» »

Tehtnica in padanje

Tehtnica in padanje

Pimoz ::

Pozdravljeni!

Malo sem razgibaval možgančke in prišel do sledečega vprašanja:
Stojim na tehtnici, ki je položena na loputo od vislic. Trenutno tehtnica kaže mojo pravo težo, ki je 80kg.
Višina lopute od tal je (čisto teoretično) 40m.
Nato moj pomočnik odpre loputo in pričnem padati.
Kolikšno težo bo kazala tehntica po 20m padanja?

=)

bluefish ::

Nič, ker ne boš več stal na tehtnici.

Pimoz ::

Pa vendar tehtnica pada vključno z mano, pod mano.
Še vedno nič?

gzibret ::

Da.
Vse je za neki dobr!

Pimoz ::

aaaa....dojel! =)
Samo rabil sem moment razsvetlitve :P

Okapi ::

Teoretično. V praksi pa bi tehtnica pod tabo zaradi zračnega upora verjetno zavirala tvoj prosti pad in bi zato nekaj malega vseeno kazala.

O.

gzibret ::

Vem eno manlo bolj zagonetno uganko...

V dvigalu je ajmer vode, v njem pa plava lesena kocka. Kaj se zgodi s kocko, ko dvigalo pospešuje navzgor:

1) bolj potone
2) nič
3) bolj plava

;)
Vse je za neki dobr!

jype ::

Isto kot s helijevim balonom, le precej manj očitno:

http://www.thenakedscientists.com/HTML/...

energetik ::

gzibret je izjavil:

Vem eno manlo bolj zagonetno uganko...

V dvigalu je ajmer vode, v njem pa plava lesena kocka. Kaj se zgodi s kocko, ko dvigalo pospešuje navzgor:

1) bolj potone
2) nič
3) bolj plava

;)
Če se ne motim, je delež potopljenega predmeta odvisen izključno od razlike v gostotah tekočine in predmeta. Torej se ne bi zgodilo nič, če bi se g0 povečal za pospešek dvigala.

jype ::

Ja, ampak gostota med pospešenim gibanjem ni enaka gostoti med mirovanjem ali enakomernim gibanjem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

energetik ::

jype je izjavil:

Ja, ampak gostota med pospešenim gibanjem ni enaka gostoti med mirovanjem ali enakomernim gibanjem.
Od kje ti pa to? Gostota telesa je lastnost te snovi in neodvisna od gibanja telesa. Vsota pospeškov na vedro+kvader se pri enačbi za delež potopljenosti lepo pokrajša. Torej kvader bi bil ves čas enako potopljen, pa ni važno kaj dela dvigalo.
No, razen ob strgani zajli, ko vedro ne bi občutilo sile teže bi bila stvar nedefinirana, in kvader+voda bi se kaotično gibala po vedru in izven vedra.

gzibret ::

V dobrih časih, ko sem bil še vešč izpeljevanja fizikalnih enačb, sem uspel to celo dokazat.

V bistvu imata oba prav.

Poenostavljeno... se ne zgodi prav nič.

Če pa upoštevamo, da je voda (vsaj malo) stisljiva, pa kvader celo malo bolj plava (seveda, pri pospeševanju dvigala navzgor).
Vse je za neki dobr!

jest10 ::

energetik je izjavil:

jype je izjavil:

Ja, ampak gostota med pospešenim gibanjem ni enaka gostoti med mirovanjem ali enakomernim gibanjem.
Od kje ti pa to? Gostota telesa je lastnost te snovi in neodvisna od gibanja telesa. Vsota pospeškov na vedro+kvader se pri enačbi za delež potopljenosti lepo pokrajša. Torej kvader bi bil ves čas enako potopljen, pa ni važno kaj dela dvigalo.
No, razen ob strgani zajli, ko vedro ne bi občutilo sile teže bi bila stvar nedefinirana, in kvader+voda bi se kaotično gibala po vedru in izven vedra.

Pritisk poveča gostoto. Tako kot tebe nalima na tla, tako tudi tekočino stisne proti dnu.

jype ::

energetik> Od kje ti pa to?

Od tega da voda ni v trdnem stanju in jo zato lahko (čeravno zelo malo) stisneš (in povečaš njeno gostoto).

Yosh ::

hm, a ni potem da kocka za neko visino bolj potone, ker se tekočina raztegne, podobno kot se voda raztegne zaradi vpliva gravitacije lune. Sej pospešek pa gravitacija sta enaka?

Dvigalo je v nekem gravitacijskem polju, ko se oddaljuje od njega se to polje manjsa, zato se tekočina reztegne stran... torej navzgor, potem bi se kocka za nek delez potopila?
Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

energetik ::

jype je izjavil:

energetik> Od kje ti pa to?

Od tega da voda ni v trdnem stanju in jo zato lahko (čeravno zelo malo) stisneš (in povečaš njeno gostoto).
OK, ampak to lahko pri opisanem primeru zanemarimo. Razen če ima dvigalo namotirane potisnike od Saturna 5.
25G za 1/1000 večjo gostoto...

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Okapi ::

Od tega da voda ni v trdnem stanju in jo zato lahko (čeravno zelo malo) stisneš (in povečaš njeno gostoto).
Hmm, a se nismo že v OŠ učili, da je voda najbolj gosta ravno v tekočem stanju, pri 4 stopinjah C?

O.

jest10 ::

Okapi je izjavil:

Od tega da voda ni v trdnem stanju in jo zato lahko (čeravno zelo malo) stisneš (in povečaš njeno gostoto).
Hmm, a se nismo že v OŠ učili, da je voda najbolj gosta ravno v tekočem stanju, pri 4 stopinjah C?

O.

