» »

Izposoja MacBookov kar v študijski knjižnici

Izposoja MacBookov kar v študijski knjižnici

Slo-Tech - Pennsylvanijska univerza Drexel je v svoji študijski knjižnici namestila avtomat za izposojo 15'' MacBook prenosnikov. Dobi jih lahko vsakdo z veljavno študentsko izkaznico; izposoja pa je zastonj za prvih 5 ur, potem pa stane 5 dolarjev za vsako začeto uro zamude. Prenosnikov seveda ni dovoljeno iznositi iz knjižnice (v ta namen so tudi opremljeni s protikrajno zaščito). Ko jih uporabnik vrne v kiosk, se vsebina diska ponastavi na staro stanje, obenem pa se začne polniti baterija. Kot taki so prenosniki idealni za vse, ki jih rabijo v knjižnici, a iz tega ali drugega razloga nimajo na voljo svojega prenosnika.

Ideja je, zanimivo, prišla od študentov samih (njihovega študentskega sveta), nakar jo je vodstvo knjižnice sprejelo in spravilo v prakso. Kioske proizvaja kalifornijsko podjetje LaptopsAnytime, pred tem pa so jih namestili že na več drugih univerz na vzhodni obali. Prvi vtisi so dobri, in če bo tako šlo še naprej, mislijo kmalu dodati še zalogo iPadov.

Drexelova knjižnica se nasploh zelo trudi za svoje študente. Poleg običajnih storitev izposoje študijskega materiala, dostopa do pletore znanstvenih člankov ter prostora in pogojev za učenje imajo tudi izjemno usposobljeno osebje, ki študentom pomaga pri iskanju raziskovalnih tem in pripravništev, ter seveda tudi združuje različne študente s podobnimi interesi. Prijava v knjižnico tako ne zahteva le osnovnih osebnih podatkov, ampak predvsem profil interesov, ki se potem sproti dopolnjujejo in uporabljajo v gornje namene. V tem pogledu gre za odlično učno-raziskovalno okolje, in ne bi škodilo, če bi več tega videli tudi pri nas.

18 komentarjev

Migelo ::

Cool! Bi blo res fajn imet nekej tazga, sam rabiš dosti zainteresiranih ljudi.

Drugače pa tale povezava ne dela: http://www.library.drexel.edu/blogs/new...

Bor H ::

Za tole rabiš verjetno kritično maso študentov. Me zanima analiza čez kakšno leto, če ima to smisel ali ne.

celada ::

Bor H je izjavil:

Za tole rabiš verjetno kritično maso študentov. Me zanima analiza čez kakšno leto, če ima to smisel ali ne.


23500 študentov imajo. Torej malce več kot 1/3 naše Ljubljanske univerze, a jebiga ko pri nas ni proper campusa ne nič vse je razbito po fakultetah po celem mestu. No kak CTK ali NUK bi lahko imel dovolj obiska ;)

Bor H ::

Sem vedu da bo kdo uletel s cifro študentov ;)
Anyway, zdi se fajn, sam pomoje nekega resnega efekta to ne bo prineslo.

next_byte ::

preseravanje :), in hrati nesmisel, vsak naj ima svoj osebni računalni, da lahko dela kadar mu paše ter ima
trenutek inspriracije.. skratka zdi se mi metanje denarja v trdi dni, naj raje, nabavijo kej cool knjig :) opemijo kak prostor, z kako bolj zanimivo opremo recimo 3d skener, 3d printer, ... za na net hiter it pa je cool tudi 5 let stari računalnik na kateremu teče linux.

Zgodovina sprememb…

Migelo ::

Lohde pa je to samo Applova marketinška fora.

fosil ::

Čisto nepotrebno preseravanje in Applov PR.
Popolnoma isto funkcijo opravljajo računalniki nameščeni v knjižnici.
Tako je!

cen1 ::

+1 za preseravanje

zee ::

+1 za tipicno slovensko fovsijo in slovenceljnstvo

Meni se ideja zdi dobra. V Sloveniji bi jo bilo nemogoce implementirati, ker bi tatici (glej dve vrstici visje) pokradli vse prenosnike v nekaj dneh, obenem pa UL nima kampusa/
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

jype ::

Tudi meni je všeč, da imaš na voljo zmogljiv prenosnik, če ga potrebuješ.

zee> +1 za tipicno slovensko fovsijo in slovenceljnstvo

S tem se sicer strinjam,

zee> V Sloveniji bi jo bilo nemogoce implementirati, ker bi tatici (glej dve vrstici visje) pokradli vse prenosnike v nekaj dneh

S tem pa ne.

BicikeLJ je izjemno uspešna shema, ki v nasprotju s pričakovanji praktično ni vandalizirana.

823483 ::

Laptope se lahko uporablja samo v knjiznici in se jih ne sme nositi ven.
Posledicno bodo imeli enako nalogo kot navadni knjiznicni stacionarci - ljudje jih bodo uporabljali sede za mizo, konstantno priklopljene na elektriko.
Bodo pa stroski precej visji, nakupa in vzdrzevanja.

