» »

Splošna trema - kako premagati?

Splošna trema - kako premagati?

1
2
»

Kamran ::

einstein :P je izjavil:

ne, familije se ne bojim, samo če se moram sam s kom novim spoznati imam tremo ali pa ko koga kličem po telefonu, pa na predstavitvah, pri zobarju...

Aha, torej izvendružinski ljudje "so na udaru". Hm... No to je že zanimivo, da imaš tudi tremo, da če že koga samo kličeš po telefonu, kaj šele fizični stik (sitsk roke, pogled v oči). Ne ker pri telefonu, če kaj zaj**eš, pač preprosto prekineš povezavo, ne ? :))
Si imel v življenju kakšno hujšo slabo izkušnjo z ljudmi izven družine ? Torej poniževanje, pretepanje, itn. ? Ker družino sva izločila, tako da je verjetni simptop zunaj-družinski oz. vzrok (ker tvoje stanje - trema je le posledica).
Kako se razlikuje (če sploh) trema, če moraš koga poklicati oz. če se moraš s kom kje dobiti ? Jecljaš kaj, skozi gledaš v tla, če telefoniraš, se ti roke tresejo,... ? Ali je tudi kaj odvisno od KRAJA sestanka (če gledava fizično raven) ? Torej, da imaš mesta, kjer se počutiš varno ali mesta na to nimajo vpliva ? :|
Se bojiš kaj bi si drugi mislili o tebi oz. bi rad ugajal (ljudem) ?

einstein :P je izjavil:

ja ne vem, kakšna je razlika pri spolih, po moje ni neke razlike. odvisno od človeka.

Kakšen primer (če se spomniš) ?

einstein :P je izjavil:

nebi rekel, sem bil že pri štirih letih do 11ih zunaj s kakšnimi starejšimi, ko smo še v bloku živeli. zdaj pa ko sem starejši pa nimam niti nobenga prjatla v bližini doma. :( pravzaprav so taki moje starosti samo "kre*eni zunaj, nobenega normalnega folka ni zunaj razen mularije, ki nima drugega dela, kot vožnjo z mopedi in ponoči razbijanje steklenic in uničevanje tuje lastnine...

Na nek način kot da bi sebe bral oz. moje misli... No ja, imaš vsaj Slo Tech bando na razpolago, da ti zmanjšuje desocializacijski učinek. Mogoče bi se pa pridružil kakšnim projektom, ki se organizirajo oz. jih izvajajo kakšni pobje s tega foruma ali kako. Pa bi tako našel kakšne nove "tehno simpatije". 8-)
Drugače je pa itak tako, da ljudi prihajajo in odhajajo iz tvojega življenja. Prijatelj se poroči oz. postane Oče in si ti recimo malce bolj postavljen na stranski tir, nekdo drug se fizično odseli na drug kontinent, itn.

einstein :P ::

@kamran

ne, niso me tepli pa kaj takega.

ja grlo se mi ponavadi izsuši, pa tresenje rok tudi, ja.

"Kakšen primer (če se spomniš) ?"

ja, ne vem, npr. tam kjer imam prakso, imamo eno zelo lušno tajnico ene 25let staro in me nekako ni sram pred njo oz. me njen pogled nakako pomirja, pri kakšni drugi pa je zgodba drugačna, ne vem, kako to :/

lp
STAY OUT OF MY TERRITORY!

krispe ::

Poglej si ta video: Extraversion and introversion

Po vsej verjetnosti si tudi ti introvert, kar ni nič slabega :)
MSI Z97 MPower/i7 4790K + H110/GTX 970/8GB 1866Mhz/SSD 830/760T/LG 34"

einstein :P ::

in kaj zdaj? :|
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Kamran ::

einstein :P je izjavil:

ja, ne vem, npr. tam kjer imam prakso, imamo eno zelo lušno tajnico ene 25let staro in me nekako ni sram pred njo oz. me njen pogled nakako pomirja, pri kakšni drugi pa je zgodba drugačna, ne vem, kako to :/

Torej verjetno ti ni "zelo všeč" oz. da "got the hots 4 her", right ? Ne ker, če bi ti bila zelo všeč, verjetno, da bi imel pa pred njo še večjo tremo (vsaj tako je pri večini). Tako da verjetno ljubezenjska nota (pomirjenja) tukaj odpade.
Omenil si, da se s starejšimi bolje razumeš kot s svojimi sovrstniki... kateri spol prevladuje, moški ali ženski ? 8-)

einstein :P je izjavil:

in kaj zdaj? :|

Socialne veščine se da priučiti, nekatere so seveda prirojene, dane, ti "embedane v sistem", tako da ni še nič izgubljeno.

Od dr. Paul Hauck-a mislim, da bi lahko prebral kakšno knjigo (se dobijo v knjižnici, tudi v Slovenščini) - recimo naslov "Kako storimo kar želimo" (to je dolgoročno zate), kratkoročno oz. začetno bi bil pa zate "Kako se pomirimo". Poglej še za druge naslove. :)

Janac ::

Jaz se bolje razumem s starejšimi moškami.

einstein :P ::

@kamran

ne, mi je zelo lepa, pa ne vem, me ni skoraj nič sram pred njo, sploh, če jo v oči gledam me nekako pomiri. saj veš, za mlajše me ponavadi skrbi, kaj mi bodo rekle in me je zato bolj sram, zanjo pa vem, da ne bo nič takega, ker se pogovarjamo samo glede dela in tega.

ja ne vem ker spol prevladuje, ni kakšnih razlik, odvisno od reakcij drugega človeka, a je bolj strog, ali prijazen in koliko mu je sploh do mene.

lp
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Kamran ::

Janac je izjavil:

Jaz se bolje razumem s starejšimi moškami.

