» »

Valve je napovedal SteamOS

Valve je napovedal SteamOS

Steam Big Picture, na katerem bo verjetno osnovan vmesnik SteamOS

vir: Steam
Steam - Pri Valve so zagnali novo podstran trgovine Steam, ki predstavlja SteamOS. Na njej predstavljajo glavne značilnosti prihajajočega operacijskega sistema, ki je osnovan na jedru Linuxa. Slednje je daleč od presenečenja, saj je Gabe Newel že pred časom odkrito kritiziral Windows 8 in njegovo slabšo podporo igram ter aplikacijam, kot je Steam, vsaj v primerjavi s predhodniki. Takrat se je začela odprta Valvova gonja proti Microsoftu, ki je vključevala izdajo klienta Steam in kar nekaj velikih naslovov, združljivih z Linuxom, SteamOS pa je le še en (pričakovan) korak. A SteamOS naj ne bil le čisti nadomestek operacijskega sistema Windows na namiznih računalnikih, saj skupaj s SteamOS Valve počasi gradi most, ki jih bo popeljal v dnevne sobe.

V lanskem decembru je namizni klient Steam dobil možnost preklopa v način Big Picture, v katerem je vmesnik prilagojen prikazovanju na televizorju, navigiranje pa prilagojeno uporabi igralnega ploščka. SteamOS gradi prav na tem vmesniku. Dobre strani Steama ostajajo, torej resnično ogromen nabor iger, dostopnost v obilici držav, veliko število uporabnikov (s potencialno širokim krogom prijateljev), shranjevanje poteka igre v oblak, ki omogoča tekoče zaporedno igranje na več različnih napravah, itd. A SteamOS bo novosti tudi dodal.

Vsakršne grafične težave, povezane z Linuxom, naj bi bojda že rešili, torej naj bi igre dodobra izkoriščale grafične kartice in delovale hitro (če odštejemo, da DirectX ne bo podprt). Prav to naj bi bil razlog, da naj bi se nekateri (veliki) razvijalci iger že v začetku razvoja odločali, da bodo igro razvijali tudi za Linux oz. SteamOS. A vse ni rožnato v svetu Linuxa, saj so še vedno dobro znane težave s predvajanjem zvoka, kjer tekmuje več različnih rešitev. Prav ureditev zvoka je ena izmed glavnih prioritet razvoja SteamOS-a, poleg zmanjševanja zakasnitve pri vhodnih napravah.

A novosti ne bodo deležni zgolj razvijalci oz. najbolj zagrizeni igričarji, saj bo SteamOS na voljo s štirimi novimi, pomembnimi funkcijami. Če igra še ne bo delovala na Linuxu, bo potrebno zgolj zagnati računalnik z nameščenim Windows oz. OS X kjerkoli v hiši (na istem lokalnem omrežju pač), nato pa se bo slika igre v živo prenašala prek omrežja na televizor, na katerem se prikazuje vsebina SteamOS-a. Podprto bo poslušanje glasbe in gledanje filmov pri nekaterih najpopularnejših servisih, a zanesljivejše najave bodo še sledile. Možni kandidati so npr. Spotify, Pandora in Rdio na glasbeni strani ter Netflix, Hulu in še kdo, če govorimo o filmih in TV serijah. Drugi dve novi funkcionalnosti sta bolj družinski.

Pred približno dvema tednoma so pri Valve objavili, da bodo začeli beta program družinskega deljenja iger v običajnem, namiznem klientu Steam. V svojem Steam računu bo mogoče celotno zbirko iger deliti z ostalimi družinskimi člani oz. dobrimi prijatelji (dovoljenih bo do 10 delitev) na podoben način, kot se zdaj dodaja potrjene naprave v isti račun. Celotna zbirka bo v določenem trenutku na voljo le enemu uporabniku, torej bo deljenje potekalo po načelo "kdor prvi pride, prvi melje". A lastnik zbirke je še vedno lastnik, torej bo po vaši prijavi zunanji uporabnik imel nekaj minut časa, da dokonča in shrani svojo igro, preden bo na silo odstranjen. Potek igre skupaj z odklenjenimi dosežki bo seveda ločen za vsakega uporabnika, torej vam prijatelji ne bodo mogli odigrati posebej zanimivih misij in vas s tem prikrajšati za zanimivo igralsko izkušnjo.

Deljenje z družino bo jasno na voljo tudi na SteamOS, morda bo nekoliko spremenjeno (navsezadnje gre za skupno napravo v dnevni sobi), nedvomno pa bo še nekoliko razširjeno. Za vsakega uporabnika posebej bo mogoče nastaviti, katere igre drugih družinskih članov bo videl, torej lahko mlademu sinu vključimo le prikaz mladostnikom primernih iger, medtem ko starejši uporabniki dobijo dostop do vseh, še tako groznih iger (npr. franšiz GTA in Amnesia, itd.).

