» »

HBO: piratstvo ni tak problem

««
5 / 11
»»

xxx ::

PaX_MaN je izjavil:

Avtorji želijo samo to, da se enako kot filozofijo izmenjave avtorstva ki si si jo izbral sam, po svoji prosti volji, spoštuje tudi njihovo, četudi drugačno, izbrano filozofijo izmenjave avtorstva.


In že petič, piratstvo je tu, ustaviti ga ne more nihče, lahko jokate kaksna krivica se nam godi, lahko pa se pač na zadevo pozvizgate in namesto casa, ki ga zabijete z jamranjem raje naredite produkt čim boljši. Bo več dobrega od tega.
Pa pa...

BigWhale ::

Pithlit je izjavil:


1. Mene tista opisana situacija z vodnjakom NE moti. Saj vaščani s svojim početjem ne delajo NOBENE škode. Razen mogoče mojemu napuhu. Jaz bi (ravno zaradi mojega napuha) na vodnjak obesila en šparovc za prostovoljne prispevke. Ja, vem, digitalček in podobni bodo rekli da noben ne bo nič prispeval... a jaz VEM da temu ni tako, saj to vsako leto počnem in, zanimivo, se mi vsaj stroški povrnejo. Je pa res da na tak način ne bom obogatela.

2. Mene avtorske pravice ne motijo. Ne moti me niti zaščita avtorskih pravic (OK, motijo me nekatere organizacije ki se na ta račun okoriščajo). Kar me moti je izključno sveta preproščina v enačenju kršenja avtorskih pravic s krajo.


Problem je v tem, da smo ljudje v bistvu precej sebicna bitja in ce morda tebe ne moti, da drugi uporabljajo tvoj vodnjak, sem preprican, da bi vecino ljudi motilo. Spomni se na 'gajbicarje' na parkiriscih, ko zapade sneg. "Tale plac sem jaz spucal in zato je MOJ!"

Pri vsem skupaj pa po mojem ne gre za enacenje ampak za izposojo izraza. Nekaj si protipravno pridobis, to je v bistvu kraja. Vse skupaj je zgolj razsirjena uporaba izraza kraja.

Razburajnje zaradi tega je priblizno tako, kot ce bi se razburjal zaradi izraza "tecem". Kako hudica lahko teces, voda lahko tece, ti pa ne! Sej nisi tekocina. :)

BigWhale ::

Zlate je izjavil:

@Okapi, digitalcek, nekikr, BigWhale in podobni - ravno zaradi vas bo, če bo, čez 20-30 let tak poseg v zasebnost nekaj čisto običajnega. Medtem ko vi kolaboristično, v prid predvsem velikemu kapitalu, javno (posredno ali neposredno, čisto vseeno) zagovarjate večanje represije in strožji nadzor, smo treznejši med nami glede tega močno skeptični.


Zaradi mene (za ostale poimensko nastete ne morem govoriti) in podobnih ti ves veliko vec o nadzoru, DRMjem, avtorskih pravicah in tako naprej. Tvoja izjava je pa nemarno in grdo podtikovanje. Jaz NIKJER (lej, se enkrat: NIKJER) ne zagovarjam vecanje represije ali bolj strog nadzor. To si se enostavno zlagal. Dopuscam tudi moznost, da me ne razumes in ne dojames kaj ti zelim povedati, vendar kljub vsemu ni nobenega opravicila.

Zlate je izjavil:

Sicer se v eni stvari strinjam z vami, da si avtor zasluži nadomestilo za svoj produkt, vendar pa je ureditev na sedanji način in pa še bolj na zaželen (predvsem od velikih založb) še bolj represiven način, popolnoma zgrešena. Vi sicer lahko še zmeraj zagovarjate tako ureditev, vendar, četudi bi se zadeve tako iztekle, boste na koncu dobili ku*ac, saj veliki igralci svojega plena ne delijo radi.


Ce bi rad spremenil ureditev potem jo spremeni, ne pa da krsis avtorske pravice in tako vsem pokazes, da se na zakonsko pridobljene pravice enostavno pozvizgas in da ti dol visi za zakon. Ti si nad zakonom, al kako? Bori se proti taksi ureditvi na legalen nacin. Tako bos dal zlobnim zalozbam in pohlepnim avtorjem JASNO vedeti, da delajo narobe. Sedaj pa zavestno krsis avtorske pravice in jim dajes znak, da je njihova vsebina dobra, samo ti jo bos raje ukradel (a morm napisat nelegalno pridobil, da ne bo spet kdo cvilil?), ker jo lahko.

In to je en in edini razlog zakaj se piratizira. Zato ker se lahko.

Zacni uporalbjati odprto programsko opremo, zacni poslusati indie glasbo, ki je ne rabis krasti, zacni gledati filme, ki so zastonj. Svojim priljubljenim avtorjem vsebin pa napisi posto, zakaj si jih nekaj poslusati/gledati. Stvar je popolnoma enostavna.

PaX_MaN ::

xxx je izjavil:

In že petič, piratstvo je tu, ustaviti ga ne more nihče, lahko jokate kaksna krivica se nam godi, lahko pa se pač na zadevo pozvizgate in namesto casa, ki ga zabijete z jamranjem raje naredite produkt čim boljši. Bo več dobrega od tega.

