» »

Pretvorba audio cd v mp3

Pretvorba audio cd v mp3

ropo009 ::

Hi!

svojo zbirko cd-jev bi rad pretvoril v mp3 (znova, ker je disk,
kjer so bili odpovedal). Pred leti sem to delal z MusicMatch
Jukebox-om, ker je lepo pobiral imena skladb iz interneta.

Mi lahko svetujete, kateri brezplačen program bi lahko uporabil
za pretvorbo in ki bi znal pridobiti tudi ustrezna imena skladb,
avtorje.

Vse skladbe sem do sedaj imel na 128bit. Za moj okus je zadostovalo,
čeprav bi verjetno bilo boljše več. Sedaj razmišljam o 192 ali 256.
Kaj je boljše je seveda zelo subjektivne narave. Naj povem, da mp3
poslušam na hifi (Technics), v avtu (Sony) ter seveda na računalniku.
Najbrž je 320 najboljša, a zanima me, ali velikost teh datotek odtehta
razliko, ki je najbrž ne bom opazil? Kaj bi bilo najbolj optimalno
tako za kvaliteto kot za velikost.

Lp,
Robert

Hayabusa ::

Flac.

ropo009 ::

Hayabusa je izjavil:

Flac.


Radia ne podpirata, tako da mora biti mp3.

tumare ::

foobar2k + lame encoder

in 320k vsaj pri menu v avtu in v dostojnih slušalkah res občutim napram 128k, nisem pa nikoli poskušal 192 ali 256. Saj je spomin tako ali tako vedno bolj poceni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tumare ()

Hayabusa ::

Glede kakovosti je odvisno od samega ozvočenja in ušesa.
Posnemi nekaj v 192 in drugo v 320kbit in preveri če slišiš razliko.
Najboljše bi bil blind test, ti nekdo drug posname, ti da poslušati in na koncu ovrednoti tvoje slušne zaznave.

neres ::

Če že ripaš na novo najboljše v FLAC (s CueRipper ali EAC) in imaš potem mir in pretvarjaš v razne MP3 ipd. formate po želji.

Po mojem nekje najboljše razmerje med velikostjo in kvaliteto je tam nekje LAME V2. Težko da boš slišal razliko z večjim bitrateom.


Hayabusa je izjavil:

Najboljše bi bil blind test, ti nekdo drug posname, ti da poslušati in na koncu ovrednoti tvoje slušne zaznave.

Blind test med datotekami si lahko naredi tudi sam, npr. s Foobar ABX pluginom.

tumare ::

neres je izjavil:

Če že ripaš na novo najboljše v FLAC (s CueRipper ali EAC) in imaš potem mir in pretvarjaš v razne MP3 ipd. formate po želji.


To.

Čisto nov cd bo najbolj blizu originalu, in ti lahko s flacom to bližino originalu obdržiš dokler hraniš datoteko (cd pa jo zgublja), in jo pretvarjaš po potrebi v druge formate, ki ti trenutna naprava bere.

ropo009 ::

Ok. Bom preizkusil, kar ste napisali.

Hvala in lep pozdrav,
Robert

gruntfürmich ::

cd-da audio converter je zelo luškan. in pobira imena iz baze, če je le narejena. ni pa zastonj oz. preglej kako dolgo in s kakšnimi omejitvami lahko uporabljaš trial.
je pa še winamp za ripat zastonj, za imena pa ne vem če jih dodeljuje avtomatično...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

gumby ::

Pretiravat nima smisla, ker je zvok itak zanič zaradi tega.
Drugače pa ja, EAC+FLAC za rip, naprej pa pretvarjaš po mili volji.
my brain hurts

Nagi Bator ::

Ko sem se sam na veliko ripal CD-je (davno tega) sem to pocel s CDex (General Public License).
Okoli kvalitete ripa se pa lahko kregajo mnogi, a med 128kbps in 192kbps je razlika, ki jo bo slisal gluhi,
medtem, ko so za slisat razliko med 192 in 320kbps potrebni ze vsaj boljsi zvocniki.
Razlika med 320kbps in originalom ali flac je pa obcutna, ce si audiofil in si stelas sound preko neke boljse naprave
ali vsaj povprecne mesalne mize ter pri 320kbps mp3-ju kar hitro trescis ob nek zid, ko nekaj preprosto ne gre nastavit, ker manjka.

ropo009 ::

Ja, tudi sam sem zraven MusicMatch uporabljal CDex. A sta
oba ostala in se ne razvijata.

Bom preizkusil zgornje predloge, da vidim kateri program
je bolj uporaben in dela to kar hočem. Vsekakor pa iščem
free različico.

Kolikor sem sedaj preizkušal, bom verjetno ripal z vbr 192
oziroma lame2. Bo dovolj dobro za moj okus.

ropo009 ::

Uporabil foobar2k in lame encoder. Nastavitev Lame v2.
Program je malo neroden za uporabo, a gre.

Rezultat (mp3) ustreza tako v kvaliteti kot velikosti.