Več informacij o SteamOS bo sledilo čez nekaj dni, skupaj z možnostjo prenosa. Operacijski sistem bo popolnoma brezplačen, tudi za proizvajalce strojne opreme, ki bodo lahko že kmalu začeli pripravljati na PC-jih osnovane igralne konzole. Seveda pa si boste lahko tudi sami sestavili svoj igričarski računalnik in sami nanj namestili SteamOS.

103 komentarji

«
1
2 3

damjanll ::

Leto Linuxa! :D

BALAST ::

To so se ustrelili v koleno! Možnost so imeli naredit svojo konzolo, sedaj pa najavijo samo predelan linux...
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

Spock83 ::

Jaz sem že poslal urok njihovega nuspeha, ker ni HL3 nikjer na spregled.

damjanll ::

BALAST je izjavil:

To so se ustrelili v koleno! Možnost so imeli naredit svojo konzolo, sedaj pa najavijo samo predelan linux...

Svojo konzolo bojo objavili jutri :)
http://store.steampowered.com/livingroo...

Nummy ::

Dokler ne bodo podpirali vseh igre za nazaj in boš še vedno poteboval windows mašino niso naredili praktično NIČ. Neuporabno.

Poleg tega oblačno igranje pri nas težko pride do izraza, ker še vedno nekje ni na voljo dovolj hiter internet, da bi lahko prenašal velike količine podatkov v razmeroma hitrem času (cel špil, par GB prenesti v parih minutah in ne urah!).

Praktično če boš tole hotu popolnoma izkoristit, boš rabil dva računalnika (en steam OS in en windows) ter dobro povezavo na internet po možnosti optiko.
Strel v nogo steam.

ahac ::

Lepo, da se glavni "rešitelj" PC gaminga tolk ukvarja z dnevno sobo in kontrolerjem.

Jaz čakam, da napovejo še poenostavitev Dote 2, da se jo bo lažje igral na kavču... :))

ps.
Do tretjega dela pa itak nikol ne pridejo tako, da tud ne pričakujem, da jim bo uspel objavit tretjo napoved. :P
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ahac ()

techfreak :) ::

Nummy je izjavil:

Dokler ne bodo podpirali vseh igre za nazaj in boš še vedno poteboval windows mašino niso naredili praktično NIČ. Neuporabno.

Kako si pa ti predstavljas zaceti z novim OSom? Da bos kar imel kompatibilnost za vse ostale? Enkrat bos moral nekje zaceti, ker drugace nikoli ne bos nic naredil.

Sicer pa ce pogledas konzole ... tam pri skoraj vsaki generaciji ne delajo stvari za nazaj, prav tako pa ne med seboj (Xbox iger ne gre igrati na PS).

Nummy ::

techfreak :) je izjavil:

Nummy je izjavil:

Dokler ne bodo podpirali vseh igre za nazaj in boš še vedno poteboval windows mašino niso naredili praktično NIČ. Neuporabno.

Kako si pa ti predstavljas zaceti z novim OSom? Da bos kar imel kompatibilnost za vse ostale? Enkrat bos moral nekje zaceti, ker drugace nikoli ne bos nic naredil.

Sicer pa ce pogledas konzole ... tam pri skoraj vsaki generaciji ne delajo stvari za nazaj, prav tako pa ne med seboj (Xbox iger ne gre igrati na PS).

Prednost windows-ev je ravno v tem, da podpirajo vse za nazaj. Praktično mi vsi špili do DOS-a delajo brez emulatorja na winsih brez problema in če mi paše lahko še vedno špilam heros of might and magic in podobne kadar mi paše...

Konzole pa proti PC-ju sploh nimajo za burek.

BigWhale ::

Nummy je izjavil:

Prednost windows-ev je ravno v tem, da podpirajo vse za nazaj. Praktično mi vsi špili do DOS-a delajo brez emulatorja na winsih brez problema in če mi paše lahko še vedno špilam heros of might and magic in podobne kadar mi paše...


Tole si se direkt zlagal. V Windows 7 se marsikatera Win95 igra ne dela in tako naprej. Razen ce 'prakticno vsi' pomeni tisti dve igri, ki ju ti igras. :)

Nummy je izjavil:

Konzole pa proti PC-ju sploh nimajo za burek.

1mrd dolarjev prej kot v enem tednu za GTA V se s tabo ne strinja.

(nej en zacne slow clap)

Nummy ::

BigWhale je izjavil:

Nummy je izjavil:

Prednost windows-ev je ravno v tem, da podpirajo vse za nazaj. Praktično mi vsi špili do DOS-a delajo brez emulatorja na winsih brez problema in če mi paše lahko še vedno špilam heros of might and magic in podobne kadar mi paše...


