» »

folija proti vročini - avtostekla

folija proti vročini - avtostekla

iso2000 ::

Pozdravljeni,

ker je zadnje par dni takšna pasja vročina, sem se zopet spomnil na to, da bi omejil segrevanje avtomobila z dodatno folijo na steklih avtomobila. Temna stekla mi na avtomobilih niso pretirano všeč, tako da me zanima če se dobi kakšno čim bolj prosojna folija, ki pa bi nudila dobro zaščito pred toploto. Pozna kdo kaj takšnega oziroma se je že ukvarjal s čim takšnim? Predvidevam, da popolnoma prozorne folije ne bom dobil. Mala zatemnitev me ne bi motila, tiste črna stekla mi pa res niso preveč všeč...
Prosim s predlogi na dan.

St235 ::

Takšno zatemnitev lahko narediš samo pri ponudniku take storitve in jo je potrebno homologirat. Homemade rešitve so NO-GO.

http://www.temnenjestekel.net/temnjenje...
http://zatemni.si/temnenje_stekel.html
http://zatemni.si/temnenje_stekel.html
...

iso2000 ::

St235 je izjavil:

Takšno zatemnitev lahko narediš samo pri ponudniku take storitve in jo je potrebno homologirat. Homemade rešitve so NO-GO.

http://www.temnenjestekel.net/temnjenje...
http://zatemni.si/temnenje_stekel.html
http://zatemni.si/temnenje_stekel.html
...


Ja, to mi je jasno. Bolj me zanimajo kakšne prvoosebne izkušnje s temi folijami v smislu vozniške izkušnje in kot rečeno čim bolj prosojna folija, ki bi blokirala čim več toplote.

energetik ::

Rabil bi folijo, ki blokira IR spekter, to pomeni že okoli 40% manj toplotnega toka skozi okna. Se pa tudi jaz priporočam za kakšn link, kjer bi se to dobilo. ČE se sploh dobi.

mr1two ::

Kakšne barve je pa avto? Če je temen namreč nima nobenga pomena limat nič gor. Senco mu ponajdi, to je še najboljša rešitev.
Uporaba troblje v avtu povzroči krčenje možganov.

iso2000 ::

Avto je nekakšne metalik modro-sive barve. Ja, ni ravno najboljša barva za puščat na soncu. Ampak težava je, da tudi med vožnjo, pa imam klimo, tistega na soncu "žge" tisti, ki je v senci ga pa zaradi klime že skoraj zebe. Pa psa večkrat prevažam in vsekakor bi stekla z zmanjšano prepustnostjo za toploto (po mojem mnenju) precej pomagala pri boju zoper vročino...

energetik ::

mr1two je izjavil:

Kakšne barve je pa avto? Če je temen namreč nima nobenga pomena limat nič gor. Senco mu ponajdi, to je še najboljša rešitev.
Ne drži. Barva avta skoraj nima veze s temperaturo v kabini, ker je streha dokaj majhna površina, poleg tega izolirana, prav tako vrata. So delali teste z enakim belim in črnim avtom na soncu. Če se prav spomnim, je bilo razlike v kabini po parih urah na soncu tam okoli 1-2°. Zanemarljivo.

Večina toplotnega toka sonca pride v avto skozi šipe.

Castiel ::

energetik je izjavil:

mr1two je izjavil:

Kakšne barve je pa avto? Če je temen namreč nima nobenga pomena limat nič gor. Senco mu ponajdi, to je še najboljša rešitev.
Ne drži. Barva avta skoraj nima veze s temperaturo v kabini, ker je streha dokaj majhna površina, poleg tega izolirana, prav tako vrata. So delali teste z enakim belim in črnim avtom na soncu. Če se prav spomnim, je bilo razlike v kabini po parih urah na soncu tam okoli 1-2°. Zanemarljivo.

Večina toplotnega toka sonca pride v avto skozi šipe.



Hm. Sodeč po lastnih izkušnjah, se s tem nekako ne bi strinjal. Če primerjaš bel in črn avto, bo razlika v temperaturi že če se dotakneš pleha, kaj šele v notranjosti, kjer se akumulira vročina.
Sicer samo če je v senci, na direktnem soncu bistvenih razlik ne bo.

