» »

WinXP- kako dodaš/sparticioniraš/sformatiraš nov HDD ?

WinXP- kako dodaš/sparticioniraš/sformatiraš nov HDD ?

Brane2 ::

Kot naslov pove, dodal sem extra HDD, ki ga BIOS sicer vidi in Winsi pravijo, da stvar dela, ne znam je pa sparticionirat in sformatirat.

Fdiska ne najdem na disku in nobenega orodja, ki bi blo namenjeno temu...
  • spremenil: Brane2 ()

McHusch ::

Control Panel / Administrative Tools / Computer Managment / Disk Managment

tak je v 2000, verjetno je v XP podobno

Brane2 ::

Ej, hvala !

Natanko 6 minut po postavljenem vprašanju je prišel odgovor in 5 minut za njim je stvar zacela delat !

Long live Slo-Tech !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Highlag ::

Prišparal bi si lahko še teh 6 minut, če bi pritisnil na desktopu F1 in napisal v okence Hard disk :\

Brane2 ::

Nad to opcijo sem že zdavnaj obupu. Tud zdej sem probu to opcijo in sem dobu pomoč za invalide itd- v 2000ki.
O XPjih ne vem nč, sam sem pprklopu nov disk na kolegovo mašino, ki ima XPje gor. Tam pa ustaljena pot priklop/fdisk/format ne dela.


CaqKa ::

kak ne dela?... ja v xpjih pač imaš disk managment s katerim se delajo te stvari.. pa partition magic bi ti tudi delal

Brane2 ::

Saj ne pravim, da v XPjih to ne dela. Pravim, da sem v 2000ki to, če se prav spomnim, delal na bolj klasičen način v "DOS-u"
Z fdisk in format programčki.

V XPjih nč temu podobnega nisem našel..

McHusch ::

kje si pa ti nasu fdisk za dos v 2000ki?8-O pravzaprav, kje si ti sploh najdu DOS v 2000ki? Windows NT linija nima dosa

Brane2 ::

Sem šu čekirat zdaj... Res je. Pardon, zajeb...:8)

McHusch ::

se zgodi, nea se sekirat8-)

CaqKa ::

sej lahko maš boot disketo od win9x pa z njimi naredis particije.. pač si fdisk posnames na disketo pa format še hcoj

andrej ::

to ni ravno idealno. vedno je najboljse particije naredit z orodjem iz sistema, ki ga bos na tej particiji uporabljal. fdisk je proslost...

CaqKa ::

kje je fora če pa je fdisk ravno tak od mickrosofta

Brane2 ::

Fdisk je pa ja standarden. Na Linuxu ga mam, pa mislim da je kompatibilen ( v realnih mejah) z M$ovim.

Za razliko od M$ovega imam full enih opcij za tip particije (DOS,NTFS, Win, Linux, Swap.... Novell etc,etc.)



andrej ::

1. fdisk je samo ime dolocenega programa.
2. lahko bi mu blo ime tudi janez.
3. ce imata programa na linux in winsih isto ime to se ne pomeni, da sta ista.
4. fdisk je ZELO star.
5. Windows 2000 pridejo z dosti bolj modernimi programi, s katerimi se da mnogo vec naredit.

CaqKa ::

em.. ocitno sem nepoucen... nastej tistih mnogo več stvari.. jaz vem edino za to da lahko delas ntfs particije pa da lahko določaš cluster size... kake bistvenejse prednosti ne vidim. pa fdisk spravim na boot disketo in lahko bilokeri pc porihtaš z njim če je slučajno kaj narobe s particijami

andrej ::

poglej, ljudje, ki delaj z raznimi tehnologijami dneve in noci imajo ponavadi sezname t.i best practices. Eden izmed best practices pravo kaksna gesla moras met, kako na netu ni nic anonimno, itd. Med njimi je tudi ta, da naredis particijo z urodjem, ki pride z OS-om.

Disk Management je bolj pregleden, z njim pa lahko mapiras particije v direktorijie. pa se NTFS pozna, itd.

Fdiska v bistvu ne rabis. Ce ze instaliras w2k/XP potem bootnes z CD-ja in potem iz setupa naredis particijo. Ce mas linux potem naredis particijo iz njegove setupa, itd... fdiska prakticno ne rabis.

Brane2 ::


Ce mas linux potem naredis particijo iz njegove setupa, itd... fdiska prakticno ne rabis.