Tole si se direkt zlagal. V Windows 7 se marsikatera Win95 igra ne dela in tako naprej. Razen ce 'prakticno vsi' pomeni tisti dve igri, ki ju ti igras. :)

Meni do sedaj vse dela na win8, če pa kaj neprimer takoj, pa je compatibility mode, dostikrat pa rabiš samo kak patch dol potegnit in dela vse.

HeMan ::

Nummy je izjavil:


Prednost windows-ev je ravno v tem, da podpirajo vse za nazaj. Praktično mi vsi špili do DOS-a delajo brez emulatorja na winsih brez problema in če mi paše lahko še vedno špilam heros of might and magic in podobne kadar mi paše...


To je dokaj subjektivna izjava. Dvomim da je to za veliko ljudi ključno. Zgoraj je nekdo omenil konzole, ki nimajo praktično nič kompatibilnosti pa se igre prodajajo kot vroče žemljice. Ključ do uspeha je velik nabor odličnih iger. Teh pa konzolam ne manjka.

fosil ::

Ključ do uspeha danes je dober marketing.
Vse ostalo je nepomembno.
Tako je!

PrimozR ::

Nummy o kakšnem oblačnem igranju ti sanjaš? Pa super, ti bi imel vse, takoj, ko boš to dobil ti pa itak ne bo všeč, to je jasno že na daleč.

SteamOS bo podpiral _VSE_ Steam igre že takoj. Dokler boš imel nekje v bajti še en (prižgan) Windows PC, s katerega se bo igra poganjala.

popster ::

http://lxnay.wordpress.com/2013/09/24/m...
je comunity od sabayona ze prej to naredil, pozor, sabayon ni za zacetnike..

Lonsarg ::

Glede na to, da vsi bolj popularni pogoni za igre podpirajo tudi Open GL je podpore za Linux manj zgolj zaradi tega, ker se proizvajalcem ne da optimizkrat za majhen delez. Steam pa je popularen in z takimi potezami zna kaj kmalu vecina iger biti tudi za linux, cestitke.

MrStein ::

Prav ureditev zvoka je ena izmed glavnih prioritet razvoja SteamOS-a, poleg zmanjševanja zakasnitve pri vhodnih napravah.

Kaj, a ni Linux super za igre že 10 let?

Hecno, vedno je neka malenkost...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Nummy ::

PrimozR je izjavil:

Nummy o kakšnem oblačnem igranju ti sanjaš? Pa super, ti bi imel vse, takoj, ko boš to dobil ti pa itak ne bo všeč, to je jasno že na daleč.

SteamOS bo podpiral _VSE_ Steam igre že takoj. Dokler boš imel nekje v bajti še en (prižgan) Windows PC, s katerega se bo igra poganjala.

JA in rabiš imeti DVA računala da boš lahko igral starejše igre oz. igre pred steamOS-om.. GG.

fosil je izjavil:

Ključ do uspeha danes je dober marketing.
Vse ostalo je nepomembno.

Potrjeno v zadnjem letu pri vseh večjih izzidih. Samo hype nabijejo in se prodaja, pa čeprav kvaliteta špila na nivoju beta testinga.

HeMan je izjavil:

Nummy je izjavil:


Prednost windows-ev je ravno v tem, da podpirajo vse za nazaj. Praktično mi vsi špili do DOS-a delajo brez emulatorja na winsih brez problema in če mi paše lahko še vedno špilam heros of might and magic in podobne kadar mi paše...


To je dokaj subjektivna izjava. Dvomim da je to za veliko ljudi ključno. Zgoraj je nekdo omenil konzole, ki nimajo praktično nič kompatibilnosti pa se igre prodajajo kot vroče žemljice. Ključ do uspeha je velik nabor odličnih iger. Teh pa konzolam ne manjka.

Meni je zelo ključna kompatibilnost za nazaj in da lahko s PC-jem počnem še kaj bolj pametnega kot samo igrat igre. Poleg tega pa lahko kadarkoli nadgradim del, ki se mi zdi zastarel namesto da menjam celo škatlo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Nummy ()

popster ::

SteamOS bo podpiral _VSE_ Steam igre že takoj. Dokler boš imel nekje v bajti še en (prižgan) Windows PC, s katerega se bo igra poganjala.

res je, linux Steam ne podpira vseh igric trenutno,..

opeter ::

Nummy je izjavil:

Prednost windows-ev je ravno v tem, da podpirajo vse za nazaj. Praktično mi vsi špili do DOS-a delajo brez emulatorja na winsih brez problema in če mi paše lahko še vedno špilam heros of might and magic in podobne kadar mi paše...

Konzole pa proti PC-ju sploh nimajo za burek.


No, to se bodo seveda kmalu končalo, če je res, kar Microsoft načrtuje za Windows 9 oz. poznejše verzije (baje bodo odstranili znaten del stare kode, kar pomeni, da marsikak star program, ki je deloval do zdaj več ne bo).

