» »

FMF- Študij fizike

FMF- Študij fizike

Temo vidijo: vsi
«
1
2 3 4

GMaster ::

Pozdravljeni!
Zanima me kako poteka življenje študenta fizike? Je zahtevno? Kakšen je odnos študent-profesor? Koliko časa se učite povprečno z izpit? Čim več informacij bo bilo dobrodošlih.

Sem še v gimnaziji in sem ocenjen pri fiziki z 5 in pri matematiki z 4. Se mi sploh splača vpisati?


P.s Ja sem pregledal forum in ja tudi google sem uporabil, ampak njiker ni napisano konkretno. :)

Gladi ::

Če se ti splača vpisat? Če te zanima fizika potem nimaš kej zgrešit.

Odnos profesorjev je v glavnem zelo poziiven, sploh maljši asistenti se zelo trudja da bi študentje res razumel snov. Ni problema če večkrat kej vprašaš določeno zadevo, pa tud marsikej se da z njimi dogovorit. Se pa najdejo tudi izjeme, ki niso ravno popularne pri študentih.

Zahtevnost je pač taka, da zahteva konstantno sprotno delo. Je bojda med težjimi, ampak če te zadeva zanima in si pripravlen delat ne bo problema.

GMaster ::

Kako pa je z matematiko? Kaj se splača še posebej naučit?

ramiz?! ::

Da bi se karkoli že pred začetkom študija učil nima smisla, ker gre snov zelo hitro naprej in na predavanjih težko slediš profesorjem. Zato ti predvsem priporočam, da si v glavi urediš misli in se vprašaš, če res dobro razumeš osnove matematike in si jih logično predstavljaš, kar je zelo pomembno, saj potem lažje nakladaš znanje naprej. Pa dobro je da med dolgimi počitnicami poskusiš malo ohranit stik z matematiko, da lažje zaštartaš v novo šolsko leto, brez da bi ti osnove povzročale težave.
Never regret anything, there's always a reason things happen.

jype ::

NoHands> konkretno

Konkretno gre za full time job. Če bi rad bil zelo uspešen (to pomeni, da te delodajalci že pred koncem faksa snubijo), potem več kot to.

terryww ::

odv kaj hočeš. če ti je cilj dobit službo pri zavarovalnici/banki, potem pač delaš tolko, da prideš skoz. za vse ostalo pa so važne tvoje sposobnosti reševanja problemov, ki si jih nabildaš med študijem. in ne glede če se odločiš za industrijo al pa laboratorij/pisarno, boš opazil, da je to zraven sposobnosti modeliranja tvoj edini diferinciator. sicer pa postavi kakšno vprašanje absolventom na fmf.si.

edit: fmf.si
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: terryww ()

Blinder ::

dobijo sploh matematiki job? 1 na 10?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Gladi ::

Glede na to da je širok spekter zaposlitev(poučevanje, programiranje, delo na bankah/zavarovalnicah) dobijo.

Blinder ::

jaz še nisem zasledil oglasa da bi kje rabili matematika. pa ta spekter zaposlitve nima neke veze. ekonomski tehniki tudi lahko delamo na 100 del. mestih, pa edini job ki ga lahko dobimo je kot prodajalec, pa še tam so trgovci s triletno šolo v prednosti
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

jype ::

Blinder> dobijo sploh matematiki job? 1 na 10?

Ne poznam nobenega, ki bi bil brezposeln, pa jih poznam mnogo.

Blinder ::

to si jih spoznal ko si imel službeno opravka z njihovimi podjetji :D al pa na potovanjih/ prireditvah(tisti brez joba so itak doma ker nimajo keša)
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

jype ::

Spoznal sem jih na FMF, večina jih dela na finančnem, nekaj v IT in nekaj na raziskovalnem (industrijskem in akademskem) področju, skoraj polovica je analitikov, ki v bistvu obračajo preglednice v ekscelu, samo da znajo še kaj več od linearnih enačb in da dejansko vedo, kaj številke pomenijo.