Lahko pa namest jamranja tut lobiramo za three strikes, six strikes, itd., ker produkt očigledno je dober, da si ga tolk ljudi želi imet - škoda sam k ne legalno. No, sej - zato pa [glej začetek prejšnje povedi].

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

digitalcek ::

xxx je izjavil:

zdajle se trg malo trese ker je pač prestopno obdobje in managerji še vedno mislijo, da lahko kaj naredijo, da ohranijo svoje poslovne modele preko katerih so cucali uporabnike 60 let, potem pa se bodo ponudile legalne alternative po dovolj nizkih cenah, da se ljudem doldajčkanja ne bo več treba iti.


Mnogi NE bodo dajali po dovolj nizkih cenah. Kupci bodo kupovali po cenah, ki jih bodo določili avtorji, založbe (enako kot dober pršut in dobro vino, kjer je TUDI velika konkurenca), ali pa ljudje produkta ne bodo imeli/videli/slišali.

In se bodo tolažili (tako kot ti): pršut je itak za v smeti, vino je za zlit v wc.

Razlika je le v tem, da bodo taki govorili na pamet, pravzaprav lagali, kajti pršuta ne bodo dobili na pokušino niti eno ušivo šnitko (če da proizvajalec kaj nase), v Leclercu pa bodo med 1000 vrstami vina mogoče promovirali največ dva... In to praviloma tista vina, ki se slabo prodajajo, zato pa jih tudi promovirajo... :):D

Vsaka primerjava z brezplačno "pokušino" vsebin na spletu je namerna!

Zgodovina sprememb…

xxx ::

PaX_MaN je izjavil:

xxx je izjavil:

In že petič, piratstvo je tu, ustaviti ga ne more nihče, lahko jokate kaksna krivica se nam godi, lahko pa se pač na zadevo pozvizgate in namesto casa, ki ga zabijete z jamranjem raje naredite produkt čim boljši. Bo več dobrega od tega.

Lahko pa namest jamranja tut lobiramo za three strikes, six strikes, itd., ker produkt očigledno je dober, da si ga tolk ljudi želi imet - škoda sam k ne legalno. No, sej - zato pa [glej začetek prejšnje povedi].

Lahko lobirate in tudi če internet izklopite, bo pa folk diske nosil okoli, X strikes sistemi pa tako ali tako ne delujejo, je Hadopi prav plastično pokazal, da se navkljub X strikom niso dobički založb nič kaj dosti povečali (so pa se ko so naredili svoje produkte lažje dostopne - glej Norveško).

Če mene vprašaš je produkt predrag. To bi prav lepo razlozilo zakaj ga imajo raje ilegalno. Lahko pa tudi poveš kateri je pa ti ga bom rade volje ocenil. Lahko tudi da kupil, če ne bo vseboval ad/spy-wara, bo primerne cene in bo licenca lifetime, časovno omejenih ne kupujem, iz principa.

digitalcek je izjavil:

Mnogi NE bodo dajali po dovolj nizkih cenah. Kupci bodo kupovali po cenah, ki jih bodo določili avtorji, založbe (enako kot dober pršut in dobro vino, kjer je TUDI velika konkurenca), ali pa ljudje produkta ne bodo imeli/videli/slišali.


In potem ga bodo piratizirali. Brez škode komurkoli, saj ga tako ali tako sicer ne bi kupili.

Aja mimogrede, saj to vam je jasno, da v kolikor bi bilo v Yu piratiziranje prepovedano, bi bili po IT razvoju nekje na ravni Albanije.
Pa pa...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xxx ()

digitalcek ::

nekikr je izjavil:


Digitalček recimo je dober primer "avtorja", ki bi moral lepo kopati jarke in se nikomur smiliti. Tip je tako prepotenten, da je lepo rekel, da Slovenčkom pa že ne bo prodajal svojih velecenjenih avtorskih del. In če bi zaradi tega stradal: pa naj.


Ne strada. Kupuje in jé pršut. Napisal sem KUPUJE, ne ukrade. To pa tudi pomeni - pršut plača.

xxx ::

digitalcek je izjavil:

Ne strada. Kupuje in jé pršut. Napisal sem KUPUJE, ne ukrade. To pa tudi pomeni - pršut plača.

Naj ti bog da zamaščene žile in putiko :)):)):)) Sicer gre pri pršutu za prenos nečesa fizičnega, tisti, ki ti ga je prodal, ga nima več. No pri naši debati temu ni tako.
Pa pa...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xxx ()

PaX_MaN ::

Aja mimogrede, saj to vam je jasno, da v kolikor bi bilo v Yu piratiziranje prepovedano, bi bili po IT razvoju nekje na ravni Albanije.

A to ti je tvoja kristalna kugla povedala?

Okapi ::

Ne nakladaj. Če nekdo filma ne bom kupil, nikoli, in ga spiratizira, ali ima tukaj kdo škodo?
Raje ti ne nakladaj, če ne razumeš bistva. Kot prvo, sem že večkrat napisal, da škoda ali ne-škoda ni bistveno, kot drugo pa "nekdo" še niso "vsi". Če nek pirat ne povzroča škode, to ne pomeni, da je noben pirat ne povzroča. Ločevanje med njimi ni mogoče, zato se privzame, da vsi povzročajo škodo. Če si med tistimi, ki ne povzroča škode, se zahvali tistim, ki jo povzročajo.

O.