Drugače pa, zato imamo emulatorje, da lahko špilaš stare igre.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

ScumbagSteve ::

Steam in Rockstar. Svetli zvezdi v vsem tem cirkusu jajcarjev... Rezultati namesto reklame in lapanja.
Scumbag Štefko

BigWhale ::

Nummy je izjavil:

Meni do sedaj vse dela na win8, če pa kaj neprimer takoj, pa je compatibility mode, dostikrat pa rabiš samo kak patch dol potegnit in dela vse.


Za starejse zadeve patchev ne najdes kar tako. Sploh tam kjer zaloznika ali izdelovalca ze davno ni vec. :) Probleme pa povzrocajo stvari predvsem na 64bitnih verzijah Windows.

BigWhale ::

Nummy je izjavil:

Meni je zelo ključna kompatibilnost za nazaj in da lahko s PC-jem počnem še kaj bolj pametnega kot samo igrat igre. Poleg tega pa lahko kadarkoli nadgradim del, ki se mi zdi zastarel namesto da menjam celo škatlo.


GTA IV in GTA V sta dokaz, da spet neki na pamet govoris. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Nummy ::

BigWhale je izjavil:

Nummy je izjavil:

Meni do sedaj vse dela na win8, če pa kaj neprimer takoj, pa je compatibility mode, dostikrat pa rabiš samo kak patch dol potegnit in dela vse.


Za starejse zadeve patchev ne najdes kar tako. Sploh tam kjer zaloznika ali izdelovalca ze davno ni vec. :) Probleme pa povzrocajo stvari predvsem na 64bitnih verzijah Windows.

Kot povedano nisem imel do sedaj večjih problemov. Največji problem sem imel z igrami, ki so bile pisane za 3dfx knjižnjice in je bilo treba najti "port" za directX ali openGL.
Brez ečjih problemov.

opeter je izjavil:

Nummy je izjavil:

Prednost windows-ev je ravno v tem, da podpirajo vse za nazaj. Praktično mi vsi špili do DOS-a delajo brez emulatorja na winsih brez problema in če mi paše lahko še vedno špilam heros of might and magic in podobne kadar mi paše...

Konzole pa proti PC-ju sploh nimajo za burek.


No, to se bodo seveda kmalu končalo, če je res, kar Microsoft načrtuje za Windows 9 oz. poznejše verzije (baje bodo odstranili znaten del stare kode, kar pomeni, da marsikak star program, ki je deloval do zdaj več ne bo).

Drugače pa, zato imamo emulatorje, da lahko špilaš stare igre.

Če se bo to zgodilo, pa bo folk preprosto ostal na win XP/7/8/8.1, pa se bo lahko MS slikal naprej :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Nummy ()

techfreak :) ::

Nummy je izjavil:

Če se bo to zgodilo, pa bo folk preprosto ostal na win XP/7/8/8.1, pa se bo lahko MS slikal naprej :)

Folk bo tam kjer bodo založniki/razvijalci. Sicer pa kdo ti bo branil igrati sedanje in starejše igre na omenjenih OSih? Za novejše boš pač moral uporabljati novejše platforme.

PrimozR ::

Nummy je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Nummy o kakšnem oblačnem igranju ti sanjaš? Pa super, ti bi imel vse, takoj, ko boš to dobil ti pa itak ne bo všeč, to je jasno že na daleč.

SteamOS bo podpiral _VSE_ Steam igre že takoj. Dokler boš imel nekje v bajti še en (prižgan) Windows PC, s katerega se bo igra poganjala.

JA in rabiš imeti DVA računala da boš lahko igral starejše igre oz. igre pred steamOS-om.. GG.

A tist detajl, da je zadeva namenjena za priklop na TV, si zgrešil?

techfreak :) je izjavil:

Nummy je izjavil:

Če se bo to zgodilo, pa bo folk preprosto ostal na win XP/7/8/8.1, pa se bo lahko MS slikal naprej :)

Folk bo tam kjer bodo založniki/razvijalci. Sicer pa kdo ti bo branil igrati sedanje in starejše igre na omenjenih OSih? Za novejše boš pač moral uporabljati novejše platforme.

Hardware. Oz. driverji zanj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Tr0n ::

Bo zanimivo spremljat tole. Ce bodo t.i. "AAA" naslove natively razvijali za SteamOS in bodo le-ti hitreje laufali kot na Windows platformi, bo dualboot opcija postala hitro privlacna. :)

Streamanje PC iger na TV preko SteamOS/SteamBOXa in igranje s kontrolerjem pa zame ni zanimivo. Taksno streamanje za sabo potegne video/input lag ter slabso kvaliteto streamane slike. Morda zanimivo za dolocene scenarije, kjer imas vec televizij ali kaj podobnega.

