avtu, da je vse speskano) ... Avto nikoli zaleten, je pa na cesti in ne sminkira v garazi in ce bi ga prisel pogledati eden izmed vaju ter mi pribijal o totalkah, bi se pobral po hitrem postopku z dvorisca :P

Tako da nikar ne posplosujte oz. ne delajte prehitrih zakljuckov.



Ni hitrih zaključkov. Če bi vse to recimo povedal, bi se dalo tudi preveriti na pregledu. Če je bil avto samo kozmetično poškodovan je to ena stvar, če je bil pa usut in potem neki skupaj zavarjen pa nekaj popolnoma drugega.
Problem je, ker ogromno preprodajalcev priseže na lastno mater, da ta avto pa ni bil razbit...
Uporaba troblje v avtu povzroči krčenje možganov.

Buggy ::

ja saj stekla okoli avta tudi jaz pogledam, ce so tutti fruti, se popolnoma strinjam, da je to neka osnova vendar pa vetrobransko steklo ne mora biti ravno razlog za paniko pri 6 let starem avtu, ki bi moral imeti, ce se normalno vozi vsaj ze cca 150Kkm.

...drugace pa sem mislil, da je splosno znano kako se avta ne kupuje pri preprodajalcih in da se avta ne kupuje (ce imas le moznost) hitro na vrat na nos.

mr1two ::

Saj pravim, običajno ko ne kupujemo, vemo vse, ko pa se odpraviš po nakupih te pa še vedno lahko kdo nategne. Bolj ko si siten in bolj ko vrtaš, manj se da prodajalcu s tabo ukvarjat. Problem je v tistih, ki njihov bullshit kupijo.
Najbolj priželim tem dilerjem, da avta ne morejo prodati niti pod ceno, za katero so ga kupili, banda hudičeva.
Teli preprodajalci potem vedno prodajo slabše za več dnarja, dvigujejo cene avtomobilom in spravljajo nakup rabljenega avta na zelo slab glas.
Policaji lovijo ljudi, ki prečkajo cesto kjer ni zebre, take prevarante pa pustijo pri miru. FAIL.
Uporaba troblje v avtu povzroči krčenje možganov.

Mesar ::

Buggy je izjavil:

Jezus marija keri struckoti. Po vasem je moj avto bil ze vsaj dvakrat totalka :))
Placujem polni kasko in seveda vedno pokoristim zavarovanje, ko imam poskodbe na laku, ki nastanejo na parkiriscu (veliko telet ne zna odpirat vrat), vandalizma, poskodbe stekla (kamenje spredaj vozecega), toce, itd...

S tega naslova sem lansko leto imel barvan skoraj cela avto (cakal sem dve leti in potem od enkrat dal popravit), zamenjano vetrobransko steklo zaradi okruskov od naletelega kamenja. Letos je avto sel nazaj zaradi reklamacije in ponovno barvaja motorni pokrov, blatnike (pozimi leti kamenje posuto po cesti tako po avtu, da je vse speskano) ... Avto nikoli zaleten, je pa na cesti in ne sminkira v garazi in ce bi ga prisel pogledati eden izmed vaju ter mi pribijal o totalkah, bi se pobral po hitrem postopku z dvorisca :P

Tako da nikar ne posplosujte oz. ne delajte prehitrih zakljuckov.


Ja ampak če nisi nemaren imaš vse papirje zakaj je bilo kaj menjano...
Your turn to burn!

mr1two ::

Saj je deloma krivda tudi pr kupcih. Vsi bi hoteli met novo in nepoškodovano, čeprav je rabljeno. Pridet na ogled z pričakovanjem, da je lak na 10 let starem avtu kot nov in da avto ni bil barvan je neka utvara. Pridt je treba z neko realno oceno- to pa to bo zjebano, to pa to pa bom fejst preveru, če je vredu.
Glavno je podvozje, motor in gibljivi deli. Pleh je lahko tudi malo popraskan in tko- je vsaj legit.
Uporaba troblje v avtu povzroči krčenje možganov.

