» »

Uporaba Facebooka škoduje razpoloženju

Uporaba Facebooka škoduje razpoloženju

vir: BBC
BBC - Študij o učinkih uporabe družabnih omrežij na posameznika je bilo opravljenih že več, a nobena še ni raziskovala, kako njihova uporaba vpliva na razpoloženje in splošno zadovoljstvo uporabnikov. Raziskava Univerze v Michiganu kaže, da negativno.

Analizirali so, kako se uporabniki družabnih omrežij počutijo po uporabi. Raziskovalce je zanimal vpliv na splošno zadovoljstvo z življenjem in na počutje. Vzorec je bil sicer sorazmerno majhen (82 ljudi), a vseeno so rezultati zanimivi. Ugotovili so namreč, da se takoj po uporabi Facebooka ljudje počutijo slabše, hkrati pa se znižuje tudi njihovo zadovoljstvo z življenjem.

Samo po sebi to še ni dovolj. Preverili so še nekaj drugih možnosti. Če bi se ljudje za Facebook odločali zlasti tedaj, ko so v slabem razpoloženju, bi lahko šlo za primer korelacije brez vzročnosti. Toda ugotovili so, da ljudje uporabljajo Facebook približno enako, ne glede na počutje. Prav tako so primerjali, ali morebiti vse socialne interakcije znižujejo razpoloženje, in spet so ugotovili, da ne. So pa ugotovili, da se ljudje več zadržujejo na Facebooku, ko se nasploh počutje osamljene, ne pa ko če so zgolj trenutno sami.

V pogovornem jeziku temu pravijo FOMO (fear of missing out). Ljudi bistveno bolj potre, če vidijo, da se ostali zabavajo, medtem ko sami ždijo med štirimi stenami. Če tega podatka o početju ostalih ljudi nimajo, so bistveno boljšega razpoloženja. Z družabnimi omrežji postaja FOMO čedalje večji problem.

Študija ima nekaj omejitev, kar pripoznavajo tudi avtorji. Glavni omejitvi sta velikost vzorca in pomanjkljivo testiranje, kako na počutje vplivajo direktne socialne interakcije. Vseeno pa smemo iz nje zaključiti, da pretirana uporaba Facebooka škoduje. Kot to pravzaprav drži za vsako pretiravanje.

33 komentarjev

Unknown_001 ::

Eh, tu se prec vidi, koliko ljudi ga uporablja za to, da si pridobijo lajk-e za vsako sliko ki jo objavijo, s tem pa se potihem podrejajo mišljenju drugih. Žalost, res.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

prox ::

Pri slo-techu v troll temah ni nič drugače :D
>>Rajš sn od slo-tech/a odvisn kot pa od Facebooka<<
|Asus K55VJ | Intel i5-3210m | 8Gb ram | nVidia GT635m|

Spock83 ::

Po temj novici sem šel takoj na facebook.

#000000 ::

Jest sem pršu se fejsa, prebral in odšel nazaj LOOL

Unknown_001 ::

In kaj je treba to brezpredmetno "LOL" kratico uporabljat? Sploh pa v stavkih kjer ni nič smešnega.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Unknown_001 ::

prox je izjavil:

Pri slo-techu v troll temah ni nič drugače :D


Seveda je.

Facebook:

Ena stran - samovzvišena z velikim egom v skrbi da jih ostali ne izločijo
Druga stran- zapostavljana in vedno žalostna v želji, da se vključijo

Slotech

Ena stran - Trolli, ki jim je vse Fun in se režijo, ko folk zajebavajo
Druga stran- Resni, ki znajo bit zategnjeni, al pa tud carji, ko trolle zabijajo:D

Razlika je očitna: Na facebooku je cel kup emocij in socialnih stisk, ter vsi želijo bit kul, Na Slotech-u se pa jebe vsakemu za druge, sam zase je genij:D, ter polovica se jih obnaša ko največje seljačine
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

#000000 ::

#000000 je izjavil:

Jest sem pršu se fejsa, prebral in odšel nazaj LOOL



In kaj te moti če napišem LOL na koncu stavka ?

zdej pa drugo, jest FB uporabljam ker je ceneje od telefona in realtime komunukacija, pač email se mi zdi zelo neosebna komunikacija z nekom ki ga poznaš is ga obiščeš vsakih nekaj let, ker je ne drugi strani kugle, da pa bi komuniciral z nekom ki je nekaj Km stran preko FB pa mi je glupo, ga rajš pokličem in povabim na pivo ipd.