Glede tvoje izolacije pa bom rekel le da se izjemno motiš. Večina avtov v vratih nima nikakršne izolacije, na strehi pa morda kakšno malenkost. Vsekakor zanemarljivo. Če želiš dobro izoliran avto, moraš to pač storiti sam, ali pa ga peljati k strokovnjaku, sicer pa imaš le pleh in plastiko na vratih.

Torej, če želiš shladiti avto moraš nujno zatemniti stekla (kar sicer delno lahko dosežeš že s tistimi zavesicami ki se s seski prilepijo na steklo), in avtu dodaj toplotno izolacijo.

ps.: segrel se bo sicer prav tako, samo malo dlje bo trajalo. Razlika v senci vsekakor bo in to ogromna! Če pa avto pustiš 8 ur na žgočem soncu, pa bo temperatura v vozilu žal verjetno povsem ista pa če je avto s prozornimi ali zatemnjenimi stekli. Tudi če je črn ali bel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

energetik ::

Castiel je izjavil:

energetik je izjavil:

mr1two je izjavil:

Kakšne barve je pa avto? Če je temen namreč nima nobenga pomena limat nič gor. Senco mu ponajdi, to je še najboljša rešitev.
Ne drži. Barva avta skoraj nima veze s temperaturo v kabini, ker je streha dokaj majhna površina, poleg tega izolirana, prav tako vrata. So delali teste z enakim belim in črnim avtom na soncu. Če se prav spomnim, je bilo razlike v kabini po parih urah na soncu tam okoli 1-2°. Zanemarljivo.

Večina toplotnega toka sonca pride v avto skozi šipe.



Hm. Sodeč po lastnih izkušnjah, se s tem nekako ne bi strinjal. Če primerjaš bel in črn avto, bo razlika v temperaturi že če se dotakneš pleha, kaj šele v notranjosti, kjer se akumulira vročina.
Sicer samo če je v senci, na direktnem soncu bistvenih razlik ne bo.
Si izmeril ali samo tipal? Poleg tega razlika v temperaturi pleha je, v notranjosti pa praktično ne. Ravno v senci še bolj nima veze kakšne barve je.

Castiel je izjavil:

Glede tvoje izolacije pa bom rekel le da se izjemno motiš. Večina avtov v vratih nima nikakršne izolacije, na strehi pa morda kakšno malenkost. Vsekakor zanemarljivo. Če želiš dobro izoliran avto, moraš to pač storiti sam, ali pa ga peljati k strokovnjaku, sicer pa imaš le pleh in plastiko na vratih.
V vratih je 5-10cm zraka, nato še tapeta, kar _je_ izolacija. Prav tako na strehi je vsaj kakšen cm pene+blaga, vmes še malo zraka, in to se že precej pozna. Čez šipe dobiš pa skoraj celoten toplotni tok sonca.

Castiel je izjavil:

Torej, če želiš shladiti avto moraš nujno zatemniti stekla (kar sicer delno lahko dosežeš že s tistimi zavesicami ki se s seski prilepijo na steklo), in avtu dodaj toplotno izolacijo.
Tiste notranje zavesice pomagajo samo toliko, da na potnike ne sije direktno sonce. Sicer pa ne pomagajo nič proti temperaturi kabine, ker so na notranji strani stekel in delujejo kot mali radiatorji.

Castiel je izjavil:

Razlika v senci vsekakor bo in to ogromna! Če pa avto pustiš 8 ur na žgočem soncu, pa bo temperatura v vozilu žal verjetno povsem ista pa če je avto s prozornimi ali zatemnjenimi stekli. Tudi če je črn ali bel.
Res je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

bond007 ::

Na Mythbusters so testirali beli vs črni avto na soncu... Na žgočem soncu v Kaliforniji je bilo na koncu dneva 3 stopinje razlike (46 vs 49 stopinj).

Od 1:08 naprej:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bond007 ()

Castiel ::

tapeta ni izolacija no lepo te prosim :D

3 stopinje je že velika razlika. Zakaj? Zato, ker ko ti vklopiš klimo, boš hitreje ohladil bel avto ker je pleh manj segret. Črn pleh pa bo bolj segret in bo bolj oddajal svojo toploto, ga boš dlje hladil.