Lp,
Robert

Robert ::

Bom uporabil kar to temo, četudi je že malo starejša, zanima me kateri program uporabiti za ripanje CD v mp3, da je enostaven, hiter, kvaliteten, lahko plačljiv, da se na čimbolje enostaven način prenesejo podatki o pesmi in po možnosti še slika (grafika).

bajar ::

EZ CD Audio Converter, EAC, dBpoweramp... Mislim da vsi ti omogočajo pridobivanje podatkov in slik iz interneta.

Sicer pa, kot že napisano, če že ripaš je najbolje direktno v lossless (FLAC), ker je samo ripanje najbolj dolgotrajen in s kakšnim CDjem tudi zahteven proces, ki si ga verjetno ne želiš ponavljati. Ko pa enkrat že imaš dobro zripane CDje na računalniku, pa je pretvorba v kak drugi format precej hitrejša.

Drugo, MP3 je nekoliko zastarel format. Če ga ne rabiš nujno (npr. za kak avtoradio, ki ne podpira drugega), razmisli o bolj učinkovitih formatih kot sta AAC (.m4a) ali Opus. Ampak če se ti ne da se s tem ukvarjat, bo MP3 tudi v redu... Raje nameni več pozornosti ripanju.

donvito ::

Robert je izjavil:

Bom uporabil kar to temo, četudi je že malo starejša, zanima me kateri program uporabiti za ripanje CD v mp3, da je enostaven, hiter, kvaliteten, lahko plačljiv, da se na čimbolje enostaven način prenesejo podatki o pesmi in po možnosti še slika (grafika).

Easy CD-DA Extractor
Portable free verzija - KLIK

kow ::

Uporabljam EAC in je super. Kot je ze povedal bajar, povedati moras kako poslusas muziko. Ce jo poslusas na slabi opremi (recimo telefon in poceni slusalke), potem ti bo ze 70kbps Opus vec kot dovolj. Advanced pristop je itak real time transkodiranje (saj ne, da je to zate).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

sbawe64 ::

Windows media Player 11 ?
2020 is new 1984
Corona World order

energetik ::

Robert je izjavil:

Bom uporabil kar to temo, četudi je že malo starejša, zanima me kateri program uporabiti za ripanje CD v mp3, da je enostaven, hiter, kvaliteten, lahko plačljiv, da se na čimbolje enostaven način prenesejo podatki o pesmi in po možnosti še slika (grafika).
Jaz uporabljam Audacity. Tako kot drugi priporočam, da si vse CD zripaš v FLAC in imaš lepo na disku celo zbirko z original kvaliteto. Nato po potrebi v mp3 in podobno. Tisto pretvorbo nato naredi izredno hitro.

bajar ::

Ko smo že pri WMP in Audacity: ti programi načeloma lahko naredijo pravo kopijo CDja, ampak če želiš biti bolj temeljit, je bolje uporabiti EAC ali kak podoben program, ki podpira tudi AccurateRip in CTDB. Na ta način se tvoj rip primerja s tistimi v bazi podatkov na internetu in če se ujema, si lahko miren da ni prišlo do napak. Namreč audio CDji nimajo nekega checksuma za cel audio stream ali pesem, ki bi ti potrdil točnost podatkov, tako da se napake pri ripanju lahko zgodijo brez da bi to vedel (če ti jih ne uspe slišati).

Je pa z EACom malo več dela na začetku za ga nastavit. Tu je npr. en vodič: https://captainrookie.com/how-to-setup-...

Highlag ::

Z MP3 ji je tako. Če je muzika na CD-ju slabo posneta, torej ima malo dinamiko potem se višja kompresija ne pozna. Več ko je dinamike več podrobnosti je in nižjo kompresijo rabiš.
To je odvisno tudi od same muzike. Ni pri vsakem tipu vse dobro.
Sam CD-je tudi poripam v Flac z eac (ker jih Sonos predvaja), za MP3, ki jih rabim za avto pa porabim kar Foobar. Danes velikost ni problematična, saj tudi v 320B kvaliteti na 16GB ključek dobiš ogromno komadov. Imaš pa tudi večje ključke, cena pa ni astronomska (no vsaj bila ni)..
Never trust a computer you can't throw out a window

Robert ::

Na koncu sem se odločil za FreeRIP converter, enostaven, kvaliteten, poceni - polna licenca 4,27€.

</head> ::

EAC je free in boljši. Za prihondje obiskovalce topica.

Robert ::

</head> je izjavil:

EAC je free in boljši. Za prihondje obiskovalce topica.

Sem ga probal pa je za mene preveč kompliciran pa še navodila so slaba, vsaj za mene.....

SL4FKO ::

Preizkusi CDex.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

MP3 128 kbps in 320 kbps

Oddelek: Zvok in slika
485496 (3232) marS
»

24bit FLAC

Oddelek: Pomoč in nasveti
194128 (3355) popster
»

Kopiranje zaščitenih CD-jev

Oddelek: Pomoč in nasveti
469117 (7323) charly5650
»

muzika na DVD-ju???

Oddelek: Zvok in slika
122229 (1993) matrix2
»

Kateri program za ripanje cd-jev?

Oddelek: Zvok in slika
293912 (3374) BaRtMaN

Več podobnih tem