» »

kemijsko vprašanje

kemijsko vprašanje

gzibret ::

Polijemo apnenec z 10% klorovodikovo kislino. Enačba reakcije:

CaCO3 + 2 HCl -> CaCl2 + CO2 + H2O

Vprašanje: kako bi poimenovali to reakcijo.

A lahko rečemo substitucija? A jo lahko poimenujemo kar karbonatna reakcija (ima to sploh smisel)?

A je kakšen kemik tukaj, ki bi lahko odgovoril?

Hvala!
Vse je za neki dobr!

McHusch ::

Mi smo temu rekli, da močna kislina izpodrine šibko. Ne vem pa, kakšno je uradno poimenovanje.

celada ::

kukr se jst tole spomnim je tole nukleofilna substitucija (nism 100% ni moja mocna plat tale vrsta reakcij )

gzibret ::

Aha, nukleotilna substitucija torej. Sej, kaj drugega pa bi lahko bilo.

Kaj pa kakšen izraz, bolj za "laike". Lahko bi rekli kislinska reakcija. A je to kemijsko smiselno?

Štos je, ker pišem neka navodila za laike. Apnenec reagira z 10% HCl, dolomit pa ne in tako ju lahko takoj ločiš na terenu (na uč bolj težko, čeprav izkušeno oko opazi razlike, vendar je kislina 100% test).

Rabim besedo, ki bi jo vstavil v spodnji tekst, pa da bi bilo kemijsko smiselno:

Na podlagi ____________ reakcije lahko takoj prepoznamo, ali se na izdanku nahaja apnenec ali dolomit.


Sedaj, če rečem, da na podlagi nukleotilne substitucije ločimo med apnencem in dolomitom, pa da je to tekst za osnovno šolo, ne vem, če je izraz glih primeren.
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

> na izdanku

Koga je pa to? :\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

To je geološki izraz za območje, kjer se na površini nahaja matična kamnina. Vsaj v Sloveniji je večino površja prekrito ali s preperino (tla, humus, organski detritus...) ali s pleisto-holocenskimi sedimenti (grušč, til, aluvij, koluvij...). Le na redkih mestih pogleda ven kamninska podlaga. Tem krajem pravimo izdanki. Triglavski narodni park je en velik izdanek :D . Pa nima nobene veze z Dankami ali danko.

V uporabi je tudi glagol "izdanjati", npr. Na tem območju izpod preperine izdanjajo permski klastiti.
Vse je za neki dobr!

TRIROG ::

kar pride iz danke

;)

Hec ... Gre za naravno razkrito kamnino ki se pokaze na zemeljskem povrsju in je nekoliko pokrita z zemljo

Thomas ::

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

> Hec ... Gre za naravno razkrito kamnino ki se pokaze na zemeljskem povrsju in je nekoliko pokrita z zemljo

Jaz bi malo popravil:

Gre za naravno ALI UMETNO razkrito kamnino ki se pokaze na zemeljskem povrsju in NI pokrita z zemljo
Vse je za neki dobr!

Pyr0Beast ::

Na podlagi ______te______ reakcije, lahko takoj prepoznamo, ali se na izdanku nahaja apnenec ali dolomit.

Na podlagi sproščanja CO2?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

mare_ ::

gzibret, verjetno misliš nukleofilna, ne nukleotilna?

_marko ::

->Na podlagi sproščanja CO2?

Še najbolj pametna rešitev, IMO. :)
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

strictom ::

Na podlagi testa z 10% HCL kislino ...
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

zee ::

o nukleofilnih substitucijah se govori pri organski kemiji. Formalno gledano bi bila lahko to tudi nevtralizacija.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

gzibret ::

Hvala za predloge! Mislim, da bo nevtralizacija kisline še najbolj primeren izraz.
Vse je za neki dobr!

Maria ::

Nevtralizacija. Tvorba soli.

Gre za reakcijo med kislino in alkalno soljo. Tvori se sol, ravnotežje je usmerjeno desno zaradi tvorbe vode in plina.

Nukleofilna substitucija pa ne, ker nimaš nikjer nukleofila.

Maria

snow ::

Še en glas za nevtralizacijo.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Thomas ::

Ja. Meni se zdi vprašanje semantično. Kar pa NI sinonim za nepomembnost.

Mogoče, za slabo zastavljenost. Ne moreš "popredalčkat" vseh kemijskih reakcij, če niso predalčki WFF. Well Formed Furmulae.

