» »

Razlika med primarno in logično particijo?

Razlika med primarno in logično particijo?

Glodko ::

Zanima me kakšna je razlika med primarno in logično particijo? Ravno nameščam Ubuntu 12.04 v virtualko in me je med drugim povprašal tudi po tej informaciji. Ustvaril bi rad 3 particije (imam samo en disk), v virtualko nameščam trenutno, če bo šlo vse glasko gre kasneje na fizičen računalnik.

1 particija = OS
2 particija = home direktorij
3 particija = SWAP

Zanima me tudi kako naj vem na katero particijo bo šel Ubuntu nalagat sistem, če me po tem ne povpraša. Vem da zagotovo ne bo šel na swap, ker sem kot tako tudi izbral. Drugi dve particiji sta ext4. Po tem ko sem disk razdelil je avtomatsko začel z inštalacijo.

Mavrik ::

Am, fora je v tem da v mbr modelu lahko imaš samo 4 particije (to so "primarne" particije).

Potem pa se je nekdo spomnil foro, da bi lahko na začetek ene od teh particij dal Še eno tabelo particij in ostale pa skril tja noter. Tako da imaš potem znotraj ene izmed primarnih paricij skritih več "logičnih" pariticij. Particiji, v katero daš logične particije se reče razširjena ("extended") particija.

Tole zgleda nekako takole:

3 primarne particije, od teh ena razširjena z dvema logičnima particijama



S tem seveda pride nekaj omejitev:

- če imaš že 4 primarne particije, logičnih več ne moreš delati
- logične particije so skupaj lahko velike samo toliko kot je velika razširjena particija, v kateri so
- nekateri biosi so včasih imeli probleme z zagonom z logičnih particij

Načeloma je takole, da logičnih particij na domačih sistemih ne rabiš in če boš imel samo 3 particije jih vse naredi primarne.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

k4vz0024 ::

Zakaj imajo prenosniki s instaliranim Windowsi 4 primarne particije.
Še posebej me zanima zakaj je prva primarna particija velika le 100 Mb, druga sistemska, tretja za system restore in zadnja spet majhna 1 GB. Čemu služi prva in zadnja?

hojnikb ::

prva je od win (sistemski fajli), za zadnjo pa nwm. Tipično je sam 100mb + vse ostalo.
#brezpodpisa

k4vz0024 ::

Seveda je prva od Win, vendar zakaj dve particiji za win? Jaz sem običajno inštaliral Windose na eno samo particijo. Zadnja je hidn.

Mavrik ::

k4vz0024 je izjavil:


Še posebej me zanima zakaj je prva primarna particija velika le 100 Mb, druga sistemska, tretja za system restore in zadnja spet majhna 1 GB. Čemu služi prva in zadnja?


Prvo 100MB particijo dobiš vedno od Win7 dalje če inštaliraš na čisti disk. Tisto je rezervirani plac na katerem je Boot Manager ter baza z vnosi v boot loader, obneme pa je tam rezerviran plac za BitLocker stvari (prej si moral reparticionirati disk, ko si hotel meti full-disk encryption).

Zadnji dve pa sta pač odvisni od tega kaj je tisti trenutek developer pri firmi od laptopa kadil :)
The truth is rarely pure and never simple.

k4vz0024 ::

Ne dobiš, če najprej s Partition magic sam razdeliš disk.

Mavrik ::

Mavrik je izjavil:


Prvo 100MB particijo dobiš vedno od Win7 dalje če inštaliraš na čisti disk.


Branje cvek.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

techfreak :) ::

Ne rabi biti čisti disk, dovolj je da ustvariš novo particijo na nerazdeljenem delu.

Mavrik, sicer vem da imaš prav, vendar se Windows Disk Management ne strinja s tabo:

Sicer mi še ni najbolj jasno zakaj mi je 8 GB particijo pokazal izven razširjene particije.

Zgodovina sprememb…

čuhalev ::

Tole zgoraj je pa res sumljivo. Sicer pa mislim, da se tistih 100 MB na začetku imenuje EFI partition in jo je mogoče imeti tudi na Linuxu.

Mavrik ::

techfreak :) je izjavil:

Ne rabi biti čisti disk, dovolj je da ustvariš novo particijo na nerazdeljenem delu.

Mavrik, sicer vem da imaš prav, vendar se Windows Disk Management ne strinja s tabo:

Sicer mi še ni najbolj jasno zakaj mi je 8 GB particijo pokazal izven razširjene particije.



GPT morda?
The truth is rarely pure and never simple.

techfreak :) ::

MBR, saj pravim da je razširjena particija, ki ima eno 8 GB particijo (swap), 9 GB je pa še prostega prostora.

Edit: prav tako mi je zanimivo ker 9, 8 in 18 GB izgledajo kot da so isto velike, 83 GB particija pa izgleda kot da je 30 GB velika.

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

techfreak :) je izjavil:

Ne rabi biti čisti disk, dovolj je da ustvariš novo particijo na nerazdeljenem delu.

Mavrik, sicer vem da imaš prav, vendar se Windows Disk Management ne strinja s tabo:

Sicer mi še ni najbolj jasno zakaj mi je 8 GB particijo pokazal izven razširjene particije.

Ker ni razširjene particije?

Pri kreiranju Disk Management vpraša, če želiš narediti primarno ali logično (ali razširjeno).
Na sliki so 4 primarne in malo nedodeljenega prostora.

Tista 100 MB particija pa je kot rečeno za zagonske fajle (MS oziroma Disk Management jo označi kot "System"). Če imaš več namestitev Windows (na istem ali tudi drugih diskih), bodo vse imele zagonske stvari na tej particiji. ("vse" v bistvu pomeni "par vrstic v config fajlu", razen skupnih stvari, kot je BOOTMGR sam in pomožne datoteke). Velja le za sisteme, ki uporabljajo BOOTMGR, starejši z NTLDR (Windows do vključno XP in 2003) pa potrebujejo eno particijo z NTLDR, NTDETECT.COM in boot.ini (načeloma je lahko na isti kot windows ali celo bootmgr (za to zadnje nisem 100%)).

Mavrik je izjavil:


GPT morda?

GPT ne pozna pojma "Primary partition".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

techfreak :) ::

Če bi bile 4 primarne particije potem ne bi okoli praznega prostora narisal temno zeleno obrobo, ki označuje razširjeno particijo.

MrStein ::

Aha, možno je tudi, da se je Disk Manager "zmedel".
Bi bilo dobro videti izpis še z kakim drugim programom.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pravilna razdelitev diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
51536 (1228) dronyx
»

Sprememba logične particije v primarno

Oddelek: Strojna oprema
202516 (2177) BlaY0
»

prosim za razlago..kaj pomeni določen tip particije

Oddelek: Pomoč in nasveti
71746 (1475) drola
»

XP vpr. glede izdelave particij!

Oddelek: Operacijski sistemi
112023 (1796) frajer1
»

WinXP- kako dodaš/sparticioniraš/sformatiraš nov HDD ?

Oddelek: Programska oprema
241668 (1449) andrej

Več podobnih tem