No ja čez "staro gardo" jih ni. :))

einstein :P je izjavil:

ne, mi je zelo lepa, pa ne vem, me ni skoraj nič sram pred njo, sploh, če jo v oči gledam me nekako pomiri. saj veš, za mlajše me ponavadi skrbi, kaj mi bodo rekle in me je zato bolj sram, zanjo pa vem, da ne bo nič takega, ker se pogovarjamo samo glede dela in tega.

Iz tega je očitno, da leta (za moje pojme) ne vplivajo toliko kot interesne dejavnosti posameznika oz. kako in v kakšni meri jih ima razvite. Služba/Delo/Šola je pa zmeraj, če si v takšnem okolju, odlična tema, ki je primerna kadar in kjerkoli (da se skriješ vanjo/vanjga, da na takšen način prikriješ svoje druge (govorno-interesne) slabosti). Tako kot v VB glede vremena, ko čakaš v vrsti za "DoubleDecker-ja". 8-)
Seveda je sedaj spet odvisno kako ti, če vodiš, pa četudi si voden v debati z njo glede dela, kdaj oz. kako bi odreagiral, če bi te kaj "non-work-related" povprašala. Bi zablokiral (tako kot pri "mlajših) ali ne, kaj misliš ?
No še eno vprašanje glede tega (sem se ravno spomnil) - Ali ti v pogovorih, pa sedaj recimo odmisliva pridobljeno zaupanje pri posamezniku, vodiš debato ali voden ali 50:50 ? Če vodiš debato, potem sigurno (logično) si tukaj agresiven (ni ravno pravi izraz), ker imaš nek interes - kar je na nek način dober znak (nasplošno). Če si pa skozi voden, pa imaš interes povprašati kaj drugega, pa se ne upaš in četudi je bilo zaupanje (dobršno) pridobljeno, potem imaš zaradi nečesa, precej malo zaupanja v ljudi oz. jim ne zaupaš.
Mogoče pri "mlajših" (puncah) zablokiraš oz. imaš tudi tremo zaradi seksualno nabitega ozračja, ki je lahko prisotno ob določenih trenutkih. Pri tej tajnici se pa počutiš normalno oz. ni nekih pritiskov, ker na tebe verjetno ne gleda kot na potencialnega partnerja (kot eno).
Škoda, ker se tega ne da potrditi/ovržti na kakšnem primerjalnem primeru na "mlajših kolegicah". :|

Kaj konkretno te pa skrbi, da bi te mlajše kolegice pobarale (ti pa ne bi znal odgovoriti) ? Da bi dale kakšno pripombo na videz (eden uč višji kot drug, štrleči lasje/zobje,...), bi te označile za piflarja,... - če gledava "šolske kolegice".
Kaj te pa skrbi pri nešolskih mlajših deklinah, da bi ti rekle, te povprašale ?


Omenjaš, da imaš (mlajšega) brata... si si kdaj želel (želiš) mogoče imeti starejšo/mlajšo sestro ?

einstein :P je izjavil:

ja ne vem ker spol prevladuje, ni kakšnih razlik, odvisno od reakcij drugega človeka, a je bolj strog, ali prijazen in koliko mu je sploh do mene.

Da nisi ti kak ta... kako se jim že reče... "indigo child". Sensitive type. Bi bilo treba auro izmeriti. :D

PS: Sem podčrtal vprašanja, da se ne bi zmedel ob mojem... eseju. :)

einstein :P ::

jah, ne vem, če bi zablokiral, težko rečem, najbrž da ne glih, ker že podzavestno vem, da se bi ona že obvladovala z vprašanji oz. dokler sva v "službi" se pač bolj tako pogovarja, saj veš, vsak spoštuje drug drugega in se lepo pogovarjaš.

glede mlajših: ma ni me ravno strah, da mi kaj o videzu reče ampak jaz nimam nobenih sošolk (pač bolj taka šola, kjer ni punc v razredu - v sami šoli sicer imamo šivilje...), zato pa ponavadi bolj zablokirano delujem, če se že slučajno moram s kakšno pogovarjat - najbrž, ker jih nisem navajen (zdijo se mi veliko več vredne od mene in se malo bojim, da jim ne bom kaj napačnega rekel, obenem pa me skrbi tudi, kaj mi bodo one rekle).

ja, pri praksi je nekako debata 50:50 vodena, malo bolj iz njene strani v bistvu.

ja, imam mlajšega brata, za sestro pa ne vem, zdaj ne čutim potrebe po njej, kakor je, pač je. imam pa polsestro vendar je že od malega nisem videl.

lp
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Kamran ::

einstein :P je izjavil:

jah, ne vem, če bi zablokiral, težko rečem, najbrž da ne glih, ker že podzavestno vem, da se bi ona že obvladovala z vprašanji oz. dokler sva v "službi" se pač bolj tako pogovarja, saj veš, vsak spoštuje drug drugega in se lepo pogovarjaš.