Unknown_001 ::

LOL na koncu stavka za moje pojme preveč debilno izpade, sploh pa zato, ker je v 95% uporabljen čisto brezveze in tudi nima nobenega pametnega pomena.

Glede na to, koliko je alternativ (Skype, Google Hangout, XCHAT, ...) je ker malo ubogo vse skp, da imaš Facebook kot edino in skoraj glavno komunikacijsko sredstvo. Glede telefona pa SMS-ov maš pa tok paketov in različnih naročnin, da nobena spletna storitev ni več izgovor, ker so tud paketi, ki ti tok "brezplačnih" SMS-ov ponudijo, da jih za normalne komunikacijske potrebe sploh ne moreš pokurt.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

#000000 ::

Ja glej meni za to kar nucam FB zelo prav pride, tko da ne mislm raziskovat dok je to OK. za moje potrebe,da pa bu na telefonu mel FB in skype pa brez veze, vsaj zame.

Unknown_001 ::

Sj te nikamor ne silim, sam povem, da facebook in kultura tam gor še zdaleč nista tako oh in sploh, da bi samo to storitev uporabljal. Mel sem Facebook, da ne bo pomote, ampak sem dal izbrisat profil, ker mi ni bil všeč koncept komuniciranja ljudi tam gor, ker je vse skupaj vsaj zame preveč tečno narejeno.

Sicer pa če ti odgovarja, ti nič ne branim, le povem svoje mnenje.

Za resne dogovore pa vedno Telefon ali v naprej zmenjeno srečanje, ker kolikor mi je praksa pokazala, te narod na FB v 70 posto primerih ne jemlje resno.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Rias Gremory ::

lol kera huda novička #yolo #swag #hashtag#ftw

Tko se pravilno napiše.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Spc ::

Haha kake novice.
Uporaba www.cisco.com pa te razveseli :))
 

gruntfürmich ::

tale FOMO efekt se mi je zdel že kar dosti časa nazaj zelo prisoten na FB. in mislim da je to največji problem in dejansko tudi gonilo FB.
čeprav FOMO imho nima dejanske osnove, ker na FB je vse videti veliko lepše in bolj zabavno, bolj zapolnjeno, vendar je tako samo na prvi vtis. dejansko se tudi drugi dolgočasijo, čeprav preko njihovih objav izgleda kot da se cel svet vrti okoli njih. vendar ni tako...

zanimiva bi še bila raziskava (morda pa je, celo za slovenijo;(() če se spolno življenje z uporabo FB kaj drastično izboljša; težijo mi da bi moral iti gor...:))
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Hackey ::

Vsaka stvar lahko upliva na naše razpoloženje, če si dovolimo gledat vse z občutki in primerjavo. Fora ni facebook ali katerkoli socialn omrežje. Poanta je v nas samih, človek, ki ima v sebi razčiščene osnove, bo miren in srečen četudi v petek zvečer prebira knjigo ob kaki melodiji. Zato ne iskat sreče v standrdu in dogotkih ter popolnih trenutkih, ker vse mine. Srečo išči v sebi, s tem kar si. To traja večno...

d4vid ::

Unknown_001 je izjavil:

prox je izjavil:

Pri slo-techu v troll temah ni nič drugače :D


Seveda je.