Škoda, da niso izmerili še temperature pleha in predvsem čas hlajenja vozila ko vklopiš klimo. Ta podatka bi bila zelo interesantna!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

energetik ::

Evo še en testič.
Črna barva je veliko bolj vroča kot bela, notranjost črnega avta pa le malo bolj. Sam lahko sprobaš tudi tako: alu folijo za zaščito pred soncem daš enkrat na sprednjo šipo, drugič pa le na streho. Obakrat pomeriš notranjo temperaturo po nekaj urah na soncu.
Ti že povem rezultat - zaščitena streha skoraj ne bo vplivala na temp. v notranjosti, medtem ko bo zaščiteno vetrobransko steklo precej znižalo temp.
Vsaj meni pa je čisto vseeno ali je v avtu 60° (npr. črn) ali 55°(npr. bel) - v vsakem primeru je peklensko in jetreba najprej odpret vsa vrata in prezračit, preden se usedeš v avto.

Castiel je izjavil:

tapeta ni izolacija no lepo te prosim :D
A da ne? A slučajno čutiš, da ti streha seva v glavo, ko sediš v avtu? No, jaz ne, čeprav je barva na strehi razbeljena od sonca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Castiel ::

Sem izoliral svoje vozilo s pravo izolacijo. Tako toplotno kot zvočno je abnormalna razlika ;)


kar želim povedati: pusti črn in bel avto, da se segrejeta na soncu. Potem ju zapelji v senco in čez 5 ur pojdi izmerit temperaturo. Na ta način boš najbolje izvedel koliko se pozna razgret pleh. kater avto se hitreje sam od sebe ohladi. Takih testov pač ne delajo ker so že preveč komplicirani :D


Sicer pa je mogoče stvar odvisna od vozila do vozila in se tvoj obnaša drugače. ima drugačna razmerja med plehom in steklom, morda je zato učinek drugačen....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

Invictus ::

Castiel je izjavil:

Sem izoliral svoje vozilo s pravo izolacijo. Tako toplotno kot zvočno je abnormalna razlika ;)

Kako izolacijo si pa dal noter?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Castiel ::

http://www.zoom-market.si/si/avtoakusti...

več kot toliko se mi ni ljubilo mučit. Dal sem plast aluminija ter plast zvočne izolacije v vrata, v streho ter tla pa zvočno in toplotno izolacijo.

Na tej strani sicer niso vse naštete, samo dobiš nekakšno predstavo kaj sem uporabil. naročil sem drugje, vendar je bilo pred 3 leti tako da se niti približno ne spomnim več imena trgovine. vem le, da sem dal izolacijo tega proizvajalca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

BigWhale ::

Castiel je izjavil:

kar želim povedati: pusti črn in bel avto, da se segrejeta na soncu. Potem ju zapelji v senco in čez 5 ur pojdi izmerit temperaturo. Na ta način boš najbolje izvedel koliko se pozna razgret pleh. kater avto se hitreje sam od sebe ohladi. Takih testov pač ne delajo ker so že preveč komplicirani :D


Koliko casa pa traja, da se pleh ohladi, ko se vozis?

kixs ::

Velik problem prestavlja armaturka, ki je navadno crna plastika in zelo segreva notranjost. Med voznjo ne mores kaj dosti narediti. V bolj vrocih drzavah (Egipt, Turcija...) imajo navadno armaturko prekrito s kaksnim belim blagom ali celo krznom. V tej smeri tudi sam razmisljam.

Pred leti sem imel avto srebrn metalik in max temnjena vsa stekla, se prednja je imela zgoraj cca 15cm. Avto je bil brez klime, niti je nisem pogresal. Kasneje sem kupil isti model avta, le bordo rdece barve. Temnil sem kar se je se dalo - vse razen sp.stranskih. Kljub klimi mi je bilo v tem avtu bolj vroce. Tudi sam sem studiral, da bi dal kaksno IR folijo za spredaj, ampak so mi vsi monterji odsvetovali, da prevec prepusca.

Odvisno je tudi od opreme avta, novejsi (morda boljsi) imajo termo stekla, ki bolje zascitijo notranjost in te sonce toliko ne zge skozi sipo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Klima slabo hladi v avtu (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6310439 (3976) FoxKnox
»

Sedežna prevleka za manj potenja

Oddelek: Na cesti
121600 (946) janezvalva
»

Klimatska naprava (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
6810211 (7955) bambam20
»

Kako ohladiti sobo? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15743756 (35804) energetik
»

Barva avtomobila?

Oddelek: Znanost in tehnologija
174818 (4160) Dr_M

Več podobnih tem