» »

Vzpostavitev domačega serverja / Linux

Vzpostavitev domačega serverja / Linux

DKirbi ::

Pozdravljeni!

1. Doma imam en kar precej star desktop računalnik. Intel Pentium 4, 3ghz 1.5 gb ram, s z nekoč kar zmogljivo AGP grafično kartico in 80 gb trdega diska. Ker računalnika nekako nihče noče kupiti in se sam nekako podajam v IT svet, me zanima ali je računalnik kompatibilen za kakšen domači server. Bral sem na internetu, da bi ga teoretično lahko uporabljal za svoj "oblak" ali ga tudi uporabljal za učenje PHP jezika. A so takšne zmogljivosti dovolj primerne zanj? Igral sem se nekaj s sistemom Ubuntu ampak mislim da ta verzija linuxa ni ravno primerna za serverje, tako da mi lahko kdo priporoči boljšo?

Desktop je tudi precej glasen, saj ima 3 ventilatorje in glede na to da bi v tem primeru moral bit nonstop priklopljen v elektriko in prižgan... se da na kakšen način tak računalnik nekoliko utišati seveda ne da bi se pregrel.

2. Prav tako pa bi me zanimalo nekaj glede Ubuntu sistema. Zasledil sem namreč nekje na internetu (nekoliko starejši povezavi) da ta OS ne zaznava oz. uporablja zunanje grafične kartice. Je potemtakem Ubuntu slaba izbira za kak workstation laptop ki je prvotno bil namenjen dizajnu, če se seveda hočem posluževati kakšnega naprednega programiranja v prihodnosti?

Hvala vam vsem za odgovore!

carota ::

1. Zmogljiv je več kot dovolj za tvoje potrebe. Glej verzijo Ubuntu Server.
Če so ventilatorji glasni, jih lahko zamenjaš s tišjimi. Imaš pa še veliko časa dokler si postaviš do te mere, da bo razlog za poganjanje 24/7.

2. Ubuntu lahko bootaš iz USB-ja in probaš. Prej bi rekel, da bo delovalo kot. Če bi kaj nagajalo, pa spet vprašaj za nasvet. Ta distro ima veliko uporabnikov in je morda malo lažje dobiti pomoč.

trnvpeti ::

Ta server oz racunalnik je neuporaben za server
Prvic je preglasen,drugic pa pokuri prevec elektrike.
Te bo namrec skuril v enem letu za 100eur ob 24/7.
Za ta denar dobis dva cubieborda recimo.

DKirbi ::

Hmm no se mi je kar zdelo :) hvala vseeno. Mogoce priporocilo kaksen bi bil boljsi?

Goran's Blog ::

Linux server in owncloud nimaš kaj zgrešiti!

111111111111 ::

trnvpeti je izjavil:

Ta server oz racunalnik je neuporaben za server
Prvic je preglasen,drugic pa pokuri prevec elektrike.
Te bo namrec skuril v enem letu za 100eur ob 24/7.
Za ta denar dobis dva cubieborda recimo.


Se strinjam praktično v vsem, samo da ima cubiebord premalo rama za resen strežnik. Ima kdo mogoče alternativo? Čim manj porabe elektrike in vsaj ene 4GB spomina in še razširljivo, rad bi namreč poganjal virtualke v neprofitnem društvu.

trnvpeti ::

DKirbi je izjavil:

Hmm no se mi je kar zdelo :) hvala vseeno. Mogoce priporocilo kaksen bi bil boljsi?

1.RaspberryPi
pi te pride 35eur
pol pa rabis se SD kartico, recimo 4eur za 4G
rabis kabel usb-microusb za napajanje
rabis usb napajalnik, ali pa recimo vklopis v TV usb za napajanje

storage, usb kljucek recimo 32G
za priklop USB diska potrebujes mocnejse napajanje


2.cubieboard.org
cena 49$ http://store.r0ck.me/collections/home-s...
usb napajalni kabel ze zraven
OS lahko instaliras na NAND(4G)

rabis se usb napajalnik, ali vklopis v TV

storage, usb kljucek
prilozen SATA kabel za priklop 2.5" sata diska


elektrika za oba te pride okoli 3eur na leto

111111111111 je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

Ta server oz racunalnik je neuporaben za server
Prvic je preglasen,drugic pa pokuri prevec elektrike.
Te bo namrec skuril v enem letu za 100eur ob 24/7.
Za ta denar dobis dva cubieborda recimo.


Se strinjam praktično v vsem, samo da ima cubiebord premalo rama za resen strežnik. Ima kdo mogoče alternativo? Čim manj porabe elektrike in vsaj ene 4GB spomina in še razširljivo, rad bi namreč poganjal virtualke v neprofitnem društvu.


cubie ima "samo" 1G rama in arm ni sanse da poganja virtualke!

zbox id-18, 1007u, rama do 16g, hdd/sdd/hibrid, vendar samo en hdd (+ mislim da ima esata-preveri)

za virtualke vsaj dva diska, to pa kaksen HP microserver gen7 (g1610t, g2020t, i3 2120t)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

Hayabusa ::

Ker računalnika nekako nihče noče kupiti

Za koliko prodajaš ?

Katere os-je bi poganjal v virtualkah ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Hayabusa ::

Tudi če nekje najdeš poceni&zmogljiv arm board z 2Gb rama (vendar boš glede na ceno ceneje prišel skozi z intel x86 platformo), VirtualBox ne bo pognal win xp/7/8 (x32/x64)
http://superuser.com/questions/509774/c...

List of single-board computers @ Wikipedia
ODROID-XU+E, ODROID-XU, ODROID-X2, ODROID-U2, ODROID-Q2
http://www.hardkernel.com/renewal_2011/...