Just my million dollars.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

Iz ene soli rata druga sol.... He he .... Zato sem pomislil nekam proti substituciji (zamenjavi). Sam ni. Nevtralizacija je. Kak da se nisem tega prej spomnil. Pa tako izi je :P

Ja, seveda je vprašanje semantično. Pač človek nekaj vidi in potem to poimenuje. Kako pa bi drugače komunicirali? Predalčki pri kemiji niso glih eksaktni. Če samo pogledamo kisline in baze oziroma njihov koncept recimo :D
Vse je za neki dobr!

antonija ::

Če samo pogledamo kisline in baze oziroma njihov koncept recimo
..ali pa tri koncepte da ne bo tako trivialno>:D

Pomojem je pa vseeno kaj napises, najbolje da uporabis tak izraz ki ga ciljana publika razume (cetudi iz znanstvenega vidika ni najbolj pravilen). Glede na to kaj slisis vse v reklamah pred dnevnikom sigurno ne mores bolj mimo brcnit:D

Tista reakcija je pa.... vsega boga. Raztapljanje (pomojem se najboljsi izraz, ker raztapljas apnenec), tvorba soli (iz soli), substitucija (Cl(-) z CO3(2-)),... nukleofili in elektrofili niso najveckrat uporabljani pri anorganski kemiji... Jst glasujem za raztapljanje.:))
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

WiseBear ::

Jaz dam tudi glas za raztapljanje. Kot študent na fkkt ti lahko povem, da omenjena reakcija ni tipična za kakršnokoli vrsto substitucije oz. nevtralizacije. Gre za navadno raztapljanje anorganske soli v kislini, kjer dobiš pač neko dobro topno sol, CO2 pa vodo. S kemijskega stališča je mogoče zanimivo to, da je reakcija večfazna; reaktanti ter produkti nastopajo v treh fazah.

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: WiseBear ()

gzibret ::

Aha, raztapljanje torej. Tudi smiselno.

Ali pa kar nevtralizacijsko raztapljanje :D
Vse je za neki dobr!

antonija ::

nevtralizacijsko raztapljanje
Pretiravat pa spet ni treba...;)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

gzibret ::

Eh, malo heca. Samo imam pomislek glede tega raztapljanja:

Pri raztapljanju imaš topilo in topljenec, oba pa se kemijsko pri tem procesu ne spremenita. Khmmmm?????? Bolj težko bi tisto zgoraj imenoval raztapljanje. Ali pa se motim :\

U glavnem IMO raztapljaš sladkor ali sol v vodi, ne pa kalcita v HCl. Kvečjemu kalcit v vodi.

Samo pol je tudi izraz, da voda raztaplja apnenec in nastanejo kraške jame napačen. V bistvu pri tem procesu voda razžira kalcit s pomočjo ogljikove kisline (H2CO3). Preces brez nje je zelo počasen oz. se jame sploh ne tvorijo. Nastanejo zgolj kanjoni, ne pa jame.
Vse je za neki dobr!

Fajrwol ::

umik, umik! kemik hiti na pomoč!:D
in odgovor (za milijon vodikovih:P izotopov 238) je čist na izi:
dvojna substitucija

je tipična reakcija za kvalitativni dokaz karbonatov v kameninah
-pač gre tist CO2 ven ker je ogljikova kislina neobstojna

nevtralizacija poteka med kislino ali kislo soljo in bazo ali bazično soljo...
...ne me obesit za jaj*a (če se že hvalim da sem kemik) če pa priznam da se ne spomnem
če je apnenec nevtralna ali bazična sol...po logiki je bazična sol....ampak...
----->ne morem....se spomniti.....pajčevina...v....možganih...rabim več.....sivih.........celic.........*zarjovi kot zombi*

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Fajrwol ()

snow ::

> če je apnenec nevtralna ali bazična sol...po logiki je bazična sol....ampak...