LeQuack ::

ČE bi to vse pisal v oglasih se pomoje ne bi noben pritoževal ane.
Quack !

gruntfürmich ::

Buggy je izjavil:

Jezus marija keri struckoti. Po vasem je moj avto bil ze vsaj dvakrat totalka :))
Placujem polni kasko in seveda vedno pokoristim zavarovanje, ko imam poskodbe na laku, ki nastanejo na parkiriscu (veliko telet ne zna odpirat vrat), vandalizma, poskodbe stekla (kamenje spredaj vozecega), toce, itd...

S tega naslova sem lansko leto imel barvan skoraj cela avto (cakal sem dve leti in potem od enkrat dal popravit), zamenjano vetrobransko steklo zaradi okruskov od naletelega kamenja. Letos je avto sel nazaj zaradi reklamacije in ponovno barvaja motorni pokrov, blatnike (pozimi leti kamenje posuto po cesti tako po avtu, da je vse speskano) ... Avto nikoli zaleten, je pa na cesti in ne sminkira v garazi in ce bi ga prisel pogledati eden izmed vaju ter mi pribijal o totalkah, bi se pobral po hitrem postopku z dvorisca :P

Tako da nikar ne posplosujte oz. ne delajte prehitrih zakljuckov.

eden takšen specifičen primer na ostalih 1000 nateganskih in potem ti težiš naj ljudje ne delajo hitrih zaključkov in ne posplošujejo??
pa saj nisi normalen...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

TheJack ::

Prvi vtisi.

Včeraj sem šel preverit nekaj večjih trgovcev v bližini, saj jih je tu (Vič) kar precej. Dobil sem občutek, da se jim zdi 5 jurjev blazno malo denarja in v bistvu ni vredno njihovega truda. Oni bi mi hoteli prodati nov avto. Takšnih avtov (glej prvi post) sploh ne prodajajo, oziroma jih prodajo malo. Ostalo je dražje, od 7-8 tisoč naprej.

"Rabljeno z garancijo", kar nekateri trgovci oglašujejo na avto.net pomeni en mesec garancije, ki so jo itak dolžni dati po zakonu (in takega avtomobila ne bi smeli oglaševati kot da je z garancijo).

Danes sem klical oglase na avto.net. Niti en avto, za katerega sem poklical, nima nobenih računov z uradnih ali kakršnih koli drugih servisov. Servisno knjigo imajo vsi razen enega.

Poklical tri zasebnike. Od tega en preprodajalec. Pri ostalih dveh ni računov za servise (itak), en celo ni vedel, ali je prejšnji lastnik sploh opravil veliki servis.

Našel sem en (1) avto, kjer zraven nudijo enoletno garancijo brez omejitve kilometrov. V ceni so mi pripravljeni narediti tudi veliki servis z menjavo jermena in vsega ostalega vred. Tega bom šel pogledat.
Bonis nocet, qui malis parcit.

Buggy ::

eden takšen specifičen primer na ostalih 1000 nateganskih in potem ti težiš naj ljudje ne delajo hitrih zaključkov in ne posplošujejo??
pa saj nisi normalen...

Kaj si ti mislis in kako razumes povedano, me popolnoma nic ne zanima drugih pa verjetno tudi ne... mogoce bi lahko bil malo bolj konstruktiven in dal kaksen hint...gospod normalnez :))

gruntfürmich ::

sj sem dal hint; namreč ta da nimaš izpadov! ker to neumnost kar si ti svetoval ljudem jim samo škoduje kot pa koristi...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Super Sonic ::

Dobil sem občutek, da se jim zdi 5 jurjev blazno malo denarja in v bistvu ni vredno njihovega truda.

Sej je tako.

"Rabljeno z garancijo", kar nekateri trgovci oglašujejo na avto.net pomeni en mesec garancije, ki so jo itak dolžni dati po zakonu (in takega avtomobila ne bi smeli oglaševati kot da je z garancijo).

To niti ne, ker vsa rabljena vozila nimajo garancije (recimo kupljenje od fizičnih oseb), tako da je prav da se to oglašuje, da se temu ne izogibajo, ker v končni fazi so njihove obveze lahko kar visoke, če pride do težav.