[D]emon ::

xxx je izjavil:

Aja mimogrede, saj to vam je jasno, da v kolikor bi bilo v Yu piratiziranje prepovedano, bi bili po IT razvoju nekje na ravni Albanije.

PaX_MaN je izjavil:

A to ti je tvoja kristalna kugla povedala?



Iskra racunalniki, spiratiziran dizajn cipov, nelegalno prevedeni CP/M, racunalniki so se pa prodajali po celi bivsi drzavi. Za primer. Pa tisti ikonicni Iskra telefon dizajn je bil tudi "sposojen".
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: [D]emon ()

Hackey ::

V življenju ne bom dal za kanal kot je HBO, saj mogoče v sezoni vrtijo le eno serijo, ki mi je všeč. Tako, da raje gledam serije preko tvmuse strani, kot, da plačujem celotni paket, ki me ne zanima. Bolj bi me pritegnila vrjanta, da se odkupuje posamezne dele serije ali sezone... seveda realne cene. 1e za en del serije ali s popustom cela serija...

xxx ::

Okapi je izjavil:

Ne nakladaj. Če nekdo filma ne bom kupil, nikoli, in ga spiratizira, ali ima tukaj kdo škodo?
Raje ti ne nakladaj, če ne razumeš bistva. Kot prvo, sem že večkrat napisal, da škoda ali ne-škoda ni bistveno, kot drugo pa "nekdo" še niso "vsi". Če nek pirat ne povzroča škode, to ne pomeni, da je noben pirat ne povzroča. Ločevanje med njimi ni mogoče, zato se privzame, da vsi povzročajo škodo. Če si med tistimi, ki ne povzroča škode, se zahvali tistim, ki jo povzročajo.

Aha, torej ločevanje med škodljivimi in neškodljivimi gospodarstveniki ni mogoče, torej se povzame, da so vsi škodljivi. Ločevanje med "avtorji", ki želijo posegati v demokracijo, svobodo govora in uvajati represijo in ostalimi ni mogoče, torej so vsi taki... Tukaj si že malo zašel v teptanje temeljev pravne ureditve, bravo.

cccc Okapi, MTBjat si nehal ker si trdo priletel ob skalo?

Še vedno in vztrajno trdim, da je piratstvo samo izgovor za neuspešnost avtorjev (cena, slab produkt, slaba kvaliteta, itd.), ki imajo o sebi in svojem delu predobro mnenje in jim slabi rezultati stopijo na ego, potem pa morajo pred okolico opravičiti svoj neuspeh. Ali pa pač fantazirajo, da jim nikoli več ne bo treba delati pa je skregano z realnostjo.
Pa pa...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xxx ()

xxx ::

[D]emon je izjavil:

Iskra racunalniki, spiratiziran dizajn cipov, nelegalno prevedeni CP/M, racunalniki so se pa prodajali po celi bivsi drzavi. Za primer. Pa tisti ikonicni Iskra telefon dizajn je bil tudi "sposojen".

No ja pa računalniško opismenjevanje preko prodaje kaset na štantih na boljšjem trgu in broadcastanju špilov v ether s strani Radia Študent ne pozabit omenit... :))
Pa pa...

Okapi ::

Če bi zadeve imele ceno, ki so jo ljudje voljni plačati, potem bi to plačevali, ker je cena (pre)visoka pride pač do piratstva.
Ja, pravi Einsten si, ni kaj. Tudi avtov ne bi nihče kradel, če bi bili zastonj. Po tvojem so torej za kraje avtomobilov krivi proizvajalci, ker jih predrago prodajajo.;((

In jaz ne piratiziram. Škoda časa. Ka poslušam predvaja radio. Filmov ne gledam, ker ne utegnem. Mi vzame preveč časa in potem nebi utegnil ustvarjati stvari, ki sem si jih zastavil.
Jaz ti recimo ne verjamem. In, mimogrede, programe in igre si slučajno pozabil omeniti?>:D

saj to vam je jasno, da v kolikor bi bilo v Yu piratiziranje prepovedano, bi bili po IT razvoju nekje na ravni Albanije
A to ti je jasno, da pojma nimaš? V resnici je bil zaradi piratiziranja v Yu in Slo bolj ali manj v kali zatrt razvoj inovativne domače programske opreme. Ker so programerji kmalu pogruntali, da se jim ne splača eno leto razvijati programa, ki ga imajo potem vsi, ne da bi kdo zanj kaj plačal. Tule na forumu je verjetno tudi kak, ki bo to lahko potrdil iz prve roke.

Pa tisti ikonicni Iskra telefon dizajn je bil tudi "sposojen".
In to od koga? Ravnokar si namreč dokazal, da pojma nimaš.

O.

BigWhale ::

xxx je izjavil:

[D]emon je izjavil:

Iskra racunalniki, spiratiziran dizajn cipov, nelegalno prevedeni CP/M, racunalniki so se pa prodajali po celi bivsi drzavi. Za primer. Pa tisti ikonicni Iskra telefon dizajn je bil tudi "sposojen".

