» »

Pretvoriti EUR v CHF - bolj varno?

Pretvoriti EUR v CHF - bolj varno?

duimstra ::

Zdaj ko je taka čudna situacija na trgu in z valutami - bi bilo smiselno svoje prihranke pretvoriti v švicarske franke?
Verjetno je ta valuta bolj stabilna kot EURO?

Ne gre se mi za neke donose, važno mi je samo, da denar na čim bolj varen način čim bolj ohranja svojo vrednost.

Kaj mislite?

djordjevic ::

Imo ne. Frank kmalu ne bo več tako močan - načeloma ogroža že same Švicarje, zato vlaga njihova centralna banka velike napore v smeri depreciacije.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Matheeew ::

Zlato, srebro pa v sef.

McHusch ::

NE. Ni preveč verjetno, da bo frank še naprej opazno apreciiral.

carota ::

Denar je papir tako kot je toaletni papir le papir. S slednjim vedno veš, kolko ga boš potreboval za si obrisat rit, s prvim pa ne.

Če bi hotel ohranit vrednost (ali v zadnjih letih celo dobro pridobiti) pa zlato in srebro, kot pravi Matheeew.

gendale ::

če se sesuje ekonomija in denar postane vreden toliko kot papir na katerega je natisnjen boš poleg zlata rabil še hrano/vodo/gorivo/orožje

Starodavni ::

@Carota in Matheew

vidva nimata pojma. ZLATO in SREBRO sta napihnjeni, kdor bo zdaj kupoval se bo OPEKEL! Kupujte, ko so vrednosti nizke, ne pa ko se največ kupuje in govori. Vrednosti so previsoke in kako ste lahko pozabili, kako je folk manično kupoval zlato ravno, ko je dobivalo na ceni in po tem je balon počil, profitirali pa so špekulantje, ki so predvidevali da bo cena zlata narasla po 11 septembru 2001 - negotove razmere so povod, da se ljubje obračajo k plemenitim kovinam.

In z zlatom ali srebom nimaš kaj delat, največ kar ti koristi so voda, zemlja, hiša in seveda kot je gendale omenil - orožje, strelivo in gorivo.

guest #44 ::

Čeprav želim, da bi bila prihodnost lepa in optimistična, se vseeno podpišem pod zgornja dva posta. Če se sistem sesuje samo zlato ne bo preveč vredno. Sam upajmo, da takega scenarija nikoli ne doživimo.

Zeberdee ::

V bistvu to ni čisto res. Če je kdo bral kaj o črnoborznem trgovanju v drugi svetovni je bila (poleg življenja) najboljša trgovalna zadeva zlato. Linka nimam.

Vedno se bodo našli ljudje, ki bodo imeli toliko moči, da bodo v zameno za zlato, valuto, ki ima vrednost, menjali.

carota ::

@Starodavni, priznam, da nimam dosti pojma. Vem pa, da so danes razmere drugačne kot pred 20 ali koliko leti, ko je bil tak "zlati balon". Takrat so centralne banke prodajale zlato, da so zadevo mirile, danes pa tudi te kupujejo. V času 2. svetovne vojne si lahko z eno unčo kupil hišo, pravijo (nimam reference).

Običajno se kupuje stvari, ko so vrednosti nizke, a kdaj bodo spet nizke? Neizkopanega zlata je po ocenah strokovnjakov še za cca 20 let. Bo v tem času ali času po tem vrednost padla?

Tudi negotove ekonomske razmere botrujejo naložbam v plemenite kovine, a kdo vidi svetlo luč na koncu tunela?

Zlato je imelo vedno neko vrednost in vedno ga je bil pripravljen kdo kupiti, za razliko od papirja. In včasih so imeli ljudje 15% premoženja v zlatu, pa danes?