Ca(OH)2 proti H2CO3. "Zmaga" prvi, zato je sol bazična.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Fajrwol ::

>>>Ca(OH)2 proti H2CO3. "Zmaga" prvi, zato je sol bazična.

ah ne, lol, ne "zmaga" prvi, gre za simpl reakcijo nevtralizacije (tota trenutna reakcija tukaj)... vprašanje je, če se apnenec(CaCO3) obnaša bazično ali nevtralno.
pač baza vs. kislina...
Ca(OH)2=baza
H2CO3=kislina
joj....k se mi ne ljub pogledat v zapiske0:)

Pyr0Beast ::

To ni glih nevtralizacija, prej substitucija.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

celada ::

apnenec je sol zato tole nemore bit nevtralizacija, je pa bazicna sol tp pa.

snow ::

> ah ne, lol, ne "zmaga" prvi, gre za simpl reakcijo nevtralizacije (tota trenutna reakcija tukaj)... vprašanje je, če se apnenec(CaCO3) obnaša bazično ali nevtralno.

Ja sej. Zmaga po moči. V soli se gleda kaj je močnejše. Kislina ali baza. V tem primeru je jasno Ca(OH)2 močnejša baza kot je 'H2CO3' močna kislina.

2,43 pKb Ca(OH)2
6,37 pKa H2CO3

Oziroma če pogledamo obratno CO32- je močnejša konjugirana baza kot je Ca2+ konjugirana kislina. Mkey?
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

snow ::

> apnenec je sol zato tole nemore bit nevtralizacija, je pa bazicna sol tp pa.

Kaj pa je CO32-?

+ HCl ?
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

celada ::

(CO3)^-2 je ce se ne motim, konjugirana baza torej bi to s dodanim HCL vn dal sol.

:roketa> ::

>Apnenec reagira z 10% HCl, dolomit pa ne in tako ju lahko takoj ločiš na terenu

Jaz glasujem za to varianto. Ne vidim prav nobene potrebe po poimenovanju te reakcije (če pišeš za osnovnošolce).

zee ::

spomnil sem se, da bi to lahko bila tudi ionska reakcija.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

snow ::

> (CO3)^-2 je ce se ne motim, konjugirana baza torej bi to s dodanim HCL vn dal sol.

Ime reakcije med bazo in kislino?
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

celada ::

nevtralizacija:8)

gzibret ::

Reakcija med CaCO3 in H2O da bazično vodo oz. vodo s pH>7. Zato IMO lahko rečemo, da je CaCO3 bazična sol.

> Jaz glasujem za to varianto. Ne vidim prav nobene potrebe po poimenovanju te reakcije (če pišeš za osnovnošolce).

Se strinjam. Samo bi bilo fajn vedet za drugič. Sedaj niham(o) med substitucijo, ki se po nekaterih virih (zee) uporablja le v organski kemiji, in nevtralizacijo.

Nisem glih kemik, samo se mi zdita oba izraza pravilna. Substitucija, ker se CO3^2- zamenja s Cl- in nevtralizacija, ker CO3^2- (baza) in H+ (kislina) razpadeta v CO2 in H2O.
Vse je za neki dobr!

antonija ::

Nevtralizacija pomeni prehod iz povisanega/znizanega pH na pH=7. ALi drugace: na zectku je razmerje H+/OH- razlicno od 1, po nevtralizaciji pa je tocno 1 (pri vodi to pomeni pH 7).

Raztapljanje pa je "raztop" neke substance (trdne, tekoce ali plinaste) v topilu (trdnem, tekocem ali plinastem). To, da mora topljenec ostati nespremenjen nacelno ni zahteva, sploh ne pri anorganskih snoveh.

Problem pri razumevanju raztaplanja je tale: Ko govorimo o organskih spojinah smatramo kot raztaplanje _porazdeljevanje_delcev_topljenca_med_delce_topila_, torej v osnovni kemijski strukturi. Organske snovi v teh primerih niso soli (nimajo ionskih vezi).
Pri soleh je stvar drugacna: Ko pade CaCO3 v HCl, se zacne reakcija:
(kaj moramo vedet pred pisanjem reakcije:
-HCl je plin raztopljen v vodi
-Koncni produkt raztapljanaj bojo ioni raztopljeni v vodi
-Vodne raztopine so navadno (ne vedno!!) raztopine ionov, molekule navadno niso dobro topne
-HCl v vodi je dejansko raztopina Cl- in H+ ionov v vodi (to je poenostavitev pri H+ ionih))

-Ko pade CaCO3 v raztopino HCl (oz. raztopina HCl na CaCO3) molekule CaCO3 razpadejo na Ca(2+) in CO3(2-) ione (ki so topni v vodi). To se zgodi tudi brez HCl, vendar v veliko manjsem obsegu, reakcija je ravnotezna.
CaCO3->Ca(2+)+CO3(2-) Reakcija 1 (ravnotezna, ceprav je puscica samo v eno smer)

-Ker so v vodi H+ ioni v pribitku, le-ti reagirajo z CO3(2-) ioni. Tako premaknemo ravnotezje iz reakcije 1 v desno (odvzemamo produkte reakcije 1). Zato se apnenec v raztopini HCl raztaplja hitreje kot v vodi.
Trenutno stanje: V raztopini vode imamo Ca(2+), Cl-, H+, CO3(2-) ione.