A tist detajl, da je zadeva namenjena za priklop na TV, si zgrešil?
Ce ze imas PC, ga je veliko lazje kar povezat s TVjem preko HDMIja, kot pa uporabljat SteamOS ali kupit SteamBox. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()

LightBit ::

poleg zmanjševanja zakasnitve pri vhodnih napravah

Za kaj točno naj bi šlo? (predvidevam, da so samo nastavitve)

MrStein je izjavil:

Kaj, a ni Linux super za igre že 10 let?

Hecno, vedno je neka malenkost...

Ja samo sedaj je pa še boljši. :D
Veliko stvari se, da še izboljšati.

Nummy ::

techfreak :) je izjavil:

Nummy je izjavil:

Če se bo to zgodilo, pa bo folk preprosto ostal na win XP/7/8/8.1, pa se bo lahko MS slikal naprej :)

Folk bo tam kjer bodo založniki/razvijalci. Sicer pa kdo ti bo branil igrati sedanje in starejše igre na omenjenih OSih? Za novejše boš pač moral uporabljati novejše platforme.


Ni res, folk bo tam, kjer bo zadeva uporabna. Če bo MS preveč sral okoli z winsi 9 in ukinitvijo podpore za nazaj se bo pošteno ustrelil v nogo in verjemi da bo to začetek njihovega propada, ker nekaj novega revolucionarnega izumit danes kar tako je nemogoče. Na steamOS bodo pa po vsej verjetnosti silili tisti razvijalci, ki že itak delajo konzolne špile, tisti, ki razvijajo špile katere ne moreš igrati pred TV-jem s ploščkom ali volanom pa bodo raje ostali na PC-ju. In takih iger ni malo.

Gregor P ::

Nummy je izjavil:

ter dobro povezavo na internet po možnosti optiko.
... še je upanje za vas "navadne smrtnike"8-)

Adapting Old-Style Phone Wires for Superfast Internet
Alcatel-Lucent has demonstrated fiber-like data-transfer speeds over telephone wiring—but will ISPs adopt it?
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

techfreak :) ::

@Nummy: Zakaj misliš da SteamOS ne pomeni PC? Zelo verjetno izkusnja med Steamom na npr. Ubuntu in Steamom na SteamOS ne bo precej različna, razen v tem da je eno splošno namenski OS, drugi pa namenjen za dnevno sobo.

Niti ni razloga zakaj ne bi mogel uporabljati tipkovnice in miške zraven SteamOSa.

Nummy ::

techfreak :) je izjavil:

@Nummy: Zakaj misliš da SteamOS ne pomeni PC? Zelo verjetno izkusnja med Steamom na npr. Ubuntu in Steamom na SteamOS ne bo precej različna, razen v tem da je eno splošno namenski OS, drugi pa namenjen za dnevno sobo.

Niti ni razloga zakaj ne bi mogel uporabljati tipkovnice in miške zraven SteamOSa.


Njihov namen je narediti OS za računalnik, bi ko nadomestil domači kino oz. bo nov fun center v hiši. Ta računalnik bo imel big screen vmesnik za Tv in lahko boš na njega priklopil vse ostale naprave v hiši. Tole je bolj mišljeno kot konzola kot kaj drugega in verjetno ne bo dolgo, ko bodo napovedali tudi svojo "konzolo". Ker je pač na bazi linuxa ga bodo pač dali za vse ven free, o kaki a hudi podpori hardware-ju pa ne duha ne sluha (vsi poznamo kako je na linux-u še posebej z novimi stvarmi).

Ni razloga da nebi uporabljal tipkovnice in miške, ampak bi rad tebe videl igrat igre ala LoL in starcraft iz naslnajača ali pa kar na tleh pred TV-jem...

Gregor P je izjavil:

Nummy je izjavil:

ter dobro povezavo na internet po možnosti optiko.
... še je upanje za vas "navadne smrtnike"8-)

Adapting Old-Style Phone Wires for Superfast Internet
Alcatel-Lucent has demonstrated fiber-like data-transfer speeds over telephone wiring—but will ISPs adopt it?

Sanja svinja kukuruz...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Nummy ()

Sba ::

Jaz vidim SteamOS predvsem kot: zgradi si svojo konzolo, oz. kot: multimedia PC brez stroška Windowsov. Sploh s pohodom miniITX sistemov se mi zdi to kar fajn ideja.
Za starejše/trenutne igre pa se bo SteamOS povezal z obstoječim računalnikom, torej s tem katerega že sedaj uporabljaš za igranje iger.

Ne vem zakaj se tako razburjate s kompatibilnostjo za nazaj. Konec koncev tudi videokaset niste več mogli gledat z DVD predvajalnikom.
Those that claim that they're not showing off are drowning in denial!

techfreak :) ::

Nummy je izjavil:

Njihov namen je narediti OS za računalnik, bi ko nadomestil domači kino oz. bo nov fun center v hiši. Ta računalnik bo imel big screen vmesnik za Tv in lahko boš na njega priklopil vse ostale naprave v hiši. Tole je bolj mišljeno kot konzola kot kaj drugega in verjetno ne bo dolgo, ko bodo napovedali tudi svojo "konzolo". Ker je pač na bazi linuxa ga bodo pač dali za vse ven free, o kaki a hudi podpori hardware-ju pa ne duha ne sluha (vsi poznamo kako je na linux-u še posebej z novimi stvarmi).