No ja pa računalniško opismenjevanje preko prodaje kaset na štantih na boljšjem trgu in broadcastanju špilov v ether s strani Radia Študent ne pozabit omenit... :))


Pffft! Ok, zdej pa res pojma nimas. V YU je bila glavna bremza razvoja to, da si moral racunalnik skrit v analno odprtino, ko si ga peljal cez mejo. Poleg precej zasoljenih cen za nas takratni standard. :)

xxx ::

Okapi je izjavil:

V resnici je bil zaradi piratiziranja v Yu in Slo bolj ali manj v kali zatrt razvoj inovativne domače programske opreme. Ker so programerji kmalu pogruntali, da se jim ne splača eno leto razvijati programa, ki ga imajo potem vsi, ne da bi kdo zanj kaj plačal. Tule na forumu je verjetno tudi kak, ki bo to lahko potrdil iz prve roke.

Heh naivec, brez piratstva ti avtorji ne bi imeli denarja, za nakup zbirnika. In na račun tega so nato zacvetela domača podjetja, ki so imela tone usposbljenega kadra na dosegu roke.
Pa pa...

PaX_MaN ::

[D]emon je izjavil:

Iskra racunalniki, spiratiziran dizajn cipov, nelegalno prevedeni CP/M, racunalniki so se pa prodajali po celi bivsi drzavi. Za primer. Pa tisti ikonicni Iskra telefon dizajn je bil tudi "sposojen".

Razen CP/M, ostalo ni področje copyright-a ( Ki je seveda v YU bil). Hočem rečt, Ojoj, komunisti bi clo delat moral!

[D]emon ::

Okapi je izjavil:

resnici je bil zaradi piratiziranja v Yu in Slo bolj ali manj v kali zatrt razvoj inovativne domače programske opreme. Ker so programerji kmalu pogruntali, da se jim ne splača eno leto razvijati programa, ki ga imajo potem vsi, ne da bi kdo zanj kaj plačal.


No, tu se lepo vidi, kako nimas blage veze o cem govoris. Razvoj IT-ja v Jugoslaviji je bil zavrt zato, ker zahod Jugi ni hotel prodajati tehnologije, za katero niso hoteli, da pride v roke silam vzhodnega bloka. CIA in se ene par agencij je takrat z zanimanjem spremljalo razvoj Iskra racunalnikov, in so zagnali celo paniko, ko je to podjetje izvedlo miljonske posle s kitajsko vlado, ces "zdaj so pa te umazani jugoslovani dali kinezom tehnologijo". Kasnejsemu razpadu Iskra Racunalniki podjetja pa so botrovali predvsem politicni interesi, ampak je storija predolga, da bi jo tule pisal.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

xxx ::

BigWhale je izjavil:

Pffft! Ok, zdej pa res pojma nimas. V YU je bila glavna bremza razvoja to, da si moral racunalnik skrit v analno odprtino, ko si ga peljal cez mejo. Poleg precej zasoljenih cen za nas takratni standard. :)

Ne vem, meni se je čisto dobro obneslo, da sem ga malomarno vrgel pod sedež v avtu, pa c64, ki ni bil tako majhen. Cariniki so pa na oba očesa mižali.
Pa pa...

PaX_MaN ::

xxx je izjavil:

Heh naivec, brez piratstva ti avtorji ne bi imeli denarja, za nakup zbirnika. In na račun tega so nato zacvetela domača podjetja, ki so imela tone usposbljenega kadra na dosegu roke.

Na račun pridobitnih kradljivcev, praviš?
A ne pravte, Borci za svobodo vsega digitalnega™ da ti so pa velik no-no (Fritz, where art thou?)?

[D]emon je izjavil:

azvoj IT-ja v Jugoslaviji je bil zavrt zato, ker zahod Jugi ni hotel prodajati tehnologije, za katero niso hoteli, da pride v roke silam vzhodnega bloka.

Oh noez, komunisti bi morali delat!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

Okapi ::

Razvoj IT-ja v Jugoslaviji je bil zavrt zato, ker zahod Jugi ni hotel prodajati tehnologije, za katero niso hoteli, da pride v roke silam vzhodnega bloka.
Ne bluzi. Za Jugo ni veljal noben embargo in si lahko kupil karkoli, če si le imel dovolj denarja. Predvsem pa to nima nič skupnega s pisanjem programov za peceje (in apple in atarije).

O.

[D]emon ::

Okapi je izjavil:

Ne bluzi. Za Jugo ni veljal noben embargo in si lahko kupil karkoli, če si le imel dovolj denarja.


Si bos moral se malce prebrati iz zgodovine razvoja IT-ja v Jugi, pikec. ;)
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

PaX_MaN ::

xxx je izjavil:

Aha, torej ločevanje med škodljivimi in neškodljivimi gospodarstveniki ni mogoče, torej se povzame, da so vsi škodljivi. Ločevanje med "avtorji", ki želijo posegati v demokracijo, svobodo govora in uvajati represijo in ostalimi ni mogoče, torej so vsi taki... Tukaj si že malo zašel v teptanje temeljev pravne ureditve, bravo.

cccc Okapi, MTBjat si nehal ker si trdo priletel ob skalo?

To ti skoz delaš, ko praviš da so vse založbe satanska zalega.

[D]emon je izjavil:

Si bos moral se malce prebrati iz zgodovine razvoja IT-ja v Jugi, pikec. ;)

Sej ne more nič o tem prebrat, KER GA NI BLO. Sej si lih post prej napisal da je Iskra vse skopirala... :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

PaX_MaN ::

Oja, skopiral so najpomembnejši hardver (dizajn čipa) in softver (zbirnik ki omenjeni čip poganja), pol nej ti pa verjamem da so kar enkrat rekl "Dost je, vest nas peče, nabomo več piratiziral!".
To je tko kot bi od naključnega novodobnega piratebayarja zahteval da nej neha piratizirat - to se zgodi le ob svetem nikoli.

