» »

Poslanci - potrebni ali ne-?

Poslanci - potrebni ali ne-?

«
1
2 3

innerspace ::

Vceraj sem med vecernim obrokom izgubil apetit ob gledanju StudiaCity, ko so nekateri poslanci odgovarjali na preprosto zastavljeno vprasanje o t.i. "trojki".

http://www.delo.si/mnenja/blog/trojka-z...

Kot vsakic, ko jih vidim v medijih, sem se vprasal - kaksno potrebo sploh imamo po teh ljudeh, ki se redno izkazujejo za neinteligentne blebetace, za katere sem preprican, da ne pocnejo nic takega, cesar nebi zmogel skoraj kdorkoli od drzavljanov?

Da ne bo navadna "rant" tema, naj mi prosim kdo odgovori na zastavljeno vprasanje, po moznosti argumentirano in hkrati predstavi mozne alternative poslancem v parlamentu.
Sem namrec preprican, da so ti ljudje popolnoma nepotrebni in s svojim delovanjem preprecujejo razvoj Slovenije.

Prakticno nikogar od aktualnih poslancev ne bi(nisem) volil, saj so po mojem mnenju katastrofalno neinteligentni in zastopajo zgolj interese omejenih skupin(za katere lobirajo). V javnosti se predstavljajo kot presneto slabi retoriki, za zaprtimi vrati kot lobisti.


Nocem biti zaljiv; a vsakic dobim obcutek, da gre vecinoma za retardirane ljudi, izvolencev retardiranega ljudstva(ne nujno vsi). Takih "poslancev", takega sistema nihce ne potrebuje.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Smurf ::

Jaz bi zmanjsal njihovo stevilo za polovico, hkrati pa zvisal place za x2. To bi bil eden izmed nacinov kako izboljsati kakovost.

Je med poslanci veliko neinteligentnih ljudi, ampak nekaj je pa tudi inteligentnih (pa s tem ne mislim avtomaticno, da imajo dobre ideje).

AngelOfDeath ::

Prepovedat jim bi moral tudi vse ostale funkcije. Naj bo samo poslanec in NIČ drugega.
edit: Slovnica

GamerBoy ::

Kar se tiče nastopanja v medijih pomembneži kova poslancev govorijo in govorijo povedo pa ničesar pomembnega oz. ne odgovarjajo na pomembna vprašanja, ki so jim bila postavljena. Kot da me vprašate ali so višje kazni v prometu upravičene in ali bodo pripomogle k boljši varnosti, jaz pa vam serviram mojo definicijo varnosti in kaj točno pomeni beseda upravičeno, gleda vprašanja se pa seveda ne izjasnim :)
Ne maraš potuhnjencev in dvoličnežev ?
Potem podpiši:
www.locitev-drzave-cerkve.org/obdavcitev-cerkve

innerspace ::

@smurf
Glede plac je vprasljivo, ce bi morda bilo bolje uvesti nagrade za uspesnost..
Se strinjam, da niso vsi neinteligentni, a ocitno gre v njihovi "jami" za izrazito negativno selekcijo po slowensko. V takem okolju se inteligentne ideje ne morejo razviti.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

jype ::

innerspace> Glede plac je vprasljivo, ce bi morda bilo bolje uvesti nagrade za uspesnost..

To že imamo. Imenuje se korupcija.

innerspace ::

@jype
Pri tem, kar imamo, je pojem ucinkovitosti/uspesnosti zasebno definiran.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Zgodovina sprememb…

fosil ::

Funkcija poslanca je, da pritiska na tipko po nareku svojih nadrejenih.
Pri tem mora pogosto ignorirat logiko, zdravo pamet in lastna načela.
Logično je, da če že pride kakšne pameten in razgledan na to funkcijo, da ne zdrži dolgo.

Preveč pametni tudi sicer niso zaželeni, ker znajo razmišljat z lastno glavo, kar ni dobro za stranke.
Najboljši poslanci so tako za stranke tisti, ki na trgu nikakor ne bi našli druge službe, razen mogoče za tekočim trakom.
Taki so najbolj ubogljivi in poslušni.
Tako je!

Smurf ::

innerspace je izjavil:

@smurf
Glede plac je vprasljivo, ce bi morda bilo bolje uvesti nagrade za uspesnost..
Se strinjam, da niso vsi neinteligentni, a ocitno gre v njihovi "jami" za izrazito negativno selekcijo po slowensko. V takem okolju se inteligentne ideje ne morejo razviti.