To v bistvu kaže oz. pove v tebi, da nimaš nekega vnaprej vprogramiranega nezaupanja v ljudi, da si optimist, kar je dobro. Težave, ki jih imaš, jih boš odpravil.
Da, službena oz. organizacijska kultura v organizaciji pač nalaga/veleva določene vzorce obnašanja med svoje zaposlene, vendar imaš tudi podjetja, kjer to ni toliko oblikovano ali pa se tega preprosto ne (odprto) določa/posreduje med zaposlene. Stvar tacitnega znanja skratka. :|
Vendar pa po drugi strani (psihološko gledano) večja kot je privlačnost cilja, tem manjša je (praviloma) razsodnost posameznika, da bi lahko še stopal po poti, ki bi ga 100 % prinesla do cilja. Vroom-ova teorija pričakovanja mislim da (motivacijske teorije). Torej kar hočem reči je to, da če bi ona začutila kaj več do tebe, bi se tudi njeno obnašanje spremenilo, kar bi lahko ti to "zaznal" in bi potem to čutil kot nek pritisk v vajinem odnosu, kar bi pa lahko (ali pa tudi ne) povzročilo ponovno blokado/tremo pri tebi.

einstein :P je izjavil:

... jaz nimam nobenih sošolk (pač bolj taka šola, kjer ni punc v razredu - v sami šoli sicer imamo šivilje...),...

Evo, to ti je lahko tudi, če se znaš malo "neumnega narediti", dobra točka za pogovor s kakšno - za nova poznanstva (poslovna)/otherwise. Recimo, da eni rečeš, da imaš težave kako vdeti "cvern" v šivankino uho in če pozna kakšen pripomoček, ki ti to olajša. Pa ti potem recimo pove/pokaže, ti se pa izgovoriš, da doma zmeraj kaj tako delaš, da si z olfa/xacto nožem kaj strgaš na (recimo da jo imaš) modri delovni obleki in da bi se rad tudi naučil kako se kaj zašije. Potem se pa pelje pogovor naprej.
Tako daš priznanje in možnost tej "šivilji", da pokaže svoje znanje, njeno splošno uporabnosti ter da se dejansko kaj uporabnega naučiš. Nekje sem slišal, da človeku moraš pač dati upanje, delo, če ne pa nekoga, ki ga bo imel rad. Vsak se rad kdaj pa kdaj počuti potrebovanega in četudi si ti neodvisen, zmožen marsičesa, če deluješ preveč samostojno, na takšen način lahko tudi daješ negativne signale, da si nedostopen. :|

einstein :P je izjavil:

...zato pa ponavadi bolj zablokirano delujem, če se že slučajno moram s kakšno pogovarjat - najbrž, ker jih nisem navajen (zdijo se mi veliko več vredne od mene in se malo bojim, da jim ne bom kaj napačnega rekel, obenem pa me skrbi tudi, kaj mi bodo one rekle).

Ja potem ti samo manjka socialnih veščin (malce poglej za tistimi naslovi, katere sem ti predlagal - in še drugih od istega avtorja), ker si toliko zatopljen v svoje interese, poleg, da ti je še delovno okolje (šola) toliko bolj restriktivno oz. omejujoče.
Če ti je avdio-video način spoznavanja toliko težak (telefon, osebni stik), bi lahko svoje socialne veščine vadil tudi z dopisovanjem oz. odpisovanjem. Začneš lahko preko kakšnega spletnega foruma, potem greš recimo na mejl, potem na Skype/MSN, nakar (ne vem, če ga imaš) FB, Twitter, SMS, potem pa fizični stik (recimo v lokalu ali na mestu, kjer se počutiš varno). Pišem seveda za dekleta.
No, no, je jasno, da imaš (recimo kar se tiče mlajših deklet) do njih manjvrednostni kompleks. Tebi v bistvu manjka tudi sposobnost opazovanja, dojemanja in običajnega interpretiranja tega kar ti nekdo kaže, govori (z razdalje ali od blizu). Vendar vse to se da priučiti, ker tako lahko ti, preden nekdo poseže v tvoje šibke točke pogovor preusmeriš (na grob način ali humoren) oz. sogovornikovo poizvedovanje (na mehak način) spelješ nanjo. Tako počneš vsaj na začetku, dokler ne premagaš svojih notranjih strahov, ker če boš vedno samo preusmerjal pozornost, lahko da bo sogovornica začutila, da ni enakopravna v tem odnosu in se bosta pač poslovila. Ta "neenakopravnost" pa v bistvu pomeni, da ima ona občutek, da ti samo informacije vlečeš iz nje (sebe pa premalo razkrivaš) in se bo počutila ogroženo (ne glede na to, da ti pač še ne znaš pogovora dovolj dobro peljati ali, da imaš tremo). Moraš pa seveda tudi paziti obratnega učinka, vendar ti imaš itak ta obrambni sistem kar urejen - samo na pravo mesto na skali moraš narediti mejo.
Ženske načeloma rade govorijo (mogoče niti ne toliko, da bi rade rešitve na njihove probleme), tako da tukaj verjetno ne bi imel problemov, če bi ona precej več govorila kot ti.
Sicer pa kaj je "napačno" ? Se mi zdi, da bi tudi rad tako kot imaš v tehničnem svetu vse definirano z enačbami, integrali, grško abecedo, itn. imel to "varnost" tudi v medosebnih odnosih. Kot da se bojiš delati napake. Obstaja cel kup na temo medosebnih odnosov. Ne pravim sedaj oz. ti bom rekel, da si preberi to (e-)knjigo, da boš nek uberhecker v zapeljevanju žensk (to bi bilo že neetično, razen če si "prone 2D dark side of the 4ce"), vendar dvomim, da imaš tako slabo razvite socialne veščine kot on. :))
Kakšnega odziva ob morebiti napačno zastavljenem vprašanju (s strani tebe) pri dekletu se ti točno bojiš ? Klofute, torej fizičnega posredovanja, izjave s kratkoročnim učinkom (Bebo, idiot,...) oz. dolgoročnim (bo imela čudno mnenje o tebi), učinek, da bo šla na FB stran napisati, da "si ji to in to rekel, pa da kako ji je vse skupaj šlo na smeh, ker si blah blah blah"... kaj ?

einstein :P je izjavil:

ja, pri praksi je nekako debata 50:50 vodena, malo bolj iz njene strani v bistvu.