[D]emon ::

Spiratizirana osnova je dala pogoje za marsikaterega hobi programerja.

Konec koncev, Jonas je tudi brez placane licencnine rihtal Mace, da so meli slovenski razpored! PIRAT!!1
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Okapi ::

Si bos moral se malce prebrati iz zgodovine razvoja IT-ja v Jugi, pikec.
Drugega kot zmerjati vidim ne znaš. Pač še en mentalni revček, ki ne zna z linkom dokazati svojih trditev (niti jih ne more, ker so seveda napačne). Preberi si recimo tole knjigo:
http://www.pasadena.si/knjigarna/?id=52...

Iz angleškega prevoda:
For despite its small size, Iskra Delta obtained permission from the U.S. to work through the U.S. embargo that at the time prohibited exporting information technology to the East.


O.

BigWhale ::

[D]emon je izjavil:

Spiratizirana osnova je dala pogoje za marsikaterega hobi programerja.

Konec koncev, Jonas je tudi brez placane licencnine rihtal Mace, da so meli slovenski razpored! PIRAT!!1


Ce se prav spomnim je bil Jonas Znidarsic eden tistih, ki so predelovali Hercules graficne kartice (in Epson printerje), da so prikazovale nase znake. Nevem, ce je bil prvi, bil je pa to HW hack.

BaToCarx ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BaToCarx ()

xxx ::

BigWhale je izjavil:

Ce se prav spomnim je bil Jonas Znidarsic eden tistih, ki so predelovali Hercules graficne kartice (in Epson printerje), da so prikazovale nase znake. Nevem, ce je bil prvi, bil je pa to HW hack.

No Jonči je bil še marsikaj drugega, prodajal je kasete z piratiziranimi igricami na bolšjem trgu :)):)):))

Če se prav spomnim je bil tudi ***avtor*** je bil enega izmed programov za skinevanje komercialnih zaščit. Ki je bil sicer zastonj. Čeprav takrat je bilo to relativno trivialno opravilo, vzel si dvojen kasetar in si zadevo pač presnel, z zaščito vred. Ali pa kar se mene še vedno legendarno početje, okrog polnoči je Radio Študent zavrtel kakšno igrico v eter, pritisnil si record na kasetarju in čez pol ure si lahko že špilal...
Pa pa...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xxx ()

Pithlit ::

BigWhale je izjavil:

Spomni se na 'gajbicarje' na parkiriscih, ko zapade sneg. "Tale plac sem jaz spucal in zato je MOJ!"

A seveda. Ampak tako miselnost je treba spremenit. Kar se digitalnih vsebin tiče Humble Bundle uspešno spreminja miselnost folka. Pa še marsikdo drug. Pač, vsebine dajo na voljo in pristavijo lonček.

Pod 'gajbičarje' pa si jaz predstavljam predvsem contekstualne dinozavre. Založbe in podobne. Pa, recimo, razne digitalčke in okapije. Tiste ki nekako ne znajo spremenit svoje miselnosti "to je moje... da si ja kdo ne bi drznil tikat!!!". In potem ti pride nek Jobs pa vse skupi postavi na glavo. Pa Netflix, Spotify, Hulu... Špica ane? Škoda nas ignorirajo.

BigWhale je izjavil:

Pri vsem skupaj pa po mojem ne gre za enacenje ampak za izposojo izraza. Nekaj si protipravno pridobis, to je v bistvu kraja. Vse skupaj je zgolj razsirjena uporaba izraza kraja.

Okapi pravi da ni prav ne kraja, ne kršenje avtorskega prava. In ja, jaz se s tem strinjam, ker ima prav. Ni pa prav da stvari enači... ker stvari preprosto niso enake. Izposoja izraza pa tudi ne more priti v poštev... kam pa pridemo če si bomo kar izposojali izraze? Točno sem. En kup kreganja okrog tehnikalij ki se mu da komot izognit.

BigWhale je izjavil:

Razburajnje zaradi tega je priblizno tako, kot ce bi se razburjal zaradi izraza "tecem". Kako hudica lahko teces, voda lahko tece, ti pa ne! Sej nisi tekocina. :)

Razburjajo se drugi. Zakaj? Ker trdim da sta v tej debati na tapeti dve različni stvari ki jih NIKAKOR ne gre preprosto enačit. Ja, obe sta prepovedani. Sta si pa vsebinsko različni kot dan in noč. Kako lahko kdorkoli reče da sem mu ukradla mp3 medtem ko se mu še vedno valja po disku je, quite frankly, beyond me. Preprosto ne gre skupaj.

Piratiziram? Hja. Albume kupujem... tiste ki so mi všeč. Tistih ki mi niso pa niti ne poslušam. V kino ne hodim, filmov skoraj ne gledam. Serije? No, te pa. Iz čisto enakih razlogov kot ti. Ker preprosto nimam druge možnosti. Če bi jo imela (itunes/hulu) bi se je posluževala. Software? Dolar, dva mi ni problem dati za nekaj kar je zanimivo. Za kar nisem čisto prepričana se grem pa 'shareware' varianto, če že ni free verzije na play. Za kakih 10% aplikacij nisem ravno ziher... ostale so pa vse plačane. Nekatere lepo skozi donacije.