Ironija je, da so poslanci zrcalo volivcev. Slovenci nocemo sposobnih ljudi, ampak take, ki govorijo lepo (in tisto kar hocemo slisati glede na naso pripadnost levo/desno), zato take tudi dobimo.

innerspace ::

@fosil
Torej so potrebni zgolj svojim nadrejenim in ne podrejenim, kateri jim z idejo demokracije in boljse prihodnosti v srcu, hodijo na volisca legalno izkazovati podporo?

@smurf
Jasno. Ampak ti ne govorijo lepo, povejo ne nic, le bozajo duse pasivnih volilcev/believerjev.

Tega ne potrebujemo. Vec.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Zgodovina sprememb…

hendriks ::

Ena izmed mojih idej je, da bi državo razdelili na pokrajine (npr. 20) in ukinili občine. Pokrajinski poglavarji bi sedeli v parlamentu in zastopali interese pokrajin, torej brez strankarskega sistema.

dolenc ::

Jaz sem imel bol optimalno.

3 poslance, eden brez glasa, zadolžen za prepisovanje avstrijske zakonodaje. Potem pa 2, eden je opozicija drugi koalicija(zmenta se sama kdo bo kej), ki bosta prepisano gradivo preučila in uveljavila v naši zakonodaji, dok se ne zmenta ne smeta domov.

AngelOfDeath ::

dolenc je izjavil:

Jaz sem imel bol optimalno.

3 poslance, eden brez glasa, zadolžen za prepisovanje avstrijske zakonodaje. Potem pa 2, eden je opozicija drugi koalicija(zmenta se sama kdo bo kej), ki bosta prepisano gradivo preučila in uveljavila v naši zakonodaji, dok se ne zmenta ne smeta domov.



Večina slovenske zakonodaje je v resnici prepis Nemške.
Žal pa imamo balkansko sodstvo in notranjo upravo.
edit: Slovnica

MIHAc27 ::

Hendriks je kar na dobri poti. Sam sem mnenja da imamo tako poslancev kot občin 10x preveč (in jih veselo preplačujemo).
Teh 100 poslancev, ki trenutno imamo, bi moralo v tem trenutku na polno brainstormat, kako se bomo potegnili iz dolžniškega dreka in dobili nova delavna mesta ter seveda ohranili sedanja.

Kaj delajo namesto tega, pa itak vsi vemo... lepo govoričijo in upajo, da jih ne bomo zalotili brez diplome ali z roko v medu (pa tudi če, saj kakih hudih sankcij do sedaj še ni bilo). Če imajo 5 minut časa, si pa itak nagajajo in mečejo drug drugemu polena pod noge.

BDW jaz tudi nisem glasoval za nikogar. Zahtevam torej naj bo luč moje odločitve PRAZEN SEDEŽ v parlamentu.

innerspace ::

MIHAc27 je izjavil:

BDW jaz tudi nisem glasoval za nikogar. Zahtevam torej naj bo luč moje odločitve PRAZEN SEDEŽ v parlamentu.


Evo, tole je dobra ideja, glasovati za prazen sedez.
Simbolicno bi bila izvolitev praznega sedeza mocan udarec trenutni poslanski "demokraciji".

Raje nikogar kot teslo.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

first_line ::

MIHAc27 je izjavil:

Hendriks je kar na dobri poti. Sam sem mnenja da imamo tako poslancev kot občin 10x preveč (in jih veselo preplačujemo).
Teh 100 poslancev, ki trenutno imamo, bi moralo v tem trenutku na polno brainstormat, kako se bomo potegnili iz dolžniškega dreka in dobili nova delavna mesta ter seveda ohranili sedanja.

Kaj delajo namesto tega, pa itak vsi vemo... lepo govoričijo in upajo, da jih ne bomo zalotili brez diplome ali z roko v medu (pa tudi če, saj kakih hudih sankcij do sedaj še ni bilo). Če imajo 5 minut časa, si pa itak nagajajo in mečejo drug drugemu polena pod noge.

BDW jaz tudi nisem glasoval za nikogar. Zahtevam torej naj bo luč moje odločitve PRAZEN SEDEŽ v parlamentu.


Verjetno najbolj pametna stvar ki sem jo v življenju prebral na internetu!