Matheeew ::

 Graf vrednosti zlata v zadnjih 30 letih

Graf vrednosti zlata v zadnjih 30 letih



Da ne bomo na pamet pisali.
Še wiki: Gold as an investment @ Wikipedia

Vikking ::

Matheeew: zelo lep graf. A kaj ko lahko odprem graf delnice petrola, ter vidim popolnoma enak graf. S tem da vidiš na koncu, kaj se zgodi ko balonček pokne.

Vsi opozarjajo da je zlato že napihnjeno. Kdaj pa se bo milni mehurček razpočil, pa je vprašanje. Tako kot so več kot desetletje opozarjali, da bo trg delnic močno padel. Kdaj pa nihče ni vedel.

Takorekoč v vsako survino je pametno vlagati. Zlato ima prednost da za majhno težo/volumen, nosi veliko vrednost + seveda ni obdavčen.

Starodavni ::

Oprostite, zmotil sem se. Mislil sem, ko so ljudje kupovali delnice kot žemlje, sploh v Sloveniji in potem je balon počil.

Kupuje se takrat, ko je malo zanimanja oz je cena nizka, proda pa takrat, ko je največ zanimanja in cena narašča. Zlata je mogoče za 20 let še, ampak to je še dovolj časa in ta balon zlata lahko poči jutri ali pa čez 1 leto in bodo vrednosti zgrmele.

#000000 ::

Starodavni je izjavil:

Kupuje se takrat, ko je malo zanimanja oz je cena nizka, proda pa takrat, ko je največ zanimanja in cena narašča. Zlata je mogoče za 20 let še, ampak to je še dovolj časa in ta balon zlata lahko poči jutri ali pa čez 1 leto in bodo vrednosti zgrmele.


Ja samo on takrat ko bo cena nizka ne bo imel keša da bi kupil, če bo seveda čakal na ta trenutek. LP

lambda ::

Tak graf upošteva inflacijo ali ne?

NiggerBob ::

Ne splača se.
Fizično gotovino smo menjavali v CHF, ko je bilo razmerje EUR/CHF 1:1,4 in potem nazaj v EUR pri 1:1,1. Švicarskemu gospodarstvu močan frank ne odgovarja, zato švicarska centralna banka grozi z ukrepi. Poskušajo ciljati na razmerje 1:1,2 do 1:1,3. Ampak sama centralna banka tudi okleva, ker jo bo poskus spremembe razmerja drago stal, učinek pa je vprašljiv. Trenutno so bolj pri strašenju vlagateljev in špekulantov. Povečati količino denarja v obtoku (seveda ne fizično natisnit, danes se to dela z kliki na miški) pomeni povečati dolg centralne banke, ki ga je treba nekoč vrniti. Špekulira se tudi z (začasno) fiksacijo franka na €.
Trenutno razmerje je okoli 1:1,18, ampak je Forex trg hudo volatilen in vlada rahla panika, ker vsi iščejo varen pristan. Kadar delnice padajo, vlagatelji bežijo v zlato, srebro,...in tudi frank. Ko se delnice malo opomorejo, gre zlato dol. Kaj bo v prihodnosti, nihče ne ve.

Včeraj sem se iz ene napačne pozicije komaj rešil in zaprl z par € plusa.

ena spletna stran, ki ima na voljo obilo finančnih podatkov

http://finviz.com/
"Hrabri umrejo samo enkrat, strahopetci umirajo tisočkrat"

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: NiggerBob ()

Buddah ::

Zlato je surovina zato ne mora kar tako počit kot je počil nepremičninski balon, pa prej IT, vmes še borza. Baloni umetnih tvorb so tisti, ki so nevarni. Sem pa kar prepričan v to da če trenutno kupiš 1kg zlata, boš čez 20let z njim lahko dobro zaslužil, saj gre za surovino katere količina je omejena.

oracle ::

Buddah je izjavil:

Zlato je surovina zato ne mora kar tako počit kot je počil nepremičninski balon, pa prej IT, vmes še borza. Baloni umetnih tvorb so tisti, ki so nevarni. Sem pa kar prepričan v to da če trenutno kupiš 1kg zlata, boš čez 20let z njim lahko dobro zaslužil, saj gre za surovino katere količina je omejena.