Plačani so zelo različno, odvisno predvsem od odgovornosti (razen v javnem sektorju, kjer so plačani po papirju, ki ga imajo).

Blinder ::

aja. kake pa so približno plače? sveži diplomiranec 450€ preko s.p.? 2 leti izkušenj 800-1100? senior 1300?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Gladi ::

Aktuarji imajo plače bojda 4k€ neto, vendar kolikor mi je znano je potrebno neko dodatno izobraževanje po diplomi iz matematike. Tudi za ostale smeri dela je plača definitivno precej nad slovenskim poprečjem( razen šolstva).

jype ::

Saj sem napisal, da je odvisno od dela. MRji dobijo drobiž, raziskovalci na npr. IJS dva drobiža, en analitik pri S&P pa 350k bruto na leto.

terryww ::

ja, tam nekje. kolega fizik je šel recimo za kvanta v London. 100k neto/leto. solidno.
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

jype ::

S pedagoške pa ne poznam nobenega. Pravzaprav tudi nobenega s FMF, ki bi končal pedagoško smer.

T-h-o-r> poznam strojnike (dipl. uni.), ki delajo za minimalca ;)

A pa kaj zares znajo, al opravljajo repetitivno manualno delo, ker bi bil robot malce dražji?

Mavrik ::

Držite se teme prosim - študij fizike na FMF. Za flejmanje okoli IT plač imamo namensko temo.
The truth is rarely pure and never simple.

neboben ::

Sem še v gimnaziji in sem ocenjen pri fiziki z 5 in pri matematiki z 4. Se mi sploh splača vpisati?

S takimi ocenami imaš odlično izhodišče za študij fizike.

Odnosi so na splošno zelo vredu. Vedno pa se najde kakašen profesor ali asistent, pri katerem ti bodisi predavanja ali vaje ne bodo všeč. (Vsako leto se z anketo oceni profesorje in asistente)

Za ustni izpit pri predmetih Moderna fizika in Fizikalna merjenja sem potreboval 1 mesec za lepo oceno.

Potrebno je sprotno učenje.

Pojdi na informativni dan. Na fiziko se viši le, če te zanima.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neboben ()

GMaster ::

Vpisal bi se samo zato, ker me zanima, če bi pa končanem študiju dobil dobro službo bi bilo pa seveda odlično. Pa imaš polek študija sploh še čas za kakšne obstranske dejavnosti?

jype ::

NoHands> Pa imaš polek študija sploh še čas za kakšne obstranske dejavnosti?

Še več - nujno se jih moraš lotit. Pa ne pitja in žuranja, temveč dela v industriji, ki te zanima.

(Če hočeš službo, ki te bo veselila in bo dobro plačana.)

T-h-o-r ::

tudi z 1 študentsko žurko na teden prideš solidno skos
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

jype ::

Dokler to ni tvoj fokus sploh ni problema. Žurke so pomemben del networkinga, kjer spoznaš ljudi, ki ti utegnejo zrihtat biznis.

Smurf ::

No pa tudi za sprostitev niso slabe. Vsekakor se da, dokler ne zgubis fokusa kot pravi jype. (jaz sem pocel zraven fakse, sicer druga naravoslovna smer, se 1000 drugih stvari).

T-h-o-r ::

jype je izjavil:

Dokler to ni tvoj fokus sploh ni problema. Žurke so pomemben del networkinga, kjer spoznaš ljudi, ki ti utegnejo zrihtat biznis.


to pa vsekakor, ampak sprostitev rabiš


in tudi nato se spet lažje spoprimeš z vsemi ovirami, ki te čakajo (no, vsaj jaz)
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

r00k ::

Kaj pa če si tehnik računalništva in ne gimnazijec, se da narediti faks fizike ?

jype ::

Smurf> No pa tudi za sprostitev niso slabe.

T-h-o-r> to pa vsekakor, ampak sprostitev rabiš

Sej vem da me sam izzivate da bom napisu kej o biciklih!

r00k> Kaj pa če si tehnik računalništva in ne gimnazijec, se da narediti faks fizike ?