Ni razloga da nebi uporabljal tipkovnice in miške, ampak bi rad tebe videl igrat igre ala LoL in starcraft iz naslnajača ali pa kar na tleh pred TV-jem...

Zakaj ne bi mogel SteamOS uporabljati za mizo? Zakaj ne bi mogel LoL igrati za TVjem? Glej, samo zaradi tega ker to ni način ki ga ti uporabljaš, še ne pomeni da ni dovolj veliko ljudi ki bodo s tem zadovoljni.

Linux je precej dober z novimi stvarmi (in tudi starimi, kar ga precej loči od Windowsa), vprašanje edino kako hitri so proizvajalci strojne opreme. Sicer pa zanimivo da ven potegneš Starcraft in LoL, ki prav dobro delujeta na Linuxu.

PrimozR ::

Tr0n je izjavil:

Bo zanimivo spremljat tole. Ce bodo t.i. "AAA" naslove natively razvijali za SteamOS in bodo le-ti hitreje laufali kot na Windows platformi, bo dualboot opcija postala hitro privlacna. :)

Streamanje PC iger na TV preko SteamOS/SteamBOXa in igranje s kontrolerjem pa zame ni zanimivo. Taksno streamanje za sabo potegne video/input lag ter slabso kvaliteto streamane slike. Morda zanimivo za dolocene scenarije, kjer imas vec televizij ali kaj podobnega.

A tist detajl, da je zadeva namenjena za priklop na TV, si zgrešil?
Ce ze imas PC, ga je veliko lazje kar povezat s TVjem preko HDMIja, kot pa uporabljat SteamOS ali kupit SteamBox. :)

Večina ljudi, ki ima konzole, že ima PC. Pogosto tudi gaming. Pa konzole še vedno kupujejo.

Nummy je izjavil:

techfreak :) je izjavil:

Nummy je izjavil:

Če se bo to zgodilo, pa bo folk preprosto ostal na win XP/7/8/8.1, pa se bo lahko MS slikal naprej :)

Folk bo tam kjer bodo založniki/razvijalci. Sicer pa kdo ti bo branil igrati sedanje in starejše igre na omenjenih OSih? Za novejše boš pač moral uporabljati novejše platforme.


Ni res, folk bo tam, kjer bo zadeva uporabna. Če bo MS preveč sral okoli z winsi 9 in ukinitvijo podpore za nazaj se bo pošteno ustrelil v nogo in verjemi da bo to začetek njihovega propada, ker nekaj novega revolucionarnega izumit danes kar tako je nemogoče. Na steamOS bodo pa po vsej verjetnosti silili tisti razvijalci, ki že itak delajo konzolne špile, tisti, ki razvijajo špile katere ne moreš igrati pred TV-jem s ploščkom ali volanom pa bodo raje ostali na PC-ju. In takih iger ni malo.

Okej, nitpicking, kaj tako zanimivega je na konzolah, da bi z volanom raje ostal pred TV-jem kot na PCju?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

BigWhale ::

Tr0n je izjavil:

A tist detajl, da je zadeva namenjena za priklop na TV, si zgrešil?
Ce ze imas PC, ga je veliko lazje kar povezat s TVjem preko HDMIja, kot pa uporabljat SteamOS ali kupit SteamBox. :)


Mogoce pri tebi. Jaz moram racunalnik v spodnji stuk odnest! Ce bo SteamBox, bo to produkt za v dnevno sobo.

Ce bo SteamOS prisel skupaj s SteamBoxom, ki bo dovolj poceni in bos zraven dobil se Half Life 3 exclusive, na voljo bo pa se kak ducat drugih 'AAA' naslovov in obljubljena podpora razvijalcev, potem je to ze kr zmagovalna kombinacija. Dohitet in prehitet Wii U, ne bi smelo biti tako tezko. :)

BigWhale ::

Nummy je izjavil:

Na steamOS bodo pa po vsej verjetnosti silili tisti razvijalci, ki že itak delajo konzolne špile, tisti, ki razvijajo špile katere ne moreš igrati pred TV-jem s ploščkom ali volanom pa bodo raje ostali na PC-ju. In takih iger ni malo.


Saj nihce ni rekel, da bi pa morali zdaj vse igre prestaviti na SteamBox in v dnevno sobo. Cemu? Konzole obstajajo ze od pamtiveka in se se vedno precej dobro prodajajo in nic kaj ne kaze, da se bo to nehalo.