-Izmed teh je vecina CO3(2-) ionov reagirala z H+ ioni in nastal je CO2 in voda. Ca(2+) in Cl- ostanejo v vodi in ne reagirajo.

Koncno stanje:
Voda v kateri je raztopljen pribitni HCl (v oblini Cl- in H+ ionov, molekul HCl v vodi ni!!), Ca(2+) ioni, zelo malo CO3(2-) ionov, izhajajoc CO2 (mehurcki; mnozina CO2-ja je razlika med mnozino Ca(2+) in CO3(2-) ionov v koncni raztopini) in nekaj vec OH- ionov (razmerje H+/OH- je blizje 1 kot v osnovni raztopini HCl v vodi).

Zakljucek: Ob koncu reakcije v vodi ne dobimo soli (CaCl2) in vode, ampak mesanico raztopljenih ionov (plus CO2). Ime te reakcije je lahko nevtralizacija (ker kislina (HCl) reagira s soljo sibke kisline (H2CO3), e.g. konjugirano bazo). Substitucija ne more biti, ker koncni produkt ni sol (ampak njena raztopina v vodi; ce bi odstranili vodo, bi (verjetno) dobili sol). Raztapljanje je vsekakor lahko, ker se apnenec (CaCO3) raztopi v vodi, s tem da del zreagira naprej do CO2-ja. Zato sem jaz za raztapljanje.

Se na kratko o pKa in pKb-jih:
Tako H2CO3 kot Ca(OH)2 imata vsaka po dva pKa-ja (in odgovarjajoca pKb-ja). Enega za prvi proton (oz. hidroksid pri bazi) in enega za drugi proton. "Do kje" bo reakcija potekla je odvisno od vseh stirih pKa-jev, ne le prvih dveh.

Jaz sem na koncu se vedno za raztapljanje. Opazovalcu se ob koncu reakcije zdi, da je apnenec izginil. Lahko je izparel (en del ga je res, ceprav ostane nekaj CO2-ja raztopnjenega v vodi), lahko se je raztopil.
Izraz nevtralizacija je nacelno primeren, se pa veckrat uporablja pri procesih, pri katerih je pH eden od glavnih parametrov/spremenljivk.

Se enkrat moj prvotni nasvet: Uporabi izraz ki ga bo ciljna publika razumela. Sklepam da pises ta "navodila" zato da skupini ljudi olajsas delo, ne pa da jih zaposlis z iskanjem definicij strokovnih izrazov.
Jaz ostajam pri raztapljanju.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Fajrwol ::

--->gzibret je napisu:
Se strinjam. Samo bi bilo fajn vedet za drugič. Sedaj niham(o) med substitucijo, ki se po nekaterih virih (zee) uporablja le v organski kemiji, in nevtralizacijo.
------------------------
substitucija je pojem ki se pojavi v anorganski in organski kemiji, le da v organski kemiji
ločimo elektrofilno in nukleofilno substitucijo. sicer pa ima substitucija lep slovenski izraz: zamenjava
maš enojno in dvojno zamenjavo:
---> pri enojni navadno enoatomarni reaktant v elementarnem stanju (npr. natrij) zamenja drug element ali funkcionalno skupino iz spojine.
--->pri dvojni zamenjavi pa element ali funkcionalna skupina iz prve spojine zamenja element ali funkcinalno skupino iz druge spojine. in obratno.

tak mal, da razčistimo pojme...več znanja (skor) nikol ne škodi:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kemijske reakcije dokazovanja elementov v organskih spojinah ...

Oddelek: Šola
254375 (3909) SeMiNeSanja
»

Kemija (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
674896 (3243) Twixz
»

Kalcijev klorid - kje kupiti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5716274 (15207) einstein :P

kako bi lahko greli hiso s kalcijevim oksidom - apno

Oddelek: Znanost in tehnologija
233785 (2985) PaX_MaN
»

Kdo mi lahko odgovori na to

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
71930 (1784) MadMax

Več podobnih tem