To je tudi dobro v osnovi, ker to pomeni, da nisi preveč pasiven in če imaš interes (po nekih podatkih, informacijah oz. znanju), si upaš to tudi izraziti. Edino vprašanje je koliko si upaš (vprašati) oz. kako odreagiraš, če debata zapelje na polja na katera si ti občutljiv.

einstein :P ::

"Kakšnega odziva ob morebiti napačno zastavljenem vprašanju (s strani tebe) pri dekletu se ti točno bojiš ? Klofute, torej fizičnega posredovanja, izjave s kratkoročnim učinkom (Bebo, idiot,...) oz. dolgoročnim (bo imela čudno mnenje o tebi), učinek, da bo šla na FB stran napisati, da "si ji to in to rekel, pa da kako ji je vse skupaj šlo na smeh, ker si blah blah blah"... kaj ?"

da me bo imela za neumnega, saj nič ne rečejo ponavadi, samo občutek imam, da se jim nisem ravno prikupil, ne vem..


"Edino vprašanje je koliko si upaš (vprašati) oz. kako odreagiraš, če debata zapelje na polja na katera si ti občutljiv."

ja malo bolj zablokirano deluje, ni pa nujno vedno tako.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Kamran ::

einstein :P je izjavil:

da me bo imela za neumnega, saj nič ne rečejo ponavadi, samo občutek imam, da se jim nisem ravno prikupil, ne vem...

(Malce zlobno)
Če te folk oz. okolica podcenjuje (sem spada tudi oznaka, da si neumen) bodo manj pozorni nate kot bi bili običajno, če bi bil "like every1 else". ;)
Če se spomniš tegale filmčka (parodije), je igranje "lokalno umsko-zaostalega bebčka" lahko zelo "koristno". V tem primeru se gre za ekstrem, vendar če bi bil rad sam in ne bi rad, da bi kdo drezal vate (ker imaš seveda jako pomembne stvari za početi v življenju in nimaš časa za ukvarjanje z mediokriteto), lahko kakšna disleksija, ipd. včasih kar prav pride. Folk misli, da si nor, ti pa neopazno... "doin' your thing". >:D
Seveda je potreba po pripadnosti, ljubezni pri posamezniku, ki je "normalno razvit" popolnoma razumljiva stvar, vendar sam menim, da se marsikaj skriva v opazovanju, primerjavi, Google-anju in seveda neki strnjeni analizi, preden greš v napad.

Kot sem ti že napisal, v šoli oz. če se še izobražuješ, je pogovor/začetek pogovora o neki temi, ki je povezana s šolo tema, ki jo ne moreš zgrešiti, da začneš pri kom (dober) pogovor. Kako pa zadeve pelješ naprej, je pa odvisno od podatkov oz. informacij, ki ti jih oseba sporoča. Če ima ona nek problem pri matematiki/fiziki, ti si pa "stručko" za to, se ji lahko ponudiš za mentorja in potem v knjižnici ali drugje obdelujeta gravitacijske konstante, ipd.
Dobiš poznanstvo in ko bo ona ali pa katera od njenih kolegic v težavah, boš iskana roba in če boš še pri naslednji "žrtvi" naredil dober vtis, si boš spet razširil mrežo poznanstev. Seveda se ti ni treba razdajati naokoli zastonj, ker potem te ne bodo spoštovali, ampak v zameno se lahko zmeniš, da ti ona pomaga... kaj pa vem... pri spajkanju nekaj, da ti drži oz. sestavlja (recimo).
Tako vidi, da se ukvarjaš z drugačnimi zadevami kot tvoji sovrstniki in postaneš zanimiv... ;)

Seveda je tvoj strah razumljiv do neke mere, vendar veš mnenja se spreminjajo (od ljudi o ljudeh). Nič ni trajno. Če boš nekaj narobe rekel, ne bo večno mislili, da si neumen - heck, mogoče, ko bo spoznala hordo prepotentnih narcisov, da ji bodo všeč fantje, ki niso "po defaultu" alfa samci (vsaj na prvi vtis ne).

einstein :P ::

@Kamran

ja lepa hvala za vse, se bom potrudil izboljšati stanje. :)

lp
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Map ::