Da se. V resnici se moraš itak večino reči v prvih dveh letnikih naučiti znova, ker se primere, ki so resnično pomembni, na srednjih šolah preskoči, ker so tudi zares težki.

T-h-o-r ::

hecna je ta z tehničnimi vs. gimnazija, saj v gimnaziji dobiš kar nekaj več matematike, a nimaš pravega pojma o programiranju, v tehničnih pa dobro programirajo, pa jih matematika precej muči na faksu

jype je izjavil:

Smurf> No pa tudi za sprostitev niso slabe.

T-h-o-r> to pa vsekakor, ampak sprostitev rabiš

Sej vem da me sam izzivate da bom napisu kej o biciklih!


daj rajš un video, kako te janša prehiteva
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: T-h-o-r ()

GMaster ::

Sm se malo vstrašil, da nimaš časa, da bi polek faksa še kaj počel :) kako pa potekjo izpiti itd.?

Gladi ::

Skoraj vsi predmeti so deljeni na predavanja ter na vaje(ustni zagovor je teorija, torej snov iz predavanj medtem ko iz vaj so kolokviji oz izpiti). Skoraj vsi predmei majo med letom samo delne izpite oz. kolokvije in šele poleti izpite, če faliraš prej omenjene delne izpite.

GMaster ::

Vse dele teh izpitov moraš pisati pozitivno al kako?

jype ::

NoHands> Vse dele teh izpitov moraš pisati pozitivno al kako?

Točke vseh kolokvijev se seštejejo in to mora biti pozitivno, če se prav spomnim.

T-h-o-r> daj rajš un video, kako te janša prehiteva

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

sherman ::

Točke vseh kolokvijev se seštejejo in to mora biti pozitivno, če se prav spomnim.

Ma ne s takimi splosnimi izjava zavajat cloveka. Kako je s kolokviji in izpiti je zelo odvisno od izvajalcev.

pa jih matematika precej muči na faksu

To je bolj odvisno od cloveka in tega v katero gimnazijo si hodil in ne ali je tehniska ali klasicna. Obstajajo ljudje ki so sli iz tehniske gimnazije studirat matematiko in jim ni slo katastrofalno slabo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sherman ()

jype ::

sherman> Ma ne s takimi splosnimi izjava zavajat cloveka. Kako je s kolokviji in izpiti je zelo odvisno od izvajalcev.

Verjetno res, pa že dolgo tega je.

T-h-o-r ::

sherman je izjavil:

Točke vseh kolokvijev se seštejejo in to mora biti pozitivno, če se prav spomnim.

Ma ne s takimi splosnimi izjava zavajat cloveka. Kako je s kolokviji in izpiti je zelo odvisno od izvajalcev.

pa jih matematika precej muči na faksu

To je bolj odvisno od cloveka in tega v katero gimnazijo si hodil in ne ali je tehniska ali klasicna. Obstajajo ljudje ki so sli iz tehniske gimnazije studirat matematiko in jim ni slo katastrofalno slabo.
bolj sem mislil folk, ki ni hodil v gimnazijo sploh
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

overlord_tm ::

T-h-o-r je izjavil:

hecna je ta z tehničnimi vs. gimnazija, saj v gimnaziji dobiš kar nekaj več matematike, a nimaš pravega pojma o programiranju, v tehničnih pa dobro programirajo, pa jih matematika precej muči na faksu

jype je izjavil:

Smurf> No pa tudi za sprostitev niso slabe.

T-h-o-r> to pa vsekakor, ampak sprostitev rabiš

Sej vem da me sam izzivate da bom napisu kej o biciklih!


daj rajš un video, kako te janša prehiteva


Not really true, vsaj za Vegovo. Matematike smo znali vsaj toliko kot splosni gimnazijci (ubistvu sem bil presenecen recimo da na "priznanih" splosnih gimnazijah ne ucijo per partes integriranja). Glede programiranja na tehnicnih smereh, tisto je bil bolj jok ko sem videl kaj delajo.