BaToCarx ::

Lepo bi bilo če bi po prihodu playstation 4, valve in sony dala samo tega remote odjemalca za pc steam v store zastojn za ps3, samo te je kao konflikt interesov. Je pa lepo malo sanjat. :D

jlpktnst ::

Nummy je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Nummy je izjavil:

Prednost windows-ev je ravno v tem, da podpirajo vse za nazaj. Praktično mi vsi špili do DOS-a delajo brez emulatorja na winsih brez problema in če mi paše lahko še vedno špilam heros of might and magic in podobne kadar mi paše...


Tole si se direkt zlagal. V Windows 7 se marsikatera Win95 igra ne dela in tako naprej. Razen ce 'prakticno vsi' pomeni tisti dve igri, ki ju ti igras. :)

Meni do sedaj vse dela na win8, če pa kaj neprimer takoj, pa je compatibility mode, dostikrat pa rabiš samo kak patch dol potegnit in dela vse.


To, da tebi dela, ne pomeni da vse dela.

Windows od viste naprej ne podpira 8-bit barv. In teh iger je kar dosti.

Prav tako ni podpore za 16-bit aplikacije v x64 OS.

Kenpachi ::

Tole se zdaj nekaj virusno prenasa po netu. Je za vzet z veliko rezerve, it's 4chan after all. Je pa vsaj semi zanimivo branje.

 gaben

gaben

Zaraki Kenpachi.

Nummy ::

BigWhale je izjavil:

Nummy je izjavil:

Na steamOS bodo pa po vsej verjetnosti silili tisti razvijalci, ki že itak delajo konzolne špile, tisti, ki razvijajo špile katere ne moreš igrati pred TV-jem s ploščkom ali volanom pa bodo raje ostali na PC-ju. In takih iger ni malo.


Saj nihce ni rekel, da bi pa morali zdaj vse igre prestaviti na SteamBox in v dnevno sobo. Cemu? Konzole obstajajo ze od pamtiveka in se se vedno precej dobro prodajajo in nic kaj ne kaze, da se bo to nehalo.

Aha ok pa poglejmo:
Rabil boš en komp z windowsi gor, da boš lahko špilal windows špile in starejše. Sedaj s steamOS lahko nadomestiš domači kino z računalnikom in gor butneš steamOS, torej bota v dnevni sobi, kar je že dve mašini. Če boš želel kako staro dirkačino špilat s kolegom na TV-ju s ploščki, boš spet rabil dve mašini,... itd itd.
Skrata neuporabna reč in zelo močno dvomim, da jim karkoli rata. Vse skupaj zelo sumljivo spominja na android, na koncu pa taka segmentacija da je vse skup en velik klump.
Poleg tega pa jim želim veliko sreče pri prepričevanju izdelovalcev hardware-ja s pisanjem driverjev. Poleg vsega pa bodo morali linux narediti uporabnikom prijazen, kar pomeni da se noben ne bo zajebaval več kot 5 minut z inštalacijo driverjev, še posebi pa ne v konzoli. Če bo delal bo, če ne pa se obriši pod nosom...
Je bilo že kar precej takih optimističnih poiskusov uporabe linuxa za širše množice in do sedaj se še vedno noben ni prijel. Še najdlje je prišel google, vendar s svojo politiko marketa in update-ov ne bodo dolgo.
Tu pa bo šlo še za več različnega hardware-ja kot pri telefonih in bo še hujše. Uspelo bi jim edino v primeru, da bi naredili OS, podoben MacOS-u, ki je v praksi saj uporabnikom prijazen.

techfreak :) ::

Rabil boš en komp z windowsi gor, da boš lahko špilal windows špile in starejše.
Ni podobno pri vseh ostalih platformah? Ali sem kaj zgrešil? Tudi na Mac OS, Playstation in Xbox ne moreš igrati Windows iger.

Skrata neuporabna reč in zelo močno dvomim, da jim karkoli rata.
Toliko neuporabna kot konzole. Se pravi da bo zadeva dejansko zelo uporabna.

Poleg vsega pa bodo morali linux narediti uporabnikom prijazen, kar pomeni da se noben ne bo zajebaval več kot 5 minut z inštalacijo driverjev, še posebi pa ne v konzoli. Če bo delal bo, če ne pa se obriši pod nosom...
Verjetno bodo imeli preverjene konfiguracije kjer vse dela brez težav, po želji pa lahko kaj drugega uporabiš in naletiš na kakšen manjši problem, ki se ga verjetno da urediti s konzolo. Za tiste ki se s tem ne želijo ukvarjati pač naj uporabijo preverjetno konfiguracijo oz. kupijo že sestavljen PC (kaj res misliš, da ne bodo začele trgovine prodajati SteamOS konfiguracij, če se bo zadeva prijela?).

Je bilo že kar precej takih optimističnih poiskusov uporabe linuxa za širše množice in do sedaj se še vedno noben ni prijel.
Linux za širše množice se ni prijel samo in izključno na namizju.