Danes sem klical oglase na avto.net. Niti en avto, za katerega sem poklical, nima nobenih računov z uradnih ali kakršnih koli drugih servisov. Servisno knjigo imajo vsi razen enega.

Povsem običajno za naš trg. Če boš slučajno koga našel z vsemi računi, skrbno ohranjenega in vzdrževanega, bo pa zanj zahteval miljon (od oka).
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

M-XXXX ::

Povsem običajno za naš trg. Če boš slučajno koga našel z vsemi računi, skrbno ohranjenega in vzdrževanega, bo pa zanj zahteval miljon (od oka).

Prodam svojega za 50% off (pol miljona). Vsi računi iz uradnega servisa, vse kar potrebuješ :)

mr1two ::

In verjetno bodo računi ponarejeni...
Na svojem avtu olje zamenjam sam. Denarja ni toliko, kot je časa in znanja, tako da si lahko to privoščim. Zato ti vsaj za moj avto računov ne morem dati. Spretni preprodajalec, ki ga pa to prepriča(računčki, potrdilca, štampiljkice), pa bo to zrihtal. Dal bo kupcu točno to, kar kupec želi. Razen dobrega avta, ker tega pač nima.
Uporaba troblje v avtu povzroči krčenje možganov.

Buggy ::

...jaz imam tudi vse racune in servisno postempljano na kilometer natancno od avtohise, kjer je avto bil tudi kupljen pa je star ze 6 let.
Med temi predpisanimi 30kkm s strani servisne, pa delam enkrat vmes se menjavo olja in filtrov v lasti reziji brez racunov...sam na kanalu, in tudi svecke, ki so predvidene za 120Kkm menjam sam na 80Kkm...pa pogonske gume vsako leto, kabinske in zracne filtre ter bremze in amortizerje...pa vsake toliko casa gre na barvanje. Avto ima skoraj 200Kkm pa je v top formi pa se na plin je predelan.
Jah zelo netipicno vzdrzevan avto za razliko od preprodajalcev kamor hodite iskat sreco...

gruntfürmich ::

ampak vseeno se mi zdi da je v sloveniji nerealno pričakovati da bodo vsi računi priloženi in servisna izpolnjena. večina folka se z originalnimi servisi neha baviti takoj po preteku garancije, nato servisne ne povoha več, računov od servisa pa tudi ne shranjuje ker se mu zdi brezveze.
imho...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

TheJack ::

>Dobil sem občutek, da se jim zdi 5 jurjev blazno malo denarja in v bistvu ni vredno njihovega truda.
Sej je tako.

To se mi zdi čudno. Glede na njihov trenutni tržni položaj, ko je prodaja v prostem padcu, bi si človek mislil, do bodo bolj zainteresirani.


>ampak vseeno se mi zdi da je v sloveniji nerealno pričakovati da bodo vsi računi priloženi in servisna izpolnjena. večina folka se z originalnimi servisi neha baviti takoj po preteku garancije, nato servisne ne povoha več, računov od servisa pa tudi ne shranjuje ker se mu zdi brezveze.
imho...

Strinjam se. Vseeno to zame kot kupca pomeni težavo, ker ne vem, pri čem sem. Avto je lahko super tudi, če je rihtan pri vaškem mehaniku (ki ne izdaja računov). Ampak lahko je pa tudi iz Italije pripeljan avto z bogsigavedi koliko kilometri, na katerem bo čez mesec in en dan vse crknilo. Tolažim se edino le s tem, da se avtohišam za male bencinarje preprosto ne splača ponarejati servisnih knjig in zbijati kilometrov. To se splača pri iz Nemčije pripeljanem pasatu l. 2009, ki ima narejenih realnih 300.000 km (kar pomeni, da je za tak avto pri nas kupca nemogoče najti). Zadevo zbiješ na 120.000 in ga boš lahko prodal za 12+ jurjev.
Bonis nocet, qui malis parcit.