Machete ::

Jaz bi počasi uvedel certifikate za 'e-odločanje'. Vem da je ogromno problemov in situacij, ki bi jih to potegnilo za sabo.. pa vseeno. Utopična teorija.
Recimo da ima vsak državljan na razpolago material, ki ga imajo zdaj poslanci ko se odločajo o zakonih aktih bla bla bla.. In na koncu stisne svoj e'glas.
Vem da bi vseeno zadeva bila predmet manipulacij in lobiranja v prid eni ali drugi strani zadeve.. a lahko bi počasi spucali stranke in pijavke, ki za 3-5 jurjev na mesec delajo dobesedno škodo. Njihova sposobnost ravnanja v dobro državljanov je na nuli. Deluje se v prid lobijem in velikim vodjem. Če jim daš za vodit firmo, garantirano crkne v dveh mesecih, isto velja za bolnišnico, kmetijo, katerokoli ustanovo.. To so teoretiki, manipulatorji in ljudje z iskanjem položaja po liniji najmanj dela in hkrati všečne javne podobe..
Vem da bi se glasovanja udeležilo procent volivcev ali manj in še mnogo ostalih pomislekov.. A vseeno.. kakšen procent pa je tistih 200 parazitov? Verjetno bi vseeno glasovalo več ljudi, sploh o pomembnejših zadevah. In teža glasu bi po neki romantični predstavi demokracije bila enaka (jaz trdim veliko večja) kot če to glasovanje opravi nekdo, ki ima 'kao' podporo volivcev v zdajšnjem sistemu. Da se v človekovem aktivnem življenju (recimo 20-60let) zamenja v idealnih okoliščinah 10 vlad je tudi bedarija. Ker tako in tako se ponvaljajo v nekem random zaporedju, ali celo gledaš iste face ki prestopijo. Torej v neki generaciji ti politiko furata cirka dva kroga dveh generacij. S tem da če nisi sledilec barv in strank se včasih strinjaš z enimi včasih z drugimi, nikoli preveč z vsemi.. Kje je sploh smisel. Voliš ene, a včasih ima druga stran boljši predlog.. Tako in tako pa je v človekovi pogoltnosti napisano, da bo 90% odločitev nekje v odzadju posledica direktne koristi nekoga vplivnega in v piramidi tako navzdol.. Gandijev in politikov z iskrenimi nameni si upam trditi da je za kak %. Roko na srce, tudi jaz bi najprej poskrbel za svoje bližnje. Mogoče bi lažje na stran dal svoje interese. Za izvajati politiko, ki zelo verjetno tči v interese kapitala, za dejansko dobro naroda, pa rabiš biti izjemen človek, ki lahko kar takoj pozabi nase. No in imamo take ljudi v parlamentu? Mislim da je jasno da ko vidiš iste face, iste floskule in leporečje, splošno razgledanost, čustveno inteligenco, čut za pravičnost naših pod osnovnošolskim nivojem razgledanih poslancev, da se mirno lahko zjočeš ali pa popolnoma ignoriraš vse skupaj in se vdaš v usodo.

GGGGG ::

Ne potrebujemo jih. "Potrebovali" smo jih, ker je bilo v preteklosti nemogoče izvajati direktno demokracijo, zaradi čisto tehničnih omejitev. Danes teh omejitev ni več, zato so zastopniki ljudstva popolnoma nepotrebni.

Direktna demokracija v tem primeru pomeni, da vlogo parlamenta prevzame ljudstvo. Ljudje direktno in pogosto glasujejo o vseh tekočih, zakonodajnih zadevah in 100% nadomestijo poslance.

Če bi (po nekem čudežu) uvedli take mesečne volitve se kar naenkrat direktno pozna volja ljudstva pri konkretnih spremembah. Možnosti za manipulacije množic je manj, ker so volitve zelo pogoste. Tisti s posebnimi interesi danes vsaka 4 leta vržejo nekaj denarja, pa imajo poslance v parlamentu. V primeru mesečnih volitev takšnim "interesnim skupinam" zmanjka tako časa kot denarja. Pač, po načelu "you can fool some people sometimes, but you can't fool all the people all the time".

To bi bil razumen in sodoben način sprejemanja ključnih odločitev v državi. Poslancev definitivno ne potrebujemo, jih pa očitno večina še vedno želi.

mirancar ::

jaz sem za to, da imamo "brezvladje"

innerspace ::

Machete> Roko na srce, tudi jaz bi najprej poskrbel za svoje bližnje.

