» »

Okvara BIOSa/matične plošče

Okvara BIOSa/matične plošče

Mitch ::

Soseda ima že več časa težave z starejšim računalnikom. Problem je namreč v tem, da ko ji je pred par leti strela udarila v hišo ji je skurilo integrirano mrežno kartico. Od takrat sem ji že 2x zamenjal z vgradno, PCI kartico. Nekaj dni nazaj, ko je bila pri nas nevihta (računalnik in modem je imela izštekana), se zopet PC ni hotel povezat na internet. Seveda najprej pomislim na mrežno kartico in jo zamenjam vendar internet še vedno ne dela. Pogledam v Nadzorni plošči pod Network connections in tam ni nobene naprave zaznane. Vendar pa lučka tako na mrežni kartici kot na modemu/routerju gori. Mrežno kartico najdem šele po "hidden devices" in tam pravi, da naprava deluje normalno. Prav tako je zanimivo, da BIOS in Windowsi zaznata mrežno kartico kot "multimedia hub".

Na srečo ima matična plošča (Abit AA8XE) tudi PCI Express konektorje in probam takšno mrežno kartico in zadeva začuda DELUJE! Se pravi PCI mrežna ne deluje PCI-E pa deluje!

Kar vas sprašujem je sledeče: Ali je pokvarjen BIOS čip na matični plošči ali kaj drugega? Južni most (south bridge) po mojem ne more bit, ker sta tako PCI in PCI-E integrirana v njem.

Naj omenim še, da sem probal resetirati BIOS (vzel baterijo ven za 10 minut) vendar ni bilo želenega učinka. Prav tako sem preveril kondenzatorje na matični plošči in niso videti napihnjeni.

Hayabusa ::

Testiraj z usb mrežno kartico
nekaj takega:
http://www.dlink.com/us/en/home-solutio...

Ko udari strela v neposredno bližino lahko ali tudi ne pc deluje naprej brezhibno :P.

Mrežno kartico najdem šele po "hidden devices" in tam pravi, da naprava deluje normalno. Prav tako je zanimivo, da BIOS in Windowsi zaznata mrežno kartico kot "multimedia hub".

Da nimaš ti problemov z driverji v oknih ?
Kateri NIC je notri ?

Mitch ::

Ni problem v Windowsih ker sem testiral tudi z Ubuntu Live in jo tam tudi ne zazna. Mrežna kartica preverjeno deluje na drugih računalnikih...

Spajky ::

Strela je poškodovala matično in napaka se je pojavila šele po dolgem času. Zato pa obstajajo poceni prednapetostne zaščite, da se to ne zgodi !
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Mitch ::

Ja tako tudi jst predvidevam. Samo kaj mislite, da je poškodovan BIOS čip ali še kaj drugega (razen skurjenega onboard LANa seveda)?

Hayabusa ::

Spajky je izjavil:

Strela je poškodovala matično in napaka se je pojavila šele po dolgem času. Zato pa obstajajo poceni prednapetostne zaščite, da se to ne zgodi !

Sunek ~100k A ti bo skompenzirala zaščita za 20 E :P ?

Mitch ::

Sprašujem zato, ker je BIOS čip v "socket-u", zato bi se ga dalo teoretično zamenjati...

Brias ::

Hayabusa je izjavil:

Spajky je izjavil:

Strela je poškodovala matično in napaka se je pojavila šele po dolgem času. Zato pa obstajajo poceni prednapetostne zaščite, da se to ne zgodi !

Sunek ~100k A ti bo skompenzirala zaščita za 20 E :P ?


a je tole igraca ali je to spodobna zadeva?



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaradi mreže se mi tresejo možgani

Oddelek: Pomoč in nasveti
172993 (2009) Cervantes
»

2 tvja naenkrat pokvarjena

Oddelek: Zvok in slika
61403 (1192) Aljaz1980
»

EMP zaščita omrežja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
141554 (1139) Anteus
»

Katero zaščito in kako deluje?

Oddelek: Kaj kupiti
72651 (2429) Spajky
»

udar strele - vse uničeno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
939933 (7378) gregor

Več podobnih tem