» »

css nejasnost!

css nejasnost!

krastača ::

Pozdravljeni! :|

Imam vrašanje za tiste, ki se spoznajo na css.

Pred kratkim sem ustvarila
1. xml dokument
2 dtd dokument
3. ju spojila in validirala na w3schools

sedaj pa bi rada ustvarila css dokument in dodala. Imam pa problem

v literaturi se pravi da moram samo h xml dokumenti dodati

<?xml-stylesheet type="text/css" href="student.css"?>


za poizkus sem v css dala le

student
{
background-color: orange;
}


in v xml zagnala pa je rezulat, da ozadje sicer upošteva ampak mi besedilo nameče na vrh skupaj in ne kot je bilo poravnano v xml. Zahaj to počne?

čim pa naredim

<?XML-stylesheet type="text/css" href="student.css"?>


pa css ne upošteva. Kaj počnem narobe - ima kdo kako idejo zame?
  • spremenilo: krastača ()

neoserv ::

Verjetno moras, ce vkljucis CSS, definirati vse stile in ne samo ozadja. Sicer ti aplicira samo ozadje. Najbolje, na kodo nalozis na kak "online paste bin", npr. jsfiddle, da ti lahko pomagamo.
NEOSERV.SI = Prijazno & hitro SSD gostovanje že 15. leto.
900+ domenskih končnic po noro nizkih cenah!
Brezplačna selitev od starega ponudnika.

krastača ::

Malo se premlevala glede xml, css ipd. :|

Morda sem razmišljala narobe, ampak XML je le tu da se v datoteko zapišejo podatki, šele z css se ti podatki uredijo.

Torej je čisto logično, da pri združitvijo z css besedilo prenese v obliki kup zmetanih podatkov na vrhu a ne? Šele z css-jem moram te oblikovati. Moram najti primere, da bi vadila :\ to zadevo.

Na predavanjih nam je profesor omenil program XML Spy. A je še kak drug program, kjer bi lahko lažje vadila izdelavo css glede na xml?

Tody ::

To je spet kaka glupa fora profoksov? XML kar se mene tiče je izključno podatkovno strukturiran in nima CSS tukaj kaj. Da nisi zamešala z XHTML? :)

Drugače pa ja je treba it od začetka. Tekst je treba dati tudi v nek kontejner in potem z njim delat. Lahko je to H1 lahko je to p lahko je to div. In potem tem kontejnerjem dajaš stile.

neoserv ::

Tudi XML je mogoče servirati skupaj s CSS: http://www.w3schools.com/xml/xml_displa...
NEOSERV.SI = Prijazno & hitro SSD gostovanje že 15. leto.
900+ domenskih končnic po noro nizkih cenah!
Brezplačna selitev od starega ponudnika.

Tody ::

That is just wrong :) Uglavnem ne tega delat obstaja dost lepših načinov :D

krastača ::

:| Tody se strinjam s tabo glede dejstva, da je css bolj povezna z html-jem. Ampam jup za seminarsko nalog moram ustvari xml, dtd, in css dokument.

Uglavnem ne tega delat obstaja dost lepših načinov :D
Katere načine misliš?

Neo-serv - jup to zadevo se že opazovala nisem pa jo še ročno izpisala - bom verjetno to naredila "za vajo" in na ta način ugotovila, kako je vse skupaj povezano glede css - ja. Morda bom nato bolj razumela povezave vseh 3.

Tody ::

Jah, ker je to seminarska, potem je pač to to :)

Drugače, je lažje pridobivat podatke iz baze z kakim php ali kaj podobnega in jih tam polepšat. XML pa uporabit samo za data transport.

neoserv ::

@Tody: tako je, ja.

Na srečo (ali pa tudi nesrečo) pri nas teorija informatike nima veliko veze s prakso :)
NEOSERV.SI = Prijazno & hitro SSD gostovanje že 15. leto.
900+ domenskih končnic po noro nizkih cenah!
Brezplačna selitev od starega ponudnika.

krastača ::

Obema hvala za pomoč.

Bom se igrala z css-jem tako dolgo da bo nekak gledalo itak, če bi bilo lažje res povezati vse skupaj z html-jem.