Uspelo bi jim edino v primeru, da bi naredili OS, podoben MacOS-u, ki je v praksi saj uporabnikom prijazen.
Osebno zadevo razumem kot multimedijski center kjer so v ospredju igre. Kaj takega ni težko narediti user friendly, sploh v primeru da uporabiš priporočeno strojno opremo.

Zgodovina sprememb…

jlpktnst ::

Linux se ni prijel za širše množice izključno zato, ker linux community nima volje, da bi se.

Tr0n ::

Ne samo linux community, tudi vecji gaming zalozniki in razvijalci. :) Ce bi se nekdo spravil resevat tezave z graficnimi, audio in input gonilniki, tako kot se je tega sedaj lotil Valve, bi imeli ze prej proper Linux gaming OS.

ahac ::

Tudi na Mac OS, Playstation in Xbox ne moreš igrati Windows iger

Mac ni gaming platforma, PS pa Xbox pa imata cel kup svojih iger in tudi ekskluziv. SteamOS za enkrat nima nič.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

opeter ::

Nummy je izjavil:

... ampak bi rad tebe videl igrat igre ala LoL in starcraft iz naslnajača ali pa kar na tleh pred TV-jem...


Hmm ... po nekateri testih sodeč, kar sem bral je Diablo III v določenih primerih boljše igrati na Xbox 360 z gamepadom kot pa na PC računalniku.
Če ne drugo, ne rabiš konstantne internetne povezave.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

opeter ::

techfreak :) je izjavil:

Rabil boš en komp z windowsi gor, da boš lahko špilal windows špile in starejše.
Ni podobno pri vseh ostalih platformah? Ali sem kaj zgrešil? Tudi na Mac OS, Playstation in Xbox ne moreš igrati Windows iger.


Na Macu/Linuxu lahko igraš določene igre Windows igre s pomočjo Vine ali pa v komercialni obliki z izdelki iz serije CrossOver od CodeWeaver. Vsaj na tem področju se zadeve se iz leta v leto izboljšujejo.

Res pa je, da na konzolah kot so PS, Xbox, Wii itn. ne moreš poganjati PC igre, niti pomešano med sabo. Samo tiste, ki so bile napisane točno za njih oz. njivo strojno/programsko opremo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

ahac ::

opeter je izjavil:

Nummy je izjavil:

... ampak bi rad tebe videl igrat igre ala LoL in starcraft iz naslnajača ali pa kar na tleh pred TV-jem...


Hmm ... po nekateri testih sodeč, kar sem bral je Diablo III v določenih primerih boljše igrati na Xbox 360 z gamepadom kot pa na PC računalniku.
Če ne drugo, ne rabiš konstantne internetne povezave.


D3 je v bistvu ful dober primer za tole temo, ker je verzija za konzole orenk drugačna od verzije za PC:
UI je totalno predelan za kontroler, nima auction house zato so dropi boljši (to se bo na PC marca sicer tud spremenil), ni online ker se lahko igra MP skupaj na kavču, itd.

Če boš pa streamal PC verzijo preko SteamOS na TV pa ne bo primerna za kontroler!
Vprašanje kako se bo to reševalo... upam, da ne tako, da bodo tudi vse PC igre dumbed down na kontroler nivo...

ps.
Potem so pa FPSji kot je Counterstrike, CoD, itd. Nekdo, ki bo igral PC verzijo na kavču s kontrolerjem... ne bo niti približno konkurenčen igralcem z miško.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ahac ()

PrimozR ::

ahac je izjavil:

Tudi na Mac OS, Playstation in Xbox ne moreš igrati Windows iger

Mac ni gaming platforma, PS pa Xbox pa imata cel kup svojih iger in tudi ekskluziv. SteamOS za enkrat nima nič.

Seveda ima, praktično vse igre, osnovane na Sourcu. Pa HL3 bo imel.

EDIT: pa ZELO lep nabor ODLIČNIH indie iger (vse iz humbel bundlov).

Jah konkurenčnost in kontroler je igralčeva izbira. Tako kot LFS lahko igraš s tipkovnico, miško, joystickom, gamepadom ali pa volanom. Verjetno ni treba poudarjati, da miška še nekako pride do izraza (vsaj za vižanje), joystick tudi še gre, volan je pa pač volan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

MrStein ::

Iger za PC : 7724
za Linux : 437
Tak za občutek.

( http://store.steampowered.com/search/?o... )
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Valve je napovedal SteamOS (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Igre
10340323 (33600) PrimozR
»

Valve izdal SteamOS in predstavil prototip Steam Machine in Steam Controller

Oddelek: Novice / Konzole
4414746 (9752) Testman42
»

Na Steam prihaja lokalno oddaljeno igranje

Oddelek: Novice / Igre
389642 (6989) Mavrik
»

Drugi Valveov korak v dnevne sobe - strojna oprema

Oddelek: Novice / Rezultati
3715126 (7926) PrimozR

Več podobnih tem