» »

Čiščenje gramofonskih plošč

Čiščenje gramofonskih plošč

Tina Floyd ::

Živjo!
Bi mi znal kdo povedati, kako se čisti in na spološno neguje gram.plošče?
Predvsem, če pozna kakšen produkt, ki se ga da naročit prek neta oz. je dosegljiv v trgovini.
Kakšen namen ima čiščenje z raznimi raztopinami, kakšno pa s krtačko?

Duhec ::

Jaz sem jih pred leti, ko so se vrtele vsak dan, čistil 1x letno z navadno blago milnico, spral pod tekočo vodo in sušil na sobni temp.
Ni tega treba prat kot cunje, če jih le imaš shranjene v polivinilu in kartonskem ovitku kamor prah ne pride kar tako.
Zdaj dobiš komplete (google: čiščenje gramofonskih plošč).
Sam ostajam (1x na sedem let) na mojem starem načinu. :P

steev ::

Tako kot duhec pravi. Umiješ pod mlačno vodo z malo mila, sušiš na sobni temperaturi (ne na vročem ali soncu). Počasen postopek ampak jbg. Jest delam na par let to.
:|

blink ::

Tina Floyd je izjavil:

Živjo!
Bi mi znal kdo povedati, kako se čisti in na spološno neguje gram.plošče?
Predvsem, če pozna kakšen produkt, ki se ga da naročit prek neta oz. je dosegljiv v trgovini.
Kakšen namen ima čiščenje z raznimi raztopinami, kakšno pa s krtačko?


1. ploščo daš na gramofon
2. prižgeš, da se začne vrteti
3. razpršiš 9% alkoholni kis brez arome
4. pobrišeš prah in večjo umazanijo
5. razpršiš 9% alkoholni kis brez arome
5. uporabiš ultrasonično zobno ščetko npr. Sonicare in jo počasi premikaš od zunanjega roba proti sredini
6. pobrišeš s krpo, ki ne pušča muck

Plošča je očiščena in razmaščena. Če boš uporabljal vodo, delaj z destilirano.

Druga (hitrejša in brez kemikalij) varijanta pa je tudi ročni parni čistilnik z destilirano vodo, ki ti razmasti, dezinficira in izpiha vso svinjarijo iz brazd.

Takole pa strojno čistijo audiofili:

jamiroq ::

na netu je kup receptov za diy čistila. jaz sem zadevo zmešal takole: liter destilirane vode, 2-2.5 dl izopropilnega alkohola (mogoče malo več, porabil sem kar mi je ostalo) in par kapljic detergenta.
čistim tako, da položim ploščo na gramofon, ga vklopim, na ploščo polijem nekaj zvarka in z viledo iz mikrovlaken očistim zadevo. vse to nato sperem z destilirano vodo in posušim. kot je napisal blink - delaj z destilirano vodo, pri običajni nastaja vodni kamen. tega pa v brazdah plošče ne želiš.

če bi imel €€€ bi si privoščil kakšno dedicated napravo ala okki nokki ali nitty gritty. ali pa ročno zadevo ala spin clean record washer, čeprav se mi zdi malce drag (+ vtisi po netu so malce mešani).

podvprašanje: kako preprečiti prahu, da takoj po čiščenju 'napade' ploščo? na gramofonu imam plutovinast mat in je poln statične elektrike, posledično so naelektrene tudi plošče in prah se kar lepi nanje. običajna krtačka iz ogljikovih vlaken niti približno ne pomaga.

Tina Floyd ::

Meni se ne vem za kaj zelo hitro nabira prah na ploščah, kljub temu, da so v ovitku..
Mislite, da so te razne ščetke uporabne? npr. tale ali tale
Ko sem brskala po tej strani sem zasledila še tole Mislite, da je kaj uporabna zadeva?

poleg tega bi a še vprašala..kako mislite, da je najbolje hranit plošče..v plastičnem ovitku, papirnatem,..?

mihec87 ::

Z navadno vodo jih nebi čistil saj ko voda izhlapi za njo ostane vodni kamen ob dolgotrajnem početju bi se znal kje nabrati..

JanK ::

mihec87 je izjavil:

Z navadno vodo jih nebi čistil saj ko voda izhlapi za njo ostane vodni kamen ob dolgotrajnem početju bi se znal kje nabrati..


Saj, zato pred susenjem zadnje spiranje naredis z destilirano vodo.
"Think about how stupid the average person is,
then realize that 50% are stupider than that"
-George Carlin

jamiroq ::

Tina Floyd je izjavil:

Meni se ne vem za kaj zelo hitro nabira prah na ploščah, kljub temu, da so v ovitku..
Mislite, da so te razne ščetke uporabne?

te ščetke so zelo uporabne. z njo pred vsakim predvajanjem očistiš ploščo. potem pa tudi, če se slučajno že kaj nabere.