Če gledaš "normalne" temperature in tlak, potem ja. Drugače je pa kar nekaj sort ledu z višjo gostoto, kot jo ima tekoča voda.

energetik ::

Okapi je izjavil:

Od tega da voda ni v trdnem stanju in jo zato lahko (čeravno zelo malo) stisneš (in povečaš njeno gostoto).
Hmm, a se nismo že v OŠ učili, da je voda najbolj gosta ravno v tekočem stanju, pri 4 stopinjah C?

O.
Saj sem zgoraj nalimal graf. Pri normalnem tlaku, ja. Poglej, kako je pri višjih tlakih.

vostok_1 ::

Na izjemno debelostensko litoželezno jeklenko priklopimo vodovodno cev s 5 barov vodnega pritiska. Jeklenko napolnemo tako, da manometer na njej pokaže 5 barov. Dotočni ventil jeklenke zapremo in vodovodno cev odklopimo. Koliko barov bo kazal manometer na jeklenki?

Okapi ::

Bi mogoče rad v 5 litrsko jeklenko stlačil 10 litrov vode?:)

O.

celada ::

vostok_1 je izjavil:

Na izjemno debelostensko litoželezno jeklenko priklopimo vodovodno cev s 5 barov vodnega pritiska. Jeklenko napolnemo tako, da manometer na njej pokaže 5 barov. Dotočni ventil jeklenke zapremo in vodovodno cev odklopimo. Koliko barov bo kazal manometer na jeklenki?


Nobene razlike od okolišnega tlaka.

(če ga nisem nikjer posral v razmisleku :P )

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: celada ()

ToniT ::

Vode ne moreš stisniti oz. jo lahko minimalno.

jest10 ::

ToniT je izjavil:

Vode ne moreš stisniti oz. jo lahko minimalno.

Torej jo lahko ane.
Če jo še tako malo, je neumnost trditi, da se je ne more.

Primorec ::

Tele zagonetke me spomnijo na srednješolski fizikalni problemček, gre pa takole: osa leti za kamionom z hruškami. Da ga dohiti mora letet tako hitro kot gre kamion. Recimo da je cerada zadaj dvignjena. Ko jo preleti pa osi ni potrebno veš letet tako hitro, dela lahko kar hoče, kot da bi letela v zaprtem prostoru..Funny a ne?

Smurf ::

Primorec je izjavil:

Tele zagonetke me spomnijo na srednješolski fizikalni problemček, gre pa takole: osa leti za kamionom z hruškami. Da ga dohiti mora letet tako hitro kot gre kamion. Recimo da je cerada zadaj dvignjena. Ko jo preleti pa osi ni potrebno veš letet tako hitro, dela lahko kar hoče, kot da bi letela v zaprtem prostoru..Funny a ne?

Sej tudi, ce jaz tecem za kamionom, ga ujamem in skocim nanj mi ni potrebno nic vec teci. V principu gre za isto zadevo ;p (zrak je del kamiona, ki se giblje z njem).

Jst ::

Neverjetno!

(Za tole sem moral googlati par minut (vem, ker sem takrat prebral), a se je splačalo.)

For many people the thought of these kinds of problems is horrible. Painful, even. A study by psychologists Ian Lyon and Sian Beilock has shown that that's not hyperbole -- some people who dislike math do so because the thought of working out things with numbers is experientially similar to physical pain. For people with "high levels of mathematics-anxiety" (HMAs), maths hurts


wired: Math Problems Can Be Physically Painful


edit: če ne bi podal vira, mi sigurno ne bi noben verjel...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

jype ::

energetik> OK, ampak to lahko pri opisanem primeru zanemarimo.

Lahko bi, ja, ampak to potem ni več teoretični akademski primer :)

Unknown_001 ::

Oooooooo fizika:)

Djte povedat, kaj vas muči. To mi je tak gušt fizikalne probleme reševat.:D

Odgovorim vam ko se bom pošteno naspal.:P

darkolord ::

Yosh je izjavil:

hm, a ni potem da kocka za neko visino bolj potone, ker se tekočina raztegne, podobno kot se voda raztegne zaradi vpliva gravitacije lune. Sej pospešek pa gravitacija sta enaka?

Dvigalo je v nekem gravitacijskem polju, ko se oddaljuje od njega se to polje manjsa, zato se tekočina reztegne stran... torej navzgor, potem bi se kocka za nek delez potopila?
Voda se zaradi vpliva lune prav nič ne "razteguje" - samo količina vode na določenem mestu se spreminja, ker se pretaka iz enega konca na drugega.

Yosh ::

darkolord je izjavil:

Yosh je izjavil:

hm, a ni potem da kocka za neko visino bolj potone, ker se tekočina raztegne, podobno kot se voda raztegne zaradi vpliva gravitacije lune. Sej pospešek pa gravitacija sta enaka?

Dvigalo je v nekem gravitacijskem polju, ko se oddaljuje od njega se to polje manjsa, zato se tekočina reztegne stran... torej navzgor, potem bi se kocka za nek delez potopila?
Voda se zaradi vpliva lune prav nič ne "razteguje" - samo količina vode na določenem mestu se spreminja, ker se pretaka iz enega konca na drugega.


Dobro, priznam, da sem se malo narobe izrazil.
Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vrtenje v praznem vesolju

Oddelek: Znanost in tehnologija
425480 (4384) Kocka
»

Prevrtana Zemlja (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
5310672 (8736) gzibret
»

Nastanek sonca

Oddelek: Znanost in tehnologija
377703 (5832) Buddah
»

Odkrit trinitramid

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
386898 (5183) gruntfürmich
»

pomoč pri nalogi fizike

Oddelek: Šola
268034 (7392) nikica13

Več podobnih tem