Linux uporablja fdisk, je pa verjetno na razpolago se kako drugo orodje. Vsaj zame je Susejev Setup neroden, sploh pa ta zelo verjetno pri particioniranju klice fdisk...

andrej ::

brane2: vedno, ko sem napisal fdisk sem mislim na fdisk is MS sveta.

CaqKa ::

andrej na zalost mi nisi nic novega povedal.. tisto o mountanju particij v mape sem ze vedo in tudi uporabljam... še vedno nisi utemeljil
5. Windows 2000 pridejo z dosti bolj modernimi programi, s katerimi se da mnogo vec naredit.

'mnogo več naredit' tukaj te prosim da se malo bolj razpises ker nevem kaj s tem mislis... disk managment je pac vgrajen v sistem to že... samo se zdaj nevem zakaj bi recimo bilo boljse fat32 particijo naredit z njim kot pa z fdiskom?
brane2 ti pa nehaj zdaj linuxe mešat v winxp thread:D

zile ::

Tud z dosovim formatom se da cluster size določit.
Primer: format c: /Z:32 (ti da cluster velikosti 16k) :D

andrej ::

CaqKa:
1. ker je to "best practice".
2. ker moras pri fdisku racunalnik rebootat.
3. ker moras pri fdisku posebej formatirat z drugim programom.
4. ker z fdiskom ne mores dolocit crke pogonu - ali ju celo odvzet.
5. ker fdisk ne prepozna vseh tipov particij in dela z njimi.
6. ker fdisk ne more narediti 4 primarnih particij - ce me spomin ne vara [ze dolgo ga nisem uporabljal]
7. ker lahko Disk Management hkrati formatira vec particij naenkrat.
8. ker lahko z Disk Managementom pretvoris disk v "Dynamic" disk.
9. ker v Disk Managementu vidis katera particija je sistemska
10. ker lahko z Disk Managementom naredis spanned, striped, mirrored in RAID-5 particije (odvisno od vezije OS-a)
11. ker lahko z Disk Managementom in z uporabo Dynamic diskov povecas particijo brez reboota
12. ker lahko z Disk Managementom upravljas z diski drugega racunalnika.
13. ker Disk Management prikaze stanje diska - recimo Online, Offline, Unreadable, Unknown itd.
14. ker lahko z Disk Managementom upravljas tudi druge naprave (CD, DVD, itd), ne samo diske

pa se kaj bi se naslo

Se kaksno vprasanje? ;)

zile ::

CaqKa res si nepoučen :D. Pouči se! Oba programa sta še vedno uporabna. Disk management ko je sistem postavljen, fdsik ko sistema še ni, oz. ko je sistem v peesdi. Kako lahko rešiš XP sistem, če se ne zažene. Z fdiskom, lol. Fdisk /mbr :D.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zile ()

CaqKa ::

z recovery console :)
ja vidiš andrej to pa je pol že nekaj drugega :D
remotanje pa raid 5 particije... :) em.. kakšno vrednost imajo štiri primarne particije?.. oziroma kake so sploh razlike med temi različnimi particijami?(tukaj ne mislim na FAT particije ampak na tole primarna, logični pogon podaljšana particija...) za dynamic diske sem pa že v helpu bral da so zelo fajn :)

andrej ::

zile: kot je CaqKa reko se sistem resi z Recovery Console. namesto fdiska pa uporabis kar setup od XP-jev kjer lahko tudi naredis nove particije in formatiras. Jaz ze par let zivim brez fdiska in win9x sistemov.:D

primarna particija je edina particija, ki lahko vsebuje boot sektor. Sicer mas lahko OS tudi na logicnih particijah, ampak potem moras se vedno met boot loaderja na primarni particiji - zato pa mas dolocene fajle se na c.

Na zacetku si lahko mes samo te 4 particije. ker je blo tole premalo, so rekli da bomo dodali se extended particijo znotraj katere bomo lahko naredli logicne particije in s tem stevilo particij dvignili nad 4.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vstavil sem nov(rabljen) HDD, a ne DELA?!

Oddelek: Pomoč in nasveti
81016 (889) gkovac
»

80GB in particije..dos ali xp?

Oddelek: Operacijski sistemi
91290 (1183) Zheegec
»

Particiranje

Oddelek: Programska oprema
10940 (838) Tomi
»

FAT16

Oddelek: Pomoč in nasveti
141435 (1315) Mr.B
»

making partition

Oddelek: Pomoč in nasveti
6879 (810) Krtek

Več podobnih tem