Super Sonic ::

večina folka se z originalnimi servisi neha baviti takoj po preteku garancije, nato servisne ne povoha več, računov od servisa pa tudi ne shranjuje ker se mu zdi brezveze.


To je zanimiva logika pri nas, da tudi račun pri lokalcu ni nič vreden. Jaz jih vedno spravljam. Pa kaj potem če avto ni več servisiran pri pooblaščencu, ampak je pri lokalcu. S tem tudi poveš kaj vse je bilo menjano in kdaj.

To se mi zdi čudno. Glede na njihov trenutni tržni položaj, ko je prodaja v prostem padcu, bi si človek mislil, do bodo bolj zainteresirani.


Pri enem takšnem avtomobilu za 5k€ oni zaslužijo dobrega jurja do dva. Premalo.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

SkIDiver ::

Najprej naj se punca odloči kakšen avto bi imela. Cel potencialen izbor skrčita na 2 do 4 modele. Pri krčenju vama lahko pomagajo podani gaberiti; min letnik 2007, max 5k€ in max 1400ccm. Ko imata izbrane kandidate začnita z iskanjem. Pri tem se ne omejujta kje bosta kupila avto. Nakup od fizične osebe ni nič manj rizičen kot od pravne. Največji riziko je neumnost in neprimeren pristop kupca, ki se pusti nategniti.

Ko najdeta primeren avto si vzemita čas in si ga oglejta.

Najprej prodajalca (če je fizična oseba) vprašaj kakšen režim voženj je opravljal z vozilom (kratke-dolge, relacija-mesto). Iz oglasa lahko na grobo preračunaš koliko kilometrov dnevno je v povprečju prevozil avto, da dobiš občutek ali je delal kratke relacije ali daljše.

Zate sila enostaven pregled vozila, ki bo za začetek dovolj, da dobiš vtis v vozilu sta dva ali trije krogi okoli vozila s pregledom spodaj naštetih stvari.

Preveri razmake oz. špranje med vrati, blatniki, ... Če delujejo homogeno se loti odpiranja vrat. Vrata odpreš in jih zapreš. Če se zaprejo lepo, brez pretirane sile potem avto ni bil bistveno poškodovan. Če se katera vrata ne zapirajo lepo še vedno ne pomeni, da je avto že 3x videl obračanje na streho pa še sosedovo škarpo8-O

Preglej vse gume, če zgledajo vse štiri približno enakomerno obrabljene. Imej v mislih, da povsem enakomerno se ne obrabljajo, vendar so preveliki ekstremi tudi pokazalniki, da ne štima ali optika ali pa je prišlo do kakega zamika podvozja zaradi bodisi bočnega udarca v robnik ali celo poškodbe zadka ali prednjega dela.

V motornem delu ne boš odkril dosti znanosti, ker si brez znanja. Če gre za 16V motor odvij pokrovček za dolivanje olja in preveri za sledmi bele smetane na pokrovčku ali okoli odprtine za dolivanje. Če jo vidiš je to posledica kratkih voženj (zato spraševanje o režimu vožnje, računanje povprečnega št. prevoženih kilometrov dnevno) ali pa ima motor težavo s tesnili. Zapri pokrovček in naj tvoja punca zažene motor, ker ne pozna vozila in ne bo skrila morebitnih zagonskih napak motorja, medtem pa ti prisluhni morebitnim čudnim zvokom motorja ob zagonu. Med delovanjem odvij pokrovček ekspanzijske posode in preveri, če so vidni mastni madeži in se v posodi pojavljajo zračni mehurčki. Če ni ne enega ne drugega potem z motorjem štima. Vse ostalo je specifika, ki je brez detaljnega poznavanja modela vozila ne moreš vedeti.

Nadaljuj v notranjosti vozila. Vsedi se v avto na vse sedeže in si v miru oglej celo notranjost. Če si vzameš čas ti avto hitro pove svojo zgodbo in tudi zgodbo kako je lastnik zanj skrbel. Med tem preveri pomik stekel, ventilacijo, klimo in ostalo elektroniko v notranjosti vozila. Pri vklopu klime bodi pozoren na zvoke iz predela motorja. Kompresor klime obremeni motor in tudi hitro lahko pokaže morebitne težave s kompresorjem ali sklopko kompresorja (redko, ampak se lahko zgodi - po svoje spet specifika).