Berem to temo in je res zanimiva za branje. Tudi jaz imam kdaj težave s tremo in mi je zato tema še bolj zanimiva in poučna.
Einstein, upam, da se boš rešil treme, ker vem, da ni prijetna in velikokrat tudi pogubna oz. si lahko zaradi nje ob dober uspeh. Primer je govorni nastop v šoli. Imaš tekst dolg 5 minut, zahteva pa je 3 minute. Doma znaš tekst na pamet in vse lepo in prav, ko stopiš pa pred tablo in gledaš sošolce, pa se ti tresejo roke, imaš suho grlo, tresoč glas, zapovrh vsega pa še vidiš sošolki, ki se pogovarjata in smejita. To te še dodatno zbije in misliš, da si pred tablo smešen. Posledica vsega tega pa je, da namesto odlične ocene lahko dobiš le dobro oceno. Že v šoli ti ni prijetno, ko pa spoznavaš nove ljudi itd. je pa še manj prijetno.
Kamran, tebi pa vsa čast. Res pišeš izčrpne odgovore, ki so zanimivi in poučni. Ker vidim, da ti gre to dobro od rok, bi bilo lepo, da bi napisal kakšno temo, kako se znebit treme oz. nekaj nasvetov za manj treme. Odgovarjal si tudi nekaj glede deklet. Verjamem, da nas je veliko takih, ki bi z veseljem prebrali kakšno temo, kako se priljubit dekletom. Recimo to ko si pisal, da ji pomagaš pri matematiki/fiziki, ona pa tebi pomaga pri spajkanju itd. Glede na to, da on nima sošolk, ker je na taki šoli, mora z njimi navezat stik med odmori ali na FB, lahko pa tudi kot si rekel, prerezal sem si delovno obleko in nevem kako jo naj zašijem. Bi mi prosim pomagala?

einstein :P ::

ja upam, da tudi tebi rata to odpravit union!, sem nazadnje vse znal za plakat, v šoli sem pa zablokiral in 2 dobil, še učiteljici je šlo na smeh :(

kamran, ti si pa ras dober za te stvari, hvala za tvojo pomoč in izčrpne odgovore.

union!, pri čem si mislil, da bi kdo pomagal?
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Rias Gremory ::

Malo za šalo, malo zares:
 Life is a bitch, your bitch!

Life is a bitch, your bitch!

Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Map ::

Einstein, kje sem pa napisal, da bi kdo pomagal. Ne najdem. Prosim, če citiraš, pa bom že pol vedel. :)

einstein :P ::

@ union! ---->>>> "Bi mi prosim pomagala?"

čisto na koncu tvojega besedila.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Kamran ::

einstein :P je izjavil:

ja lepa hvala za vse, se bom potrudil izboljšati stanje. :)

Ej ni za kaj - let me (us) know hot it goes, ko boš, če boš prebral kaj tiste naslove (knjige) oz. če se ti bo zdelo kaj butasto, čudno,...

Včasih paše kaj netehničnega reševati oz. nenumerične (ne)enačbe. :P

Map je izjavil:

Primer je govorni nastop v šoli. Imaš tekst dolg 5 minut, zahteva pa je 3 minute. Doma znaš tekst na pamet in vse lepo in prav, ko stopiš pa pred tablo in gledaš sošolce, pa se ti tresejo roke, imaš suho grlo, tresoč glas, zapovrh vsega pa še vidiš sošolki, ki se pogovarjata in smejita. To te še dodatno zbije in misliš, da si pred tablo smešen. Posledica vsega tega pa je, da namesto odlične ocene lahko dobiš le dobro oceno. Že v šoli ti ni prijetno, ko pa spoznavaš nove ljudi itd. je pa še manj prijetno.

Sam sem včasih uporabljal metodo, da so bili "sedeči" (ko sem moral kaj nastopati pred razredom, debatnim/literarnim/poezijskim krožkom) pač idioti (Beavis & Butthead-like). Vendar to je bilo še na začetku. To je bil učinek, da si sebe poveličal, da nisi realno (na videz) izgledal šibko revše. Pač - ko si močen, se delaj šibkega in ko si šibek, se kaži močnega. Sčasoma sem to metodo opustil in sem šel na to finto, da sem se pred kakršnokoli debato vnaprej s kolegi-cami zmenil, da me naj to in ono povprašajo, ko bo konec predstavitve. Tako so oni izpadli kot da so me poslušali, sploh pa če so me kaj "pametnega vprašali", je pa še učitelj/profesor to opazil in njim štel v dobro, ko so pa oni imeli svoje predstavitve. Namreč, če te nobeden po koncu predstavitve ni nič povprašal, je nastopil učitelj in njegova vprašanja so lahko bila bolj zapletena kot pa če se vnaprej zmeniš.
Potem sem začel uporabljati metodo, da ko so drugi kaj predstavljali, da sem jih, ko je bil čas za vprašanja, kaj konkretno pohvalil (ful kul je blo, da ste najdl ta in oni podatek,...) in tako so tudi marsikateri meni vrnili pohvalo (pa če sem si jo zaslužil ali ne). Ne ker vsak se po svoje trudi, da uspe in je že tako ali tako živčen, če bo zadevo dobro izpeljal. Kritiko je najlažje dati in človeka zabiti, vendar če ga pa pohvališ... tega pa nobeden (ponavadi) ne pričakuje. ;)

Tako lahko tudi pridobiš "zaveznike" oz. nova poznanstva - da nekdo vidi, ceni tvoj trud. Dvigneš človeka v višave, ker vsi ste v istem zosu - indoktrinacijskem sistemu. Človeka skratka lažje pridobiš na svojo stran s pohvalo kot pa s kritiko.
Če vidiš oz. imaš v razredu sošolki, ki se ti smejita, če imaš pogum, ju nagajivo povprašaš čemu se smejita (a sem tako privlačen, da me tako opravljata ? (in se jima nasmehneš)), pa boš videl kakšen bo odgovor. Če boš napadalen, potem bo zelo verjetno tudi njun/njen odgovor sarkastičen.
Če si samozavesten, se lahko premikaš (počasi) po razredu, ko kaj predstavljaš (s tem pokažeš, da si sproščen - profesorski) - in se recimo ustaviš pri tema dvema puncama. Še boljša finta pa je, da ko bo pa ona imela predstavitev, da jo recimo na koncu pohvališ (pred vsemi).
Sicer pa ocene niso merilo pridobljenega znanja. So neka vstopnica za naprej, vendar četudi ne prideš tja kamor želiš, še ni nujno, da je konec sveta.