Se mi pa vseeno zdi dobra ideja, le malo nedodelana.

zee ::

jype je izjavil:



zee> V Sloveniji bi jo bilo nemogoce implementirati, ker bi tatici (glej dve vrstici visje) pokradli vse prenosnike v nekaj dneh

S tem pa ne.

BicikeLJ je izjemno uspešna shema, ki v nasprotju s pričakovanji praktično ni vandalizirana.


Slednje me zelo veseli. BicikeLJ so uvajali ravno v casu, ko sem odhajal, zato ga nisem mogel sprobati.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

BaToCarx ::

Podpiram.

Nevem če ste spregledali da je prvih 5 ur zastojn, greš v knjižnico, nabereš knjige in vzameš laptop. Delaš nekaj časa, potem pa pavza/kava/kosilo. Prideš spet nazaj, ponoviš/nadaljuješ. Pa še ker se brišejo, te naučijo dobro prakso kako ravnati z podatki.

Euros wasted 0, možnost kraje tvojega 0, sekiranje,... sami plusi.

Saj je lahko v EU tak štant, z HP, DELL, ASUS pa kar jih je še, ni treba da je samo Apple, kot prikazujete nekateri tukaj.

Looooooka ::

jype je izjavil:

Tudi meni je všeč, da imaš na voljo zmogljiv prenosnik, če ga potrebuješ.

zee> +1 za tipicno slovensko fovsijo in slovenceljnstvo

S tem se sicer strinjam,

zee> V Sloveniji bi jo bilo nemogoce implementirati, ker bi tatici (glej dve vrstici visje) pokradli vse prenosnike v nekaj dneh

S tem pa ne.

BicikeLJ je izjemno uspešna shema, ki v nasprotju s pričakovanji praktično ni vandalizirana.

Ker mamo v Ljubljani verjetno vecji problem s tatovi kot z vandali.
The koles se pa ne splaca krast, ker jih nihce ne bo kupil. Pa se sestavljeni so tako, da niti sedeza ne morejo reciklirat :)
Mogoce bi mogli z maci narediti isto. Namesto macov posojat neko kitajsko sranje :)

fosil ::

Naj mi nekdo od zagovornikov te ideje pojasni v čem je razlika med temi računalniki in stacionarnimi računalniki, ki so običajno nameščeni v knjižnici.
Ali pa ste spregledali, da teh "prenosnikov" ni mogoče odnesti iz knjižnice.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

...:TOMI:... ::

fosil je izjavil:

Naj mi nekdo od zagovornikov te ideje pojasni v čem je razlika med temi računalniki in stacionarnimi računalniki, ki so običajno nameščeni v knjižnici.
Ali pa ste spregledali, da teh "prenosnikov" ni mogoče odnesti iz knjižnice.



Se strinjam. Knjižnice bi lahko imele recimo 90 % poceni in tihih računalnikov in 10 % dražjih, zmogljivejših in ravno tako tihih, ki bi jih uporabljali tisti, ki bi potrebovali procesorsko moč. Govorim samo za stacionarne računalnike, prenosnikov knjižnjica ne potrebuje.

Mnogo bolj uporabna se mi zdi izposoja tablice oziroma bralnika, naloženega z digitalnimi vsebinami.

Zelo fino bi bilo, če bi razširili libreroam in povečali število avtomatov za vračilo knjig. V prihodnosti, bi pa lahko avtomati tudi izposojali knjige v času, ko knjižnica ne obratuje.
Tomi

celada ::

fosil je izjavil:

Naj mi nekdo od zagovornikov te ideje pojasni v čem je razlika med temi računalniki in stacionarnimi računalniki, ki so običajno nameščeni v knjižnici.
Ali pa ste spregledali, da teh "prenosnikov" ni mogoče odnesti iz knjižnice.


Si bil kdaj v CTKju? Poglej kako so tam postavljeni knjižnični računalniki potem pa pojdi malo naokoli pa poglej kako mularija uporablja svoje laptope tam pa ti bo hitro jasna prednost.

fosil ::

celada je izjavil:

fosil je izjavil:

Naj mi nekdo od zagovornikov te ideje pojasni v čem je razlika med temi računalniki in stacionarnimi računalniki, ki so običajno nameščeni v knjižnici.
Ali pa ste spregledali, da teh "prenosnikov" ni mogoče odnesti iz knjižnice.


Si bil kdaj v CTKju? Poglej kako so tam postavljeni knjižnični računalniki potem pa pojdi malo naokoli pa poglej kako mularija uporablja svoje laptope tam pa ti bo hitro jasna prednost.

Čas bo, da obiščeš kakšno sodobno urejeno knjižnico.
Tako je!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izposoja MacBookov kar v študijski knjižnici

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
184661 (3625) fosil
»

Razjarjeni avtorji dosegli zaprtje strani za posojanje kindle/nook e-knjig (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
12430862 (28270) BaToCarx
»

Svinske zamudnine v knižnjici ! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
507275 (4903) klemenSLO
»

NUK in članarina

Oddelek: Loža
101691 (1308) Keyser Soze
»

Nova anketa: Koliko knjig ste v prejšnjem letu prebrali

Oddelek: Novice / Ankete
394312 (3554) tecumseh

Več podobnih tem