Razumljivo in naravno. A v slovenistanu smo vsi "bliznji", tega nikomur ni posebej tezko doumeti. Zakaj torej ne malce razsiriti pogled in delati v korist drzavljanov?
Zanimiv del politikantske retorike je locevanje na "vas, drzavljane" in "nas, politike", kot da ne gre za isto mnozico ljudi.


@iKst
Se strinjam; ko bojo stroski takih mesecnih referendumov sprejemljivi, se bo marbit zacelo govoriti o tej moznosti.
V bistvu se preko delovanja poslancev kot ljudskih posrednikov(+birokracije) izgubljajo fokus in materialna sredstva za izvedbo idej, ki bi jih ljudstvo zelelo uresniciti. Ob tako neucinkovitem sistemu odlocanja me cudi, da nismo drzave prodali recimo Avstrijcem.


@mirancar
Brezvladje je v ne-progresivni druzbi lahko pogubno za posameznike brez dobrin. Ne verjamem, da smo dovolj pametni za kaj takega.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

globalna80 ::

Všeč mi je da miselnost ljudi napreduje. Če boste tako nadaljevali se lahko kar dosti približate skandinavski mentaliteti.
Great spirits have always found violent opposition from mediocre minds.
Albert Einstein

pegasus ::

Machete je izjavil:

Utopična teorija.
Recimo da ima vsak državljan na razpolago material, ki ga imajo zdaj poslanci ko se odločajo o zakonih aktih bla bla bla.. In na koncu stisne svoj e'glas.
Problem tega je, da 30% ljudi ne zna takega materiala prebrat, 60% ne razume, kaj je prebralo, tistih 10% pa ne odloča več o ničemer. Zato pa tudi imamo politiko in politike, katerih poglavitna sposobnost je lepo govorjenje.

Isotropic ::

to, o cemer govorite, je tehnična vlada. seveda, ce se ne izbira strokovnjakov po strankarski pripadnosti

trnvpeti ::

drzavni svet, adijo
drzavni zbor, 40 se ostane, ostali lepa hvala
ministrstva, na polovico (vsa)
razni uradi, na polovico
stranke, polovica sredstev še ostane
rtvslo, polovica še ostane
veleposlaništva, polovica lepa hvala
obcine, ostane še samo 30%

vodilni delavci (se tocno ve,kateri) 30% znizanje plac
zdravnik ne more biti direktor ZD ali bolnišnice

Isotropic ::

na sreco tebe noben ne poslusa :D

trnvpeti ::

na katero sreco?

80173s ::

+1 za iKstovo idejo o 'uvedbi taksnih mesecnih volitev'.

+2 za Mihac27-ovo 'Zahtevam torej naj bo luč moje odločitve PRAZEN SEDEŽ v parlamentu.'

Kar ostane, pa se za + nekaksnemu od druzbe dolocenemu sistemu, ki od odgovornih terja odgovornost v primeru neodgovornega ravnanja in delovanja. Pa ne samo odstop, odstop je premal, ni dost dober odgovor, za povrnitev nastale skode. In pa pocasi zacet malenkost bolj uravnotezevat prednosti, ki jih imajo omenjeni, k realnosti. Dokler se ne dvigne nivo delovanja in predvsem dokler se ne pokazejo za druzbo pozitivni rezultati delovanja.
- Npr. regionalne ceste bi blo pocas za zrihtat. Z raznimi lopatami npr. Se mi zdi, da bi na tak nacin blo (ob ustrezni kvaliteti izvedenih del, seveda) precej boljs vsem oskodovancem, ki si redno od zivljenja odtrgajo/mo za delovanje 'sistema'.
- Tut smeti bi se lahko npr zastonj odvazale, z bicikli, npr, moznost pobega se da verjetno z raznimi 'zapestnicami'/napravami resit.
- Pa ker imamo precej upokojencev, ki ze tko komi pridejo cez, bi blo imo koristno npr njim pes nosit iz stacune tistih par litrov mleka npr.
- Pa psihicno podporo nudit zrtvam 'sistemske korupcije', lih tolk, da majo komu povedat cemu so kje pristali, da se boljs pocutjo in imajo mrbit vec volje za cez dan jutri.
- Pa pomagat raznim drustvom brezposelnih vrtnarjev (al kako se ze imenujejo, neki tazga skratka) v smislu logistike in vez, pa kak telefonski aparat pa racunalnik jim lahko 'donirajo', ker ga ob obilici dela itak ne bojo rabl.
- Pa uvest namest 'kompenzacij' za bit tiho po 20 folka na vsaki strani mize, na raznih sejah in sestankih, 'sednine', po moznosti visjega ranga v smislu zneska (ker so bajde stoli odlicne kvalitete), s katerimi potem 'druzba' amortizira/vzdrzuje porabljeno sedezno garnituro.
- Pa ukint popuste pri prehrani, da bojo imeli tudi gostinci kej (ne vem kolk hudo jim gre, nimam podatkov, ker jih nisem iskal, ampak useen).
- Seveda za transport zadostujeta avtobus in bicikelj, na lastne stroske.
- Pisala in ostal pisarniski material naj prnesejo od doma.
- Imuniteto zacasno odstranit. Dokler se ne uredijo zadeve, potem, kasneje, ko bo vse v rozcah, se lahko spet predlaga in druzba oceni, ce se jo podari spet nazaj.
- Nagradit pozitivne rezultate delovanja v imenu in za korist druzbe.