Mogoče bi šlo z qemu
http://wiki.qemu.org/Main_Page

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

driver_x ::

Računalnik lahko utišaš tudi tako, da notranjost oblepiš s peno, ki se uporablja v klimatih (je precej cenejša od namesnkih oblog za utišanje). Če nameravaš računalnik laufati 24/7 ti priporočam še filtre za zrak (kak poceni filter za nape). Za linux pa ti priporočam kaj bolj stabilnega in manj hroščatega od Ubuntuja, npr. Fedoro ali OpenSuSE. Pa kar so ti že zgoraj omenili: če z računalnikom ne misliš greti sobe, potem P4 ni najprimernejša izbira.

Hayabusa ::

btw, 1007u v Zotac Zbox ID-18 je nekako 11% bolj zmogljiv kot stari amd athlon64 x2 4800
http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu...

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu...

AvtoR ::

Probaj še NAS4free. Vse kar rabiš je 1GB usb ključek za embended namestitev. Vso administracijo lahko upravljaš preko web vmesnika. Diske lahko dodajaš po potrebi, saj je ves sistem na ključku ali sd kartici.
Če ne rabiš, da ti laufa 24/7, namesiš še skripte, da gre server v spanje ko ga ne uporabljaš. V tem primeru lahko uporabiš staro mašino, ker je v spanju poraba minimalna (meni atom d525 rabi manj kot watt), bujenje je pa itak hipno.
Če rabiš, da ti laufa 24/7, potem vzami kaj bolj varčnega kot je predlagal trnvpeti.

TESKAn ::

Za kaj varčnejšega imaš cubieboard2, dual core ARM, 1 GB RAMa, SATA priključek.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

DKirbi ::

Kul. Hvala vsem za predloge, bom premislil o kakšni takšni podobni fori. Računalnik pa prodajam za 40 €.

Procesor: Intel Pentium 4 3.0 GHz
Pomnilnik: DDR 400 1x Kingston 512 MB in 1x 1 GB Patriot (0 prostih rež)
Trdi disk: Western Digital 80 GB
Grafična kartica: ATI Radeon x1950 Pro 256 MB, z možnostjo priklopa dveh zaslonov
USB: 2.0 x 8
Optična enota: 1x DVD ROM in 1x LG CD ROM
Matična plošča: ASROCK P4vm800 (podpora do 2 GB RAM, AGP grafično vodilo)

Zraven dodam še Tipkovnico Genius s PS/2 priključkom ter Lasersko miško TRUST (Usb 2.0, 1600 DPI)



Prevzem je pa zaenkrat možen v Mariboru, ker mi zaseda plac doma.

Invictus ::

Če hočeš svoj Linux server, oglej kako novejšo Atom plato. Do 8 GB RAMa, kar bo tudi dovolj za kako virtualko ali dve gor ...

http://geizhals.eu/?cat=mbson
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

specing ::

Invictus je izjavil:

Če hočeš svoj Linux server, oglej kako novejšo Atom plato. Do 8 GB RAMa, kar bo tudi dovolj za kako virtualko ali dve gor ...

http://geizhals.eu/?cat=mbson


+1

DKirbi je izjavil:

Pozdravljeni!

1. Doma imam en kar precej star desktop računalnik. Intel Pentium 4, 3ghz 1.5 gb ram, s z nekoč kar zmogljivo AGP grafično kartico in 80 gb trdega diska. Ker računalnika nekako nihče noče kupiti in se sam nekako podajam v IT svet, me zanima ali je računalnik kompatibilen za kakšen domači server. Bral sem na internetu, da bi ga teoretično lahko uporabljal za svoj "oblak" ali ga tudi uporabljal za učenje PHP jezika. A so takšne zmogljivosti dovolj primerne zanj? Igral sem se nekaj s sistemom Ubuntu ampak mislim da ta verzija linuxa ni ravno primerna za serverje, tako da mi lahko kdo priporoči boljšo?

Desktop je tudi precej glasen, saj ima 3 ventilatorje in glede na to da bi v tem primeru moral bit nonstop priklopljen v elektriko in prižgan... se da na kakšen način tak računalnik nekoliko utišati seveda ne da bi se pregrel.

2. Prav tako pa bi me zanimalo nekaj glede Ubuntu sistema. Zasledil sem namreč nekje na internetu (nekoliko starejši povezavi) da ta OS ne zaznava oz. uporablja zunanje grafične kartice. Je potemtakem Ubuntu slaba izbira za kak workstation laptop ki je prvotno bil namenjen dizajnu, če se seveda hočem posluževati kakšnega naprednega programiranja v prihodnosti?

Hvala vam vsem za odgovore!


Kupi novo mašino za server -- Če boš imel server prižgan 24/7 se ti bo nakup povrnil v manj kot enem letu (glede elektrike).
Vzemi pa celeron ali pentium processor zaradi strojne virtualizacije. Količina RAMa je pa odvisna od uporabe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: specing ()

blackbfm ::

če ni hudih potreb po zmogljivosti, si omisliš raje vps pri hetznerju..nimaš dela s hw + imaš 100mbit linijo


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raspberry Pi & alternative (strani: 1 2 3 422 23 24 25 )

Oddelek: Strojna oprema
1205252593 (11809) pierch
»

Server 2016 in Win10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
576503 (4441) dottor
»

Server

Oddelek: Pomoč in nasveti
291805 (747) BivšiUser2
»

Torrent PC

Oddelek: Kaj kupiti
437474 (6008) Red_Mamba
»

MinnowBoard dražja, zmogljivejša in bolj odprta verzija Raspberryja Pi

Oddelek: Novice / Procesorji
3110410 (7300) trnvpeti

Več podobnih tem