Preveri še prtljažni prostor. Če je precej zdrgnjen in spraskan, potem je avto prepeljal marsikaj ali pa je lastnik nemaren ali mu je vseeno ali pa se je pač zgodilo. Najbolje, da preveriš kako ohranjeno je zadnje vzmetenje. Če zanihaš zadek avtomobila (se obesiš na rob prtljažne odprtine) in amortizerji ne zadušijo vetrikalnega nihanja potem so zdelani in je čisto mogoče, da je bil avto precej delavna mula. Je pa potrebno vzeti v račun, da amortizerji oslabijo tudi s kilometrino, zato je to lahko zate kot neizkušenega dvorezen meč.

Na koncu pa se zapeljite z avtom. Pozoren bodi na čudne zvoke, zamolkle in tope udarce podvozja skozi neravnine, delovanje sklopke, pretikanje menjalnika in delovanje motorja (cukanje, oklevanje pri posepeševanju).

Če na koncu daje avto dober vtis se dogovori za pregled vozila ali na AMZS-ju ali na pooblaščenem servisu. Če je bil redno servisiran na pooblaščenem servisu bodo med drugim preverili tudi servisno zgodovino in povedali svoje mnenje. Le tega ne moreš vzeti kot garancijo ali zagotovilo. Je bolj varovalka pred nategom tebe kot kupca.

Če prodajalec; preveč naklada (predvsem fizična oseba), ti diha za ovratnik in ti ne pusti miru in časa za ogled vozila, se mu mudi in pritiska nate pri ogledovanju, se govoričenje prodajalca nekako ne sklada z vtisom, ki ga daje vozilo. Obrni se in pojdi. Ravno tako, če zavrača pregled na pooblaščenem servisu ali AMZS-ju.

Dober avto se hitro proda, zato je za dober nakup potrebno spremljati tržišče. Pregledovanje letnic stekel in ne vem kakih nosilcev je zate kot laika zguba časa, ker ne veš ne kaj gledati ne kako. Naredi prvi ogled kot sem ti ga opisal in prepusti podrobnosti strokovnjakom.

Če se na pregledu najdejo napake kot npr. porušena optika podvozja in si odločen, da vozilo kupiš, če res nima napake se s prodajalcem dogovori, da strošek optike doda k znesku kupnine za vozilo, če je podvozje OK, v nasprotnem primeru sam krije strošek optike in ti vozila ne kupiš.

Pa zavedaj se, da kupujeta rabljeno vozilo in ne novo. Skoraj nobeno ni brez kakšne malenkostne napake. Seveda pri tem velja zdrav razum in tehten razmislek kaj pomeni kakšna hiba.

TheJack ::

Hvala res za izčrpna navodila! Punca ne ve kaj bi rada, po mojem. Clio III se ji je zdel na sliki "lep", potem v živo pa "grd" (je pa res, da je v živo gledala tistega s faceliftom). Lepota je zanjo odločilen kriterij, čeprav tega izrecno ne prizna. Tako micre recimo sploh noče pogledati, pa čeprav ji dopovedujem, da gre za enega najbolj zanesljivih avtov v svojem razredu. Pa razumi babe, če moreš ! ;)
Bonis nocet, qui malis parcit.

gruntfürmich ::

Super Sonic je izjavil:

To je zanimiva logika pri nas, da tudi račun pri lokalcu ni nič vreden....

sj ne da račun ni nič vreden, samo ljudje imho niso tako skrbni in ne vidijo smisla v kopičenju 'papirjev'. drugače pa sem tudi jst vse račune od lokalca hranil...