Map je izjavil:

Verjamem, da nas je veliko takih, ki bi z veseljem prebrali kakšno temo, kako se priljubit dekletom. Recimo to ko si pisal, da ji pomagaš pri matematiki/fiziki, ona pa tebi pomaga pri spajkanju itd. Glede na to, da on nima sošolk, ker je na taki šoli, mora z njimi navezat stik med odmori ali na FB, lahko pa tudi kot si rekel, prerezal sem si delovno obleko in nevem kako jo naj zašijem. Bi mi prosim pomagala?

Sem pisal tudi za ta aspekt drži, čeprav so nasveti uporabni tudi za splošna oz. za pridobivanje "poslovnih" poznanstev. V današnjih časih, kjer so marsikje med ljudmi (pa naj bo podjetje/prijatelji/itn.) medosebni odnosi na dnu, lahko obravnavanje posameznika s spoštovanjem in častjo, prinese tudi obraten učinek - ljubezen (za moško-ženska poznanstva recimo). Nekdo, po katerem so ljudje teptali že od rojstva, lahko v nekomu, ki ga obravnava popolnoma drugače vidi, kot morebitnega zaščitnika, če je pa dekle, se pa rodi lahko tudi kaj več.
Zato sem mu pa svetoval, da lahko tudi poizkusi, glede na njegovo situacijo, dopisovanje preko kakšnega foruma, ker zanjga je že telefon muka, kaj šele fizični stik. Seveda lahko pa tudi poizkusi med odmori, če je pripravljen. :|

Biti vsesplošno priljubljen (četudi samo pri le dekletih) pa ni nujno, da je dobro (na dolgi rok) oz. če imaš nizko samozavest. Zakaj ? Zato ker lahko postaneš zasvojen s tem (da si zaželjen, potrebovan) in tako počasi izgubljaš svojo identiteto. Potem namesto, da se ukvarjaš kje boš našel nove konice za spajkalnik ali novo GPU za računalnik, se kar naenkrat začneš ukvarjati s tem kako ti lasje stojijo, je ta majica vredu za v šolo ?, itn.
Moraš biti uravnotežen, ker če je nekaj zmeraj dosegljivo (oz. si ti zmeraj vsem na voljo), prej ali slej tudi to postane nezanimivo... a ni tako ? :|
Pojem tržnega človeka (značaja) tukaj pride v poštev za razmisliti,... mogoče celo ali si človek Biti ali bi rad bil posameznik Imeti ? (Erich Fromm).

Mogoče bi lahko tudi celo rekel, da če postaneš objekt poželenja, da boš privlačil nase le plehke ljudi kot pa mogoče boljše prijatelje-ice.
Zato mislim, da je nevarno preveč hrepeneti po priljubljenosti, pa naj bo pri nasprotnem spolu ali družbi, čeprav je to načeloma ena od stopničk (samoaktualizacija), pa vendar.

Tako da kako premagati splošno tremo je tako, da spoznaš VZROKE, ki so te pripeljali k temu stanju (posledici). Ker lahko ti "jemlješ zdravila" za tvojo bolezen, vendar če ne opredeliš dobro simptome za to, lahko da bo imelo zdravilo več stranskih (uničujočih) učinkov kot pa aktivna sestavina v njem samem. :|

einstein :P ::

@kamran

ti si pa res zelo v pomoč, vsakemu se ne da kar takole "knjige" napisat samo zaradi kakšnega mulčka tukaj na st :)

hvala še enkrat, lp
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Map ::

@einstein

Z "bi mi prosim pomagala?" sem mislil, da navežeš stik z njo. Rečeš, da si si prerezal delovno obleko in jo vprašaš, če bi ti jo pomagala zašit, ker neznaš sam in s tem navežeš stik z njo in mogoče skleneš novo prijateljstvo ali čez čas celo kaj več. Ko rabi pa ona pomoč, pa ji ti pomagaš npr. pri matematiki. In kot je že kamran povedal, postaneš iskana roba med njenimi frendicami, ki prav tako rabijo pomoč pri matematiki.

@kamran

Še enkrat si napisal izčrpen odgovor in ti lahko spet samo čestitam. Pametna metoda je, da se vnaprej dogovoriš s sošolci, da te kaj vprašajo po nastopu. Te metode mi še ne uporabljamo, ampak po vsakem nastopu drug drugega hvalimo brez da bi se dogovorili. Nas je nekaj takih v razredu, ki se ne družimo ravno veliko, a ga vseeno hvališ, tudi če si ne zasluži. Lahko rečeš samo, da je govoril glasno, razločno, da je bil sproščen, da ni bral iz lista ali karkoli takega, pa je boljše kot nič. Je pa skoraj zagotovo, da če ga ti pohvališ, bo tudi on tebe pohvalil.