Smurf ::

overlord_tm je izjavil:


Not really true, vsaj za Vegovo. Matematike smo znali vsaj toliko kot splosni gimnazijci (ubistvu sem bil presenecen recimo da na "priznanih" splosnih gimnazijah ne ucijo per partes integriranja). Glede programiranja na tehnicnih smereh, tisto je bil bolj jok ko sem videl kaj delajo.

Ne vem katere gimnazije mislis, recimo mi (Bezigrajska gimnazija) smo seveda imeli to. Se celo pri fiziki smo uporabljali integrale (res pa le tisti, ki smo jo imeli za maturo).

GMaster ::

Nakratko učiti se je treba.. Koliko % pa jih v povprecju konca?

jype ::

NoHands> Nakratko učiti se je treba.. Koliko % pa jih v povprecju konca?

Ta podatek je težko izbrskati zaradi anomalije (študentsko delo), ki jo imamo v Sloveniji. Na FMF običajno na nobenem programu ni omejitve vpisa, zato se tja veliko študentov vpiše "za zavarovanje statusa".

Gladi ::

Po besedah kolegov na uni naredi cca 1/3 folka(ki dejansko začne s predavanji 1. oktobra). Je pa med temi 2/3 tud folk ki obupa tekom študijskega leta.

jype ::

Velik del teh potem presedla na VŠ študij in ga uspešno zaključi.

GMaster ::

Sepravi je res zahteven študij... Kaj pa jih najbolj je**?

jype ::

Samo trola.

NoHands> Kaj pa jih najbolj je**?

Večino analiza I in II, IMHO :)

ramiz?! ::

Kakor jest vem v zadnjih letih Algebra I, ker gre za nek miselni preskok, ker snovi, ki je čisto nova, s srednjih šol ljudje niso vajeni.
Pri Analizi I in II pa gre predvsem za veliko količino snovi.
IMHO :).
Never regret anything, there's always a reason things happen.

GMaster ::

Kako pa je z fiziko je sploh kaj podobna gimnazijski?

ramiz?! ::

Je je, samo bolj kompleksne naloge postanejo
Never regret anything, there's always a reason things happen.

jype ::

Hja... Malo manj reči se zanemari :)

V resnici je fizika kot fizika enaka, le naprednejša (in precej zahtevnejša) matematična orodja se uporablja za reševanje problemov. Zabava pride v višjih letnikih, kjer se (odvisno od izbrane smeri) reči potencialno precej bolj zapletejo.

Smurf ::

Na faksu se koncno vse stvari povezejo in dobijo smisel :). Drugace je pa pomoje glavno vprasanje, ki si ga moras postaviti, ali ti je fizika vsec. Ce ti je, potem se ti tudi uciti ne bo problem.

Lonsarg ::

Ma, tiste naloge, ki si jih na tekomovanju za fiziko v gimnaziji reševal z razumom, pametjo in logiko, se potem na faksu naučiš postopkov za reševanje takih nalog, in vsaj zame je to izgubilo svoj čar. Saj še vedno rabiš razum, in to veliko.

Smurf ::

Lonsarg je izjavil:

Ma, tiste naloge, ki si jih na tekomovanju za fiziko v gimnaziji reševal z razumom, pametjo in logiko, se potem na faksu naučiš postopkov za reševanje takih nalog, in vsaj zame je to izgubilo svoj čar. Saj še vedno rabiš razum, in to veliko.

Po drugi strani pa lahko koncno izracunas realne stvari. V kombinaciji s programiranje lahko potem naredis matematicne modele in simulacijo. Vsaj meni je bilo to zabavno.
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

fizika na fakultetah

Oddelek: Šola
242462 (1673) kow
»

Študij na FMF

Oddelek: Šola
215160 (4590) moose_man
»

FMF, FS ali FE? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
599319 (7240) A120
»

FRI (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Šola
22146328 (33848) awy
»

FMF-razlika med čisto in praktično mat. (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7215635 (12603) žana

Več podobnih tem