TheJack je izjavil:

Lepota je zanjo odločilen kriterij, čeprav tega izrecno ne prizna. Tako micre recimo sploh noče pogledati, pa čeprav ji dopovedujem, da gre za enega najbolj zanesljivih avtov...

itq da je lepota odločilna. kako pa misliš da folk kupuje avto; takšen ko se mu gabi noter usest? tudi jst sem najprej izbiral modele po zunanjosti, šele potem sem dodal zanesljivost poleg (čeprav mi je po prvem kriteriju ostal še samo 1 avto:)))
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

TheJack ::

gruntfürmich je izjavil:

Super Sonic je izjavil:

To je zanimiva logika pri nas, da tudi račun pri lokalcu ni nič vreden....

sj ne da račun ni nič vreden, samo ljudje imho niso tako skrbni in ne vidijo smisla v kopičenju 'papirjev'. drugače pa sem tudi jst vse račune od lokalca hranil...

TheJack je izjavil:

Lepota je zanjo odločilen kriterij, čeprav tega izrecno ne prizna. Tako micre recimo sploh noče pogledati, pa čeprav ji dopovedujem, da gre za enega najbolj zanesljivih avtov...

itq da je lepota odločilna. kako pa misliš da folk kupuje avto; takšen ko se mu gabi noter usest? tudi jst sem najprej izbiral modele po zunanjosti, šele potem sem dodal zanesljivost poleg (čeprav mi je po prvem kriteriju ostal še samo 1 avto:)))


Eh, jaz sem se pripravljen tudi s thalio vozit, če bo dovolj poceni. Je pa res, da sem jaz nadpovprečno škrt. :) No ja, pri thalii bi dal tudi jaz verjetno vrečo na glavo.... ;)
Bonis nocet, qui malis parcit.

SkIDiver ::

Corsa? če drži kar piše v oglasu in gume niso isti letnik kot avto je to IMHO best buy od trenutne ponudbe in dane pogoje, ki si jih napisal. Seveda glavni pogoj je WAF:D

SkIDiver ::

Z lastnico se odpeljita na servis kjer naj pregledajo avto in če servisna res drži. Bo pa zelo verjetno hitro prodana.

PS: Ne poznam avtomobila ali lastnice. Samo povem iz izkušenj.

sasli ::

Tudi jaz predlagam Opla (Corso), mislim da bosta za 5k € tu dobila največ od avtomobila.

Ps: priporočam nakup 1.4 motorja (čeprav tudi z 1.2 motorjem ni nič narobe)

SkIDiver ::

@TheJack imata še pugija in cliota.

Priporočam Corso, če je WAF approved.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

TheJack ::

Corsa prodana.
Bonis nocet, qui malis parcit.

TheJack ::

Tule se vidi, kje je resničen problem (zame). Jaz preprosto nimam časa cel dan prečesavati avtooglasov. Zjutraj grem ob 7.30 od doma v službo, domov pridem nekje ob 18h. Takrat je večina avtohiš zaprtih, za ogled se lahko zmenim le v soboto dopoldne. Človek, ki je cel dan "na preži", ker pač nima česa drugega početi (ali pa se s tem poklicno ukvarja), vidi oglas takoj ko se pojavi, se tisti trenutek zmeni za ogled, avto lahko gre pogledat takoj in ga takoj tudi odpelje. Kaj takega meni ne bo zneslo. Ob šestih je tema, v temi pa ne moreš avta kupovati, če bo komu sploh padlo na pamet, da mi ga takrat pokaže. Če se zmenim v soboto pa bo, če je dober, avto do takrat sigurno prodan. Najbolj ugodni gredo v par urah, kot kaže.

Tisti clio z enoletno garancijo, ki sem ga prej omenjal, je isti letnik kot tale corsa, s tem da ima skoraj še enkrat več kilometrov. Za enako ceno. Pa še clio je, ki je na splošno slabši avto od corse. Jeba. Najboljši mi bodo očitno "zbežali".
Bonis nocet, qui malis parcit.

sasli ::

Kaj pa če bi se "stegnil" za nov avto? 10k € pa je. :D

Janac ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

TheJack ::

sasli: Nov avto? Ta je pa dobra. Punca rabi avto za cca. 5 km do službe in nazaj. Jaz sem ji rekel, naj kupi avto za jurja. Ampak ne. Starša sta ji rekla, da se njuna hčerka pa že ne bo vozila s takšno podrtijo in sta ji rekla, naj si kupi avto do 5 jurjev, na njun račun. "Najebal" sem seveda jaz, ki se moram poleg deseturne službe sedaj jebati še s tem. No, pa bodi dovolj o tem, da ne bom slučajno kregan, če tole vidi. Bo pa vseeno malce smešno, da se bo sedaj vozila s še enkrat dražjim avtom od mojega, s katerim naredim vsak dan 130 km.