Ravno dva tedna pred počitnicami sem imel nastop pri slovenščini. Že tako sem bil vprašan med zadnjimi, pa še vseeno sem imel prekratek tekst, ker nisem vedel, kaj naj še dodam. Ko se je začela ura slovenščine, je bil še eden pred mano vprašan in po njegovem končanem nastopu je rekla profesorca, da če dosežemo zahtevan čas, je za odlično oceno, če je manj pa ne več. Zaradi tega sem postal še bolj živčen, ker bi moral tekst dvakat povedat, da bi dosegel zahtevan čas. Ko sem šel pred tablo, sem se nekako umiril, čeprav nevem kako. Govoril sem dokaj počasi in mirno, a trema je bila še vseeno prisotna. Ko končno vse povem in končam, so mi začeli sošolci ploskat itd. in je rekla profesorca, da se ji je zdelo prekratko ampak, da slučajno nima ure in ne ve, kako dolgo sem govoril. Ko sem dobil še malo pohval od sošolcev, sem dobil odlično oceno, ki je niti približno nisem pričakoval. Imel sem pa že prej eno odlično oceno in bi bilo škoda, da bi si jo pokvaril z dobro oceno.

Kamran ::

Map je izjavil:

Pametna metoda je, da se vnaprej dogovoriš s sošolci, da te kaj vprašajo po nastopu.

Itak, ne ker sistem Vas sili, da kao tekmujete med sabo, čeprav vprašanje glede smisla,... zakaj se ne bi pa Vi zarotili proti sistemu ? ;) :))

Map je izjavil:

Ravno dva tedna pred počitnicami sem imel nastop pri slovenščini. Že tako sem bil vprašan med zadnjimi, pa še vseeno sem imel prekratek tekst, ker nisem vedel, kaj naj še dodam. Ko se je začela ura slovenščine, je bil še eden pred mano vprašan in po njegovem končanem nastopu je rekla profesorca, da če dosežemo zahtevan čas, je za odlično oceno, če je manj pa ne več. Zaradi tega sem postal še bolj živčen, ker bi moral tekst dvakat povedat, da bi dosegel zahtevan čas. Ko sem šel pred tablo, sem se nekako umiril, čeprav nevem kako. Govoril sem dokaj počasi in mirno, a trema je bila še vseeno prisotna. Ko končno vse povem in končam, so mi začeli sošolci ploskat itd. in je rekla profesorca, da se ji je zdelo prekratko ampak, da slučajno nima ure in ne ve, kako dolgo sem govoril. Ko sem dobil še malo pohval od sošolcev, sem dobil odlično oceno, ki je niti približno nisem pričakoval. Imel sem pa že prej eno odlično oceno in bi bilo škoda, da bi si jo pokvaril z dobro oceno.

A tako je zdaj v šoli - da te štopajo ? Dobro, da sem že skoraj ven iz tega, ampak vseeno.
To je nekako tako, da če si prvi vprašan (v enem oz. istem dnevu ali v razmaku parih dni), je večja možnost, da dobiš lažja vprašanja, ker ni bilo še nobenega pred tabo, kot pa če si 13-ti na vrsti, ker ne moreš dobiti vprašanja, ki so jih morali rešiti predhodniki. Tako se uzda okrog tebe oža in dobiš težja vprašanja.

Veš kakšna je bila moja strategija v gimnaziji glede spraševanja ? Odgovor je še ontopic, tako da ne trollam. Ko je bilo napovedano spraševanje (recimo kakšen teden/2 pred dejansko izvedbo), sem se začel učiti za snov (za nazaj in sproti), potem pa ko je prišel čas za spraševanje... BUM ! Javim se prvi in grem gor. Kot prvo sem dajal vtis, da sem se res kao ornk učil (včasih sem se, včasih sem prebral komaj stran lastnih zapiskov, potem pa zvezek pod blazino in spat), drugo sem učiteljici olajšal delo z iskanjem kandidatov (ker je že imela enega pred tablo - mene torej) in seveda, ker sem bil prvi, sem dobil precej lažja vprašanja kot "zanamci". ;)

Tako sem pri določenih predmetih (Kemija, Biologija, Biotehnologija,...) hitro dobil tisto petico in potem sem povečini imel čez celo obdobje mir, medtem ko so nekateri bili izprašani tudi do 3x, sam pa 1x, redkeje 2x (pa tudi takrat sem taktiziral). Ko sem bil pa prvič povsod izprašan sem pa še isti dan, ko je učiteljica spraševala druge, pridno sodeloval in dvigoval tačko in pomagal pri manjkajočih odgovorih, ko je le-ta povprašala razred seveda, naslednje dneve pa tudi. Vendar drugi dan, ko sem pa tudi dvigoval tačko, je pa učiteljica mislila, da se že spet delam pametnega in me je preprosto ignorirala, ker je mislila, da vem in je tako rajši na druge pikirala, ki so bili tiho. Vendar pa realno sam sploh nisem poslušal oz. vedel odgovora, kaj šele kaj je povprašala razred, ker sem se preveč menil s sošolkami o raznih... "zadevah". Vendar psihologija, ne ? :))

Deloval sem učeno in včasih, ko je kaj učiteljica pogledala v zadnje klopi (zmeraj sem sedel zadaj - pač pregled nad "golaznijo"), sem naredil tisti "eye contact" in hitro dvignil roko, ona pa: " Saj Vi vse veste, dajte mir !". Pa smo roko spustili in klepetali naprej.
Seveda sem od vsega tega "načrtnega piflanja" tudi odnesel nekaj znanja, ni vse izpuhtelo po gimnaziji. Ne vem pa ali in koliko bi se moja metoda obnesla v današnjih časih. Moja izkušnja pač "ownanja sistema".

einstein :P ::

@Kamran

Ponovno hvala za še en izčrpen odgovor, očitno je tema v pomoč tudi drugim. :)
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Map ::

Bo treba počasi naštudirat ta sistem. Zdaj, ko bom šel v srednjo šolo, bo to kar koristno. Če imaš pa še kak tak nasvet, pa kar na dan znjim. Pa še enkrat hvala, ker si vzameš čas, glede na odgovore veliko časa in nam pomagaš in daješ nasvete.

einstein :P ::

"Če imaš pa še kak tak nasvet, pa kar na dan znjim."