Piratiziram? Old school varianta: si 'presnamem' z youtube. Je to nelegalno? Nisem čist ziher. Ob eventuelni tožbi bi komot šlo 'either way'. Z radia/tv na kaseto/cd/tivo/whatever baje ni nobenega problema. Zakaj bi bil problem z youtube (kjer se tako ali tako stvar znajde na mojem disku) mi ni ravno jasno. Donacije? Se tudi zgodijo, če mi je kakšna stvar mal bolj všeč.

Očitno nisem edina ki to prakticira.
Life is as complicated as we make it...

xxx ::

Jonas:
Sicer pa je takole: “če rabiš za zajebancijo pa za študij al pa za nalepke obesit, spizdi softver. Če mislš pa z njim cekine vlečt, ga pa plačej.”


Pithlit je izjavil:

Piratiziram? Hja. Albume kupujem... tiste ki so mi všeč. Tistih ki mi niso pa niti ne poslušam. V kino ne hodim, filmov skoraj ne gledam. Serije? No, te pa. Iz čisto enakih razlogov kot ti. Ker preprosto nimam druge možnosti. Če bi jo imela (itunes/hulu) bi se je posluževala. Software? Dolar, dva mi ni problem dati za nekaj kar je zanimivo. Za kar nisem čisto prepričana se grem pa 'shareware' varianto, če že ni free verzije na play. Za kakih 10% aplikacij nisem ravno ziher... ostale so pa vse plačane. Nekatere lepo skozi donacije.

Piratiziram? Old school varianta: si 'presnamem' z youtube. Je to nelegalno? Nisem čist ziher. Ob eventuelni tožbi bi komot šlo 'either way'. Z radia/tv na kaseto/cd/tivo/whatever baje ni nobenega problema. Zakaj bi bil problem z youtube (kjer se tako ali tako stvar znajde na mojem disku) mi ni ravno jasno. Donacije? Se tudi zgodijo, če mi je kakšna stvar mal bolj všeč.

Očitno nisem edina ki to prakticira.


V bistvu enako pri meni, brez presnemavanja iz youtuba, nimam časa za to. Dam pa rade volje donacijo, če je zadeva vredna in tudi plačam (pa četudi preko paypal darilca ker google playa pač ne mislim uporabljat na telefonu) v kolikor mi je zadeva uporabna. Nimam pa nobenih moralnih zadrzkov v plačanem programu odstraniti vso reklamje kar ga najdem, če sem zadevo kupil to ne pomeni, da sem jim plačal z dušo.
Pa pa...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xxx ()

Okapi ::

In potem ti pride nek Jobs pa vse skupi postavi na glavo.
:)) Kaj pa ti kadiš? Jobs je poskrbel, da je vse dobro zaračunano, kako Jabuk odira avtorje s provizijami, ki jih pobira v svoji i-štacuni pa raje ne bi.

Jonas:
Sicer pa je takole: 'če rabiš za zajebancijo pa za študij al pa za nalepke obesit, spizdi softver. Če mislš pa z njim cekine vlečt, ga pa plačej.'
Sem poudaril ključno besedo. Včasih recimo smo tudi kakšno strokovno knjigo v knjigarni ali knjižnici spizdili (in ne zato, ker nismo imeli denarja, ampak ker smo denar raje porabili za stvari, ki jih ni bilo mogoče na dovolj varen način ukrasti), in kraja knjig sicer ni bila ravno tolerirana, ni pa se štela kot naglavni greh (knjigarnarji so imeli seveda drugačno mnenje). Ampak nihče se ni sprenevedal, da s tem pravzaprav dela uslugo avtorjem ali si izmišljeval kakšnih drugih za lase privlečenih izgovorov.



O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

xxx ::

Okapi je izjavil:

Ampak nihče se ni sprenevedal, da s tem pravzaprav dela uslugo avtorjem ali si izmišljeval kakšnih drugih za lase privlečenih izgovorov.

Saj si nihče ne izmisljuje izgovorov, razen tebe morda, ko se trudiš dopovedati, da imaš škodo ker piratizira nekdo, ki od tebe sicer ne bi tako ali tako nič kupil. Usluga avtorjem? Kje si pa to našel? Daj citiraj prosim? Avtorji nimajo od tega nič, ne pozitivnega ne negativnega, v bistvu sploh tukaj niso neki faktor, za njih je pač isto kot če njihovega dela ne kupiš.
Pa pa...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xxx ()

Okapi ::

Kar sam si poišči citate, jih je veliko, že v osnovni novici piše, naj bi pirati delali reklamo za serijo, se pravi delali uslugo avtorjem.

O.

xxx ::

Okapi je izjavil:

Kar sam si poišči citate, jih je veliko, že v osnovni novici piše, naj bi pirati delali reklamo za serijo, se pravi delali uslugo avtorjem.

Aja mislis za HBO, ja njim delaš uslugo pa ne avtorjem ampak založbi, ki dobi zastonj reklamo. Pa ne vem kaj ti je pri vsej zgodbi tezko razumeti, HBO je pač to izjavil in zdaj si bolj pameten od njih? Njim pač paše, digitalček in njemu podobni (ja v tako druzbo si padel) pa se nekaj usajate.
Pa pa...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xxx ()

Okapi ::

Ne vem, zakaj se je treba delati neumnega.;(( Če delaš uslugo založbi, delaš uslugo tudi avtorjem (in to celo večim, ne samo avtorjem konkretne serije).

