» »

Sol + led

Sol + led

einstein :P ::

Pozdrav!

Vsaj nekateri verjetno že veste, da pri mešanju ledu in soli temperatura pade na okoli -21°C. Stvar je v tem, da bi jaz rabil vsaj okoli -40°C, pa me zanima, kaj bi lahko uporabil? Nekje sem zasledil, da naj bi namesto navadne soli uporabil CaCl2 (kalcijeva sol), ki naj bi delovala do -30°C, kar je pa še vedno premalo. Kakšna ideja? Pa če se le da, rabim nekaj takega, da lahko mešam z ledom (suhi led in podobno odpade) - rabim nekaj poceni in enostavnega za domačo pripravo.

Najlepša hvala, LP
STAY OUT OF MY TERRITORY!

zee ::

Ne obstaja. Z mesanjem ledu in soli ne bos *nikoli* ohladil na -21°C. Kalcijev klorid je neprimeren, ker se pri raztapljanju sprosca toplota.

Za pod -40°C potrebujes suhi led ali kaj podobnega. V nobenem primeru to ne bo "nekaj poceni in enostavnega za domačo pripravo".

BTW: To je srednjesolska kemija.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

JohanP ::

Ja, led za raztapljanje v vodo potrebuje toploto in sol za raztapljanje v vodi prav tako potrebuje toploto (zee wtf?). Na ta račun lahko fašeš lepo ozeblino na roki (srednješolska kemija) ker oba jemljeta toploto iz roke.

Pri -21degC je t.i. evtektična točka ledu in NaCl. Z nadzorovanim poskusom (in zadostno količino) bi jo mogoče mogoče mogoče lahko dosegel. Zdi se mi, da koncentracija soli v tej fazi ne sme presegati 29%.

CaCl2 pa ima evtektično točko z vodo pri -55degC pri tretjinski koncentraciji. Veliko sreče!

Včasih so te finte koristili za zamrzovanje sladoleda in transport.
Npr. posodo s snovjo so dali v večjo posodo, kjer so namešali led in sol, ter zadevo toplotno izolirali. Snov je oddala toploto (se je ohladila) zaradi reakcije med ledom in soljo.

jest10 ::

JohanP je izjavil:

Ja, led za raztapljanje v vodo potrebuje toploto in sol za raztapljanje v vodi prav tako potrebuje toploto (zee wtf?).

Odvisno KATERA sol. Ker povdarjeno ne velja v vsakem primeru. Recimo CaCl2 pri raztapljanju sprošča toploto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

JohanP ::

jest10 je izjavil:

JohanP je izjavil:

Ja, led za raztapljanje v vodo potrebuje toploto in sol za raztapljanje v vodi prav tako potrebuje toploto (zee wtf?).

Odvisno KATERA sol. Ker povdarjeno ne velja v vsakem primeru


V tem kontekstu je bila mišljena kuhinjska sol.

No jest10, za katere soli pa to ne velja? :)

jest10 ::

O eni se višje celo že govori

zee ::

Tako, za okus. Pri raztapljanju naslednjih soli v vodi se sprosca toplota: CaCl2, AlBr3, RbO2, AlI3, ...
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

einstein :P ::

zee je izjavil:

Ne obstaja. Z mesanjem ledu in soli ne bos *nikoli* ohladil na -21°C. Kalcijev klorid je neprimeren, ker se pri raztapljanju sprosca toplota.

Za pod -40°C potrebujes suhi led ali kaj podobnega. V nobenem primeru to ne bo "nekaj poceni in enostavnega za domačo pripravo".

BTW: To je srednjesolska kemija.


Haha, meni praviš, da je srednješolska kemija? Ne vem, zakaj se vsi tukaj delate tako pametne, ko pa niste?

Poglej si posnetek, pa mi še enkrat reči, da je srednješolska kemija:



In jaz sem vedno tisti, ki nima pojma, ane?

JohanP je izjavil:

Ja, led za raztapljanje v vodo potrebuje toploto in sol za raztapljanje v vodi prav tako potrebuje toploto (zee wtf?). Na ta račun lahko fašeš lepo ozeblino na roki (srednješolska kemija) ker oba jemljeta toploto iz roke.

Pri -21degC je t.i. evtektična točka ledu in NaCl. Z nadzorovanim poskusom (in zadostno količino) bi jo mogoče mogoče mogoče lahko dosegel. Zdi se mi, da koncentracija soli v tej fazi ne sme presegati 29%.

CaCl2 pa ima evtektično točko z vodo pri -55degC pri tretjinski koncentraciji. Veliko sreče!

Včasih so te finte koristili za zamrzovanje sladoleda in transport.
Npr. posodo s snovjo so dali v večjo posodo, kjer so namešali led in sol, ter zadevo toplotno izolirali. Snov je oddala toploto (se je ohladila) zaradi reakcije med ledom in soljo.


Hvala, daleč najboljši odgovor. :)
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

ln2 pa gasa :))
#brezpodpisa

einstein :P ::

Evo, tudi tukaj vse piše (google: evtektična točka): http://www.presek.si/8/472-Strnad.pdf

hojnikb je izjavil:

ln2 pa gasa :))


rabim -40, ne -200
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

einstein :P ::

Evo, če kdo hoče izziv, na lastno odgovornost seveda:
STAY OUT OF MY TERRITORY!

fikus_ ::

Če rabiš - 40 samo nekaj krat se da to narediti z gasilnim aparatom na CO2 - suhi led.
S tem lahko dosežeš še nižje temp., mislim da okrog -78°C.

einstein :P ::

vem, dobiš ven suhi led, ampak nimam jaz gasilskega doma na razpolago.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

zee ::

Double_J: Brisan offtopic.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kemijske reakcije dokazovanja elementov v organskih spojinah ...

Oddelek: Šola
254393 (3927) SeMiNeSanja
»

Kalcijev klorid - kje kupiti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5716299 (15232) einstein :P
»

strokovno ime spojin za raztapljanje olj v vodi

Oddelek: Znanost in tehnologija
141532 (1119) zee
»

Gretje s klimo pozimi

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1514511 (14047) Pyr0Beast
»

kemijsko vprašanje

Oddelek: Znanost in tehnologija
386045 (5531) Fajrwol

Več podobnih tem