Janac: gledal, pri prvem ni km navedenih, drugi je predrag.
Bonis nocet, qui malis parcit.

Janac ::

Kaj pa tretji? 2010, 65.000km

TheJack ::

Lep, predrag.
Bonis nocet, qui malis parcit.

Mesar ::

Pa drugi lastnik 3 leta starega avta? Ko ga boš vprašal po papirjih pa te bo verjetno pisano gledal :D

Pa vprašanje če bi ga dobil za 5kE al pa spet nekdo ni bral.

Opremo pa ima še Clio boljšo :))
Your turn to burn!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mesar ()

WarpedGone ::

Vedno ista pesem: ko se kupuje vas je polna usta "pazi se nategunov", ko gre z avtom kaj narobe, je pa vaš prvi nasvet "prodaj te gare".
Prej ko boste skapiral da sta to dve strani istega kovanca, prej bo prodaja/nakup avta mal manj travmatična izkušnja.

Pri avtu za 5 jurjev ne moreš dobit drugea kot avto za 5 jurjev i.e. klump. Za stvar ki ni klump, bo treba plačat več.
Še vseeno se da pa s tut s klumpom bol al manj človeško in dokaj zanesljivo prevažat od a do b, sploh če sta a in b v vidni liniji. So mojstri ki s klumpom prečkajo saharo. Ampak še vedno je klump - šklopotajoči smrdljiv kup železa, plastike in tujega švica (pa še česa ..).

Zato ne delat znanosti iz banalnosti - ko kupiš avto za 5 jurjev veš da si kupu kup problemov. Sprijazni se s tem in živi dalje. Ne za teh 5 jurjev ampak za kej druzg.a

Moje priporočilo.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: TheJack ()

LeQuack ::

WarpedGone je izjavil:

Vedno ista pesem: ko se kupuje vas je polna usta "pazi se nategunov", ko gre z avtom kaj narobe, je pa vaš prvi nasvet "prodaj te gare".
Prej ko boste skapiral da sta to dve strani istega kovanca, prej bo prodaja/nakup avta mal manj travmatična izkušnja.

Pri avtu za 5 jurjev ne moreš dobit drugea kot avto za 5 jurjev i.e. klump. Za stvar ki ni klump, bo treba plačat več.
Še vseeno se da pa s tut s klumpom bol al manj človeško in dokaj zanesljivo prevažat od a do b, sploh če sta a in b v vidni liniji. So mojstri ki s klumpom prečkajo saharo. Ampak še vedno je klump - šklopotajoči smrdljiv kup železa, plastike in tujega švica (pa še česa ..).

Zato ne delat znanosti iz banalnosti - ko kupiš avto za 5 jurjev veš da si kupu kup problemov. Sprijazni se s tem in živi dalje. Ne za teh 5 jurjev ampak za kej druzg.a

Moje priporočilo.


Se prav ta avtohiša s.p. je prvi lastnik? Itak da je. Torej če je en podatek napačen so najbrž tudi drugi.
Quack !
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

nakup rabljenega avtomobila (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Na cesti
32685988 (51532) lucky13
»

Nakup prvega rabljenga avtomobila (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
10020590 (16564) vorantz
»

Kateri avtomobil naj kupim? (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
9719778 (17652) RejZoR
»

kateri rabljen avto do 5000 €? (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
6522170 (20251) Blinder
»

Svetovanje za nakup avtomobila (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
12227231 (24840) amigo_no1

Več podobnih tem