Npr, siroke ideje, vem, ampak da ne bom samo leechal.

m0LN4r ::

To se sliši vse lepo,
hkrati pa sanja svinja o koruzi.

Saj ma marsikdo ideje in so bile že podobne že 100x napisane po različnih forumih in ostali medijih, ampak žal se stanje nebo spremenilo, ker se ne more. Tut čez par let ko bojo vsi poslanci umrli, bodo pač na njihovih stolčkih sedeli sini in hčerkice.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

GGGGG ::

Problem tega je, da 30% ljudi ne zna takega materiala prebrat, 60% ne razume, kaj je prebralo, tistih 10% pa ne odloča več o ničemer. Zato pa tudi imamo politiko in politike, katerih poglavitna sposobnost je lepo govorjenje.


To seveda ni povsem res.

Ljudje precej dobro vedo kaj je dobro za njih in kaj je slabo. V povprečju je možnost manipulacije z maso manjša kot manipulacija z 90 poslanci.

Gregor P ::

innerspace je izjavil:

za katere sem preprican, da ne pocnejo nic takega, cesar nebi zmogel skoraj kdorkoli od drzavljanov?
Oni vendar so državljani kot vsi mi oz. oni smo mi, mi smo oni. Tudi v najbolj "naprednih" zahodnih državah bi takšna anketa prinesla podobne rezultate, tudi tam politiki bolj malo vedo, kaj je to trojka, ali pa zlato fiskalno pravilo ipd.:|
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Gavran ::

Smurf je izjavil:


Ironija je, da so poslanci zrcalo volivcev. Slovenci nocemo sposobnih ljudi, ampak take, ki govorijo lepo (in tisto kar hocemo slisati glede na naso pripadnost levo/desno), zato take tudi dobimo.


Ni res, izvoljeni so tisti ki jih je na listo postavila stranka ali so visoko na strankarski listi. Lep primer so zadnje predsedniške volitve - izbiral si lahko med d.ekom in d.isko.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

GGGGG ::

Gavran, na zadnjih volitvah v DZ je bilo na izbiro cca. 20 list iz vseh vetrov. Ne govorit, da ni bilo izbire, ker si imel za čisto vsak okus nekaj.

AceD ::

Te ideje o neposredni demokraciji - torej o direktnem odločanju o zakonih se sicer slišijo lepo, in da bi tako država navsezadnje le imela zakone, ki bi koristili prebivalcem - navsezadnje država smo ljudje!
Ampak po drugi strani imamo ljudi, ki se leta izobražujejo in se tako specializirajo za neko ozko področje dela. In večina ljudi se ne specilizira za branje, preučevanje in vrednotenje zakonov. Torej bi moral povprečni Janez, ki hodi v službo 8h/dan, poleg tega še prebirat zakone in nato glasovati o njih. Ali ni bolje plačati neko vsoto denarja (v obliki davkov), ki bi šla za plače ljudi, ki bi bili usposobljeni in sposobni vrednotiti zakone in o njih odločati? Žal je težko reči, da je temu trenutno tako, ampak glede na prisotno družbeno delitev dela se zdi takšna delitev dela dokaj logična. Navsezadnje, kdo želite, da vas operira, če bi bilo potrebno - kirurg ali množica, ki vodi robotske roke?