Vsaka stvar je vredna samo toliko, kot je povpraševanja po njej!

Zlato bo res vedno imelo neko vrednost (če ne kot industrijska surovina pa kot nakit), ampak nič ti ne zagotavlja, da ne bo dejanska vrednost padla za 10krat (mogoče 100krat) v 10 letih.

Zlato je res fizična dobrina, VREDNOST te dobrine, je pa povsem umetna in kot taka predmet neomejenih nihanj.

kow ::

Obe varianti, CHF in zlato, sta IMO slabi. Že zamujena priložnost. Jaz bi razmislil o dolarju.

Buddah ::

Dolar, si prepričan? :)

amigo_no1 ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

guest #44 ::

Bomo šli na bitcoine?

Dragi ::

Delnice google/appla.

Zlato, srebro ima rekordno vrednost v zadnjih 30 letih in ga NI pametno kupovati.

Bananovec ::

guest #44 je izjavil:

Bomo šli na bitcoine?

Ta balonček je pa od vseh najbolj nevaren.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

gendale ::

bitcoin je kul, ker ponuja dost veliko anonimnost

Loocas ::

jap, dolar ni tako neumna zadeva.

že večkrat je zanihal do 1.2 v primerjavi z EUR in kaj kmalu se lahko zadeva ponovi

tx-z ::

Zarad kakšnih razlogov bi pa zlato drastično padlo, če v zadnjih 50ih letih ni še tok padl, ne da bi kasnej spet zraslo?
tx-z

carota ::

Zlato lahko pade v primeru, da postanejo drugi posli bolj donosni, a morajo biti donosni na dolgi rok. Torej zlato ne more pasti čez noč in ko/če bo začelo padati in bodo druge investicije postajale boljše, bo padala vrednost počasi.

Osebno premoženje je dobro razpršiti, plemenite kovine so ena izmed možnosti, a ne edina.

Lahko pa kupite delnice slovenskih podjetij, ki so nekje pri dnu. Zdaj se kupuje. ;) Privoščim vam uspeh in uspeh tudi naših podjetij.

LordTado ::

Kdor si je na frank vezal kredit sedaj odplačuje in se po glavi tolče,toklo o stabilnosti franka...

jype ::

Bananovec> Ta balonček je pa od vseh najbolj nevaren.

Zakaj pa to?

Invictus ::

Jaz mam kredit na CHF. Resnica je pa taka da za obrok še vedno plačujum manj kot če bi ga imel v EUR.

Razlogi: Libor je drastično padel ... Dokler ga ne bodo povišali, sem relativno na varnem. Ampak bo prej tudi EURIBOR zrasel.

Drugače pa ne kupuj ničesar kar predlaga časopis Finance. Oni so vedno pol leta ali več zadaj. Ko vsi že vedo za to, je že zdaleč prepozno za investicijo.

LP I.

Matheeew ::

Švicarska centralna banka je včeraj postavila minimalni menjalni tečaj za švicarsko valuto pri 1,20 franka za en evro, kar bo ugodno vplivalo tudi na slovenske posojilojemalce v frankih.

http://www.siol.net/gospodarstvo/2011/0...

krneki0001 ::

gendale je izjavil:

če se sesuje ekonomija in denar postane vreden toliko kot papir na katerega je natisnjen boš poleg zlata rabil še hrano/vodo/gorivo/orožje


Tukaj se meni poraja vprašanje; Kako bi preživeli tisti v blokih, če se sesuje vse skupaj in ni vode ter elektrike? Posledično za njih ni tudi ne ogrevanja, voda ne pride tako visoko in novejši bloki nimajo niti več dimnikov, da bi si kako pečko na trda kuriva lahko montirali in se greli.