Facebook:

Ena stran - samovzvišena z velikim egom v skrbi da jih ostali ne izločijo
Druga stran- zapostavljana in vedno žalostna v želji, da se vključijo

Slotech

Ena stran - Trolli, ki jim je vse Fun in se režijo, ko folk zajebavajo
Druga stran- Resni, ki znajo bit zategnjeni, al pa tud carji, ko trolle zabijajo:D

Razlika je očitna: Na facebooku je cel kup emocij in socialnih stisk, ter vsi želijo bit kul, Na Slotech-u se pa jebe vsakemu za druge, sam zase je genij:D, ter polovica se jih obnaša ko največje seljačine


Na slo-techu vsaj ni k*rb :D

Drugače pa tudi sam opažam ta FOMO efekt pri sebi in velikokrat si že želim zbrisat FB račun, ampak mam vse frende gor tko da ne morem :D
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d4vid ()

Jupito ::

Pravilna uporaba FB: nimaš (sploh) pravega profila ampak kup fejkov. In ne pofrendaš prijateljev, ampak sovražnike. In potem se ne zagrabiš z njimi, ampak poskušaš postati njihov najboljši prijatelj, ki se v vsem strinja z njimi in jih podpira. (Na žalost je vaš sock puppet hkrati tako užasno glup in ima toliko negativnih lastnosti (večinoma njihovih, le navitih na 9 potenco), da ga niti v sanjah nihče ne bi hotel za prijatelja. >:D

Izboljšanje razpoloženja zagotovljeno!
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

BaToCarx ::

Jupito pa je vredno vlagati toliko truda za "sovražnika", namesto za prijatelje?

Odkar ne igram iger na FB, ga tako redko odprem, tako da je moj profil tehnično mrtev.

To raziskavo morajo malo razširit, ker sample od 100 ljudi ni nevemkaj.

Rok Woot ::

facebook? kaj je to?

d4vid ::

Rok Woot je izjavil:

facebook? kaj je to?


Ah, neka spletna stran ki bo čez nekaj let konkurenčna vsem pr0n stranem, sedaj je pa wannabe nadomestil SMS-om in mailu, polge vsega te pa še v safr spravlja.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

FireSnake ::

#000000 je izjavil:

#000000 je izjavil:

Jest sem pršu se fejsa, prebral in odšel nazaj LOOL



In kaj te moti če napišem LOL na koncu stavka ?

zdej pa drugo, jest FB uporabljam ker je ceneje od telefona in realtime komunukacija, pač email se mi zdi zelo neosebna komunikacija z nekom ki ga poznaš is ga obiščeš vsakih nekaj let, ker je ne drugi strani kugle, da pa bi komuniciral z nekom ki je nekaj Km stran preko FB pa mi je glupo, ga rajš pokličem in povabim na pivo ipd.


FB je pa kaj bolj oseben, kot mail?

Ne me narobe razumet: jaz FB uporabljam izključno zaradi stikov v tujini (velik del prijateljev je iz tujine - imam srečo, da vse vidim vsaj enkrat na leto/dve), ampak kar si ti napisal je totalna bedarija! FB je bolj osebn, kot mail?
Ko se vidiš, se objameš in greš na pivo, vse drugo je približek približkov!
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

#000000 ::

Oseben v tem smislu ker realtime dobivaš soročila, kot čet, sej lahko bi uporablju čet, ampak ne bi bilo isto, jest npr. s kolegi iz tujine udarimo en poker, al pa se mal pomenmo na skupini kako in kaj, tega nanekrat ne moreš razen da bi mel odprih par programov poleg, vmes si še kake fotke pomenjaš in to je to.

Zdej ne rečem da je FB univerzal tool, ampak za moje potrebe je OK. je pa res da šeramo ogromno osebnih podatkov z njimi, ampak to je enako kot z googlom, če jih ne daš enemu jih pa drugemu, vse pa se vrti okoli tega. Da pa bi mel kak slab občutek ko bi bil off line pa nisem zaznal, mogoče k temu primomore da ga uporabljam kakšno leto, al pa manj.

je pa po drugi strani FB fenomenalen za razne skupine ki imajo isti cilj, recimo je valilnik večine bližnje-vzhodnih revolicij, tudi pri nas povezoval ulico recimo, pa še marsikaj.