Jonas je lepo po pravici napisal, tako kot je - spizdi. Tule pa se večina na vse kriplje trudi olepšati zadevo - da to ni spizdi, ampak sposodi, snemi, kopiraj, vzemi, poglej ...

HBO je pač to izjavil in zdaj si bolj pameten od njih?
Ne, sem bolj pameten od vseh tistih tule, ki trdite, da če je HBO to rekel, to velja za vse založbe in avtorje.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

xxx ::

Okapi je izjavil:

Ne vem, zakaj se je treba delati neumnega.;(( Če delaš uslugo založbi, delaš uslugo tudi avtorjem (in to celo večim, ne samo avtorjem konkretne serije).

Jonas je lepo po pravici napisal, tako kot je - spizdi. Tule pa se večina na vse kriplje trudi olepšati zadevo - da to ni spizdi, ampak sposodi, snemi, kopiraj, vzemi, poglej ...

Da ne bova zavila v stran poti, še vedno nisi razložil kaj ti škoduje nekdo, ki piratizira tvoje delo, ga pa sicer ne bi kupil?
Pa pa...

Okapi ::

Sem ti že 3x povedal in to je tudi v mlinu dovolj.

O.

xxx ::

Okapi je izjavil:

Sem ti že 3x povedal in to je tudi v mlinu dovolj.

O.


Ne, 3x si se izognil odgovoru. Zato te spet sprašujem.
Pa pa...

Okapi ::

3x nisi hotel razumeti, ker se ne sklada s tvojim pogledom, četrtič pa ne bom ponavljal, ker je vse bob ob trdo steno.

O.

xxx ::

Okapi je izjavil:

3x nisi hotel razumeti, ker se ne sklada s tvojim pogledom, četrtič pa ne bom ponavljal, ker je vse bob ob trdo steno.

Ne, odgovarjal si na vprašanje, ki ti ni bilo postavljeno, še enkrat, s čim ti škodi nekdo, ki ne bi v nobenem primeru kupil tvojega dela, ga pa spiratizira? Za fizično smo že ugotovili, da ti ne, tvoje delo je še vedno na tvojem disku, ne? Torej boš verjetno brez težave povedal kaksno denarno bolečino si dobil?

To da je nekdo kriv, ker ne moreš dokazati ali bi sicer kupil ali ne je nekako po srednjeveškem načinu preganjanja čarovnic...
Pa pa...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xxx ()

PaX_MaN ::

To da je nekdo kriv, ker ne moreš dokazati ali bi sicer kupil ali ne je nekako po srednjeveškem načinu preganjanja čarovnic...

WAT. Kriv je kvečjemu zato ker je spizdil [nekaj avtorskega]. Kaj je on "mel na TODO spisku" s tem nima povezave.
Mislim, iz kje vi to potegnete?

xxx ::

Eh, saj sem ze nekajkrat probal koncati debato, bom še enkrat. Piratstvo je bilo, piratstvo bo, lahko se na zobe mečete in tarnate ampak mislim da se vaši problemi skrivajo v vaši lastni neuspešnosti, kjer ste izgovor našli v piratstvu.
Pa pa...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xxx ()

jernejl ::

Še vedno in vztrajno trdim, da je piratstvo samo izgovor za neuspešnost avtorjev (cena, slab produkt, slaba kvaliteta, itd.), ki imajo o sebi in svojem delu predobro mnenje

Ni res. Če ljudje izdelek uporabljajo, je očitno produkt dovolj dober za uporabo. Če bi bil slab, ga ne bi niti kupovali niti piratizirali. Za produkt, ki ga je ukradlo in uporabljalo nekaj milijonov ljudi, bi pač težko rekli, da je zanič.

Če bi zadeve imele ceno, ki so jo ljudje voljni plačati, potem bi to plačevali, ker je cena (pre)visoka pride pač do piratstva.

Glede cene je pa tako. Če lahko isti izdelek kupiš za x eur, ali pa ga "s travnika" vzameš zastonj, potem je jasno, da je tistih x eur previsoka cena. Zakaj bi plačal x, če pa ga lahko dobiš brezplačno.
Če brezplačne alternative ne bi bilo, bi za marsikoga cena x eur postala sprejemljiva.

Ko podjetje proizvaja izdelke, s tem nastanejo stroški. Del stroškov je fiksen (npr. razvoj...), del pa variabilen - torej se povečuje s številom proizvedenih izdelkov (npr. stroški materiala).
S prodajo izdelkov morajo pokriti tako fiksne kot variabilne stroške.
Posebnost digitalnih vsebin je, da variabilnih stroškov praktično ni. Vseeno pa ostajajo fiksni stroški in če ljudje tako vsebino kradejo, namesto da bi jo kupili, s tem podjetju povzročajo škodo. Kdor meni, da s piratiziranjem ni povzročena škoda, ne vidi cele slike.
Če bi vsi tako razmišljali in izdelke kradli namesto kupovali, bi podjetje utrpelo veliko škodo, in tukaj ni bistvene razlike, ali se krade digitalna vsebina ali pa dragi avtomobili.
Ker pa določen delež uporabnikov digitalne vsebine vseeno kupi, morajo kupci pokriti fiksne stroške - ergo, aplikacije so dražje. Škodo, ki jo povzročajo pirati, tako pokrivajo avtorji in založbe (nižji dobički) kot tudi kupci (višje cene).