Pa hrana je tudi vedno bolj omejena - konzerve ne zdržijo več toliko časa, kot so tiste nekoč. Manj konzervansov je v vsem (ker so ugotovili, da so nekateri ki so jih uporabljali, preveč škodljivi) in podobno.

Če sedaj v ljubljani zmanjka vsega goriva, elektrike in vode za 2 tedna, me zanima koliko ljudi bi sploh še bilo sposobno to preživet? Kakšni nemiri bi nastali, koliko bi jih pomrlo samo od bolezni, ki bi prišle zaradi nehigiene (če se 2x na dan ne stuširaš, si že umazanec).

Sam živim dovolj blizu gozda in potoka, da bi imel vodo in hrano (samostrel in bi pač srne pa zajce pekel doma, vodo bi pa v potok hodil iskat)

Zgodovina sprememb…

MaterVola ::

No, potem bi imel pa veliko obiskovalcev iz Ljubljane.

kow ::

Buddah je izjavil:

Dolar, si prepričan? :)

Sem kar zadel. Tokrat:)

Buddah ::

Čestitam in ti želim veliko sreče tudi v naprej ;)

leiito ::

Trenutno je zlato precenjeno, srebro je padlo skoraj za 50% (kje so časi, ko je bilo $4/unča, s terminskimi pogodbami bi iz 10.000 naredil milijone, avione in kamione, pa še Šmarno Goro bi kupil).

Zdaj je najboljše vse v turške lire, ampak vse, in to v gotovino. Ni tako lepa valuta za pogledat kot uni plastični avstralski dolarji, ampak Turčija je prihodnost.

povzeto po The Ecomunist.

krneki0001 je izjavil:


Pa hrana je tudi vedno bolj omejena - konzerve ne zdržijo več toliko časa, kot so tiste nekoč. Manj konzervansov je v vsem (ker so ugotovili, da so nekateri ki so jih uporabljali, preveč škodljivi) in podobno.

Če sedaj v ljubljani zmanjka vsega goriva, elektrike in vode za 2 tedna, me zanima koliko ljudi bi sploh še bilo sposobno to preživet? Kakšni nemiri bi nastali, koliko bi jih pomrlo samo od bolezni, ki bi prišle zaradi nehigiene (če se 2x na dan ne stuširaš, si že umazanec).

Sam živim dovolj blizu gozda in potoka, da bi imel vodo in hrano (samostrel in bi pač srne pa zajce pekel doma, vodo bi pa v potok hodil iskat)


Necessity is the mother of all inventions. To bi bil idealen scenarij, ker smo Slovenci pridni in iznajdljivi, tako rekoč družba znanja, bi v nekaj tednih pogruntal kako se voziti na mikro jedrske reaktorje, morda tudi na vodik (da je hibrid), hrano bomo (po japonskem receptu, ampak izboljšanem) reciklirali iz fekalij, edino vitamine bomo kupovali na internetu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: leiito ()

Mati ::

Sam menim da so daleč najboljša in najvarnejša naložba nepremičnine.
Cene so nizke. Sam sem dobil nepremičnino na top lokaciji, ki je pred leti niti slučajno ne bi.
Ni bila poceni, vendar vem da sem plačal realen znesek za njo. Pred leti je nebi dobil verjetno niti za pol miljona.

Ko se bo gospodarstvo začelo spet dvigovat in ko bo požrešna gradbena zver začela hlastati bodo razne gradbene usluge spet neplačljive za normalnega človeka.

Torej moj nasvet. Kupiti nepremičnino in jo urediti. Arhitekti in gradbeniki delajo na pol zastonj, pa še super popuste dajejo trgovci z materialom.

pingo76 ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

denar ali zlato? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18346750 (16435) DeusB
»

V kateri valuti varčevati?

Oddelek: Loža
4411058 (9616) Tilen
»

Se splača denar vložiti v zlato ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9943701 (28165) mat xxl
»

Varčevanje denarja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5313622 (10359) Invictus

Več podobnih tem