Ni pa FB nekaj takega brez česar ne moreš živet vzaj zame ne. Zarad mene ga lahko ugasnejo danes ni problema.

edit: aja tole sem pozabu, če imapš na FB samo ljudi ki jih poznaš tudi v real life, ne vidim nobenega problema, problem nastane ko začne folk zbirati prijatelje po nekem ključu, ne vem recimo opažam da nekaj znancev prav uživa če majo med FB prijatelji kako znano osebnost, bolj je znana bolj se mu zdi da je cool, al pa ljudi ki so resnično bogati, tam lahko po mojem pride do tega da rata človek depresiven ipd. ko vidi kako gre enim z levo roko vse super.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

tarzan666 ::

Jaz uporabljam FB samo ko rabim prijatla, da greva na pivo itd. Drugače je jači imeti skype in se tam zmeniš :)

blackbfm ::

meni je pa lažje odpret fb, kot nalagat in klikat po skypu, leta 2013 je še vedno štekajoč polizdelek tako na pcju kot na telefonih. Lahko bi se kaj naučili od applovega facetime-a, odpreš kontakt, klikneš facetime to je to.

sicer pa je vse eno-in-isto..nič dost bolje se ne morš zmenit za pivo prek skypa, kot prek fbja, al pa irca al pa maila

#000000 ::

Ja jest z večino ljudi na FB ne morem na pivo, tisti trenutek ko bi hotel, ker so daleč stran. Kaj čem dodajat nekoda na FB ki ga vidim vsak dan ali na par dni ? Za take brez veze instalirat skype, se lahko zmeniš preko telefona.

skika ::

blackbfm je izjavil:

meni je pa lažje odpret fb, kot nalagat in klikat po skypu, leta 2013 je še vedno štekajoč polizdelek tako na pcju kot na telefonih. Lahko bi se kaj naučili od applovega facetime-a, odpreš kontakt, klikneš facetime to je to.


Microsoft.

CaqKa ::

nič kaj novega v tej raziskavi... je že bilo povedano v zaključku novice iz leta 2011 ki jo je spisal isti pisec novice kot tele: https://slo-tech.com/novice/t458072

Utk ::

Ja spet je en fdvjevec rabil pol leta in tono denarja da je odkril ocitno.

para! ::

Čist isto bi veljal, če bi namesto FB vzel ST.
Death before dishonor!

tablet ::

Baje je precej namišljenih informatikov umrlo, ko so jih opazili, da z izmišljenim imenom brskajo po FB.

dope1337 ::

skika je izjavil:

blackbfm je izjavil:

meni je pa lažje odpret fb, kot nalagat in klikat po skypu, leta 2013 je še vedno štekajoč polizdelek tako na pcju kot na telefonih. Lahko bi se kaj naučili od applovega facetime-a, odpreš kontakt, klikneš facetime to je to.


Microsoft.


Jp, izključno MS je kriv za potek razvoja Skype-a ... sploh pa leto dni nazaj ali več, k še sploh ni bil njihov ...
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

techfreak :) ::

Je pa nedavno ukinil Desktop API za kar jih precej sovražim, sicer sem jih že prej, ampak sedaj še bolj. Upam da bomo kmalu videli neko normalno alternativo, ki ne bo tako zaprta kot je Skype.

BigWhale ::

Jaz se pa po uporabi Facebooka ponavadi pocutim bolje. Poklepetam s kaksnim prijateljem, se dogovorim za kak zmenek, za kak posel in tako naprej.

vesolc ::

se kr strinjam s to raziskavo...glede na to da nimam FBja, pa k gledam frende naokol, nekatere kr matra tale FB...ga jemlejo preveč realno... :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Uporabniki Facebooka živijo dlje (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5412179 (9644) cryptozaver
»

Študija: intenzivni uporabniki družbenih omrežij pogosteje depresivni

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
349449 (6941) ripmork
»

Uporaba Facebooka ima negativne učinke

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4817846 (15129) francek1
»

Facebook izvajal raziskavo na uporabnikih, ki tega niso vedeli

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2410609 (7105) Iatromantis

Več podobnih tem