Ampak bom to počela poleti "html - mislim" :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krastača ()

garamond ::

čim pa naredim

<?XML-stylesheet type="text/css" href="student.css"?>


pa css ne upošteva. Kaj počnem narobe - ima kdo kako idejo zame?

XML je case-sensitive, zato je razlika med ?xml-stylesheet in ?XML-stylesheet. Očitno je pravilen prvi zapis!

krastača ::

8-O Danes so mi razložili, da naloga xml dokumenta ni, da bi ohranil prvotno podobo, kot mi jo izkaže ko dokument napišem ampak le da podatke prenese v povezavi z css. Tako, da šele z css začenjam oblikovati vsebino xml-ja.

34054 ::

Kot že omenjeno:

"All text books about XML have long chapters about how to style XML with CSS. This is misleading because it is used very little in the real world. It is fair to say that CSS for XML is only relevant as en exception to the rule. Students of XML should know that we can style XML with CSS but actually doing it is mostly a waste of time."


Sicer pa si lahko več prebereš tukaj: http://www.xmlplease.com/xmlcss (v kolikor si še nisi)

Moje razmišljanje je sledeče: ko brskalnik prikazuje HTML uporablja privzeta pravila za prikaz določenih elementov. Tako na primer paragraf (p) prikaže "inline" z določenimi odmiki, itd. Posledično se HTML tudi brez CSSa (torej s privzetim CSSom brskalnika) prikaže dokaj strukturirano. Za XML ta pravila ne obstajajo, saj XML dovoljuje uporabo poljubnih značk (tag-ov). Primer:

<products>
 <product id="p1" class="special">
  <name>Delta</name>
  <price>800</price>
  <stock>4</stock>
  <country>Denmark</country>
 </product>
</products>


Brskalnik nima pojma kako prikazati "products", "product", "name", "price", "stock" in "country"; posledično je potrebno za vsak element spisati v CSSu kako naj se prikaže, na primer:

products, product, name, price, stock, country {
  display: block;
  padding: 10px;
  color: black;
}

krastača ::

Jup, sem ugotovila, da za urejanje že dosti pomaga sam "display:block" na ta način vsaj ločim besede med sebolj. A se lahko block nemesto "da se naredi po celi črti" omeji samo na besede oz da bi se rob naredil samo toliko koliko besed ima nek stavek?

Hvaka VxMxPx za pomoč :|

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krastača ()

34054 ::

Nisem prepričan če te razumem čisto dobro, ampak lahko poskusiš:
display: inline;

krastača ::

Sva se dobro razumela VxMxPy - še sama se skoraj nisem razumela, ko sem še enkrat šla prebrati, kar sem napisala. Se opravičujem. Sem "probala display: inline;" in naredi to kar sem želela ampak besede več niso druga za drugo, kot jih naredi block - vsaka v vrsto. Tako, da bom ostala kar na funkciji block.

Moram se malo igrati z css opažam pa, da je zelo malo, kar lahko tu not opredeliš. Tako se mi vsaj zdi.

krastača ::

:|

A mi lahko nekdo predlaga kako bi, na čim bolj smiselni način predstavila dolgo xml kodo v word dokumentu?

Samo kopiranje ni v redu; a se da to kako uvoziti ali drugače prenesti - kodo mislim?

Tody ::

krastača ::

my God - word 2010 mam - groza no :(

A ima kdo kake izkušnje z Spire.doc? 8-O

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krastača ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Vse, kar ste si želeli vprašati o CSS, pa si niste upali. (strani: 1 2 3 423 24 25 26 )

Oddelek: Izdelava spletišč
1298341670 (807) sunniegoldie
»

Vodič: kako centrirati element s CSS-jem

Oddelek: Izdelava spletišč
81093 (951) cungalungaa
»

getElementsByTagName ne dela v Chromu

Oddelek: Programiranje
141648 (1386) win64
»

dojo: XmlStore, dijit.form.FilteringSelect

Oddelek: Programiranje
10711 (606) detroit
»

CSS problemi (strani: 1 2 )

Oddelek: Izdelava spletišč
519692 (7491) nuuush

Več podobnih tem