GGGGG ::

Ali ni bolje plačati neko vsoto denarja (v obliki davkov), ki bi šla za plače ljudi, ki bi bili usposobljeni in sposobni vrednotiti zakone in o njih odločati?


Ne, ni boljše, ker se precej tvojih odločitev (oz. skoraj vse) razgubi. Poleg tega je tukaj že prej omenjena možnost manipulacije in korupcije.

Navsezadnje, kdo želite, da vas operira, če bi bilo potrebno - kirurg ali množica, ki vodi robotske roke?


Operira naj zdravnik. Sam pa hočem odločati o tem, ali bom šel pod nož ali ne. Takih odločitev načeloma ne bi prepuščal nikomur.

pegasus ::

GGGGG je izjavil:

Problem tega je, da 30% ljudi ne zna takega materiala prebrat, 60% ne razume, kaj je prebralo, tistih 10% pa ne odloča več o ničemer. Zato pa tudi imamo politiko in politike, katerih poglavitna sposobnost je lepo govorjenje.


To seveda ni povsem res.

Ljudje precej dobro vedo kaj je dobro za njih in kaj je slabo.
Kar seveda popolnoma drži, a trik je v tem, da ne razumejo, kako preštudirani material vpliva na njihovo dobrobit. Zato si pustijo "tldr;" varjante povedat v nekaj stavkih, tisti, ki so poklicani za to vlogo pripovedovalcev, pa so politiki.
Saj veš, demokracija je tiranija večine, večina pa je po definiciji glupa.

GGGGG ::

Ampak ta "glupa" (se ne strinjam) večina trenutno izbira ljudi, ki so precej podvrženi korupciji in manipulaciji.

Poleg tega se to dogaja 1x na 4 leta, tako, da je časa za manipulacije prek medijev dovolj, denarja za to pa se tudi porabi relativno malo.

ZaphodBB ::

hendriks je izjavil:

Ena izmed mojih idej je, da bi državo razdelili na pokrajine (npr. 20) in ukinili občine. Pokrajinski poglavarji bi sedeli v parlamentu in zastopali interese pokrajin, torej brez strankarskega sistema.

Tudi jaz sem podobnega mnenja. S tem, da se mi edino številka 20 zdi premajhna. Bi pa imel kakih 150 občin, katerih župani bi bili hkrati poslanci. S tem, da večja mesta bi morala imet več županov.

Namesto premiera, bi vsako leto poslanci izmed sebe volili konzula, po rimsko.

AceD ::

GGGGG je izjavil:

Ne, ni boljše, ker se precej tvojih odločitev (oz. skoraj vse) razgubi. Poleg tega je tukaj že prej omenjena možnost manipulacije in korupcije.


Pravzaprav ne bi šlo za tvoje odločitve, ampak za vodenje države (oz. v primeru parlamenta sprejemanja zakonov) s strani sposobnih in za to usposobljenih ljudi. Ne trdim, da se to da doseči v trenutno družbi, ampak da se mi zdi dobro, ČE bi bilo to mogoče.

GGGGG je izjavil:

Operira naj zdravnik. Sam pa hočem odločati o tem, ali bom šel pod nož ali ne. Takih odločitev načeloma ne bi prepuščal nikomur.


In letalo naj upravlja pilot, ki je za to usposobljen. Kdo naj pa vodi državo - vsi?

STU-III ::

@OP

Ne, poslanci niso potrebni.
Line secured.

GGGGG ::

Kdo naj pa vodi državo - vsi?


Državo načeloma vodi izvržna veja oblasti. Zakonodajna veja pa sprejema zakone in državo usmerja. V primeru neposredne demokracije se znebimo nepotrebnega, potratnega in labilnega vmesnega člena (parlamenta).

STU-III ::

GGGGG je izjavil:

Kdo naj pa vodi državo - vsi?


Državo načeloma vodi izvržna veja oblasti. Zakonodajna veja pa sprejema zakone in državo usmerja. V primeru neposredne demokracije se znebimo nepotrebnega, potratnega in labilnega vmesnega člena (parlamenta).


Kar se tiče politikov so skoraj vsi itak nepotrebni, veliko bolje bi nam bilo brez njih.
Line secured.

m0LN4r ::

Po mojem je bolj smiselno vprašanje kakšni poslanci so potrebni?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Gogyto ::

Rešitev je dokaj preprosta. Ukinitev strank.