BigWhale ::

BaToCarx je izjavil:

Da BigWhale točno on, http://jonas.blog.siol.net/1994/03/22/p... .
Malo lepše napisano http://www.jabolko.org/novice/891-inter...


Cak lej, tle je folk vse pomesal. Jonasovo prodajanje kaset za Spectruma in tisto kar je naredil za Maca kakih 20 let kasneje nima nobene veze. Demon je prej klobasal neumnosti.

In ce si prebral interview na jabolko.org je tudi sam povedal kak odnos ima do piratstva sedaj in zakaj je bilo takrat precej drugace.

xxx ::

Hja ne vem, ti povem da dnevno srečam izdelke, ki so čisto dobri za uporabo vendar ne bi nikoli dal denarja, ki ga proizvajalec zahteva. Ne rečem, če bi s tem sluzil, to bi še morda požrl, k sreči pa se več ali manj vedno najde alternativo, ki je dovolj dobra. Tak proizvajalec nima od mene nič (po lastni neumnosti) in ne znam si predstavljati, kako bi ga kdo oškodoval, če bi si šel pa namesto alternative zadevo iskat na pirate bay. V obeh primerih je zadeva enaka s tem da ima vsaj minimalno moznost, da bo "piratski uporabnik" zadevo v prihodnosti kupil, pri meni pa je bitko za denar izgubil.

Za mimogrede, tule je primer, kaj je rezultat vaših idej po represivnih akcijah, GNUjevci v luft pa na drevo pa nikoli več dol:
https://torrentfreak.com/microsoft-cens...
Pa pa...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xxx ()

xxx ::

BigWhale je izjavil:

kak odnos ima do piratstva sedaj in zakaj je bilo takrat precej drugace.

Where money talks bullshit walks...
Pa pa...

Okapi ::

In ce si prebral interview na jabolko.org je tudi sam povedal kak odnos ima do piratstva sedaj in zakaj je bilo takrat precej drugace.
Evo, natanko to, kar sem malo prej napisal.
... in celo vzgajali so nas tako, da knjige ni sramota ukrast.

jernejl ::

xxx je izjavil:

Hja ne vem, ti povem da dnevno srečam izdelke, ki so čisto dobri za uporabo vendar ne bi nikoli dal denarja, ki ga proizvajalec zahteva.

Marsikdo pa bi (če ti nekega izdelka za neko ceno nisi pripravljen kupiti, še ne pomeni, da so tudi vsi ostali enakega mnenja).

xxx je izjavil:

k sreči pa se več ali manj vedno najde alternativo, ki je dovolj dobra.

Seveda, pri digitalnih avtorskih vsebinah se lahko isto stvar z ne preveč truda dobi povsem zastonj (tako, da se jo ukrade). Zaradi tega marsikdo zanje ni pripravljen plačati niti zelo nizko postavljene cene.
Kdo bi pa kupil npr. novega prestižnega BMW-ja za 10.000 eur, če bi lahko identičen avto na preprost način in brez sankcij dobil povsem zastonj? Pa tudi, če bi ceno spustili na 1.000 eur, bi ga marsikdo raje vzel zastonj kot zanj plačal.

xxx je izjavil:

Tak proizvajalec nima od mene nič (po lastni neumnosti) in ne znam si predstavljati, kako bi ga kdo oškodoval, če bi si šel pa namesto alternative zadevo iskat na pirate bay.

Ker je proizvajalec v razvoj izdelka vložil čas in denar, ter zanj zahteva plačilo. Ti pa izdelek uporabljaš in zanj ne plačaš. Resda mu nisi s hiše ukradel žlebov, mu pa nisi plačal zneska, ki ga za uporabo zahteva. Škoda je povzročena, podobno kot če iz trgovine brez plačila odneseš LCD televizor, ki ga tako ali tako nikoli ne bi kupil, ker je predrag (mimogrede, stroški materiala enega televizorja predstavljajo majhen del prodajne cene; če ima kdo slabo vest, lahko v trgovini tudi pusti nekaj evrskih desetakov, pokrije stroške materiala in potem brez slabe vesti izdelek odnese).

Ceno izdelkov določa trg (ponudba in povpraševanje). Ceno nastavi prodajalec in če kupcu ni všeč, izdelka pač ne kupi. Tako se oblikuje tržna cena. In ne tako, da se izdelke, ki so predragi, ukrade (ali vzame zastonj, "ker lahko"). In tudi ne tako, da za izdelke kupec plača toliko, kolikor se njemu zdijo vredni. Če izdelek ukradeš ali ga (nezakonito) vzameš zastonj, še ne pomeni, da je njegova tržna cena nič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()
««
5 / 11
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Igra prestolov porušila vse piratske rekorde (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5124288 (17838) CMpunk
»

Isohunt mrknil (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
5524751 (18952) MuadDib
»

HBO: piratstvo ni tak problem (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
525135537 (122721) D3m
»

Spletna videoteka iTIVI v stečaju (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
8619774 (15708) OldSkul

Več podobnih tem