Zdaj bo moral pa še en referat napisat 8-O :P
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Kamran ::

einstein :P je izjavil:

Zdaj bo moral pa še en referat napisat 8-O :P

Eh, bolj težka, je lažje, če sem soočen s konkretnim, neabstraktnim problemom. Tako da kaj (v okviru treme, da ne bo off) koga še kaj zanima ? :))

kalko ::

Sem prebral celotno temo in bi priporočal še eno knjigo: Melita Puklek Levpušček: Socialna anksioznost v otroštvu in mladostništvu: razvojni, šolski in klinični vidik

V njej sicer ni nasvetov, kako se "rešiti" socialne anksioznosti, je pa knjiga IMO koristna, ker pomaga razumeti vzroke in ugotoviti, ali so težave, ki jih imaš, le navadna trema (ki pride in mine), ali pa se soočaš s socialno anksioznostjo ali celo socialno fobijo.

Potem, ko svojim težavam daš ime in jih teoretično opredeliš, greš lažje naprej ter iščeš rešitve zanje.

Kamran ::

Za tiste, ki so preleni, da bi fizično šli v knjižnico...

http://www.dlib.si/results/?query=%27co...

einstein :P ::

@kamran

hvala :)
STAY OUT OF MY TERRITORY!

gzibret ::

Odg. na 1. post (nisem bral teme).

Za premagovanje treme rabiš vajo, vajo, vajo. Če te je strah stikov, moraš stopiti direkt v "blato" in imeti čim več stikov. Če te je strah nastopanja, imej čim več nastopov. Če te je strah punc, se druži čim več s puncami.

To je to... Na začetku je težko, ampak ko prebiješ led, se ti odprejo nova obzorja.

Izkušnje rabiš. Strah in tremo imaš, ker je nekaj zate neznano področje, nimaš izkušenj in ne veš, kaj te čaka, kako odreagirat. Zato rabiš izkušnje.

To je to.
Vse je za neki dobr!

Unknown_001 ::

Za tremo ne uporabit alkohola.
(najbolje razloži spodnja zgodbica):D

Novi župnik je pred prvim bogoslužjem tako nervozen, da iz sebe ne spravi niti besedice. Za nasvet vpraša škofa. Ta mu svetuje, da naj pred mašo v kozarec vode kapne 2 kapljici tequille, naj to spije in tako ne bo več nervozen. Novi župnik to stori in postane tako miren, da ga tudi najhujše neurje ne more spraviti iz tira. Po končani maši odide v zakristijo in na mizi najde popisan list, podpisan s škofovim imenom. Spoštovani župnik! Imam nekaj pripomb na vaše prvo mašo in upam, da se tak dogodek na naslednjem bogoslužju ne ponovi:
? Na rob keliha ni potrebno zatikati nikakršnih limoninih rezin.
? Kabinica poleg oltarja je spovednica in ne WC.
? Boţjih zapovedi je 10 in ne "cirka 12"
? Apostolov je bilo 12 in ne "pribliţno 7"
? Jezusa in apostole ne poimenujemo "J.C. and the gang"
? David je Golijata premagal z metom kamenja v glavo in ga ni "razbil ko kanto"
? Judeţa ne poimenujemo "kurbin sin" in Papeţa ne poimenujemo "El Padrino"
? Bin Laden ni imel nikakršnega opravka s smrtjo Jezusa.
? Blagoslovljena voda ni tam za "umivanje obraza in vratu" temveč za blagoslavljanje.
? Zakaj ste mašno polizali sol z roke, ugriznili v rezino limone in na koncu vino spili z enim poţirkom mi tudi ni čisto jasno?
? Predvsem pa ne smete moliti tako, da se usedete na stopnico pred oltarjem in poloţite noge na sveto pismo.
? Hostije niso mišljene kot "prigrizek k vinu" ampak so mišljene za vernike.
? Abraham ni bil "Ata Smrk"
? Povabilo k plesu ni tako slaba zamisel, vendar pa je skakanje v koloni skozi celotno cerkev šlo predaleč.
? Tako imenovani "Freak" nad oltarjem je Jezus. In on tam tudi ne visi kar tako, temveč je pribit na kriţ.
? Tisti, ki je stal v kotu cerkve pri pevskem zboru in katerega ste poimenovali "transvestitska Pederčina v dolgi kikli" sem bil jaz.
? Naslednjič vas prosim, da kapnete 2 kaplji tequile v kozarec vode in ne obratno.
Lep pozdrav Vaš Škof

Zgodovina sprememb…

1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ponudim se za model frizerju

Oddelek: Loža
245689 (2775) Valen
»

Vzroki in odprava tresenja rok

Oddelek: Loža
4826924 (3780) D3m
»

Slovenija ima talent 2010 (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Sedem umetnosti
30849147 (29069) shadeX
»

Jeclanje - težava

Oddelek: Loža
294695 (3753) zuz3k
»

Strah pred javnim nastopanjem

Oddelek: Loža
375906 (4796) Meizu

Več podobnih tem