Dokler se voli stranko, bo venomer problem. Voliti bi se moralo predstavnike; po vzoru nekaterih držav. Kaj imam jaz od tega, da v svojem volilnem okraju glasujem za Miho Novaka, ki bo svoji stranki LEVOdesni s tem prinesel pike, na koncu pa bo v primeru zmage te stranke v parlamentu namesto 'mojega' Mihe sedel njegov strankarski kolega, ker je pač višje na lestvici te španovije... Sam pa recimo vem, da bi Miha malo bolj poskrbel za moj okraj in ima kar nekaj pametnih idej za rešitev krize...

Po drugi strani - sam sem tudi enkrat že napisal (se mi zdi da celo na tem forumu) idejo e-parlamenta, kjer bi vsak zainteresiran državljan dobil nek e-certifikat, s katerim bi potem aktivno sodeloval v sprejemanju zakonov, novel, aktov... Prva korist tega bi bila zmanjšanje stroškov parlamenta. Druga, sčasoma bi se dvignila politična zavest državljanov. PA verjetno je še nekaj koristi, se mi ne da naštevat.:) Sorry, kakor zadeve stojijo zdaj, imamo itak diktaturo 'demokracije'. Vse bistvene zadeve naši vrli politiki speljejo, pa če se nam zdi prav ali ne. V primeru e-parlamenta pa bi dejansko odločala večina.

Mipe ::

Voli Miho za župana, ne za poslanca, če hočeš, da naredi kaj za okraj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

GGGGG ::

Sam pa recimo vem, da bi Miha malo bolj poskrbel za moj okraj in ima kar nekaj pametnih idej za rešitev krize...


82. člen ustave RS pravi:

Poslanci so predstavniki vsega ljudstva in niso vezani na kakršnakoli navodila.


Kot je Mipe napisal, če hočeš, da Miha naredi nekaj za tvojo okolico ga izvoli za župana. Poslanci morajo delati v dobro celotnega prebivalstva.

Mipe ::

82. člen ustave RS pravi:

Poslanci so predstavniki vsega ljudstva in niso vezani na kakršnakoli navodila.


Torej je glasovanje po navodilih stranke protizakonito, pardon, protiustavno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

Vajenc ::

V demokraciji poslanci seveda morajo biti, saj zastopajo voljo ljudstva. Problem je, ker polovico poslancev nastavijo zmagovalne stranke po vezah in poznanstvih, zato so samo napol demokratični in potrebni.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

GGGGG ::

Torej je glasovanje po navodilih stranke protizakonito, pardon, protiustavno?


Navodil jim ni treba upoštevati. Je pa precej logično, da bodo poslanci združeni v eno stranko glasovali enako v veliki večini zadev.

V demokraciji poslanci seveda morajo biti, saj zastopajo voljo ljudstva.


Ravno to je problem. Ljudje lažje in bolj učinkovito zastopamo lastno voljo kar neposredno. Tehnologija nam omogoča, da vsi aspekti takšnega odločanja potekajo tako, kot je treba.

Vajenc ::

GGGGG je izjavil:


Ravno to je problem. Ljudje lažje in bolj učinkovito zastopamo lastno voljo kar neposredno. Tehnologija nam omogoča, da vsi aspekti takšnega odločanja potekajo tako, kot je treba.

Nimajo vsi ljudje časa za volontersko politiko. Na vsake toliko let si pa lahko vsak opravilno sposoben vzame čas za izrazit svojo politično voljo.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

gruntfürmich ::

za začetek bi morda bilo smiselno da je predstavnik ljudstva in da odloča o njegovi usodi vsaj po inteligenci primeren kandidat za menso.
in če se v javnosti predstavljajo kot slabi retoriki pa mislim da nima smisla razpravljat, ker to je samo za rajo farbat... poslanec mora biti v prvi vrsti pameten da se pametno odloči in ima pametne ideje, ne pa da lepo govori.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

43. člen URS, voliti in biti voljen (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
547112 (6058) Mehmed
»

Sprememba načina referenduma (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
7718145 (16943) Smrekar1
»

Predčasne volitve 2014 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
20150289 (46602) Invictus
»

Nov volilni sistem (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
5315406 (13401) BlaiseM

Več podobnih tem