» »

Črni petek spet rekorden za spletno nakupovanje

Črni petek spet rekorden za spletno nakupovanje

TechCrunch - Včeraj je bil v ZDA in Kanadi črni petek, kakor označujemo tradicionalni začetek božične nakupovalne sezone, kateri sledi zahvalnemu dnevu. Nakupovanje se vedno bolj seli na internet in tako so nakupi prek Amazona in drugih spletnih trgovcev po eni strani dobra napoved prodaje in ocena finančne kondicije potrošnikov, po drugi strani pa vsako leto predstavljajo tudi svojevrsten test internetnih strežnikov velikih trgovskih podjetij. Letos so črni petek preživeli brez večjih tehničnih težav, čeprav je prodaja dosegla nove rekorde.

Poglejmo najprej v bližnjo preteklost. Analitiki iz comScora so objavili podatke o prodaji za tretji letošnji kvartal. Od julija do septembra so potrošniki na internetu zapravili 42 milijard dolarjev, kar je 15 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. S tem smo zaključili že tretje leto, ko je prodaja vsako četrtletje presegla istoležno četrtletje leta pred tem. Zadnji večji pretres se je zgodil v letih 2008-2009, ko je finančna kriza pokazala zobe, kar je povzročilo upad spletne potrošnje. Sedaj pa se zdi, da so se ljudje na krizo kar nekako navadili in (vsaj v ZDA) trošijo po starem. Največ se proda digitalnih vsebin, sledijo pa elektronika, vstopnice za prireditve, oblačila in programska oprema.

Glavna novost pri letošnjem nakupovanju je povečana uporaba pametnih telefonov. Statistike kažejo, da se je letos na spletne strani trgovcev s pametnih telefonov odpravilo 28 odstotkov kupcev, lani pa le 18 odstotkov, ugotavlja IBM. Tudi delež kupcev, ki nakupe dejansko pravijo prek pametnih telefonov, se je povečal z 10 na 14 odstotkov. Podobne ugotovitve je razkril tudi Apple, saj se je podatkovni promet prek iPhonov zelo povečal na črni petek. Vedno več je tudi uporabnikov socialnih omrežij in medsebojnih priporočil prek Facebooka in Twitterja.

Rastejo pa tudi sami nakupi. Čeprav se na zahvalni dan nakupovalna sezona še ne začne, vedno več ljudi nakupuje tudi takrat, saj imajo v službi prosto. Letos se je prodaja na četrtek povečala za 18 odstotkov glede na lani. PayPal je opazil trikratni porast (več kot 190-odstoten) plačil v primerjavi z lanskim zahvalnim dnevom.

12 komentarjev

galu ::

Oh, ta kriza pa jih je res dotolkla.. :(
Tako to gre.

BALAST ::

Ta dan sem kupil kilo šunke, pol kile sira, kilo moke, pelate, ketchup, trikrat kvas, deset jajc in liter mleka. Mislim, da bo teh 10€ dovolj za 3 pizze.
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

Matheeew ::

Dober tek!

V bistvu dobre novice.

amigo_no1 ::

Če je kdo videl posnetek na tv dnevniku, potem se vidi Potrošništvo na veliko, ljudje so se skoraj tepli za robo.
Kot da do tega petka ni bilo v trgovinah (odprli ob 00:01) nič na policah ;((.

http://tvslo.si/#ava2.151279438;;
21:56

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

listje123 ::

Živjo
Mene zanima če bi zdaj kaj naročil iz dealextreme, koliko časa bi kaj čakal glede na to da se kupuje na polno?

jype ::

somebody123> Mene zanima če bi zdaj kaj naročil iz dealextreme, koliko časa bi kaj čakal glede na to da se kupuje na polno?

Za letos si že zamudil - še vedno lahko pride, a so možnosti že precej manjše in ti nihče ne more garantirati, da bo.

koyotee ::

BALAST je izjavil:

Ta dan sem kupil kilo šunke, pol kile sira, kilo moke, pelate, ketchup, trikrat kvas, deset jajc in liter mleka. Mislim, da bo teh 10€ dovolj za 3 pizze.

prej 15€
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

BALAST ::

Nope, sem preveril, bilo je blizu 10€!
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

[BeN] ::

jype je izjavil:

somebody123> Mene zanima če bi zdaj kaj naročil iz dealextreme, koliko časa bi kaj čakal glede na to da se kupuje na polno?

Za letos si že zamudil - še vedno lahko pride, a so možnosti že precej manjše in ti nihče ne more garantirati, da bo.


Iz dealextreme sem dobil robo najhitreje v dveh tednih, najkasneje pa v treh mesecih... čist odvisno :)
Sem pa tut naročil nekaj par dni nazaj, in odposlali so po dveh dneh od naročila... zdej pa odvisno od pošte...
--- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---

brodul ::

Kupil eno virtualko za eno leto.

50% off => 12$ za celo leto
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

Kaboom ::

zaj pride pa se "cyber monday"...
best buy, 40" toshiba za $180 - ljudje se niso grebli za njo, so stali v vrsti pol dneva do polnoci, da so dobli kuponcke za nakupovanje (da potem ni grebenja)
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

mihec87 ::

Kriza itd..nvm nakup nekaterih stvari se lahko načrtuje tako da se počaka tale črni petek kjer so zadeve velikokrat kar fino znižane...za spremembo ne pa pri nas ko se ceno dvigne,pol pa gor nabije popust..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Črni petek: rast spletnega nakupovanja, čedalje več tudi z mobilnih naprav

Oddelek: Novice / Rezultati
125837 (4051) carota
»

Zasegi piratskih domen se nadaljujejo, tokrat tudi v Evropi

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
54834 (2925) SkipEU
»

Sledenje obiskovalcem trgovskih centrov z mobilnimi telefoni

Oddelek: Novice / Zasebnost
4915017 (12043) globalna80
»

Na črni petek za šestino več spletnih naročil

Oddelek: Novice / Rezultati
92675 (2147) Grey
»

PayPal z uspešnim črnim petkom

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
284348 (3257) antonija

Več podobnih tem