Tina Floyd je izjavil:


poleg tega bi a še vprašala..kako mislite, da je najbolje hranit plošče..v plastičnem ovitku, papirnatem,..?

antistatični notranji ovitek + nek zunanji ovitek (pvc?). opažam, da so pri meni tiste plošče, ki že imajo zunanji plastičen ovitek (takšen, ki se ga zalepi), bistveno manj prašne.

s čistili za igle pa nimam izkušenj. ko se nabere preveč svinjarije jo narahlo očistim s čopičem.

Gapi ::

No person is rich enough,to buy back his past.

jamiroq ::

ja, tudi to deluje. po mojih izkusnjah rezultat sicer ni kaj dosti drugacen od obicajnega ciscenja ampak, ja - da se tudi tako. malce problematicni znajo biti le majhni ostanki lepila, ki ne grejo tako enostavno dol.

mihec87 ::

Tale z lepilom je dobra samo dost debel nanos mora biti da se ne trga pa res suho...

bukev ::

Ne pričakujte čudežev po čiščenju. Največji del šumov nastane ob povsem normalnem poslušanju, kajti zavedati se morate, da zvok nastane kot posledica drsenja (drgnjenja) igle v kanalih na plošči. To povzroča dobesedno mehanske poškodbe kanalov - večkrat poslušaš ploščo, bolj šumi, praska, poklja itd. Tega NI moč odpraviti s čiščenjem! Večkrat ploščo predvajate - bolj hrešči!
Seveda je pa trajnost plošč zelo odvisna od kvalitete igle, pritiska igle, centripetalnih sil (nastavitev ročice) in pa seveda od same kvalitete plošč.
To pomeni, da tisti audiofili, ki želijo imeti kvalitetne plošče le-teh ne smejo kaj dosti poslušati ha ha.
P.S. imam izkušnje, kajti še vedno imam v omari cca 2 metra vinilk - skoraj 700 kosov, ki po 20 do 40 letih čisto vse hreščijo!

Gapi ::

bukev
Potem imaš gramofon narobe nastavljen.
No person is rich enough,to buy back his past.

bukev ::

Gapi, nisi dobro prebral mojega teksta. Govoril sem o starih ploščah - take se danes kot zanimivost ali rariteta posluša. Zelo malo je avdiofilov, ki še dandanes kupujejo nove vinilke.
Po tako dolgi uporabi pa neizogibno pride do obrabe ne glede na to kako kvalitetno opremo imaš.
Malo preračunaj pritiske, ki nastajajo na plošči. Ali misliš, da so igle diamantne kar tako? Kolikor se spomnim, znaša tlak na tisti dve točki na katere nalega igla cca 400 barov.
In ker jaz nisem bil le zbiratelj vinilk, ampak sem glasbo tudi poslušal (velikokrat - če vprašaš moje starše in potem ženo - prevečkrat), so pač moje vinilke take kot so - obrabljene.
Če boš še vztrajal pri nastavitvah ročice, ti lahko razložim kako se nastavlja ročica gramofona.
aja še moj dobrih 30 let star gramofon (Thorens 126 mk2, SME serie III, Empire EDR9)

Gapi ::

In kako nastaviš ročko na gramofonu? Na oko ali uporabiš kako orodje. Fotr je imel za to nekašno tehtnico.
No person is rich enough,to buy back his past.

steev ::

Nastaviš odvisno od igle, da s pravo težo pritiska na ploščo.
:|

bukev ::

zadeva ni tako enostavna:
1. najprej priviješ glavo v ovalne izvrtine nosilca glede na dolžino ročice - ko pomakneš ročico nad ploščo mora biti točka pod iglo pod kotom 90° proti centru plošče, glava pa vzporedno s tangento, ki jo predstavlja smer ročice (obstajajo šablone).
2. nato zavrtiš utež tako, da je ročica v ravnovesju in postaviš kazalo na 0 (pri moji ročici je še dodatno zakomplicirano, kajti moram dodajati ali ovzemati svinčene uteži)
3. nato nastaviš pritisk igle glede na navodila proizvajalca(v mojem primeri 1,5g)
4. nato odstraniš vpliv centripetalnih sil (antiskating)- vrednosti so sorazmerne s pritiskom igle (večji pritisk igle - večja vrednost antiskatinga - spet glej navodila proizvajalca ročice (gramofona)
lp

Duhec ::

Jejhata, nostalgija, sem na eno staro yugo iskra gramofonsko stružnico dal yugo kovanček za 5 para na glavo kot utež. Kako lep zvok je bil ! :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Duhec ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri gramofon?

Oddelek: Zvok in slika
456046 (3343) dottor
»

Gramofon in vinylke

Oddelek: Zvok in slika
264427 (1803) Machete
»

Uvod v vinyl, nasveti za začetnika...

Oddelek: Zvok in slika
113250 (2372) Machete
»

Kako iz gramofona v MP3???

Oddelek: Zvok in slika
253854 (2592) Gapi
»

Gramofon

Oddelek: Zvok in slika
83493 (3330) Pouh

Več podobnih tem