» »

prosim za razlago..kaj pomeni določen tip particije

prosim za razlago..kaj pomeni določen tip particije

54321 ::

Imam pet diskov in vsakič ko sem dodal novega sem delal particije in vedno mesprašuje kakđno želim, in ker ne vem kaj pomeni določena particije samo pač samo klikal. No sem mi particije in vse dela brez problema, vendar vidim v DISK MANAGEMENTU da so nekatere, activne (ali možnost naredi particijo aktivno), druge dynamične, extended partition, pa logical drive...
KAj mi lajkdo nekdo razloži kaj je najbolje nastavit za sistemsko particijo in kaj pomenijo vsi tej ostali načini.
  • spremenil: 54321 ()

drola ::

Običajno ti da program na izbiro možnosti za primarno (primary), razširjeno (extended) in logično (logical) particijo.

Začetek in konec primarne particije je vedno zapisan v MBRju (prvih 512B diska), vendar je prostora le za 4 Če pa želiš več particij pa lahko narediš namesto ene primarne particije eno razširjeno in potem lahko znotraj nje ustvariš logične particije (same razširjene particije ti npr. Windows Explorer ali pa kak drug brskalik med datotekami ne pokaže, ampak pokaže le logične znotraj nje).

Torej, bi particijska tabela na 80GB disku izgledala v tem primeru takole:
[vrsta] | [velikost] | [aktivna] | [črka v MS Win] | [oznaka v Linuxu] | [vsebina]
 prim.  |    12GB    |    [X]    |        C:       |     /dev/hda1     | Windows
 prim.  |    10GB    |    [ ]    |        D:       |     /dev/hda2     | Slike...
 prim.  |     5GB    |    [ ]    |        E:       |     /dev/hda3     | Služba
 razš.  |    53GB    |    [ ]    |        -        |          -        |   -
 logi.  |    10GB    |    [ ]    |        F:       |     /dev/hda5     | Glasba
 logi.  |    10GB    |    [ ]    |        G:       |     /dev/hda6     | Video
 logi.  |    33GB    |    [ ]    |        H:       |     /dev/hda7     | Stuff

Ali je particija aktivna (sicer jaz za to zadevo večkrat vidim izraz zagonska) pa je kot ena zastavica, ki jo običajno 'nosi' le ena particija na disku. Za nekatere operacijske sisteme ni pomembna, vendar pa jo potrebuje zagonski nalagalnik od MS Windows, ker sistem naprej vedno zaganja s particije, ki ima to zastavico (po kodi v MBRju izvede kodo na aktivni oz. zagonski particiji, ta pa potem naloži OS na tisti particijo oz. pri več OSih da na izbiro meni).
Vem pa, da zagonsko zastavico ignorira GRUB (zagonski nalagalnik, ki se večinoma uporablja na sistemih, kjer domuje Linux in mogoče še kak drug unix), pa vrjetno ni edini.

Skrajšano: Če imaš Windows, imej kot aktivno particijo nastavljeno tisto, na kateri je sistem. Pri razdelitvi pa v primeru, da boš imel do 4 particije naredi vse primarne, sicer pa 3 primerne in 1 razširjeno, potem pa v razširjeni nekaj logičnih.
https://drola.si

54321 ::

Sem par krat prebral pa mi ni čisto jasno kaj je najbolje sploh imeti oziroma kaj je sploh pravilno.
No hvala za super razlago, bom zdajle počasi prebral ponovno.
No kaj mi poveš prosim še ali ima to kako je sploh "nastavljena" določena particija pomebno za samo delovanje sistema oziroma za bilo kakšno delovanje v sistemu.
Prilagam še sliko kako je pri meni..moram pa povedat da ko sem dodajal diske in delal particije sem delal vse bolj na pamet, ker ne vem kot sem napisal kaj pomeni kako je nastavljena določena particija.


Samo klikni na okvirček pa dobiš sliko kako je pri meni, pa če prosim pokomentiraš ker vidim da poznaš te zadeve..HVALA!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 54321 ()

drola ::

No, na tvoji sliki se lepo vidi, kako izgleda jo extended in logical particije (znotraj zelenega okvirčka (extended) imaš modro particijo (extended, G:)).

Pomembno je, da je sistemska particija (v tvojem primeru tista z Win) nastavljena kot primary in active oz. boot.

Če pa misliš, ali zadeva vpliva hitrostno, pa je udgovor ne.
https://drola.si

54321 ::

Mogoče res težim, ampak je tako prav, zakaj so ene spodaj activne. Pismu sem trd ampak res mi ni dosti jasno.

drola ::

Aktivna je tista particija, iz katere bi MS Windows zagonski nalagalnik (takoj po BIOSu in še pred WinXP logotom) začel nalagati sistem, ko bi se zagnal zagonski nalagalnik na tistem disku. Vrstni red diskov pa je določen v BIOSu.

Torej, ko BIOS izbere disk, zažene zagonski nalagalnik, ki se nahaja v MBR tega diska (prvih 512B diska). Če imaš nameščen MS Win, pa ta potem izbere aktivno particijo na tistem disku in nato začne nalagati sistem s tiste particije.
https://drola.si

brdi ::

No jaz bi pa tu nekaj vprasal! Imam disk 320giga in naredil bi 2 particiji 25GB in ostalo oz sem ze mel tako in sta se mi particiji "stepli" kao da ne bi smeli bi obe2 particiji primarni. Kako naj naredim kr v sistemu 2 particij a dam obe2 primary s tem da dam eno active eno pa ne ?

Ker MS win pa je na drugem disku ! Tale 25GB pa se tut obcasno rabi za kak sistem .

drola ::

Ja, obe primary, s tem, da je samo ena active, v primeru, da bo tudi na tem disku tisti drugi sistem Win. V nasprotnem primeru pa ni potrebno nastaviti active particije na tem disku.
https://drola.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: drola ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Boot particija

Oddelek: Operacijski sistemi
202300 (725) MrStein
»

Dual boot - ne dela

Oddelek: Pomoč in nasveti
162079 (1871) Invictus
»

lilo boot loader problem

Oddelek: Operacijski sistemi
151843 (1475) Michael7
»

Linux filesystem in particije

Oddelek: Operacijski sistemi
181904 (1631) BigWhale
»

pingo dual boot

Oddelek: Operacijski sistemi
81148 (988) InnerSelf

Več podobnih tem